Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Đukanović slao gorivo za tenkove, tužilaštvo ćuti * Bolje izbori nego ucjene * Sebi smanjio platu pa sad traži razliku * Koban udar u ogradu * Brojne prepreke na putu u NATO * Tramp rekao, pa porekao * Ljubav pod sankcijama
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 11-07-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Dragoslav Šćekić, gradonačelnik Berana:
U cilju nalaženja rješenja za stanje u SNP-u, ako budem predložen, ne želim biti kandidat za predsjednika partije.

Vic Dana :)

- Nismo se mogli dogovoriti oko imena. Moj muž je Meksikanac i htio je da nam se ćerka zove Huana, a ja sam željela klasično Maria. Morali smo pronaći kompromis.
- I?.... Koje ime ste dali djetetu?
- Marihuana.


Pripremili se ludaci da pobjegnu iz ludnice i spremili plan:
1. Zadaviti čuvara i uzeti ključeve.
2. Otvoriti prva i druga vrata.
3 Pobjeći na slobodu!
I jedne večeri krenuli, zadavili čuvara, otvorili prva i druga vrata i onda je vođa rekao:
●Proba uspjela, sjutra bježimo!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo PRED KOMITETOM UN, ŠEST NVO PREDSTAVILO IZVJEŠTAJ IZ SJENKE O POLOŽAJU ŽENA U CRNOJ GORI
Raičević Alimentaciju ne plaća 60 odsto očeva Samohrane majke čine preko 92 odsto samohranih roditelja, a njihov položaj je posebno težak jer oko 60 odsto očeva ne plaća izdržavanje za dijete preko dvije godine, navodi se u izvještaju
Dan - novi portal
Oko 60 od­sto oče­va ne iz­dr­ža­va dje­cu du­že od dvi­je go­di­ne, što se ne­ga­tiv­no od­ra­ža­va na nji­ho­ve ži­vo­te, po­da­ci su šest ne­vla­di­nih or­ga­ni­za­ci­ja (NVO), sa ko­jim su ju­če upo­zna­le Ko­mi­tet za za­bra­nu dis­kri­mi­na­ci­je že­na Uje­di­nje­nih na­ci­ja (UN). U iz­vje­šta­ju iz sjen­ke o pri­mje­ni Kon­ven­ci­je o eli­mi­na­ci­ji svih ob­li­ka dis­kri­mi­na­ci­je nad že­na­ma u Cr­noj Go­ri na­vo­di se da su že­ne i da­lje dis­kri­mi­ni­sa­ne, ne­rav­no­prav­ne sa mu­škar­ci­ma, ne­do­volj­no rad­no an­ga­žo­va­ne i za­stu­plje­ne u po­li­tič­kom i jav­nom ži­vo­tu, te da im dr­ža­va ne pru­ža ni fi­zič­ku za­šti­tu u si­tu­a­ci­ja­ma po­ro­dič­nog na­si­lja.
U ana­li­zi Cen­tra za žen­ska pra­va, Si­gur­ne žen­ske ku­će, SOS te­le­fo­na za že­ne i dje­cu žr­tve na­si­lja Nik­šić, Cen­tra za rom­ske ini­ci­ja­ti­ce, NVO Kvir Mon­te­ne­gro i NVO Spek­tra kon­sta­to­va­no je da mje­re ko­je je pred­u­ze­la dr­ža­va za usva­ja­nje i spro­vo­đe­nje za­ko­na ra­di spre­ča­va­nja dis­kri­mi­na­ci­je po osno­vu po­la, sek­su­al­ne ori­jen­ta­ci­je, rod­nog iden­ti­te­ta ni­je­su bi­le do­volj­ne, te da su spro­ve­de­ne kam­pa­nje spo­ra­dič­ne i bez stvar­nog uti­ca­ja na jav­nu svi­jest. Ka­ko do­da­ju, Kon­ven­ci­ja o eli­mi­na­ci­ji svih ob­li­ka dis­kri­mi­na­ci­je nad že­na­ma ne pri­mje­nju­je se di­rekt­no, na­vo­de­ći da za osam go­di­na pri­mje­ne Za­ko­na o rav­no­prav­no­sti po­lo­va ne­ma uti­ca­ja na stvar­nu rav­no­prav­nost mu­ška­ra­ca i že­na.
– Dr­ža­va je ne­do­sled­na u spro­vo­đe­nju po­li­ti­ke rod­ne rav­no­prav­no­sti, a dr­žav­nom bu­dže­tu ne­do­sta­ju fi­nan­si­je za nji­ho­vu im­ple­men­ta­ci­ju. Do­ka­za­no je da na­po­ri Vla­de Cr­ne Go­re u bor­bi pro­tiv tr­go­vi­ne lju­di­ma ni­je­su do­volj­ni. Slu­žbe­ni, po­na­vlja­ni stav vla­sti je­ste da or­ga­ni­zo­va­na tr­go­vi­na lju­di­ma u Cr­noj Go­ri ne po­sto­ji i da su ta­kvi slu­ča­je­vi slu­čaj­ni i po­je­di­nač­ni. Že­ne su i da­lje zna­čaj­no ne­do­volj­no za­stu­plje­ne u po­li­tič­kom i jav­nom ži­vo­tu Cr­ne Go­re. Za­ko­no­dav­ni okvir je ne­a­de­kva­tan. Iz­bor­ni za­kon, iako je ne­dav­no do­pu­njen s ci­ljem da po­bolj­ša po­li­tič­ku za­stu­plje­nost že­na u par­la­men­tu i lo­kal­nim skup­šti­na­ma, ni­je uspio da da zna­čaj­ne re­zul­ta­te – kon­sta­to­va­no je u iz­vje­šta­ju iz sjen­ke NVO, ko­ji je pred­sta­vljen u Uje­di­nje­nim na­ci­ja­ma.
Na­gla­še­no je da su na­ro­či­to te­ški ži­vot­ni uslo­vi sa­mo­hra­nih maj­ki (či­ni ih 92,86 od­sto sa­mo­hra­nih ro­di­te­lja) i nji­ho­ve dje­ce. Ka­ko na­vo­de, po­red to­ga što se sa­mo­hra­ne maj­ke bo­re da uskla­de svo­je rad­ne oba­ve­ze sa ro­di­telj­stvom, one ima­ju te­ško­će pri­li­kom do­bi­ja­nja ali­men­ta­ci­je, jer, ka­ko is­ti­ču, prav­ni si­stem ni­je u sta­nju da utvr­di ne­pri­ja­vlje­no za­po­sle­nje i ta­čan iz­nos za­ra­de ro­di­te­lja ko­ji je oba­ve­zan da pru­ži po­dr­šku dje­te­tu.
– Kao re­zul­tat to­ga, oko 60 od­sto oče­va ne pru­ža po­dr­šku za dje­cu vi­še od 24 mje­se­ca – upo­zo­ri­li su iz NVO.
Pod­sje­ća­ju da je Cr­na Go­ra 2014. ra­ti­fi­ko­va­la Is­tan­bul­sku kon­ven­ci­ju.
– Ne­vla­di­ne or­ga­ni­za­ci­je kon­ti­nu­i­ra­no pra­te rad in­sti­tu­ci­ja u obla­sti za­šti­ta od na­si­lja u po­ro­di­ci. Ključ­ni po­ka­za­te­lji po­na­ša­nja in­sti­tu­ci­je u ovim slu­ča­je­vi­ma iz­u­zet­no za­bri­nja­va­ju – po­ka­zu­ju pot­pu­no ne­po­sto­ja­nje fi­zič­ke za­šti­te žr­tva­ma, čak i na­kon po­no­vlje­nih pri­ja­va o na­si­lju po­li­ci­ji i dru­gim nad­le­žnim in­sti­tu­ci­ja­ma. NVO su pri­mi­je­ti­le ne­u­spjeh in­sti­tu­ci­ja pri­li­kom pri­dr­ža­va­nja na­če­la hit­no­sti, pot­pu­ni ne­do­sta­tak pro­cje­ne ri­zi­ka, vr­lo ma­li broj iz­da­tih mje­ra za­šti­te za žr­tve i bla­gu ka­zne­nu po­li­ti­ku. Če­sto dis­kri­mi­na­tor­ni stav in­sti­tu­ci­ja pre­ma že­na­ma ko­je su do­ži­vje­le na­si­lje i či­nje­ni­ca da ve­li­ki broj žr­ta­va ni­je upo­znat sa pro­ce­du­ra­ma, sa­mo su ne­ki od ključ­nih raz­lo­ga za gu­bi­tak po­vje­re­nja u dr­žav­ne in­sti­tu­ci­je i po­vla­če­nja žr­ta­va od da­ljeg uklju­či­va­nja u po­stup­ke – uka­za­no je u iz­vje­šta­ju NVO.
U svom iz­la­ga­nju pred Ko­mi­te­tom UN-a, iz­vr­šni di­rek­tor Cen­tra za žen­ska pra­va Ma­ja Ra­i­če­vić uka­za­la je da br­zo usva­ja­nje za­ko­na, bez pret­hod­ne ana­li­ze uti­ca­ja na ži­vot že­na, pra­će­no če­stim iz­mje­na­ma, po­sta­lo uobi­ča­je­na prak­sa ko­ja stva­ra kli­mu prav­ne ne­si­gur­no­sti i fun­da­men­tal­nih kr­še­nja vla­da­vi­ne pra­va, či­me su in­sti­tu­ci­je ne­po­u­zda­ne. Za to je, ka­ko je do­da­la, kla­si­čan pri­mjer Za­kon o so­ci­jal­noj i dje­či­joj za­šti­ti, ko­ji je u pe­ri­o­du od dvi­je go­di­ne pro­mi­je­njen tri pu­ta.
– U po­čet­ku je uveo ko­ri­sti za maj­ke sa tro­je ili vi­še dje­ce (2015), za­tim ih sma­njio (ja­nu­a­ra 2017) i ko­nač­no ih uki­nuo (jun 2017). Ovo je ne­ga­tiv­no uti­ca­lo na oko 22.000 že­na, osta­vlja­ju­ći ih eko­nom­ski iz­i­gra­nim i mo­ral­no po­ni­že­nim – uka­za­la je ona.
Kon­sta­to­va­la je da cr­no­gor­ska prak­sa po­ka­zu­je ne­do­sta­tak du­žne pa­žnje dr­ža­ve u bor­bi pro­tiv na­si­lja nad že­na­ma, ne­do­sta­tak od­go­vor­no­sti i pot­pu­ne ne­ka­žnji­vo­sti dr­žav­nih slu­žbe­ni­ka ko­ji ne po­štu­ju za­kon.
A.O.


Dr­ža­va ne šti­ti do­bro­bit žr­ta­va

Ra­i­če­vi­će­va je na­ve­la da je ne­dav­no osu­đe­nom si­lo­va­te­lju do­di­je­lje­na do­ži­vot­na dr­žav­na pen­zi­ja za nje­go­vo na­vod­no „iz­u­zet­no sport­sko do­stig­nu­će”.
– U po­sled­nje dvi­je go­di­ne že­ne su bru­tal­no ubi­ja­ne kao po­sle­di­ca rod­no za­sno­va­nog na­si­lja, od ko­jih su če­ti­ri pu­ta u vi­še na­vra­ta tra­ži­le za­šti­tu od in­sti­tu­ci­ja. Žen­ske ne­vla­di­ne or­ga­ni­za­ci­je pod­ni­je­le su kri­vič­ne pri­ja­ve pro­tiv dr­žav­nih slu­žbe­ni­ka ko­ji su dje­lo­va­li ne­e­tič­ki i ne­a­de­kvat­no u slu­ča­je­vi­ma rod­no za­sno­va­nog na­si­lja, ali dr­žav­ni tu­ži­lac od­ba­cio je ve­ći­nu njih pod iz­go­vo­rom da su neo­sno­va­ni. Ovo po­ka­zu­je spe­ci­fič­nu in­sti­tu­ci­o­nal­nu dis­kri­mi­na­ci­ju žr­ta­va na­si­lja – upo­zo­ri­la je ona.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"