Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Milionske firme prodaju za euro, a Katnić ćuti * Ostavke kadrova DPS-a uslov za fer izbore * Kod Ade potonula jedrilica, spasen bračni par * Janjuševiću od Vlade i stan i kredit * Crna Gora 13 godina ignoriše preporuke OEBS-a * Turista sve više i više, a država se samo zadužuje * Bomba grunula u Njegoševom parku
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 02-09-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Tomas Vajs, poslanik evropskih Zelenih:
Uništavanje prirode može ugroziti pridruživanje Crne Gore Evropskoj uniji.

Vic Dana :)

Dolazi doktor do zabrinutog pacijenta. I upita pacijent:
- Doktore, šta mi je?
A doktor će:
- Ne znam, ne znam.
- A kad ćete znati?
- Sjutra, posle obdukcije.
Dobio Mujo 100.000 eura na lotu! Ulazi u kuću i govori ženi, a ona ga pita koliko je para dobio!
Mujo: - Negdje oko 100.000 eura.
Žena pade mrtva...
Mujo:
- Kad te oće, onda te oće.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav - datum: 2019-09-01 SVIJET 2019
Milan Mišić Šta je nama Amazonija
Dan - novi portal
-Piše: Milan Mišić

Mega-požar u dalekom Brazilu nametnuo je nesvakidašnje pitanje: šta je nama Amazonija?

Najveća svjetska prašuma u basenu najduže i po količini vode koju nosi najveće svjetske rijeke, poslednjih dana je u središtu globalne pažnje, kao dosad najdramatičnija ekološka kriza koja prerasta u simbol nemara današnje civilizacije prema prirodi iz koje je potekla.

Amazonija gori, što uvjerljivo dočaravaju satelitski snimci. Na 40 odsto teritorije Brazila gdje se nalazi 60 odsto amazonske prašume, od početka ove godine evidentirano je 74.155 požara – 85 odsto više nego u istom periodu prošle godine.

Te vatre uglavnom nisu izbile spontano, kao rezultat globalnog zagrijevanja, već su, u 99 odsto slučajeva, rezultat ljudskih aktivnosti. Što će reći da su požari izazvani namjerno, da bi se dio džungle pretvorio u obradivu zemlju, u višegodišnjem procesu koji najprije zahtijeva da se posijeku stabla, što omogućava da se nisko rastinje tokom sušne sezone osuši, da bi se potom uništavalo spaljivanjem.

Taj proces je u ovom vijeku u Brazilu uglavnom bio pod kontrolom, krčenje prašume je u drugoj polovini prošle i početkom ove decenije bilo usporeno čak i za 70 odsto. Ubrzano je međutim od kada je na dužnost predsjednika, 1. januara ove godine, stupio Žair Bolsonaro, koji je zbog svoje ekološke politike veoma brzo zaradio zvanje „brazilski Tramp”.

Kao i njegov vašingtonski kolega, i Bolsonaro u konfliktu ekonomije i ekologije prednost daje prvom. I za njega su klimatske promjene „prevara”, i on je, kao i Tramp, drastično revidirao zatečenu ekološku regulativu, što je moćni privatni sektor agro-biznisa shvatio kao dozvolu da na Amazoniju atakuje u skladu sa svojim velikim apetitima.

Na globalne osude da je njegova politika štetna i ukazivanja da je Amazonija planetarni klimatski stabilizator, novi brazilski lider je odgovorio „Amazonija je naša, a ne vaša”.

Onda je domaćin Samita G-7, francuski predsjednik Emanuel Makron, napravio grubu grešku, stavljajući krizu u Amazoniji na dnevni red, a da pritom nije pozvao da u debati o tome učestvuje i brazilski šef države.

Uslijedila je obostrana razmjena uvreda između Makrona i Bolsonara, koja je uključivala i nedolične komentare o njihovim suprugama, da bi se sve završilo odlukom G-7 da gašenje amazonskih požara pomognu sa 20 miliona dolara (na šta su cinici primijetili da je za obnovu izgorele katedrale Notr dam u Parizu očas skupljena milijarda).

Bolsonaro je poklon najprije odbio, a potom uslovno prihvatio. Na kraju se prizvao pameti i privremeno zabranio dalju sječu, ali je cijela epizoda dodatno u fokus stavila krizu globalnog poretka i nemoć multilateralnih institucija, naročito od kako su u nekim važnim zemljama na vlast došli desničarski populisti poput Trampa i Bolsonara (njihov klub ima inače još poprilično istaknutih članova).

Svijet svakako ima legitimni interes za sudbinu Amazonije (kao i za vatrom ovog ljeta takođe pustošene savane centralne Afrike i tundre arktičkog regiona Sibira), ali racionalnu debatu o rješavanju zajedničkog problema uvijek potiskuju kratkoročni interesi politike: neka današnje brige rješavaju oni koji će na vlasti biti sjutra. Što se nas tiče, Amazonija je daleko, što ne moraju da budu i posledica njene vatre. Svijet je jedan.

(Autor je bivši glavni i odgovorni urednik „Politike”)






Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"