Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Hapšenja me neće zaustaviti * Dok država tone u krizu, kupuju se auta i stolarija * Mugoša:Neće biti litija * Ograničili skupove, a idu na izbore * I pomorci brane svetinje * Zbog odnosa prema SPC, odbornik napustio DPS * U Sjevernoj Makedoniji i BiH i dalje broje umrle
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 27-06-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Ivan Brajović, predsjednik Skupštine:
– Ovaj zakon je predložen od strane opozicionih poslanika i pošto je bilo zabune kod poslanika koji su glasali, ponovo ga stavljam na glasanje.

Vic Dana :)

Ulazi Mujo neraspoložen u pekaru. Pita ga prodavačica:
- Moj Mujo, što si tako neraspoložen?
Mujo izusti: - Ostavila me Fata...
- Pa šta ćeš sad?
- Pa sad ću jedan burek i jogurt.


Zašto Crnogorac nosi stakleni štap?
Kada mu ispadne, da ne mora da ga podiže!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

 
Regioni - datum: 2020-06-26 HERCEGNOVSKA TVRĐAVA FORTE MARE PREPOZNATA KAO POTENCIJALNO VAŽAN KULTURO -ISTORIJSKI SPOMENIK
Forte mare Tvrđava na moru biće na listi svjetske baštine Rok do kada treba dostaviti nominacioni dosije je 31. januar 2021. godine,a ukoliko sve bude kako treba upis će se desiti polovinom 2022. godine - objasnila je Milica Nikolić
Dan - novi portal
HERCEG NOVI - Forte mare (tvrđava na moru) prepoznata je od Unesko kao potencijalno važan kulturno - istorijski spomenik, a u Ministarstvu kulture Crne Gore smatraju da će proces njenje nominacije i upisa na zaštićenih kulturnih dobara svijeta, biti pozitivan.

Milica Nikolić iz Ministarstva kulture kaže da je prethodno neophodno završiti konzervatorske radove koji su u toku, a kojima će se ukoloniti tragovi neodgovarajućeg korišćenja tvrđave u prošlosti. Taj posao, kako tvrdi, rade stručne službe u saradnji sa UNDP-om i on je pri kraju. Smatra, da je takođe neophodno pripremiti dobar dosije, koji će Unesko u narednom periodu razmatrati.

- Rok do kada treba dostaviti nominacioni dosije je 31. januar 2021. godine. Sama procjena nominacije traje godinu i po i ono što možemo očekivati je upis, a ukoliko sve bude kako treba to će se desiti polovinom 2022. godine - objasnila je Nikolić.
Direktorka JUK Herceg Festa, institucije koja gazduje tvrđavama i koja je aktivno bila uključena u projekat, Gordana Porobić Krcunović dijeli optimizam.

- Za Herceg Fest i za grad to zaista znači mnogo, s obzirom da je kulturni turizam prioritet za naš grad. Upisivanje Herceg Novog na listu Unesko, pozicionira grad na mapi, na način da bude prepoznatljiv kao grad sa vrlo vrijednom i značajnom kulturnom baštinom. Kada je riječ o broju turista koji su posjetili tvrđavu, lani je posjeta bila uvećana za oko 20 odsto, a što se tiče ovog ljeta, ne možemo imati neke precizne projekcije s obzirom na situaciju vezanu sa pandemijom virusa korona i otvranjem granica - kazala je Porobić Krcunović.

Istakla je da da su imali odličnu saradnju sa Ministarstvom kulture, te da se početkom marta, u saradnji sa UNDP-om se krenulo sa realizacijom projekta revitalizacije i konzervacije tvržave,poslom koji bi trebalo da bude okončan tokom juna.
Opština Herceg Novi je preko Nacionalne komisije za Unesko kandidovala tvrđavu Forte mare za upis na listu svjetske kulturne baštine. Kandidatura je upućena 2017.godine u okviru nominacije “Venecijanska utvrđenja 16. i 17. vijeka“, koja je prošla relevanta tijela i upisana na listu kao transnacionalna nominacija Crne Gore, Italije i Hrvatske.

K.M.


Postradala u zemljotresu 1979. godine
Tvrđava Forte mare građena je u periodu izmedu 14. i 17. vijeka. Restaurirana je 1833. godine. U ljetnji bioskop adaptirana je 1952. godine, a nakon toga i u noćni klub.

O arhitektonskom značaju utvrde Forte mare, pisao je čuveni beogradski arhitekta Aleksandar Deroko, koji je u svojoj knjizi „Gradovi u Srbiji, Crnoj Gori i Makedoniji“, pribilježio „Arhitektonski sklop tvrđave Forte mare je jedinstven primjer jednog građevinskog kontinuiteta, od bosanske vladavine iz 14. i 15. vijeka, do austrougarskih intervencija tokom 19. i početkom 20. vijeka“.

Nakon razornog zemljotresa 1979. godine, kada je i ova tvrđava znatno postradala, zahvaljujući nestručno izvedenoj restauraciji, potpuno se igubila ona prva bosanska faza tvrđave, čije je temelje udario još herceg Stjepan Vukčić Kosača. Od nje je danas ostao samo zid na jugoistočnom uglu tvrđave i visoko stepenište.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"