Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Iz Crne Gore švercovali 540 hiljada paklica cigareta * Iz Crne Gore švercovali 540 hiljada paklica cigareta * Pejović nije prijavio nestanak eksponata * Abazović saslušan o prijetnjama, korupcija u izviđaju * Ukinut test za ulazak u Crnu Goru, dozvoljen međugradski saobraćaj * Aerodromi preko imovine MA naplaćuju dugove * Seizmička tišina najavljuje opasnost
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 12-01-2021

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Džemal Perović, građanski aktivista:
Ponavljanjem tvrdnji da je nova vlast formirana pod patronatom SPC nanosi se šteta Vladi i unosi nesigurnost kod onih koji su glasali za smjenu DPS-a.

Vic Dana :)

Advokat pita plavušu sekretaricu: - Zašto ne podižete slušalicu kad telefon zvoni?
- Zato što svi traže vas, a ne mene.

Učiteljica kaže:
-Djeco, danas ćemo učiti promjenu glagola. Perice, ako ti pjevaš, kako ćeš reći? -Ja pjevam. Pravilno. A ako tvoja sestra pjeva, kako se onda kaže? -Ne krekeći!:)







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Hronika - datum: 2021-01-10 SUĐENJA U PODGORIČKOM VIŠEM SUDU KOJA SU OBILJEŽILA PROŠLU GODINU
Viši sud - Foto: DAN Na optuženičkoj klupi političari, kriminalci i ratni zločinci Određivani su i ukidani pritvori, polagana višemilionska jemstva, raspisivane potjernice, i sve to pod budnim okom javnosti
Dan - novi portal
Sudnica Višeg suda u Podgorici u prethodnoj godini je bila poprište mnogih dešavanja kada je u pitanju borba protiv organizovanog kriminala u Crnoj Gori. Na optuženičkoj klupi našla su se mnoga lica iz kriminalnog miljea i izvršioci teških krivičnih djela, od stvaranja kriminalnih organizacija, članovi tih organizacija, lica optužena za ubistva, ratne zločine kao i oni koji se terete da su izvršili krivična djela protiv života i tijela. Održan je veliki broj ročišta i pretresa kako u građanskim sporovima, tako i u krivičnim postupcima, od kojih su neki tek počeli, neki su u toku, dok je i veliki broj onih koji su okončani prvostepenim presudama koje će provjeravati sudovi viših instanci.

Za sudije ovog suda vjerovatno svaki od ovih predmeta ima svoju težinu. Mnogi od njih u javnosti su dobili epitet suđenja godine, decenije ili su pak iz raznoraznih razloga pobudili veću medijsku pažnju. Sudilo se aktuelnim političkim ličnostima, bivšim i sadašnjim predsjednicima opština, ljekarima, ratnim zločincima, sitnim prestupnicima ali i ozbiljnim kriminalcima koji su spremali i izvršavali likvidacije po Crnoj Gori.

Određivani su i ukidani pritvori, polagana višemilionska jemstva, raspisivane potjernice i mnogo štošta još, i sve to pod budnim okom javnosti koja je vrlo često komentarisala pravosnažne, ali i nepravosnažne sudske odluke.

Samo u prošloj godini, kako nam je potvrđeno, u depozit Višeg suda u Podgorici je na ime jemstva u novcu položeno ukupno 347.000 eura, dok je ta cifra mnogostruko veća kada je u pitanju stavljanje hipoteke na nepokretnostima. Međutim, ovaj sud ne vodi posebne evidencije o tome, kao ni o broju podnijetih, odbijenih ili prihvaćenih predloga za jemstvo, potvrdila je portparol suda Aida Muzurović.

Slučaj koji je u protekloj godini zasigurno najviše pobudio pažnju javnosti svakako je slučaj kontroverznog biznismena Duška Kneževića, koji je još uvijek nedostupan pravosudnim organima. Specijalno tužilaštvo podiglo je i dostavilo Višem sudu sedam optužnica, od kojih, do sada, nijedna nije prošla kontrolu. Osim Kneževića, njima su obuhvaćeni i pojedinci iz bankarskog sistema kao i ljudi bliski režimu Mila Đukanovića, kao što je Slavoljub Migo Stijepović.

I bivši premijer Igor Lukšić je bio predmet odlučivanja vanraspravnog vijeća ovog suda, koje je odlučilo da obustavi postupak po privatnoj tužbi irskog biznismena Luisa Megvajera zbog navodnih malverzacija kojima je oštećen za višemilionski iznos.

Nakon obavljene kontrole optužnice isto vijeće vratilo je tužilaštvu na doradu optužnicu protiv bivšeg obavještajca Vojske SRJ Radovana Aleksića zbog navodnog pokušaja ubistva inspektora Predraga Šukovića, što je on kategorički negirao i tvrdio da mu je sve namješteno. Optužnica od marta do danas nije vraćena Višem sudu.

Među optuženima u Višem sudu našli su se i ljekari Kliničkog centra Crne Gore dr Dragan Obradović i Brankica Dupanović, kojima se već devetu godinu sudi za smrt tridesetogodišnje Cetinjanke Ivane Šoć.

Jedno od rijetkih suđenja koje, i pored činjenice da je optužnica stala na pravnu snagu prije skoro dvije godine, još nije počelo je suđenje bivšem gradonačelniku Berana Vuki Goluboviću, dok se njegovom kolegi iz Bara Žarku Pavićeviću uveliko sudi za zloupotrebu položaja i štetu koju je nanio Pošti CG od 2,2 miliona eura.

Na optuženičkoj klupi Višeg suda zbog optužbe za pranje novca u predizbornoj kampanji 2016. godine našao se i lider PzP-a Nebojša Medojević, koji je u sudnici Višeg suda negirao sve optužbe.

Među licima koja odgovaraju za ubistvo nalaze se Vladimir Ulama koji je, po optužnici višeg državnog tužioca Željka Tomkovića, ubio Petrovčanina Nemanju Medina čije tijelo još uvijek nije pronađeno, Arsenije Stanović optužen za smrt ukrajinske državljanke Anastasije Lašmanove, Aleksandar Konatar tereti se za ubistvo košarkaša Ljuba Jovanovića 2011. godine prilikom pljačke kladionice Lutrije Crne Gore u Cetinju, dvadesettrogodišnji Nikola Bogojević za ubistvo Branka Vučkovića u sačekuši 25. septembra prošle godine i mnoga druga lica.

VJ. DAMJANOVIĆ


Procesi osumnjičenima za pripremanje likvidacija
Pred Višim sudom trenutno se sudi organizatorima i članovima više kriminalnih grupa među kojima su i Slobodan Kašćelan, koji slovi za prvog čovjeka tzv. kavačkog klana. Po optužbi Specijalnog tužilaštva, on se tereti da je 2010. godine organizovao kriminalnu grupu koja se bavila švercom droge, pranjem novca, iznudom, zelenašenjem i drugim krivičnim djelima.

Kao vođa klana optužen je i Igor Božović, koji je u bjekstvu i za njim je raspisana potjernica.

„Kavčani” su u sukobu sa „škaljarskim klanom” od 2014. godine, kada je u Valensiji nestalo više od 200 kilograma kokaina i taj događaj je podijelio kriminalno podzemlje u Srbiji i Crnoj Gori.

U Višem sudu u toku je i suđenje Nikšićaninu Ranku Raduloviću, Kotoraninu Igoru Vukotiću i albanskom državljaninu Erogenu Brajoviću, koji su bili na čelu tri grupe koje su planirale likvidacije glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića, njegovog sina, Duška Golubovića, Zorana Lazovića, Duška Koprivice i njegovog sina. Takođe, na meti optuženih bila su i braća Vilotijević i nekoliko osoba iz „kavačke grupe”.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"