Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Povlastice zločincu nagrada za ćutanje * Samo Milo bježi od otvorenih lista * ASK i tužilaštvo ne namjeravaju da istraže zloupotrebe * Purišić ima kuću bez dozvole * Povlastice zločincu nagrada za ćutanje * Patriote, Ustav i vječiti Montenegro * Tranzicija govora
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 29-08-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Hazbija Kalač, predsjednik Stranke pravde i pomirenja:
– Ovi vajni ministri i direktori samo su dimna zavjesa kojom se vješto maskira organizovani egzodus bošnjačkog naroda iz Crne Gore.

Vic Dana :)

Razgovaraju dva ludaka od kojih jedan plete džemper:
- Šta to radiš?
- Pletem džemper.
- Koje će boje da bude?
- Je l‘ znaš onu boju trula višnja?
- Znam.
- E, isti takav samo zeleni.
MISAO DANA: Žene vole jednostavne stvari. Na primjer da im čitaš misli!
Dolazi pandur Mile ujutro na posao u stanicu. Komandir primijeti da Mile ima jednu crnu i jednu bijelu čarapu na nogama pa mu reče:
• Mile, pošto stanuješ tu blizu idi kući i promijeni čarape.
Mile će na to:
• Zašto da idem kući bez veze jer i kod kuće imam isto crnu i bijelu čarapu!








Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2018-08-28 U DVOGODIŠNJEM PERIODU REGISTROVANO 638 TRUDNICA MLAĐIH OD 20 GODINA, MEĐU KOJIMA SU I MALOLJETNICE
Djevojčice rodile 560 beba (Ilustracija) Foto: Shutterstock Djevojčice rodile 560 beba, prekinuto 78 trudnoća U 2016. godini izvršena su ukupno 763 legalna abortusa što ukazuje na blagi trend rasta, a u 34 slučaja je došlo do prekida trudnoće kod djevojčice mlađe od 20 godina, kazali su za „Dan” iz Instituta za javno zdravlje
Dan - novi portal
U toku 2015. i 2016. godine majke mlađe od 20 godina, među kojima su i maloljetnice, na svijet su donijele 560 živorođene djece, dok se u istom periodu na prekid trudnoće odlučilo 78 djevojčica. To pokazuju podaci Instituta za javno zdravlje za dvogodišnji period, iz kojeg za „Dan” pojašnjavaju da broj legalnih prekida trudnoća nije konačan, jer dio abortusa izvršenih u privatnim klinikama ostaje neprijavljen.
Iz Instituta za javno zdravlje za „Dan” su kazali da su u 2016. godini u Crnoj Gori obavljena 7.092 institucionalna porođaja, a da su majke mlađe od 20 godina rodile 262 živorođene djece.
– Što je oko 12 odsto manje nego u 2015. godini kada je ista starosna grupa majki na svijet donijela 298 djece. Prema istom izvoru, broj legalnih abortusa u 2016. godini iznosio je 763 i ukazuje na blagi trend rasta broja registrovanih abortusa. Nažalost, ovaj broj nije potpun, jer dio abortusa koji se izvrši u privatnim klinikama ostaje neprijavljen. Broj prekida trudnoće za djevojčice mlađe od 20 godina u 2016. godini je 34 što čini oko 2,59 odsto od ukupnih prekida trudnoće u Crnoj Gori u toj godini. Navedeni podaci se uglavnom odnose na javne zdravstvene ustanove s obzirom na to da preko 90 odsto dostavljenih prijava prekida trudnoće u Institut pristiže iz javnih zdravstvenih ustanova i Privatne zdravstvene ustanove (PZU) Kodra – kazali su iz Instituta za javno zdravlje.
U 2015. godini, kako su pojasnili, obavljena su 44 abortusa kod djevojčica mlađih od 20 godina, dok su u 2016. bila 34 prekida trudnoće za ovu starosnu kategoriju.
Na pitanje kakvu podršku dobijaju djevojčice koje ostanu u drugom stanju, iz IJZ su kazali da se cjelokupna stručna pomoć tokom trudnoće obezbjeđuje u domovima zdravlja, u ordinacijama izabranih ginekologa i izabranih doktora. Pomoć tokom porođaja i u poslijeporođajnom periodu, kako su naveli, obezbjeđuje se na ginekološkim odjeljenjima stacionarnih zdravstvenih ustanova.
– Pored toga, maloljetnim trudnicama i porodiljama podrška se pruža i u savjetovalištima za trudnice i za mlade. U DZ Podgorica aktivnosti realizuje i Savjetovalište za porodicu, u kojima se obezbjeđuje, između ostalih usluga, podrška maloljetnim trudnicama. Na navedenim mjestima se, pored stručne podrške, obezbjeđuju i usluge psihološke podrške i uspostvalja se saradnja sa socijalnim službama, kada za to postoji potreba – objasnili su iz Instituta.
Psiholog Radmila Stupar Đurišić objašnjava u razgovoru za „Dan” da ovi podaci pokazuju da je naša omladina seksualno aktivna, ali i da ne vodi mnogo računa o kontracepciji. To, po njenim riječima, pokazuje da su mladi u tom smislu nezreli da se prepuste seksualnom uživanju, a da spriječe posledice eventualne trudnoće, zaraznih prenosivih bolesti i sl.
– Kod naših mladih je najčešći nezaštićen seksualni odnos. Da su seksualno aktivni nije čudno, jer polna aktivnost počinje između 13. i 14. godine i naša jedinka homosapiensa je poslije 15. godine spremna za seksualne odnose. Međutim, evidentno je da naše društvo nije emocijalno spremno za sve ono što tjelesna seksualnost donosi – objasnila je Stupar Đurišić.
Prekid trudnoće u tako ranoj dobi, kako smatra Stupar Đurišić, odlaže materinstvo za kasnije kada dođe vrijeme za trudnoću.
– Kod osobe koja ostane u drugom stanju u ranom uzrastu, obično u kasnijim periodima života, kada dođe vrijeme za trudnoću, a to je od 22. do 30. godine, materinstvo će se sigurno odložiti, jer dugo neće misliti da je spremna za to. Ostavljaju se traume pronalaska adekvatnog partnera, uspostavljanje kvalitetnih emocionalnih odnosa... Kad imate traumu u ranom uzrastu, onda ne dolazi do prirodnog rasta, nego do zastoja – upozorava ona.A.O.

Rješenje u apstinenciji

Kako ističe Stupar Đurišić, psiholozi, sociolozi, nastavnici, roditelji, uče mlade da je rješenje u apstinenciji, odnosno da pomjere granicu stupanja u seksualne odnose za dob poslije 18., 19. ili 20. godine jer će tada, kako cijeni, biti mnogo emocionalno zreliji.
– U savremenom dobu tjelesna zrelost nije dovoljna. Prije 50 godina je bilo dovoljno biti tjelesno zreo da bi ušao u partnerske odnose. Tada je društvena zajednica bila manje složenija, dnevno funkcionisanje je bilo manje kompleksno. U današnje vrijeme kompleksnih međuljudskih odnosa, ulazak u 15-16. godini u tjelesni, nezaštićen odnos, koji prouzrokuje trudnoću, možda kasnije i brak u ranim godinama, teško je za mladu osobu – ocijenila je ona.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"