Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Milov prijatelj na potjernici Interpola * Ko prekine bojkot pomaže DPS-u * Usmrtili starca pa pobjegli * Otpuštaju polovinu radnika * Milov prijatelj na potjernici Interpola * Uskoro stiže muzički „kvatro stađone” * Novi album benda „The Killers”
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 29-09-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Radmila Vojvodić, rektor Univerziteta Crne Gore:
– Pritisak koji Vlada sprovodi preko UO na Univerzitet Crne Gore je zapravo obračun s rektorom.

Vic Dana :)

Došao Mujo u vojsku i narednik ih postroji u red:
- Poooozoooor!!!
Ali neko se pomaknuo. Narednik:
- Ko se to miče tamo dolje!?
Mujo odgovori:
- Zemlja.
Narednik:
- Ko je to rekao da ga išamaram!?
Mujo:
- Galileo Galilej.

Ludačka izreka:
Ko rano rani, budala je što ne spava.



Dolazi ciga kod doktora:
- Doktore, doktore, kašljem, ne mogu disati, umirem...
- Smirite se, samo polako! Recite mi da li je neko u porodici imao TBC?
- TBC niko nikada nije ima, ali moj stric u Njemačkoj je imao BMW.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2017-09-28 ZABRINJAVAJUĆI REZULTATI ISTRAŽIVANJA ZA CRNU GORU
Predstavljanje izvještaja Nasilje trpi svaka peta žena Svaki peti slučaj nasilja je prijavljen institucijama, dok se 50 odsto žrtava nikome ne obrati za pomoć Borba protiv nasilja nad ženama državu godišnje košta čak 234 miliona eura
Dan - novi portal
Sva­ka dru­ga že­na u Cr­noj Go­ri bi­la je žr­tva na­si­lja u ne­kom tre­nut­ku to­kom svog ži­vo­ta, a jed­na od pet že­na je bi­la iz­lo­že­na na­si­lju to­kom po­sled­njih go­di­nu da­na, po­ka­za­li su re­zul­ta­ti is­tra­ži­va­nja ko­ji su ju­če pred­sta­vlje­ni u Pod­go­ri­ci. Pre­ma ovim po­da­ci­ma, tro­ško­vi bor­be pro­tiv na­si­lja nad že­na­ma dr­ža­vu go­di­šnju ko­šta­ju čak 234 mi­li­o­na eura.
Jed­na od pet že­na to­kom pro­šle go­di­ne bi­la je žr­tva na­si­lja i to 17 od­sto fi­zič­kog, se­dam od­sto sek­su­al­nog, 38 od­sto psi­hič­kog i 20 od­sto eko­nom­skog.
Is­tra­ži­va­nje na uzor­ku od 1.014 is­pi­ta­ni­ka po­ka­za­lo je da naj­ve­ći broj slu­ča­je­va na­si­lja osta­je ne­pri­ja­vlje­no. Raz­log za to je u 62 od­sto slu­ča­je­va strah od na­sil­ni­ka i osve­te, a u 24 od­sto slu­ča­je­va strah od osu­de i sra­mo­te.
Sva­ki pet slu­čaj na­si­lja je pri­ja­vljen in­sti­tu­ci­ja­ma, dok je sva­ka dru­ga oso­ba za ne­ku vr­stu na­si­lja za­tra­ži­la po­moć od pri­ja­te­lja ili ne­ko­ga iz po­ro­di­ce. Po­lo­vi­na žr­tva ni­je se obra­ti­la ni­ko­me.
Is­tra­ži­va­nje je po­ka­za­lo da rad in­sti­tu­ci­ja i ser­vi­sa ko­šta dr­ža­vu 11.500 eura po slu­ča­ju što je 9,2 mi­li­o­na eura go­di­šnje uko­li­ko se na­si­lje pri­ja­vi. Ne­pri­ja­vlje­no na­si­lje zbog sla­be pro­duk­tiv­no­sti, do­pri­no­sa BDP-u ko­šta go­di­šnje 233,2 mi­li­o­na eura.
Stal­na pred­stav­ni­ca UNDP i stal­na ko­or­di­na­tor­ka Si­ste­ma Uje­di­nje­nih na­ci­ja (UN) u Cr­noj Go­ri Fi­o­na Me­klu­ni sa­op­šti­la je da je na­si­lje nad že­na­ma i u po­ro­di­ci jed­no od naj­ma­nje pro­ce­su­i­ra­nih kri­vič­nih dje­la i jed­na od naj­ve­ćih pri­jet­nji po cje­lo­kup­ni raz­voj dru­štva.
– Is­tra­ži­va­nje uka­zu­je da je sva­ka dru­ga že­na u Cr­noj Go­ri bi­la žr­tva na­si­lja u ne­kom tre­nut­ku to­kom svog ži­vo­ta, a jed­na od pet že­na je bi­la iz­lo­že­na na­si­lju to­kom po­sled­njih go­di­nu da­na. To zna­či da su žr­tve upra­vo ov­dje, me­đu na­ma – upo­zo­ri­la je Me­klu­ni u obra­ća­nju.
Ona je ka­za­la da je pr­vi i osnov­ni pri­o­ri­tet da se za­šti­ti žr­tva i spri­je­či na­si­lje u po­ro­di­ci.
– Dru­gi raz­log da okon­ča­mo ulo­gu ni­je­mih po­sma­tra­ča i pod­stak­ne­mo na ak­ci­ju od­mah je to što na­si­lje nad že­na­ma pred­sta­vlja ogro­man tro­šak po dru­štvo. Mi­sli­mo na fi­nan­sij­ski tro­šak po­sle­di­ca ko­je na­si­lje uzro­ku­je po dru­štve­nu do­bro­bit, zdrav­stve­nu za­šti­tu i bez­bjed­nost, rad­nu pro­duk­tiv­nost, spro­vo­đe­nje za­ko­na i sek­tor­ske bu­dže­te – ka­za­la je pred­stav­ni­ca UNDP-a.
Ka­ko je na­gla­si­la, tre­ći raz­log za ak­ci­ju je to što na­si­lje osta­vlja po­sle­di­ce na ge­ne­ra­ci­je ko­je do­la­ze, jer se po­ve­ća­va vje­ro­vat­no­ća da će i ono po­sta­ti na­sil­ni ili žr­tve.
Še­fi­ca po­li­tič­ke sek­ci­je u De­le­ga­ci­ji Evrop­ske uni­je (EU) u Cr­noj Go­ri Pla­me­na Ha­la­če­va is­ta­kla je da rod­no za­sno­va­no na­si­lje ni­je pro­blem jed­nog pa­ra ili po­ro­di­ce, već ci­je­log dru­štva. Uka­zu­ju­ći na op­seg pro­ble­ma, ona je na­gla­si­la da zbog na­si­lja nad že­na­ma i u po­ro­di­ci dr­ža­va iz­gu­bi šest od­sto go­di­šnjeg BDP-a.
Pred­sjed­ni­ca Od­bo­ra za rod­nu rav­no­prav­nost Skup­šti­ne Na­da Drob­njak po­ru­či­la je da na­si­lje u po­ro­di­ci ni­je pri­va­tan pro­blem.
– Od­lu­ka na­sil­ni­ka je da bu­de na­si­lan – na­gla­si­la je ona.
Ka­za­la je da dr­ža­va ima me­ha­ni­zme i da pre­po­zna­je pro­blem, te da mo­ra da re­a­gu­je.
– Na­si­lje je re­zul­tat dis­ba­lan­sa mo­ći i haj­de da pro­mi­je­ni­mo taj tas na va­gi. Rod­ne rav­no­prav­no­sti ne mo­že bi­ti ako sva­ka dru­ga že­na tr­pi na­si­lje – sma­tra ona.
Bi­lja­na Pe­jo­vić iz Mi­ni­star­stva za ljud­ska i ma­njin­ska pra­va is­ti­če da rod­na ne­rav­no­prav­nost i ne­jed­nak po­lo­žaj že­na u od­no­su na mu­škar­ce u ve­li­koj mje­ri uzro­ku­je rod­no za­sno­va­no na­si­lje.
– Isto­rij­ski po­sma­tra­no, ne­rav­no­prav­nost že­na po­sle­di­ca je že­ni­nog sta­tu­sa u pa­tri­jar­ha­tu – oci­je­ni­la je Pe­jo­vi­će­va.
Is­tra­ži­va­nje je ura­đe­no u okvi­ru Pro­gra­ma „Po­dr­ška an­ti­di­kri­mi­na­ci­o­nim i po­li­ti­ka­ma rod­ne rav­no­prav­no­sti” ko­ji fi­nan­si­ra De­le­ga­ci­ja EU u Cr­noj Go­ri, a spro­vo­di UNDP u sa­rad­nji sa Mi­ni­star­stvom za ljud­ska i ma­njin­ska pra­va. A.O.


Na­stav­ni­ci da pre­po­zna­ju zlo­sta­vlja­nje

Fi­o­na Me­klu­ni je po­ru­či­la da u ci­lju efi­ka­sni­jeg od­go­vo­ra na na­si­lje, svi seg­men­ti dru­štva mo­ra­ju udru­že­no da dje­lu­ju.
– Po­čev­ši od obra­zo­va­nja, gdje na­stav­ni­ci mo­ra­ju da bu­du ob­u­če­ni da pre­po­zna­ju na­si­lje u po­ro­di­ci. Po­li­ci­ja mo­ra ra­di­ti u naj­bo­ljem in­te­re­su žr­tve. Su­di­je i tu­ži­o­ci mo­ra­ju da na­u­če ka­ko da osta­ve sa stra­ne svo­je pred­ra­su­de i dru­štve­ne ste­re­o­ti­pe i da dje­lu­ju u skla­du sa za­ko­nom, a ne u skla­du sa svo­jom per­cep­ci­jom o na­si­lju. Neo­p­hod­no je da žr­tva od­mah ima pri­stup zdrav­stve­noj kli­ni­ci, gdje mo­že do­bi­ti hit­nu me­di­cin­sku nje­gu i gdje će bi­ti tre­ti­ra­na sa po­što­va­njem, bez pred­ra­su­da – na­gla­si­la je ona.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"