Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Mujović valjao dok je kupovao glasove * Odlučni da spriječe izborne zloupotrebe * Porto Montenegro vrijedi četiri puta manje * Šef ANB-a prima i platu i penziju * Mujović valjao dok je kupovao glasove * Plesni klub Matriks najuspješniji * Nema jubileja bez Sergeja
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 20-05-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Vladislav Bojović, poslanik DF-a :
O dramatičnoj slici stanja na sjeveru svjedoči činjenica da je u ovim sredinama skoro nemoguće sresti mladog čovjeka koji sa entuzijazmom govori o planiranju porodice.

Vic Dana :)

-Žena kaže mužu:
- Statistike pokazuju da se najviše nezgoda događa u kuhinji.
- Znam! I ja ih svejedno moram jesti.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo NA PANELU HRA O RADU KOMISIJE ZA PRAĆENJE ISTRAGA NAPADA NA NOVINARE OCIJENJENO
SA panela HRA Uprava policije kolovođa opstrukcije Uprava policije uporno je odbijala da članovima Komisije dostavi potpune podatke, iako im je dozvoljen pristup podacima sa najvećim stepenom tajnosti
Dan - novi portal
-Članovi Komisije za praćenje istraga napada na novinare nijesu imali ravnopravan status u pristupu informacijama, a opstrukcije Uprave policije glavni su razlog što ovo tijelo nije ostvarilo osnovne zadatke u svom radu, oci­je­nje­no je na ju­če­ra­šnjoj pa­nel di­sku­si­ji ko­ju je orga­ni­zo­va­la Ak­ci­ja za ljud­ska pra­va (HRA). Po­vod za di­sku­si­ju bio je iz­vje­štaj HRA „Rad Ko­mi­si­je za pra­će­nje is­tra­ga na­pa­da na no­vi­na­re – iz ugla gra­đa­na”, ko­jim je oci­je­nje­no da to ti­je­lo ni­je is­pu­ni­lo osnov­ni za­da­tak – da na osno­vu pre­gle­da is­tra­ga pru­ži sve­o­bu­hvat­no mi­šlje­nje o pro­pu­sti­ma u tim is­tra­ga­ma i na­či­nu na ko­ji bi nji­ho­vo vo­đe­nje tre­ba­lo una­pri­je­di­ti.
Na raspravi se moglo čuti da bi Skup­šti­na tre­ba­lo da for­mi­ra no­vu ko­mi­si­ju za pra­će­nje is­tra­ga na­pa­da na no­vi­na­re, či­ji bi pu­no­prav­ni čla­no­vi bi­li ne­za­vi­sni struč­nja­ci ko­ji ni­je­su za­po­sle­ni u dr­žav­nim or­ga­ni­ma. Dio pa­ne­li­sta sma­tra da bi Ko­mi­si­ja tre­ba­lo da osta­ne pri Vla­di, i da u njoj i da­lje bu­de pred­stav­ni­ka dr­žav­nih or­ga­na, ali bez pra­va od­lu­či­va­nja ili pod­jed­na­kog bro­ja kao čla­no­va iz ci­vil­nog sek­to­ra i me­di­ja ka­ko bi se spri­je­či­lo nad­gla­sa­va­nje.
Iz­vr­šna di­rek­to­ri­ca HRA Tea Gor­janc Pre­le­vić ka­za­la je da su op­struk­ci­je Upra­ve po­li­ci­je glav­ni raz­log što Ko­mi­si­ja ni­je ostva­ri­la osnov­ni za­da­tak. Gor­janc Pre­le­vić je uka­za­la da je u iz­vje­šta­ju kon­sta­to­va­no da je osnov­ni pro­blem u ra­du Ko­mi­si­je bio taj što nje­ni čla­no­vi ni­je­su ima­li rav­no­pra­van sta­tus u pri­stu­pu in­for­ma­ci­ja­ma i do­ku­men­ti­ma Upra­ve po­li­ci­je.
– Od pr­vog do po­sled­njeg da­na Upra­va po­li­ci­je je is­tra­ja­la u od­lu­ci da svi čla­no­vi Ko­mi­si­je ne mo­gu ostva­ri­ti pri­stup spi­si­ma u pot­pu­no­sti. Da­kle, do­bi­ja­li su spi­se ko­ji su bi­li pot­pu­no za­ta­mnje­ni u smi­slu lič­nih po­da­ta­ka – na­ve­la je ona.
Dru­gi pro­blem u ra­du je bio što, ka­ko je ka­za­la, Vla­da ni­je pri­hva­ti­la pre­po­ru­ke Ko­mi­si­je ko­je su se ti­ca­le ras­pi­si­va­nja na­gra­de ka­ko bi se do­šlo do in­for­ma­ci­ja ko­je mo­gu po­mo­ći u is­tra­zi.
Po­moć­nik glav­nog ured­ni­ka dnev­nog li­sta „Dan“ i pred­sjed­nik Ko­mi­si­je Ni­ko­la Mar­ko­vić uka­zao je da for­mi­ra­nje Ko­mi­si­je ni­je bi­la ide­ja Vla­de Cr­ne Go­re već re­zul­tat me­đu­na­rod­nog pri­ti­ska, is­ti­ču­ći da se na sa­mom po­čet­ku osni­va­nja vi­dje­lo ne­po­vje­re­nje iz­vr­šne vla­sti pre­ma ono­me što bi to ti­je­lo tre­ba­lo da ra­di, jer je od 11 čla­no­va šest bi­lo iz dr­žav­nih in­sti­tu­ci­ja. On je na­veo da se Vla­da već u star­tu po­tru­di­la da ima ve­ći­nu za iz­gla­sa­va­nje ili spre­ča­va­nje iz­gla­sa­va­nja po­je­di­nih od­lu­ka.
Mar­ko­vić je na­po­me­nuo da su naj­ve­ći dio in­for­ma­ci­ja i po­da­ta­ka neo­p­hod­nih za rad do­bi­li od tu­ži­la­šta­va, ali da su s dru­ge stra­ne ima­li pot­pu­nu op­struk­ci­ju Upra­ve po­li­ci­je, što je, ka­ko je re­kao, je­dan od glav­nih raz­lo­ga za­što Ko­mi­si­ja ni­je is­pu­ni­la svoj osnov­ni za­da­tak.
On je na­veo da su svi čla­no­vi Ko­mi­si­je pro­šli bez­bjed­no­snu pro­vje­ru i da im je na­čel­no omo­gu­ćen pri­stup po­da­ci­ma sa naj­vi­šim ste­pe­nom taj­no­sti, ali da im to ni­je bi­lo do­zvo­lje­no. Do­dao je da je od svih pre­po­ru­ka Ko­mi­si­je pre­ma Vla­di is­pu­nje­na sa­mo jed­na, ko­ja se ti­ca­la lič­nog obez­bje­đe­nja no­vi­na­ra.
Mar­ko­vić je mi­šlje­nja da je Vla­da ne­do­sta­tak po­li­tič­ke vo­lje is­ka­za­la ti­me što je upor­no od­bi­ja­la da ras­pi­še no­va­ča­ne na­gra­de ko­je mo­gu do­ve­sti do in­for­ma­ci­ja bit­nih za ra­svje­tlja­va­nje slu­ča­je­va napada na novinare. On je is­ta­kao da je naj­ka­rak­te­ri­stič­ni­ji pri­mjer za to slu­čaj ubi­stva di­rek­to­ra „Da­na“ Du­ška Jo­va­no­vi­ća, za ko­je je Vla­da ras­pi­sa­la na­gra­du za in­for­ma­ci­je o nje­go­vom ra­vje­tlja­va­nju, ali da je ona „ti­ho uga­še­na“. Vla­da je, ka­ko je is­ta­kao, od­bi­ja­la da se ona re­ak­ti­vi­ra.
– Ja sam to ra­zu­mio kao po­li­tič­ku vo­lju pre­mi­je­ra Mi­la Đu­ka­no­vi­ća pre­ma čla­no­vi­ma Ko­mi­si­je ko­ji su kri­ti­ča­ri nje­go­vi vla­sti – is­ta­kao je on.
Sma­tra da no­vu ko­mi­si­ju, či­je je for­mi­ra­nje u to­ku, uz me­di­ja­ci­ju OEBS-a, tre­ba for­mi­ra­ti dru­ga­či­je.
– Mi­slim da tre­ba da ima neo­gra­ni­čen man­dat ali da bu­de ogra­ni­čen man­dat nje­nih čla­no­va, i da čla­no­vi Ko­mi­si­je ne mo­gu bi­ti lju­di iz Upra­ve po­li­ci­je i dr­žav­nog tu­ži­la­štva jer su u kon­flik­tu in­te­re­sa. De­ša­va­lo se da lju­di ko­ji su čla­no­vi Ko­mi­si­je tre­ba da gla­sa­ju o svom ra­du u ve­zi is­tra­ga ko­je su vo­di­li – na­veo je Mar­ko­vić.
Ocje­nju­je da bi bi­lo bo­lje da ko­mi­si­ju for­mi­ra Skup­šti­na, sma­tra­ju­ći da bi to pro­mje­ni­lo mno­ge stva­ri i omo­gu­ći­lo da se u par­la­men­tu de­ba­tu­je o tim pro­ble­mi­ma. On je ka­zao da je rad u Ko­mi­si­ji bio ko­rek­tan dok ni­je­su po­če­li su­štin­ski da se ba­ve is­tra­ga­ma.
Mar­ko­vić je na­veo da je Ko­mi­si­ja uspje­la da ak­tu­e­li­zu­je slu­čaj po­ku­ša­ja ubi­stva no­vi­na­ra Tu­fi­ka Sof­ti­ća i da do­đe do li­ca ko­je je ima­lo sa­zna­nja o ubi­stvu Du­ška Jo­va­no­vi­ća.
Ru­ko­vo­di­lac Vi­šeg dr­žav­nog tu­ži­la­štva Ve­sna Jo­vi­će­vić sma­tra da čla­no­vi Ko­mi­si­je iz re­da me­di­ja u stva­ri ni­je­su pro­na­šli ni­je­dan pred­met is­tra­ge na­pa­da na no­vi­na­re gdje je do­šlo do po­vre­de za­ko­na i kr­še­nja pra­va, te da je zbog to­ga na kra­ju nje­nog man­da­ta otvo­re­no pi­ta­nje kon­flik­ta in­te­re­sa čla­no­va iz re­da dr­žav­nih in­sti­tu­ci­ja. Ona sma­tra da bi se, ge­ne­ral­no gle­da­no, za sva­kog čla­na Ko­mi­si­je mo­glo re­ći da je u kon­flik­tu in­te­re­sa. Is­ta­kla je da je tu­ži­la­štvo Ko­mi­si­ji do­sta­vi­lo svu do­ku­men­ta­ci­ju, te da ne­će da ula­zi u raz­lo­ge za­što to ni­je či­ni­la Upra­va po­li­ci­je.
Kazala je da je tu­ži­la­štvo do­sta­vi­lo i pred­kri­vič­ne spi­se, ko­ji se, ka­ko je po­ja­sni­la, od­no­se na rad po­li­ci­je, ocje­nju­ju­ći da po­li­cij­ski spi­si ni­je­su pred­sta­vlja­li smet­nje za rad Kom­si­je.
– Sma­tram da je Ko­mi­si­ja mo­gla objek­tiv­no da ra­di i ima­la je za to uslo­va – po­ru­či­la je Jo­vi­će­vić.
Mar­ko­vić joj je od­go­vo­rio da tre­ba da pi­ta Vla­du ka­ko je mo­gla „da bu­de ta­ko ne­zna­ve­na da sa­sta­vi Ko­mi­si­ju či­ji su čla­no­vi u kon­flik­tu in­te­re­sa“. On je is­ta­kao da je ve­li­ki pro­blem bio što su se čla­no­vi Ko­mi­si­je iz dr­žav­nih or­ga­na po­na­ša­li kao advo­ka­ti tih in­sti­tu­ci­ja a ne čla­no­vi Ko­mi­si­je. Is­ta­kao je da do­ku­men­ta­ci­ja ko­ju je Ko­mi­si­ji do­sta­vi­lo tu­ži­la­štvo ni­je isto što i po­li­cij­ski spi­si.
Član Ko­mi­si­je iz Sin­di­ka­ta me­di­ja Mi­la Ra­du­lo­vić sma­tra da ni­je tač­na ocje­na da su po­li­ci­ja i tu­ži­la­štvo do­bro ra­di­li svoj po­sao, po­seb­no u slu­ča­ju Tu­fi­ka Sof­ti­ća, na­vo­de­ći da se pro­pu­sti­ma u is­tra­zi sa­da ba­vi Spe­ci­jal­no tu­ži­la­štvo. Na­vo­di da je do 2013. go­di­ne od Sof­ti­će­vog bru­tal­nog pre­bi­ja­nja 2007. go­di­ne sa­slu­ša­van sa­mo on, te da tu­ži­la­štvo ni­je na­la­ga­lo is­pi­ti­va­nja ni osum­nji­če­nih li­ca.
Glav­ni ured­nik „Vi­je­sti“ i član Ko­mi­si­je Mi­ha­i­lo Jo­vo­vić sma­tra da je je­dan od ci­lje­va osni­va­nja tog ti­je­la bi­lo i for­mi­ra­nje po­vje­re­nja iz­me­đu no­vi­na­ra i dr­žav­nih or­ga­na, do če­ga, ka­ko je re­kao, ni­je do­šlo. Ka­zao je da je sa čla­no­vi­ma iz re­da po­li­ci­je i tu­ži­la­štva bi­lo bor­be oko to­ga da se sa­mo „ak­tiv­ni slu­ča­je­vi“ na­pa­da uvr­ste u rad.
On je kazao da su podaci koje im je dostavila ANB mogli da posluže za otvaranje novih istraga. Pro­ble­ma­ti­zu­ju­ći či­nje­ni­cu skri­va­nja po­da­ta­ka od stra­ne Upra­ve po­li­ci­je, Jo­vo­vić je pi­tao „da li pre­mi­je­ru br­ka­te ime­na“. On ni­je sa­gla­san sa ide­jom da Ko­mi­si­ja pri­pad­ne Skup­šti­ni i da u njoj ne bu­de po­li­ci­je i tu­ži­la­ca.
Član Ko­mi­si­je Slav­ko Man­dić sma­tra da je Ko­mi­si­ja ima­la osnov­ne uslo­ve za rad, na­vo­de­ći da ni­je za to da se dr­žav­ni or­ga­ni is­klju­če iz nje, ali da je­ste da ne­ma­ju ve­ći­nu.
Član Sa­vje­ta Agen­ci­je za za­šti­tu lič­nih po­da­ta­ka Ra­den­ko Lac­ma­no­vić ka­zao je da je bio pro­tiv to­ga da se čla­no­vi­ma Ko­mi­si­je ne do­zvo­li pri­stup taj­nim po­da­ci­ma, iako je nad­gla­san u ovom ti­je­lu. Go­ran Đu­ro­vić iz NVO sek­to­ra na­veo da ne vi­di svr­hu po­nov­nog for­mi­ra­nja Ko­mi­si­je pod okri­ljem Vla­de.
A.O.


Po­stu­pak pri kra­ju

Ru­ko­vo­di­lac Vi­šeg dr­žav­nog tu­ži­la­štva Ve­sna Jo­vi­će­vić ka­za­la je ju­če da će ovih da­na bi­ti okon­čan po­stu­pak u pred­me­tu oko slu­žbe­ne za­bi­lje­ške u ko­joj je je­di­ni osu­đe­ni za ubi­stvo Du­ška Jo­va­no­vi­ća go­vo­rio o tom zlo­či­nu, a ko­ja je ne­sta­la iz po­li­cij­skih spi­sa. Tu­ži­telj­ka je ka­za­la da su u po­stup­ku do­šli do od­re­đe­nih sa­zna­nja u ve­zi to­ga.


Pa­žin: Ko­mi­si­ja ne­zgrap­no sa­sta­vlje­na

Mi­ni­star prav­de Zo­ran Pa­žin re­kao je da je do­bro što je Komi­si­ja oform­lje­na, jer je ona dr­ža­la u fo­ku­su in­te­re­so­va­nje za „bol­na pi­ta­nja ne­ri­je­še­nih slu­ča­je­va na­pa­da na no­vi­na­re“. Pa­žin je ka­zao da se Vla­da ne sla­že sa za­htje­vi­ma za ras­pi­si­va­nje na­gra­de za do­bi­je­ne in­for­ma­ci­je u ne­kim slu­ča­je­vi­ma, jer one ne mo­ra­ju da­ti ade­kva­tan re­zul­tat.
– Ne­ko će se od­go­vor­no od­no­si­ti pre­ma svo­jim etič­kim oba­ve­za­ma bez ob­zi­ra da li su u pi­ta­nju dva, tri ili pet mi­li­o­na eura – is­ta­kao je on, na­vo­de­ći da je Vla­da pre­du­go dr­ža­la blo­ki­ra­nim mi­li­on eura za in­for­ma­ci­je o ubi­stvu Du­ška Jo­va­no­vi­ća, ali da to ni­je da­lo re­zul­ta­ta.
Pa­žin je sa­gla­san da je Ko­mi­si­ja sa­sta­vlje­na pri­lič­no ne­zgrap­no i da je po­li­ci­ja od­go­vor­na za aspekt ko­ji se ti­če pri­stu­pa in­for­ma­ci­ja­ma. Sma­tra da tre­ba tra­ži­ti dru­ga­či­ji mo­da­li­tet u ra­du Komi­si­je, u star­tu uklo­ni­ti kon­struk­ci­o­nu gre­šku u ve­zi kon­flik­ta in­te­re­sa, na­vo­de­ći da je mi­šlje­nja da bi Skup­šti­na bi­la ade­kva­tan or­gan za for­mi­ra­nje Ko­mi­si­je.


Ba­ko­vić: Ko­mi­si­ja da osta­ne pri Vla­di

Za­štit­nik ljud­skih pra­va i slo­bo­da Šuć­ko Ba­ko­vić upo­zo­rio je da su neo­t­kri­ve­ni slu­ča­je­vi na­pa­da na no­vi­na­re raz­log za ozbilj­nu za­bri­nu­tost, te da se ne smi­je do­zvo­li­ti da na njih pad­ne veo za­bo­ra­va. Sma­tra da je Ko­mi­si­ja ima­la po­gre­šnu prak­su i da je sa­stav i broj­nost čla­no­va nje­na sla­ba stra­na.
– Od­nos je tre­ba­lo da bu­de jed­nak, a Ko­mi­si­ja je mo­ra­la ima­ti i ne­za­vi­sne struč­nja­ke – oci­je­nio je Ba­ko­vić.
Ocje­nju­je da bi bi­lo pa­met­ni­je da no­vu ko­mi­si­ju ne for­mi­ra Skup­šti­na već Vla­da.
– To bi bi­lo do­bro i za Vla­du, da po­ka­že da i da­lje ima po­li­tič­ku vo­lju da ri­je­ši slu­ča­je­ve – oci­je­nio je on.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"