Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Bojim se da Vučićeva politika vodi izdaji Srbije i Kosova * „Kodri” za 10 mjeseci 2,6 miliona iz budžeta * Bojkot parlamenta treba nastaviti * DPS puca po šavovima * Šansa za usavršavanje je najvažnija * Bojim se da Vučićeva politika vodi izdaji Srbije i Kosova * Znam da će 2018. biti još bolja
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 06-01-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Mehmet Zenka, ministar za manjinska i ljudska prava :
Ministarstvo će poboljšati saradnju sa Mitropolijom.

Vic Dana :)

Baka kaže unuci: „Ove godine od mene možeš izabrati jednu lijepu knjižicu.” Kaže unuka: „Odlično, želim tvoju štednu knjižicu.”


Kaže otac nakon još jednog Božića:
- Sada znam zašto sam kao dijete više volio Božić. Nisam morao plaćati poklone.


Pošten advokat, marljiv političar i Božić Bata pronalaze novčanicu od 100 eura. Ko će je zadržati?
- Božić Bata jer ostali ne postoje.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo KOORDINATOR PRAVNOG SAVJETA MITROPOLIJE CRNOGORSKO-PRIMORSKE VELIBOR DŽOMIĆ U INTERVJUU ZA „DAN“ PORUČIO
Džomić Vjerujem da će Rafet ponovo šetati pored Sahat kule Izjavu Rafeta Husovića da mu se više ne mili da prođe pored Sat kule shvatio sam kao njegovo obraćanje biračima, kazao je Džomić Kao vjernici i sveštenici u Crnoj Gori imamo slobodu i to je, vjerujte, za Crkvu u svakom režimu i vremenu najvažnije, poručio je koordinator Pravnog savjeta MCP
Dan - novi portal
Vje­ru­jem da će pred­sjed­nik Bo­šnjač­ke stran­ke Ra­fet Hu­so­vić opet pro­la­zi­ti po­red Sa­hat ku­le, kao što je to či­nio pri­je nje­ne re­sta­u­ra­ci­je, po­ru­čio je ko­or­di­na­tor Prav­nog sa­vje­ta i ar­hi­je­rej­ski na­mje­snik pod­go­rič­ko-ko­la­šin­ski u Mi­tro­po­li­ji cr­no­gor­sko-pri­mor­skoj (MCP), pro­to­je­rej-sta­vro­for Ve­li­bor Džo­mić. On je u in­ter­vjuu za „Dan“ ka­zao da je cr­kvo­fo­bi­ja ko­ju su pod­sti­ca­li i pro­pa­gi­ra­li ne­ki dr­žav­ni slu­žbe­ni­ci dje­lo­va­la otre­žnju­ju­će na lju­de, ali da se Cr­kva vra­ti­la svom pra­vo­slav­nom isto­rij­skom iz­vo­ri­štu po­sli­je vi­še­de­ce­nij­skog dr­žav­nog ate­i­zma.
● Da li ste za­do­volj­ni po­lo­ža­jem ko­ji u Cr­noj Go­ri ima­ju Mi­tro­po­li­ja cr­no­gor­sko-pri­mor­ska i epar­hi­je Srp­ske pra­vo­slav­ne cr­kve?
– Cr­kva uvi­jek ima dvi­je vr­ste po­lo­ža­ja: u dru­štvu i u dr­ža­vi. Ne­ki­ma ni­je ja­sno da to ni­je­su iden­tič­ni poj­mo­vi, jer je dru­štvo ši­ri po­jam od dr­ža­ve, a dr­ža­va je sa­mo jed­na od dru­štve­nih ka­te­go­ri­ja. Kad se go­vo­ri o po­lo­ža­ju Mi­tro­po­li­je i osta­lih epar­hi­ja Srp­ske pra­vo­slav­ne cr­kve u cr­no­gor­skom dru­štvu, mo­ram da ka­žem da sam za­do­vo­ljan. Pr­ven­stve­no zbog to­ga što je pra­vo­slav­na Cr­na Go­ra du­hov­no ob­no­vlje­na i vra­će­na svom pra­vo­slav­nom isto­rij­skom iz­vo­ri­štu po­sli­je vi­še­de­ce­nij­skog dr­žav­nog ate­i­zma. U to sko­ro ni­ko ni­je vje­ro­vao pri­je sa­mo 30 go­di­na. Mi­sli­li su da je Cr­kva uni­šte­na to­li­ko da se ni­ka­da ne­će opo­ra­vi­ti. Ali, živ je Bog i ži­va je du­ša ovo­ga na­ro­da. To svje­do­če i sto­ti­ne hi­lja­da pra­vo­slav­nih vjer­ni­ka u hra­mo­vi­ma u ove bla­ge bo­žić­ne da­ne.
S dru­ge stra­ne, ni­je­sam za­do­vo­ljan prav­nim po­lo­ža­jem Cr­kve u dr­ža­vi. Ni­je ne­po­zna­to, a mno­go pu­ta sam jav­no re­kao da po­sto­ji mno­go pro­ble­ma u po­gle­du prav­nog po­lo­ža­ja na­še Cr­kve i od­no­sa pred­stav­ni­ka dr­žav­nih or­ga­na pre­ma njoj. Cr­kvo­fo­bi­ja ko­ju su pod­sti­ca­li i pro­pa­gi­ra­li ne­ki dr­žav­ni či­nov­ni­ci dje­lo­va­la je otre­žnju­ju­će na lju­de i to je či­nje­ni­ca.
Me­đu­tim, že­le­ći da u ovim bo­žić­nim da­ni­ma iz­go­vo­rim bla­gu ri­ječ mo­ram da ka­žem da ipak kao vjer­ni­ci i sve­šte­ni­ci u Cr­noj Go­ri ima­mo slo­bo­du i to je, vje­ruj­te, za Cr­kvu u sva­kom re­ži­mu i vre­me­nu naj­va­žni­je. Isti­na je da je bo­lje za dru­štvo kad po­sto­ji sa­gla­sje, sim­fo­ni­ja Cr­kve i dr­ža­ve pri če­mu Cr­kva osta­je Cr­kva, a dr­ža­va osta­je dr­ža­va. Ali, ipak je naj­va­žni­ja slo­bo­da.
● Ka­ko ko­men­ta­ri­še­te to što do da­nas ni­je pot­pi­san te­melj­ni ugo­vor Vla­de i SPC, kao što je to ura­đe­no sa pred­stav­ni­ci­ma dru­gih vjer­skih za­jed­ni­ca u Cr­noj Go­ri? Šta je pre­ma Va­šem mi­šlje­nju glav­ni raz­log za to?
– To ni­je do­bro pri­je sve­ga za dr­ža­vu i raz­lo­ge vi­dim u ide­o­lo­škoj i po­li­tič­koj, a ne prav­noj i vjer­skoj sfe­ri. Kao čo­vjek ko­ji se na­uč­no ba­vi dr­žav­no-cr­kve­nim pra­vom, za­go­va­ram ugo­vor­ni mo­del re­gu­li­sa­nja od­no­sa iz­me­đu Cr­kve i dr­ža­ve. Ali, po­zna­to je da sam kri­ti­ko­vao te ak­te Luk­ši­će­ve vla­de upra­vo zbog to­ga što su u naj­ve­ćem di­je­lu ne­pri­mjen­lji­vi u po­sto­je­ćem prav­nom si­ste­mu Cr­ne Go­re i što pro­ces ni­je za­vr­šen. Ti ugo­vo­ri su, na­ža­lost, osta­li mr­tvo slo­vo na pa­pi­ru, a to je po­tvr­dio i Na­crt za­ko­na o slo­bo­di vje­ro­i­spo­vi­je­sti. Ne­ki mi ni­je­su vje­ro­va­li kad sam na to bla­go­vre­me­no uka­zi­vao. Uop­šte ni­je­sam sre­ćam zbog to­ga što sam bio u pra­vu.
Me­ni je ne­dav­no je­dan ve­li­ko­do­stoj­nik jed­ne vjer­ske za­jed­ni­ce, ina­če moj pri­ja­telj, re­kao ve­li­ku isti­nu: „Mi ima­mo ugo­vor, a vi ima­te na­rod i na­rod­nu po­dr­šku”. I, za­i­sta, hva­la mu na to­me. Ni­ka­da ne bih mi­je­njao ovaj vjer­ni na­rod za bi­lo ko­ji ugo­vor, pa ma­kar da sam mu i ja autor.
● Po­sled­njih mje­se­ci po­seb­no je bi­lo ak­tu­el­no pi­ta­nje Sa­hat ku­le, od­no­sno (ne)vra­ća­nje kr­sta na nju. Za­što mi­sli­te da je krst po­stao „pro­blem“ i te­ma raz­go­vo­ra tek na­kon re­kon­struk­ci­je Sa­hat ku­le, s ob­zi­rom na to da se do­tad ovo pi­ta­nje sko­ro i ni­je po­kre­ta­lo u jav­no­sti?
– Pri­je pet go­di­na, glav­ni pod­go­rič­ki imam Dže­mo Re­dže­ma­to­vić je, ni­čim iza­zvan, pre­ko „Ana­do­li­je“ po­ru­čio da je „vri­je­me da se uklo­ni krst sa Sa­hat ku­le“. Mi smo na tu ne­pri­mje­re­nu iz­ja­vu re­a­go­va­li vr­lo ra­zum­no i, mo­gu re­ći, bla­go. Oče­ki­vao sam da će ne­ko od na­še bra­će mu­ha­me­dan­ske vje­re do­ći da kao lju­di raz­mo­tri­mo to pi­ta­nje, raz­mi­je­ni­mo ar­gu­men­te i upo­zna­mo sa pro­ble­mom uko­li­ko po­sto­ji.
Sve je bi­lo mir­no do za­klju­či­va­nja ugo­vo­ra iz­me­đu tur­ske TI­KE i Glav­nog gra­da o re­sta­u­ra­ci­ji Sat ku­le. Ni­je­smo ni ma­li, a ni na­iv­ni da ne zna­mo da či­ta­mo. Imam cje­lo­ku­pan ma­te­ri­jal o re­va­lo­ri­za­ci­ji Sat ku­le i re­še­nje o kon­zer­va­tor­skim uslo­vi­ma. Ni­gdje eks­pli­cit­no ni­je na­ve­de­no da se ukla­nja krst. I za­to je bi­la za­kon­ska oba­ve­za da se krst vra­ti na svo­je mje­sto. Ni­je tač­no da je Glav­ni grad Pod­go­ri­ca udo­vo­lja­vao na­šim za­htje­vi­ma, jer se iz do­stup­nih do­ka­za vi­di da su is­klju­či­vo po­stu­pa­li u skla­du sa va­že­ćim prav­nim ak­ti­ma uz opa­sku da se u jed­nom di­je­lu i ni­su baš do­bro sna­šli.
● Oda­kle krst na Sa­hat ku­li?
– Sve ima svo­ju isto­ri­ju kao i ne­dav­no po­sta­vlje­ni po­lu­mje­sec na Sat ku­li u Plje­vlji­ma što sa­mo de­man­tu­je te­zu da „vjer­skim obi­ljež­ji­ma ni­je mje­sto na Sat ku­la­ma“. I krst na Sat ku­li, ko­ju je ar­hi­tek­ta An­dri­ja Mar­kuš sa pu­nim pra­vom na­zvao pod­go­rič­kom Će­le ku­lom, ima svo­ju isto­ri­ju, jer su na njoj, kra­jem 18. vi­je­ka, obje­še­ni bra­to­no­žić­ki pr­va­ci – pop Ma­ško i nje­gov brat Asan To­ško­vić, Ra­do­je Pre­mo­vić i Ra­do­van Pa­vi­će­vić. Krst je tu sta­jao pre­ko 120 go­di­na, a Sat ku­la je u tom sta­nju pro­gla­še­na za spo­me­nik kul­tu­re. Mo­že se o sve­mu raz­go­va­ra­ti, ali na­čin na ko­ji je uklo­njen krst sa Sat ku­le je ne­do­pu­stiv u gra­đan­skom dru­štvu, pa ma­kar kad su i Tur­ci iz­vo­đa­či ra­do­va.
● Ka­ko ko­men­ta­ri­še­te iz­ja­vu Ra­fe­ta Hu­so­vi­ća, pred­sjed­ni­ka Bo­šnjač­ke stran­ke, da mu se vi­še ne mi­li da pro­đe po­red Sa­hat ku­le?
– Pri­je sve­ga, mo­ram da ka­žem da ve­o­ma po­štu­je­mo to što Ra­fet Hu­so­vić u svo­je vri­je­me, kao mi­ni­star u Vla­di Igo­ra Luk­ši­ća, je­di­ni ni­je gla­sao za ru­še­nje Cr­kve na Sve­tom Ste­fa­nu. To tre­ba da se zna i mi pra­vo­slav­ni to ni­ka­da ne smi­je­mo da za­bo­ra­vi­mo i jav­no mu hva­la na to­me. Ra­zu­mi­jem da on mo­ra da se obra­ća svo­jim bi­ra­či­ma i tu nje­go­vu iz­ja­vu sam shva­tio ta­ko. I ne za­mje­ram mu. Ru­ku na sr­ce, u ovim na­šim ži­vo­ti­ma, Sat ku­la je bez kr­sta bi­la od 8. sep­tem­bra do 27. ok­to­bra pro­šle go­di­ne ili ne­što ma­nje od dva mje­se­ca. Ipak, vje­ru­jem da će Ra­fet pro­la­zi­ti po­red Sat ku­le kao što je i pri­je re­sta­u­ra­ci­je pro­la­zio.
● Da li oče­ku­je­te da će iko­na Bo­go­ro­di­ce Fi­ler­mo­se bi­ti vra­će­na Mi­tro­po­li­ji cr­no­gor­sko-pri­mor­skoj?
– Sve či­nje­ni­ce i prav­ni ar­gu­men­ti su na stra­ni Mi­tro­po­li­je. Otu­da je ra­zum­no da se iko­na vra­ti i da kao lju­di sjed­ne­mo i na­đe­mo re­še­nje. Mi­tro­po­li­ja je još otvo­re­na za do­go­vor. Sve­ti­nje tre­ba da se ob­je­di­ne i da bu­du do­stup­ne vjer­ni­ci­ma na na­čin i u sa­kral­nom objek­tu – Hra­mu Sve­te Tro­ji­ce – kao što je to vje­ko­vi­ma bi­lo. Ne­do­pu­sti­ve su, ne­za­ko­ni­te i ne­ci­vi­li­za­cij­ske ide­je da se iko­na utam­ni­či u Ce­tinj­skoj pe­ći­ni.
● Ka­ko ko­men­ta­ri­še­te to što Vla­da još ni­je utvr­di­la pred­log za­ko­na o slo­bo­di vje­ro­i­spo­vi­je­sti, iako je, pre­ma nje­nom pla­nu, to tre­ba­lo da ura­di u če­tvr­tom kvar­ta­lu 2017. go­di­ne?
– Jed­no su pla­no­vi, a dru­go je re­al­nost. Go­di­na­ma je taj za­kon imao svo­je mje­sto u pla­nu i pro­gra­mu ra­da sva­ke Vla­de, pa ni­je ni pri­pre­man, a ni usvo­jen. I da­lje sma­tram da, bez ob­zi­ra na raz­li­ke, mo­ra­mo da sjed­ne­mo za sto i raz­go­va­ra­mo struč­no i od­go­vor­no. Ja sam op­ti­mi­sta da se mo­že do­ći do evrop­skog za­ko­na di­ja­lo­gom, me­đu­sob­nim uva­ža­va­njem, po­što­va­njem prav­ne na­u­ke, dr­žav­no-prav­ne i vjer­ske isto­ri­je Cr­ne Go­re.
Ne znam da li će do to­ga do­ći, jer mi­ni­star Meh­med Zen­ka već go­di­nu upor­no ig­no­ri­še Cr­kvu ko­joj pri­pa­da ve­ći­na sta­nov­ni­štva Cr­ne Go­re. Ali, ne­ka ga. Oni mo­ra­ju da shva­te da je nji­hov za­da­tak da nor­mi­ra­ju od­re­đe­nu dru­štve­nu stvar­nost u okvi­ru me­đu­na­rod­no­prav­nih aka­ta i Usta­va Cr­ne Go­re, a ne da za­la­ze u vjer­ska osje­ća­nja i kre­i­ra­ju vjer­sku stvar­nost po svo­jim ide­o­lo­ško-par­tij­skim po­tre­ba­ma.
● Oče­ku­je­te li da za­kon bu­de kva­li­tet­ni­ji od ono­ga što je bi­lo po­nu­đe­no kroz na­crt­nu for­mu ovog ak­ta?
– Ni­šta ne oče­ku­jem, jer je sve odav­no, bez ika­kvog raz­lo­ga i po­tre­be, iza­šlo iz sfe­re stru­ke i na­u­ke.A.O.


Po­dje­la KiM zna­či­la bi pri­zna­nje ne­za­vi­sno­sti Ko­so­va

Je­dan ste od pot­pi­sni­ka ape­la za od­bra­nu Ko­so­va i Me­to­hi­je. O če­mu se ra­di?
– Čast mi je što sam je­dan od pot­pi­sni­ka ape­la ko­ji je­ste za od­bra­nu Ko­so­va i Me­to­hi­je, ali i na­šeg obra­za. To je po sve­mu od­go­vo­ran i po­zi­ti­van do­ku­ment, obra­ća­nje lju­di ko­ji du­blje osje­ća­ju pro­blem i ko­ji že­le da po­mog­nu da ne iz­gu­bi­mo du­šu.
Ve­o­ma sam za­bri­nut zbog tzv. unu­tra­šnjeg di­ja­lo­ga o Ko­so­vu i Me­to­hi­ji, ko­ji je ini­ci­rao pred­sjed­nik Sr­bi­je Alek­san­dar Vu­čić. O če­mu da vo­di­mo di­ja­log? O ono­me o če­mu ne­ma po­ga­đa­nja? U ape­lu smo ja­sno na­gla­si­li da je ne­pri­hva­tlji­vo i pri­zna­nje i po­dje­la Ko­so­va i Me­to­hi­je.
Ima ne­kih in­di­ci­ja da se ide na po­dje­lu Ko­so­va i Me­to­hi­je, ali i te­ri­to­ri­je tzv. uže Sr­bi­je u Pre­še­vu i Bu­ja­nov­cu i da se to pri­ka­že kao pr­vo mir­no­dop­sko mi­je­nja­nje gra­ni­ca na Bal­ka­nu. Sr­ce se ne mo­že di­je­li­ti. Uz­gred, po­dje­la isto­vre­me­no zna­či i pri­zna­nje Ko­so­va kao ne­za­vi­sne dr­ža­ve. Ni­jed­na srp­ska ru­ka to ne smi­je da pot­pi­še ili da dig­ne ru­ku u bi­lo kom fo­ru­mu. Po­seb­no je va­žno to što je u ape­lu na­gla­še­no da bu­du­ći na­ra­šta­ji ne­će bi­ti naj­sreć­ni­ji ako im u na­sle­đe ovo pi­ta­nje osta­vi­mo ne­ri­je­še­no, ali će bi­ti naj­ne­sreć­ni­ji ako i se­be i njih za­u­vi­jek osra­mo­ti­mo, od­ri­ču­ći se Ko­so­va i Me­to­hi­je, svo­je ča­sti i svog Je­ru­sa­li­ma.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"