Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
„Rušite, to je Lekićevog sestrića” * DPS ne može uvesti Crnu Goru u EU * U kampanji zaposlili 47 službenika * Stanković odbio da izuzme Katnića * „Rušite, to je Lekićevog sestrića” * Pobunjeno čeljade * Srbi, Matis i Hrvati
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 20-07-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Genci Nimanbegu, potpredsjednik force:
Koalicija Albanci odlučno sigurno neće dati blanko podršku nijednom predsjedničkom kandidatu.

Vic Dana :)

Trči Perica po zaleđenoj ulici i nosi zastakljen prozor. Jovica ga zaustavi i pita:
●Gdje trčiš sa tim prozorom?
●Idem kod stakloresca da ga zastakli.
●Pa ti si poludio! Staklo je čitavo.
●Jeste, ali dok dođem do njega, staklo će biti polupano.

Crnogorac sjedi u dvorištu i zove ženu koja je u kući:
• Ooo, ženo, imamo li u kući serum protiv zmijskog otrova?
Ova odgovara:
• Nemamo. Je l’ te neka ujela?
• Nije, ali evo ide...







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav
Ćetković Dušebrižnici Nikako da se oslobodimo iluzija da ćemo popuštanjem, dodvoravanjem, polovičnim ustupcima zadovoljiti Berlin, Brisel i Vašington, koji hoće potpunu pokornost i odustajanje od nacionalnog suvereniteta
Dan - novi portal
-Piše: Borivoje Ćetković

Razbijanjem SFRJ, na početku devedesetih, ponovila nam se istorija tipična za balkanske prostore: velike sile i njihovi interesi bili su ključni u stvaranju poluprotektorata i iscrtavanju granica među novostvorenim državicama koje i danas traje. Kao u vrijeme Berlinskog kongresa (1878), opet su velike imperije (Njemačka, Britanija, Francuska) prisutne na ovim prostorima, a tu je i SAD, svjetski hegemon.Vaskrsla Putinova Rusija, istina zadocnjelo, hoće kao nekada da bude ključni igrač na Balkanu. Nije li ponovo oživjela tradicija, odnosno politika od prije 100 i više godina, po kojoj je Austrija, da bi spriječila oslobađanje i ujedinjavanje Srba i uspostavila kontrolu nad Balkanom, okupirala Bosnu i Hercegovinu, formirala Prizrensku ligu i podržala stvaranje albanske države? Dakle, velike sile opet preuređuju Balkan shodno svojim ciljevima i interesima. Da evropski i svjetski moćnici manipulišu politikom na Balkanu nije sporno- politička ,,rukovodstva” , i ne samo ona, zavisna su od zapadnih centara moći. Na našu nesreću, kako tvrde i pojedini američki analitičari, i među “elitama”, i kod “običnog” naroda na Balkanu veoma često postoji osjećaj da oni sami nemaju mnogo kontrole nad sopstvenim političkim sudbinama, da moraju da se slože s onim što velike sile odluče što je za njih najbolje.
Nikako da se oslobodimo iluzija da ćemo popuštanjem, dodvoravanjem, polovičnim ustupcima zadovoljiti Berlin, Brisel i Vašington koji hoće potpunu pokornost i odustajanje od nacionalnog suvereniteta.
EU pritisnuta problemima nije u stanju da se bez pomoći SAD suprotstavi ruskom prodoru na Balkan i ostvari jedan jedini cilj: da sve zemlje Balkana postanu članice NATO-a i da njihovo vojno prisustvo na Kosovu mora biti dugoročno. Amerika, a i vodeće zemlje EU, budno motre šta se sve zbiva u Srbiji- prati se i provjerava njena odanost evropskom putu. I neskriveno priželjkuje da i Srbija, kao i Crna Gora i drugi njeni susjedi, obrne prečicom u EU, to jest bude prvo primljena u NATO.
Posebnu pažnju i zabrinutost Vašingtona privukao je Rusko-srpski humanitarni centar u Nišu, koji američka strana vidi kao potencijalni špijunski centar i vojnu bazu. Zvaničnika Stejt departmenta Brajan Hojt Ji i američkog ambasadora u Beogradu Kajla Skota mnogo brine postojanje centra u Nišu- ne zbog onoga što je on sada, nego zbog onoga što bi on mogao da postane. Pogotovo ako Srbija ispuni ono što je Rusija tražila: specijalni status i imunitet za osoblje. “Ne vjerujemo da Rusija ima dobre namjere da pomogne Balkanu da ide ka EU”- rekao je Ji.
Ako je Srbija vojno neutralna, nezavisna zemlja, kako to tvrde njeni visoki zvaničnici, postavlja se ključno pitanje otkuda pravo visokom funkcioneru Stejt departmenta i ko ga je ovlastio i omogućio mu da izigrava dušebrižnika, spasioca Srbije od ,,malignog ruskog uticaja na pojedine zemlje zapadnog Balkana’’?!
Otkud Americi pravo da se miješa u unutrašnja pitanja Srbije, nakon svega šta nam je učinila uvođenjem sankcija devedesetih i ratne agresije izvršene 1999. godine? Kakvo licemjerje: oteli su Srbiji 15 odsto njene teritorije, stvorili svoju NATO državicu Kosovo, a Bondstil, nekadašnji centar JNA, pretvorili u moćnu vojnu bazu široke namjene –špijuniranje im je jedan od prioritetnijih zadataka.
Američki ambasador u Beogradu Kajl Skot i njegov kolega, zadužen za jugoistočnu Evropu Hojt Ji mogu kada im se prohtije o humanitarnom centru u Nišu govore kao o velikoj potencijalnoj opasnosti koja prijeti Srbiji i regionu. Ne misle, valjda, američke diplomate da su vlasti u Nišu prije nego su s Rusima osnovali centar, morale da zatraže njihovo mišljenje, dozvolu i da i u Srbiji, kao i u Crnoj Gori i Makedoniji, mogu da rade šta hoće?! A ako tako misle, a misle- uvjeriće se ( hoću da vjerujem) da nijesu u pravu. Jer, osim one njima naklonjene i u njih zaljubljene, kompromiserske, petooktobarske, mondijalističke, utilitarne, šićardžijske Srbije, ima i ona druga slobodarska, pravdoljubiva, koja pamti i ne saginje se.
Rusko- srpski humanitarni centar registrovan je kao međunarodna organizacija i učestvovao je u saniranju posledica izazvanih prirodnim katastrofama u Srbiji, Grčkoj, Sloveniji i BiH. Bili su u centru predstavnici različitih međunarodnih organizacija, uključujući Ujedinjene nacije i OEBS. Rusi za svoje osoblje, koje nema nikakve veze sa špijuniranjem, traže diplomatski imunitet. I u pravu su.
Nije logično niti je pravo “da američki vojnici koji su donosili smrt tokom NATO bombardovanja imaju diplomatski imunitet, a nemaju ga ruski spasioci u Nišu”. I Tomislav Nikolić, predsjednik Nacionalnog savjeta za saradnju sa Rusijom i Kinom, smatra da je “besmisleno insistiranje zapadnih sila da Srbija ima jedan odnos prema Zapadu, a drugi prema Rusiji...Centar ima četiri zaposlena, koji su svi pred penzijom, dvoje- troje vatrogasnih kola i nekoliko pasa i mačaka, a postao je nekakav kamen spoticanja zbog toga što treba da dobiju diplomatski status...
Potpuno drugačiji uslovi su napravljeni za NATO. Oni mogu da ostanu u Srbiji, imaju diplomatski status, donesu svoje oružje sa sobom i kreću se kroz zemlju bez prethodne najave”.
Da li se nešto krupno iza brda valja?

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"