Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Logoraši iz Morinja podnijeli 150 tužbi protiv države * Na kuću penzionera bačena bomba * Spasen iz sobe u plamenu * Od nelegalnog hotela prihodovali 156.000 eura * Logoraši iz Morinja podnijeli 150 tužbi protiv države * Sirijski obavještajci spremaju ubistvo više miliona izbjeglica * Živio rokenrol
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 10-08-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
VESELIN RADULOVIĆ, ADVOKAT :
Pregovori sa EU traju već šest godina, ali danas je u Crnoj Gori, na žalost, stanje vjerovatno i gore nego kada su pregovori i počeli.

Vic Dana :)

Došao Perica iz škole sa dobrom i lošom vijesti...
-Mama, mama, imam dobru i lošu vijest.
-Koja je dobra vijest? -pita mama.
-Dobio sam peticu! -sav srećan kaže Perica.
-Odlično! - pohvali ga mama.
-A reci sad onu lošu?
-Petica je u pet rata. - odgovara Perica
Muž:
- Doktore, doktore, ženu boli grlo i izgubila je glas. Šta da radim?
Doktor:
- Raduj se čovječe, raduj se!
Pričaju dva drugara i jedan kaže:
-E buraz, crk‘o mi bojler.
Ovaj ga pita:
-Kada buraz?
A na to mu odgovara:
-Nije kada nego bojler, buraz!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ekonomija - datum: 2018-08-09 IMOVINA PLUŽINSKOG FEP-A PRODATA SAMO ZA 115 HILJADA EURA
Fabrika elektroda u Goranskom kod Plužina Radnici ostali bez 1,2 miliona za plate S obzirom na cijenu po kojoj je obavljena prodaja, više od 100 bivših radnika ostaće bez potraživanja na osnovu zarada koje radnicima nijesu isplaćene na  dan uvođenja stečaja, kazali su bivši radnici
Dan - novi portal
Prodaja imovine plužinske Fabrike elektroda(FEP), koja je u stečaju od 2015. godine, nije zadovoljila njene bivše radnike. Oni su prije nekoliko dana ispred preduzeća, koje se nalazi u mjestu Goransko kod Plužina, održali zbor na kojem su odlučili da preduzmu aktivnosti kojim će pokušati da ostvare uskraćena prava. Bivši radnici „Danu” su kazali da je cjelokupna imovina fabrike, koja je inače jedina te vrste u okruženju, nakon nedavnog oglašavanja, prodata privatnoj firmi iz Nikšića za svega oko 115 hiljada eura.
Bivši radnici Veselin Radović i Božidar Radulović kazali su da s obzirom na cijenu po kojoj je obavljena prodaja, više od 100 bivših radnika ostaće bez potraživanja po osnovu zarada koje radnicima nijesu isplaćene na dan uvođenja stečaja.
– Po radniku duguju nam od 30 do 33 plate, a ukupan iznos od oko milion i 170 hiljada eura prijavljen je u stečajnu masu – kazali su bivši radnici,
Na zboru koji je održan u nedjelju, 5. avgusta, prisustvovalo je oko 70 bivših radnika, a odlučili su da se obrate za pomoć ministarstvima rada i socijalnog staranja, finansija i ekonomije.
Radović i Radulović prenijeli su zaključke zbora, a dopis sa zahtjevom za isplatom svih zaostalih i zarađenih plata, uputiće i državnom Investiciono-razvojnom fondu (IRF), koji je u trenutku uvođenja stečaja u FEP-u imao blizu 42 odsto akcijskog udjela.
Radnici tvrde da znaju da novi vlasnik ima namjeru da pokrene proizvodnju i angažuje bivše radnike fabrike.
– Bez obzira na to koliko nam je posao neophodan nakon toliko godina provedenih van fabrike i bez ikakvih primanja, nećemo pristati da radimo sve dok nam ne isplate zaostale plate oni koji su gazdovali FEP-om i koji su ga prodali. Nijesu u pitanju zanemarljivi iznosi, ne možemo ih nikako oprostiti jer smo svaki cent zaradili pošteno – istakli su bivši radnici.
Tvrde da su radnici drugih državnih firmi odavno zbrinuti i da su samo oni iz metalskog kompleksa, kojem su pripadali, ostali gotovo bez ičega.
– Bili smo onemogućeni kao povjerioci da ispratimo stečajni postupak, jer stečajni upravnik nije odgovarao na naše pozive, a inače nas je optuživao da smo mi upropastili FEP zaduživši ga na oko 12 miliona eura. Naše je bilo da radimo, što smo i činili, a dug su napravili oni koji su vodili fabriku. Dug za poreze i doprinose, kao i socijalni program bili su zakonska obaveza nadležnih, kao što je i za naše zarađene plate, od kojih nećemo odustati – poručili su bivši radnici.
Ukoliko na njihov zahtjev za isplatom zaostalih plata ne bude odgovora od nadležnih, za desetak dana počeće sa svakodnevnim okupljanjima ispred fabrike, zaključili su na nedavnom zboru.
Proizvodnja u FEP-u obustavljena je 2014. godine, kada im je Elektroprivreda Crne Gore(EPCG) zbog neplaćenih računa isključila struju, a nepunu godinu kasnije Poreska uprava je uvela stečaj zbog duga za poreze i doprinose od oko milion eura. Vlada je krajem 2015. godine bivšim radnicima isplatila otpremnine koje su iznosile u prosjeku od po 12 hiljada eura. Međutim, tridesetak zaposlenih tada je dobilo umanjene iznose jer su im odbijeni mnogo godina ranije uzeti stanovi u Plužinama, koje su dobili od preduzeća, a plaćali u ratama odbijanim od zarada dok je bilo proizvodnje. Svim bivšim radnicima tokom stečaja, a navodno iz sredstava Vlade, izmirene su obaveze po osnovu poreza i doprinosa.
B.B.

Tokom stečaja za radnike izmireno 1,8 miliona

Stečajni upravnik FEP-a Saša Zejak u odgovoru na pitanja „Dana” naveo je da je radnicima u prvom isplatnom redu priznat 799.461 euro, a u trećem dva miliona i 704.463, od čega je osporeno 481.185 eura.
– Nakon otvaranja stečajnog postupka, radnicima je od prijavljenih potraživanja nadležno ministarstvo uplatilo iznos od 976. 662 eura, koji se odnosi na prijavljene poreze i doprinose. Takođe, nakon otvaranja stečajnog postupka, radnicima je na osnovu socijalnog programa uplaćen neto iznos od 675.089 eura – naveo je Zejak.
On je istakao da je imovina stečajnog dužnika, kao pravnog lica, u skladu sa Zakonom o stečaju prodata poslije šesnaest bezuspješnih oglašavanja, a da je izabrani kupac insistirao da se u kupoprodajnom ugovoru navede da neće potraživati dug bivših radnika po osnovu kreditnih zaduženja u iznosu od oko 200 hiljada eura.
– Na prednje opisani način, tokom trajanja stečajnog postupka, bivši zaposleni su ostvarili prava u iznosu od oko milion i 850 hiljada eura. Napominjem da je stečajni upravnik isplatio sva dugovanja prema angažovanim licima u stečaju, te da iz stečajnog postupka ne postoje dugovanja prema angažovanim licima, bivšim zaposlenim. Takođe, stečajni upravnik je dužan da u svemu postupa u skladu sa Zakonom o stečaju i načelima stečajnog postupka, što moraju uzeti u obzir i bivši zaposleni, kao povjerioci stečajnog dužnika – naglasio je Zejak.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"