Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Zbog dva ubistva ostavke u vrhu policije * Milo na terenu u jakni od 1.500 eura * Vlada ukida Andrijino mjesto * Direktorima bonusi na štetu radnika * Zbog dva ubistva ostavke u vrhu policije * Kad golman završi na Golgoti * Sluga i kralj
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 01-04-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Ilija Janjić, kotorski biskup:
– Dozvolimo Hristu da živi u nama.

Vic Dana :)

Neki tajkun drži svečani govor pred stotinjak zvanica povodom godišnjice osnivanja njegove firme:
- Na početku nisam imao ništa osim svoje pameti!
Neko od zvanica mu dobaci:
- Znači, krenuli ste od nule!?

Dolazi klinac kući i žali se tati:
– Tata, tata, danas mi je jedan dečko rekao da sam peder!
– I jesi li ga udario sine?!
– Nisam tata, znaš kako je sadak!

Novinar pita Cigu: Koja je vaša omiljena životinja?
Ciga: Pčela
– Zašto pčela?
– Pa zato što je mala, slatka, vrijedna, marljiva, šarmantna i zato što daje đem-
– Mislite med?
Ciga: Mislim.

Poslednjim snagama brodolomac se dovukao do obale. Izmoren ali i srećan legne na plažu, kad se kraj njega stvori njegova žena i počne vikati:
– Pa gdje si ti dosad?! Brod je potonuo još juče!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2018-03-31 AKTUELNI PROPIS O JAVNIM NABAVKAMA NAKON POLA GODINE NA POPRAVNOM, MANS NEZADOVOLJAN IZMJENAMA
Ines Mrdović Zakon dobar samo za namještanje tendera Direktor Uprave za javne nabavke Mersad Mujević smatra da je novi zakon veliki korak naprijed kada je u pitanju poštovanje direktiva EU, te da je znatno unaprijeđena antikorupcijska i politika za borbu protiv sukoba interesa
Dan - novi portal
Samo pola godine od usvajanja novog Zakona o javnim nabavkama, za koji je saopšteno da je po standardima EU, ušlo se u njegove izmjene koje su, prema ocjenama MANS-a, još gore od prethodnih rješenja, dok u Upravi za javne nabavke smatraju da predstavljaju veliki napredak. Na jučerašnjoj javnoj raspravi u Podgorici predstavnici državnih institucija imali su samo pohvalne riječi na račun zakona, dok je u primjedbama dostavljenim „Danu” MANS ocijenio da akt nije korak naprijed, jer i dalje ostavlja ogroman prostor za zloupotrebe u praksi, favorizovanje ponuđača i namještanje tendera. Aktuelni zakon stupio je na snagu 30. juna 2017, a u izmjene se krenulo već u decembru.
Koordinator Istraživačkog centra MANS-a Ines Mrdović je za „Dan” istakla da je javnost očekivala da će nova rješenja biti bolja „brana“ za korupciju, ali to nije slučaj.
– Novi zakon predviđa niz administrativnih olakšanja u sprovođenju postupaka javnih nabavki, ali je suština da je Crnoj Gori prijeko potreban zakon koji sužava prostor za korupciju i osnov je za zdravu konkurenciju, a iz ponuđenih rješenja izgleda da to nije slučaj – kazala je Mrdović.
Ona ističe da je posebno sporan pregovarački postupak bez prethodnog objavljivanja poziva, koji se može sprovesti jedino kad je vanredno stanje ili u slučaju nepredviđenih događaja, ali se novim zakonom naručiocima ostavlja da sami procjenjuju te situacije.
– Zakon sada dodatno razrađuje ograničeni postupak i novim rješenjima se bukvalno na „mala vrata“ otvara prostor da naručioci mogu značajno da suze listu kvalifikovanih ponuđača, a takođe je veoma problematična odredba da se prijave otvaraju bez prisustva podnosilaca. Stoga se postavlja pitanje ko će uopšte da iskontroliše da li je neki ponuđač „iza zatvorenih vrata“ favorizovan ili ne. Nova vrsta postupka je konkurentski postupak sa pregovorima, a jedna od situacija kada se on može sprovesti jeste nakon prethodno sprovedenog otvorenog postupka u kojem su ponude proglašene neispravnim. Ovo otvara mogućnost zloupotreba u praksi, odnosno da naručioci prvo proglase ponude neispravnim, a onda uđu direktno u pregovaranje sa „favorizovanim“ ponuđačem, a pri tome su zakonski potpuno „pokriveni“ – ističe Mrdović, dodajući da i dalje postoji veliki broj izuzetaka od primjene zakona, od kojih su mnogi neopravdani, poput korišćenja vladinog vazduhoplova ili angažovanja advokatskih i pravnih konsultanata za arbitražne postupke.
– Kod načela ekonomičnosti potrebno je zadržati „racionalnost“ u korišćenju sredstava, odnosno novca građana; u suprotnom će biti otvoren put za još bahatije korišćenje novca od strane prevashodno državnih potrošačkih jedinica. U tom smislu dovoljno je podsjetiti se nedavnog primjera ministarke ekonomije koja je potpuno ekonomski neopravdano trgovala „mercedes“ od nestvarnih 56 hiljada eura – podsjeća Mrdović.
Direktor Uprave za javne nabavke Mersad Mujević smatra da je novi zakon veliki korak naprijed kada je u pitanju poštovanje direktiva EU iz 2014, za čije se uvođenje on zalagao i ranije. Zadovoljan je što je to urađeno novim izmjenama, jer javne nabavke čine 20 odsto BDP-a.
– Prvi zahtjev je poštovanje odnosa koji svaka zemlja mora imati prema malim i srednjim preduzećima, što sadašnji zakon nije prepoznavao. Drugi je zaštita životne sredine i treći socijalna pitanja. Na jasniji i odgovorniji način smo definisali ko su obaveznici zakona i podijelili ih u dvije grupe, za sektorske naručioce koji svoju djelatnost obavljaju u energetici, rudarstvu, saobraćaju, a drugi su javni naručioci, odnosno državne institucije, koji se finansiraju iz džepova poreskih obveznika. Unaprijedili smo dio koji se odnosi na sukob interesa, i u slučaju kršenja tih normi predvidjeli smo sankcije – kazao je Mujević, dodajući da je intencija novog zakona da se više aktiviraju garancije za neodgovorne ponuđače koje do sada nijesu korišćene.
Mujević je na centralnoj javnoj raspravi ocijenio da nema tendera koji nema slabu tačku.
– Ali smo po prvi put možda na najodgovorniji način definisali antikorupcijsku i politiku za borbu protiv sukoba interesa. Uvjeren sam da je zakon sada napravio značajan pomak – istakao je Mujević.
M.S.

Građani će plaćati tuđe greške

Ni u Institutu Alternativa nijesu zadovoljni predloženim aktom, a prema riječima njihove predstavnice Ane Đurnić, ponovo je propuštena prilika da se ispoštuje preporuka Evropske komisije da se zakonom obuhvate i koncesije.
– Koncesije se moraju predvidjeti kao dio sistema javnih nabavki, na čemu insistira EK. Zadržane su visoke kazne za naručioce od 2.000 do 20.000 eura za kršenje zakona, dok starješinama organa koji krše zakon su propisane kazne od 200 do 2.000. To u praksi znači da će za greške institucija i u njima odgovornih lica plaćati građani – kaže Đurnić, dodajući da su nabavke u oblasti bezbjednosti i odbrane loše tretirane, te da se uskraćuje svaki vid transparentnosti.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"