Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Izručenje tek nakon pravosnažne presude * Slikarku sumnjiče za pripremanje likvidacije * Ne znaju odgovore, ali znaju ministra * Direktor zaposlio kćerku i zeta * Otvorićemo ambasadu u Jerusalimu * Glas sa radija * Na kraju (godine)
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 18-12-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Ranko Krivokapić, predsjednik SDP-a:
– Politička kriza kao osnov za sve druge krize sve je dublja. Crna Gora se stalno zadužuje dok druge zemlje u regionu smanjuju svoj dug.

Vic Dana :)

Bio Mujo na hadžiluku u Meki i vratio se u svoje selo.
Odlazi u prodavnicu i pita:
- Je li, ima li mene u onoj teki?
Prodavacica odgovara:
- Ima, evo piše, Mujo duguje 350 maraka.
Mujo kaže:
- Pisi Hadži-Mujo.

Koliko psihologa je potrebno da se
promijeni sijalica?
Dovoljan je samo jedan, ali je potrebno
da sijalica stvarno želi da se promijeni.

Pošto vam je ova krema za sunčanje?
286 dinara.
Super, dajte mi...dva jogurta.

Ide Tito Titovom ulicom. Naiđe neki turista pa ga pita:
- Izvinite, je li ovo Titova ulica?
A Tito kaže:
- Jok, eto tvoja je.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Balkan - datum: 2017-12-15 EVROPSKI PARLAMENT RASPRAVLJA O PROŠIRENJU ŠENGENSKE ZONE Ulazak u novi, gori Šengen Ulazak u šengensku zonu politička je odluka za koju je potrebna jednoglasna odluka Evropskog vijeća. Vijeće je poručilo da je proces evaluacije Hrvatske još uvijek u toku i da se rješavaju određeni nedostaci, ali je preostalo vrlo malo pitanja o kojima očekuju predlog Evropske komisije u bliskoj budućnosti
Dan - novi portal
STRA­ZBUR – Evrop­ski par­la­ment je u te­mat­skoj ras­pra­vi na ple­nar­noj sjed­ni­ci u Stra­zbu­ru po­dr­žao ula­zak Hr­vat­ske šen­ge­nu zo­nu, što bi se, po oče­ki­va­nji­ma hr­vat­skih evro­par­la­men­ta­ra­ca, mo­glo do­go­di­ti 2019. go­di­ne.
Đa­ni Pi­te­la, pred­sjed­nik po­sla­ni­ka S&D-a, na či­ji je pred­log Evrop­ski par­la­ment ras­pra­vljao o pr­o­ši­re­nju šen­gen­ske zo­ne na Bu­ga­r­sku, Ru­mu­ni­ju i Hr­vat­sku, na­gla­sio je da u EU ne mo­že bi­ti dr­ža­va dru­gog raz­re­da i da ni­je po­šte­no is­klju­či­ti te tri dr­ža­ve iz zo­ne bez gra­ni­ca.
– Hr­vat­ski gra­đa­ni za­slu­žu­ju is­pu­nje­nje obe­ća­nja da ima­ju pra­vo da pri­stu­pi­ti Šen­ge­nu ka­da is­pu­ne uslo­ve – re­kao je.
Špan­ski po­sla­nik Este­ban Gon­za­lez Pons, pot­pred­sjed­nik Klu­ba po­sla­ni­ka Evrop­ske na­rod­ne stran­ke (EPP), ta­ko­đe je u ras­pra­vi us­tvr­dio da „ne bi smje­lo bi­ti ze­ma­lja pr­vog i dru­gog re­da ka­da se go­vo­ri o Šen­ge­nu”.
Evrop­ki po­vje­re­nik Di­mi­tris Avra­mo­pu­los za­hva­lio se Pi­te­li i S&D-u na ini­ci­ja­ti­vi da se go­vo­ri o pro­ši­re­nju šen­gen­skog pod­ruč­ja na Hr­vat­sku i re­kao da će ona, za­jed­no s Bu­gar­skom i Ru­mu­ni­jom, ima­ti va­žnu ulo­gu u za­šti­ti EU gra­ni­ca.
Za­stup­nik To­ni­no Pi­cu­la (SDP/S&D), ko­ji je u ime S&D-a bio ime­no­van za iz­vje­sti­o­ca u sje­ni u dva mi­šlje­nja Od­bo­ra za spolj­ne po­slo­ve u ovom pi­ta­nju, za­do­vo­ljan je što je lo­bi­ra­njem po­sti­gao da ova te­ma do­bi­je pri­o­ri­tet na zad­njoj ple­nar­noj sjed­ni­ci u 2017. go­di­ni i ocje­nju­je da Hr­vat­ska ni­ka­da ni­je ima­la ja­sni­ju po­li­tič­ku po­dr­šku Evrop­skog par­la­men­ta ula­sku u šen­gen­ski pro­stor.
– Ovo je pr­vi put da se u ovoj in­sti­tu­ci­ji, Evrop­skom par­la­men­tu, kao pri­o­rit­na te­ma za­sje­da­nja po­ja­vi­lo ne­što što je naš na­ci­o­nal­ni stra­te­ški in­te­res. Do­ga­đa­ji 2015. su po­ka­za­li ko­li­ko je va­žno bi­ti s pra­ve stra­ne šen­gen­ske gra­ni­ce – is­ta­kao je To­ni­no Pi­cu­la či­ja gru­pa je i ini­ci­ra­la ras­pra­vu.
– Bi­lo je va­žno osi­gu­ra­ti da se u toj ras­pra­vi u EP is­ka­že jed­na vr­sta po­li­tič­kog je­din­stva naj­re­le­vant­ni­jih po­li­tič­kih gru­pa­ci­ja oko tog hr­vat­skog ci­lja, a to se da­nas do­go­di­lo – re­kao je Pi­cu­la na­kon ras­pra­ve.
Pi­cu­la je u raz­go­vo­ru s hr­vat­skim no­vi­na­ri­ma na­po­me­nuo da je ta te­ma sta­vlje­na na dnev­ni red na pred­log so­ci­ja­li­sta i de­mo­kra­ta, ali da je i Evrop­ska na­rod­na stran­ka (EPP) pre­ko svog pred­stav­ni­ka vr­lo ja­sno ka­za­la da Bu­gar­ska i Ru­mu­ni­ja za­slu­žu­ju ula­zak u šen­gen­ski pro­stor, a uz to je u ras­pra­vi Hr­vat­ska go­to­vo una­pri­jed do­bi­la po­dr­šku za član­stvo.
– To im­pli­ci­ra mo­žda da ne­će bi­ti po­li­tič­kih blo­ka­da hr­vat­skog ula­ska u šen­gen­ski pro­stor – is­ta­kao je Pi­cu­la.
Ula­zak u šen­gen­sku zo­nu po­li­tič­ka je od­lu­ka za ko­ju je po­treb­na jed­no­gla­sna od­lu­ka Evrop­skog vi­je­ća. Vi­je­će je po­ru­či­lo da je pro­ces eva­lu­a­ci­je Hr­vat­ske još uvi­jek u to­ku i da se rje­ša­va­ju od­re­đe­ni ne­do­sta­ci, ali je pre­o­sta­lo vr­lo ma­lo pi­ta­nja o ko­ji­ma oče­ku­ju pred­log Evrop­ske ko­mi­si­je u bli­skoj bu­duć­no­sti.
Pi­cu­la je u ras­pra­vi na­gla­sio da je Hr­vat­ska od pri­stu­pa­nja šen­gen­skom in­for­ma­tiv­nom si­ste­mu u sa­mo če­ti­ri mje­se­ca oba­vi­la 75 mi­lo­na kon­tro­la i iden­ti­fi­ko­vala vi­še od 4.000 pre­kr­ši­la­ca.
– Prak­sa do­ka­zu­je da već oba­vlje­ne pri­pre­me do­no­se re­zul­ta­te. Pre­ma zad­njoj eva­lu­a­ci­ji ko­ja je spro­ve­de­na kra­jem no­vem­bra, Hr­vat­ska je is­pu­ni­la 68 od 98 pre­po­ru­ka – na­gla­sio je Pi­cu­la.
Ula­zak Hr­vat­ske u pu­no­prav­ni pro­stor kon­ti­nen­tal­nog sa­ve­za, na­čel­no bez unu­tra­šnjih gra­ni­ca, tra­je već du­go, a još du­že kod dru­ge dvije čla­ni­ce EU.
Bio je to svo­je­vr­sni prob­ni rok za te ze­mlje, ali za to vre­me su ne­ki od­no­si u sa­moj EU po­sta­li bit­no dru­ga­či­ji.
Iz­bje­glič­ka kri­za vra­ti­la je Evro­pu una­zad i njo­me se da­nas pro­sti­re ne­ka no­va, do­slov­no gvo­zde­na za­ve­sa – ona od tzv. ži­let-ži­ce.
Šta­vi­še, po no­tor­noj bo­dlji­ka­voj ži­ci naj­po­zna­ti­ja su dva ne­po­sred­na hr­vat­ska su­sje­da u EU: Ma­đar­ska i Slo­ve­ni­ja. Šta će u ta­kvim pri­li­ka­ma zna­či­ti ne­ki no­vi Šen­gen, da li će se ži­let-ži­ca pre­se­li­ti na gra­ni­ce Hr­vat­ske pre­ma nje­nim is­toč­nim su­sje­di­ma?
– Iz­bje­glič­ka kri­za i te­ro­ri­zam su po­sle­dič­no, iz­me­đu osta­log, do­ve­li do manj­ka po­vje­re­nja me­đu dr­ža­va­ma čla­ni­ca­ma. Zbog to­ga da­nas ima­mo kon­tro­le na spolj­nim gra­ni­ca­ma, ali i si­ste­mat­ske pro­vje­re u ba­za­ma po­da­ta­ka svih oso­ba ko­je ula­ze ili iz­la­ze iz šen­gen­skog pro­sto­ra, uklju­ču­ju­ći i sta­nov­ni­ke Evrop­ske uni­je. Evro­pa za­i­sta ne smi­je da po­sta­ne tvr­đa­va opa­sa­na ne­pre­mo­sti­vim be­de­mom – na­sta­vlja Pi­cu­la za Doj­če ve­le – ali, ta­ko­đe, Evro­pa ko­ja ni­je bez­bjed­na ne mo­že da bu­de sim­bol bla­go­sta­nja i otvo­re­no­sti.
– Tre­ba­lo bi ja­ča­ti po­vje­re­nje, ali i si­ste­me bez­bjed­no­sti. Pi­ta­nje je po­li­tič­ke mu­dro­sti i do­go­vo­ra – pro­na­ći ba­lans iz­me­đu jed­nog i dru­gog. Tre­ba­lo bi se fo­ku­si­ra­ti na evrop­sku so­li­dar­nost i rje­ša­va­nje pro­ble­ma sa­rad­njom, ko­li­ko god bi­li slo­že­ni – re­kao je Pi­cu­la.
A kao što smo jed­nom ov­dje već usta­no­vi­li, Evrop­ska uni­ja bi kri­ze u azij­skim i afrič­kim ze­mlja­ma tre­ba­lo da rje­ša­va na nji­ho­vim te­ri­to­ri­ja­ma – da­kle pri­je ne­go što ih ta­mo­šnje sta­nov­ni­štvo na­pu­sti, a po mo­guć­no­sti čak ta­ko što će Evro­pa pre­sta­ti da ih ge­ne­ri­še.
Mi­mo to­ga, šta bi ula­zak u re­žim Šen­gen­skog spo­ra­zu­ma mo­gao da zna­či Hr­vat­skoj ka­da je ri­ječ o eko­no­mi­ji i kre­ta­nja nje­nih gra­đa­na?
Pi­cu­li­na po­sla­nič­ka gru­pa u Evrop­skom par­la­men­tu (so­ci­ja­li­sti i so­ci­jal­de­mo­kra­te) pred­lo­ži­la je no­vo raz­ma­tra­nje pro­ši­re­nja Šen­ge­na na no­vi­je čla­ni­ce, a on lič­no pri­mje­ću­je da bi se ko­ri­sti po Hr­vat­sku mo­gle u pr­vom re­du ogle­da­ti ka­da je ri­ječ o lak­šem i br­žem pro­la­sku tu­ri­sta iz dru­gih ze­ma­lja EU pre­ko gra­ni­ce Hr­vat­ske.
Jed­na či­nje­ni­ca, ko­ju sa­go­vor­nik DV-a ra­do is­ti­če, po­ka­zu­je da Evro­plja­ni sva­ke go­di­ne na šen­gen­skom pro­sto­ru ostva­ru­ju oko 1,25 mi­li­jar­di pu­to­va­nja.
Ali To­ni­no Pi­cu­la je i pred­sjed­nik de­le­ga­ci­je EU za od­no­se s Bo­snom i Her­ce­go­vi­nom. Za­to je DV in­te­re­so­va­lo šta bi even­tu­al­no sko­ro pro­ši­re­nje Šen­ge­na na Hr­vat­sku zna­či­lo toj dr­ža­vi i nje­nim gra­đa­ni­ma.
– Na mo­guć­no­sti pu­to­va­nja gra­đa­na BiH u EU mno­go vi­še će uti­ca­ti ukup­na re­gu­la­ti­va gra­nič­ne pro­ble­ma­ti­ke EU, a ma­nje sa­mo član­stvo Hr­vat­ske u Šen­ge­nu. Re­ci­mo, uvo­đe­nje si­ste­ma ETI­AS, tj. pla­ni­ra­no oba­ve­zno na­ja­vlji­va­nje pu­to­va­nja gra­đa­na dr­ža­va za­pad­nog Bal­ka­na u EU, ni­je bi­la­te­ral­no pi­ta­nje. U sva­kom slu­ča­ju, ključ­na stvar ve­za­na za Šen­gen je­ste to što EU po­či­va na me­đu­sob­nom po­ve­re­nju ze­ma­lja Uni­je da se spolj­ne gra­ni­ce po­u­zda­no šti­te, te da čla­ni­ce na tim gra­ni­ca­ma ne do­zvo­lja­va­ju da se bi­lo ka­kva pri­jet­nja pro­pu­sti pre­ko nji­ho­vih te­ri­to­ri­ja ka unu­tra­šnjo­sti EU – uvje­ren je Pi­cu­la.


Evro­pa na pu­tu u 19. vi­jek

Tre­ba­lo bi pri­tom zna­ti da je Hr­vat­ska čla­ni­ca Evrop­ske uni­je s naj­du­žom spolj­nom gra­ni­com pre­ma tre­ćim ze­mlja­ma, od če­ga sa Bo­snom i Her­ce­go­vi­nom de­li oko hi­lja­du ki­lo­me­tra za­jed­nič­ke gra­ni­ce.
– Već sa­da, zbog pri­la­go­đa­va­nja na­šeg pre­ko­gra­nič­nog re­ži­ma za Šen­gen, uve­de­ne su pro­mje­ne ko­je omo­gu­ća­va­ju is­pu­nja­va­nje šen­gen­skih uslo­va za Re­pu­bli­ku Hr­vat­sku, ali zna­čaj­ni­je ne ugro­ža­va­ju do­sa­da­šnji ži­vot i na­vi­ke sta­nov­ni­štva s obje stra­ne gra­ni­ce. Taj pri­prem­ni pe­ri­od je va­žan ka­ko bi i jed­ni i dru­gi za­pra­vo na­u­či­li da ži­ve s no­vim gra­nič­nim re­ži­mom, ali i raz­vi­li gra­nič­nu in­fra­struk­tu­ru – za­klju­čak je To­ni­na Pi­cu­le.
Nje­go­va po­zi­tiv­na oče­ki­va­nja, me­đu­tim, ne di­je­li po­zna­ti spolj­no­po­li­tič­ki ana­li­ti­čar To­mi­slav Ja­kić, ko­ga je DV pi­tao za mi­šlje­nje na tu te­mu.
– U ne­ku ru­ku je čak iro­nič­no go­vo­ri­ti o to­me što bi ula­zak u šen­gen­ski pro­stor zna­čio za Hr­vat­sku da­nas ka­da već na slo­ve­nač­koj gra­ni­ci ima­te bo­dlji­ka­vu ži­cu. Šen­gen, na­ža­lost, ni­je vi­še ono što je bio ili je tre­ba­lo da bu­de. Evro­pa za­sno­va­na na ide­ji slo­bod­nog pro­to­ka lju­di, ro­ba i ide­ja pre­tva­ra se u skup na­ci­o­na­li­stič­ki ori­jen­ti­sa­nih dr­ža­va usred­sre­đe­nih na sop­stve­ni su­ve­re­ni­tet, go­to­vo u smi­slu 19. vi­je­ka. I to ta­ko što za­tva­ra­ju spolj­ne gra­ni­ce pred svi­ma ko­ji su u Evro­pi – baš onoj ka­kvu su za­mi­sli­li nje­ni idej­ni tvor­ci – po­že­lje­li da pro­na­đu sklo­ni­šte – sma­tra Ja­kić.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"