Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
DPS prisvojio projekte iz budžeta * Brajović i Vujović zataškali istragu * Damjanovića nema na listi SNP-a * Katniću nije sporno zlostavljanje * Pomirićemo i oporaviti Crnu Goru * Na funkcije biraju mjesec prije izbora * Cilj uvijek najveći
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 03-08-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Amfilohije, mitropolit crnogorsko-primorski:
Crkva ne izlazi na izbore, niti joj je tamo mjesto, ali ima pravo da poželi sreću svakome ko iskreno traži promjenu, kao i da takvu političku sreću ne poželi onima koji su izglasali sporni Zakon o slobodi vjeroispovijesti.

Vic Dana :)

Žali se muškarac nekom komšiji:
– Moja žena umišlja da joj neko noću krade haljine.
Komšija:
– Ma, kako to, odkud?
Ovaj će na to:
–Eto, unajmila je čovjeka da joj ih čuva, našao sam ga sinoć u ormaru.

- Šta radi Crnogorac u Italiji?
- Ništa, kao i u bilo kojoj drugoj državi!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2020-08-02 IZ CGO SAOPŠTILI DA JE FIRMA „DEKAR“ VIŠESTRUKO PREKRŠILA ROKOVE IZ UGOVORA O KONCESIJI
Izgled Tare nakon zamućenja Traže obustavu izgradnje mHE
Dan - novi portal
Zbog kršenja propisa u izgradnji, povrede lokalnih voda i devastacije prostora, Centar za građansko obrazovanje (CGO) uputio je Ministarstvu održivog razvoja i turizma inicijativu za obustavu izgradnje i eksploatacija tri mini-hidroelektrane (mHE) – „Crnja”, „Ljubaštica” i „Crni potok” (Čestogaz) u opštini Kolašin, koje, kako su naveli, investitor „Dekar” d.o.o. iz Podgorice planira da napravi na istoimenim rijekama. Iz te NVO su naveli da podržavaju napore aktivnih građana Kraljskih Bara koji se bore za svoja osnovna ljudska prava, braneći od eksploatacije „divlje” rječice Ljubašticu, Crnju i Čestogaz, koje su i pitke vode.

– Ovo se dešava u skoro proglašenom regionalnom parku, a ove rječice su prve izvorišne pritoke rijeke Tare, koja je pod zaštitom Uneska. CGO je, nakon obraćanja ovih mještana, uputio različite vrste zahtjeva nadležnim organima kako bi se zaustavila izgranja malih hidrolektrana (mHE) od strane privilegovanog investitora – navodi se u saopštenju. Smatraju da se planiranom izgradnjom mHE nastavlja sa dugogodišnjim devastiranjem ovog kraja i kompletnog Potkomlja, dok se u blizini planiranog zahvata mHE rijeke Čestogaz i Ljubaštica na manje od 100 metara nalazi veliko seosko groblje koje može biti ugroženo, upozoravajući da to predstavlja posebnu opasnost.

– Građani i građanke tog kraja navode da je kupac koncesionog prava od 2008. godine firma „Dekar” d.o.o, koju predstavlja Momčilo Momo Miranović, započeo projekat na vodotoku Crni Potok – Čestogaz bez znanja mještana i stanovnika Kraljskih Bara, a da je tek od skoro započeo prve radove, odnosno 12 godina od dobijanja koncesione dozvole i devet godina od dobijanja građevinske dozvole po tada važećim zakonima koja je istekla pa se vjerovalo da je investitor odustao – kaže se u saopštenju.

Zato su, kako navode, uputili i Ministarstvu ekonomije zahtjev da objasne kojim razlozima su se rukovodili kada su investitoru „Dekar” d.o.o. nekoliko puta produžili ugovor o koncesiji zbog nepoštovanja rokova u izgradnji i kada je taj investitor tek prije 15 dana počeo s radovima na navedenom lokalitetu, ali i da dostave dokumentaciju kojom se ta opravdanja mogu potkrijepiti.

Iz CGO su upozorili da je sada opstanak većine mještana na ovom području bukvalno doveden u pitanje.

Pošto što je Uneskom zaštićeno blago Crne Gore načeto devastacijom Kotora, danas smo svjedoci stravičnog ekocida na Tari koji prijeti ovom prirodnom dragulju, poručeno je iz Socijaldemokratske partije (SDP).

A.O.




„Dekar enerdži”: Radovi na mHE nijesu zamutili Taru
Iz koncesionog preduzeća „Dekar enerdži“ tvrde da radovi u Barama Kraljskim nijesu zamutili Taru, navodeći da snimci koje imaju pokazuju da je bistrina sva tri vodotoka – Crnja, Ljubaštica i Crni potok besprekorna sve do formiranja Tare. Poručili su da ta je firma u duhu razvijanja dobrih odnosa s lokalnim stanovništvom, samoinicijativno prekinula radove na izgradnji mHE na vodotoku Crni potok do odgovora nadležnih organa na podnijete prijave građana i NVO aktivista.
– Na taj način je iskazala razumijevanje za nezadovoljstvo građana, prije svega zbog mnoštva dezinformacija koje su ovih dana unijele nemir u dugo građene dobre odnose s lokalnim stanovništvom, na obostrano zadovoljstvo i korist – naveli su iz te firme u saopštenju koje su juče poslali medijima.
Objasnili su da su nakon potpisivanja novog ugovora o koncesiji za eksploataciju vodnog potencijala na ove tri rijeke, nastavili započete radove i obnovili pregovore s lokalnim stanovništvom garantujući, između ostalog, da hidroelektrane neće raditi tokom ljetnjih mjeseci, te će rijeke u punom kapacitetu biti dostupne lokalnom stanovništvu na korištenje, da će tokom zime i proljeća koritom rijeke proticati 20 odsto prosječne godišnje količine vode itd.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"