Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Suzavac, vatromet, hapšenja... * Milo rekorder po broju tužbi za korupciju * Opozicija sam zlu * Pucao mu u glavu, pa sakrio tijelo * „Crveni” protiv tradicije * Kinezi pod stalnim nadzorom * Samo Mirnu ne hapse
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 26-01-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Dženan Kolić, potpredsjednik Demokratske Crne Gore:
– Imam podršku sunarodnika, koji zajedno sa mnom prisustvuju litijama, da budem uz braću pravoslavce.

Vic Dana :)

Mama pita Pericu:
– Perice, pa što ne jedeš, reče da si gladan kao vuk?
Perica:
– Je li, a kad si ti vidjela vuka da jede pasulj?

Kaže Mujo Hasi:
- Nisam rekao ni jednu jedinu riječ mojoj Fati već nedjelju dana! Haso ga pita:
- A što bolan?
- Pa nisam htio da je prekidam!

Ode Fata u šumu da bere pečurke. Bere ona, bere, kad naiđe šumar i upozori je: - Ajoj Fato, te pečurke su otrovne, nisu za jelo! Fata će: - Ma ne berem ih za jelo, već za prodaju!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Hronika - datum: 2020-01-25 DA LI DRŽAVA IMA ADEKVATNE KAZNE ZA NAJTEŽA KRIVIČNA DJELA
Ilustracija Smrtna kazna, vječita dilema Protivnici smrtne kazne smatraju da se ni najsvirepijim ubicama ne može uskratiti pravo na život
Dan - novi portal
Najteža krivična djela počinjena u Crnoj Gori, poput ubistva i silovanja djece, sankcionišu se kaznom zatvora. Maksimalna kazna u Krivičnom zakoniku je 40 godina. Ipak, mnogo veće i bolje uređene zemlje imaju smrtnu kaznu u svom pravnom sistemu. Smrtna kazna bila je dio pravnog sistema Crne Gore do 2002. godine. Od 2007. godine ona je ukinuta, shodno protokolu 6 Savjeta Evrope uz Konvenciju za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda. Time je izvršena humanizacija krivičnog prava.
Nakon nedavnog ubistva policajca Milutina Lekovića, u javnost su se pojavili komentari da osumnjičeni za taj zločin zaslužuje smrtnu kaznu. Još oštrije reakcije javnosti izazvalo je ubistva petnaestomjesečnog Pavla 5. februara 2018. godine, za čiju smrt su okrivljeni njegova majka Jelena Jovović i njen partner Nermin Šišić.
Kriminolog Velimir Rakočević kazao je u razgovoru za „Dan“ da nema povratka na smrtnu kaznu za Crnu Goru ukolio država želi da se integriše u EU. Ali, kako je istakao, veliki broj država, uključujući i one najveće kao što su SAD i Kina, zadržao je smrtnu kaznu.
– Praksa pokazuje da je za brojne najteže zločine jedina adekvatna kazne smrtna kazna. Ukoliko uzmemo u obzir samo neke od poslednjih teških zločina koji su izvršeni na našoj teritoriji, kao što su ubistvo policajca ili petnaestomjesečnog djeteta, onda nema sumnje da za takve učinioce jedini adekvatan odgovor države jeste oduzimanje života – rekao je Rakočević.
Smrtna kazna sa sobom nosi pozitivne i negativne strane. Postavlja se pitanje koja strana je za većinu javnost prihvatljiva.
– Pozitivno je što trajno eliminiše šansu kriminalcima da ponove krivično djelo. To je jedini način da se društvo zaštiti od najtežih zločina. Kriminološki posmatrano, osoba koja izvrši najokrutniji zločin protiv života zaslužuje smrt, a veliki broj lica koja imaju saznanje da ukoliko izvrše zločin mogu biti osuđeni na smrt uzdržaće se od njegovog izvršenja – kazao je Rakočević.
Kriminološka istraživanja pokazuju i da postojanje smrtne kazne smanjuje strah od zločina. Treba istaći i da osuda na smrt zločinca donosi određenu satisfakciju porodicama žrtve.
– Negativna strana smrtne kazne je u tome što negira pravo čovjeka na život. Protivnici smrtne kazne smatraju da se ni najsvirepijim ubicama ne može uskratiti pravo na život. Njima je smrtna kazna problematična sa moralnog stanovišta. U slučaju izvršenja smrtne kazne, nije moguće ispraviti propuste koji su mogli nastupiti usled pogrešno ili nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja – istakao je Rakočević.
Kako je dodao, ovaj prigovor je sve manje relevantan zbog toga što je nauka o otkrivanju zločina – kriminalistika napredovala.
– Dugotrajne kazne zatvora imaju brojne negativne posledice na ličnost osuđenika, koje ga onesposobljavaju za povratak u društvenu zajednicu – ukazao je Rakočević.
Ž.B.

Poslednji crnogorski osuđenik na smrt
Prema dostupnim podacima, Dragiša Ristić je poslednji izvršilac krivičnog djela u Crnoj Gori nad kojim je, 1981. godine, izvršena smrtna kazna. On je 15. marta 1977. godine, u alkoholisanom stanju, pokušao da obljubi četvorogodišnju djevojčicu a potom ju je u podrumu G zgrade u Podgorici, u Ulici Marksa i Engelsa, današnja Moskovska, brutalno tukao, davio i na kraju je zapalio. Uhapšen je nakon par sati, a na saslušanju je priznao zločin, opisavši ga do detalja. Ristić je pokušao da izbjegne smrt bjekstom iz bjelopoljskog zatvora.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"