Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Službena tajna plaćaju li porez Blažo, Žugić, Bošković i Lazović * Malo upravlja Poštom, a malo Bošnjačkim vijećem * Osumnjičeni za pranje pola milijarde eura * Sina sam zatekla u lokvi krvi * Nećemo ostati bez odgovora * Isti žanr donosi šablon * Pisanjem liječim dušu
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 06-12-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Andrija Mandić, predsjednik Nove srpske demokratije:
– Nećemo odustati od ciljeva koje smo proklamovali i nećemo ostaviti naše prijatelje koji nijesu radili ništa drugo što nijesu radili i ostali poslanici DF-a.

Vic Dana :)

Mujo naleti na Hasa na čaršiji, a ovaj ga iznenađeno pogleda:
- Mujo, bolan šta t‘ se dogod‘lo, sav si razbijen?
Mujo odmahne rukom, a Haso nastavi:
- De, bolan, odvest ć‘ te kuć‘ da se središ!
Mujo uzmakne:
- Jes‘ lud, bolan, od kuće i dolazim!

Svađaju se dva susjeda za među. Ovaj jedan uđe u kuću i počne piti rakiju. Kako je sipao malo je prosipao. Pa pije jedna, druga, treća, a dolje miš lizao ono što se prosipalo.
Izađe ovaj pijani i kaže susjedu:
- Haj‘ sad vamo!
Kad će ti miš na to:
- Reci mu da povede i mačka.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo ANALIZA FONDACIJE FRIDRIH NAUMAN UPOZORILA NA ZABRINJAVAJUĆE STANJE U CRNOJ GORI
Visok rizik od korupcije u pravosuđu (ilustracija) Pravosuđe u kandžama politike i korupcije Prema njihovim mjerilima, Crna Gora je ostvarila nazadak u pogledu slobodnih i fer izbora, slobode medija, zaštite ljudskih prava, sigurnosti vlasničkih prava, poreza, kao i oblasti radnih prava
Dan - novi portal
U Crnoj Gori postoji jaka veza između političke elite i pravosuđa, koja potkopava nezavisnost pravosudnih organa, ocjenjuje se u analizi „Barometar slobode” Regionalne kancelarije Fondacije Fridrih Nauman. U analizi se navodi da i dalje postoji visok rizik od korupcije u pravosuđu, te da uplitanje kompanija, političara ili organizovanih kriminalnih grupa predstavlja problem u sprovođenju sudskih odluka.
Prema njihovim mjerilima, Crna Gora je ostvarila nazadak u pogledu slobodnih i fer izbora, slobode medija, zaštite ljudskih prava, sigurnosti vlasničkih prava, poreza, kao i oblasti radnih prava.
Navodi se da je naša, kao i druge zemlje Zapadnog Balkana, duboko politički podijeljena, te da su poslednji parlamentarni izbori sprovedeni uz nepravilnosti, Vladino blokiranje društvenih medija i hapšenja zbog navodnog državnog udara.
– Vlada u Crnoj Gori ima neograničena djelotvorna ovlašćenja. Prijetnja demokratiji i vladavini zakona dolazi od činjenice da je već slab sistem kontrole i ravnoteže, gdje izvršna vlast dominira zakonodavstvom i navodno utiče na sudstvo. Ravnoteža je dodatno oslabljena jer opozicija bojkotuje parlament, a tokom razmatranog perioda svi zakoni su usvojeni bez opozicionih glasova, tako da je kontrolna funkcija Skupštine izgubljena – navodi se u analizi.
Podvalči se da su mediji djelimično slobodni, a da je medijski pejzaž pluralistički i raznolik, iako visoko politički polarizovan, nakon društvenih podjela duž političkih linija u poslednjih nekoliko godina.
– Medijske kuće podliježu političkom i uređivačkom pritisku i uticaju, što se ogleda u partijskom izvještavanju. Uticaj vlade na privatne medije uglavnom se nameće oglašavanjem pod pokroviteljstvom države. Crna Gora ima i problem visoke koncentracije vlasništva medija, koji se nalazi u rukama nekoliko kompanija, a sa nedostatkom vlasničke transparentnosti u štampanom medijskom sektoru – navodi se u analizi.
Naglašavaju da je crnogorsko pravosuđe pokazalo skromno poboljšanje u odnosu na raniji period.
– Fridom haus je naglasio bolju efikasnost i transparentnost, dok je cijeli sistem samo „umjereno pripremljen za pristupanje EU”. Bolji kvalitet presuda i manje zaostalih predmeta starijih od tri godine daju ovu optimističnu ocjenu. Međutim, portal GAN upozorava na još visok rizik od korupcije od kompanija, uplitanja političara ili organizovanog kriminala u sprovođenju sudskih odluka – navodi se u analizi.
Privatna imovina u Crnoj Gori je, kako navode, uglavnom sigurna. Ipak, takva ocjena je data prije usvajanja izmjena Zakona o eksproprijaciji, kojima je predviđeno da država može po hitnom postupku gazdovati privatnim posjedom i onda kada vlasnik zemljišta nije zadovoljan naknadom i žali se sudu.
– Kao i u mnogim zemljama u tranziciji, pravni okvir je uglavnom dobro uspostavljen, ali njegova stvarna primjena je često sumnjiva. Postoji jaka veza između političke elite i pravosuđa, što potkopava nezavisnost drugog. Koruptivna praksa među pravosuđem predstavlja još jednu značajnu poteškoću za sudske postupke. Pravosudni procesi su spori, i u prosjeku traju godinu i po. Postoji mnogo zaostalih slučajeva, kao i nedostatak kapaciteta ili znanja među sudijama koji su uključeni u specijalizovane slučajeve. Sprovođenje ugovora je dugotrajan proces, djelimično zbog velikog broja predmeta zaostalih predmeta. Sudske odluke nijesu uvijek jasno i dosledno obrazložene ili primijenjene – podvalči se u analizi.M.S.

Zakoni u sukobu

U analizi se navodi da su javni troškovi za plate u javnom sektoru i penzije nerazumno visoki, te da je penzioni fond neodrživ. Što se tiče poslovnog okruženja, konstatuje se da je firmu lako otvoriti, ali problemi nastupaju nakon toga.
– Podzakonski akti su često nedosledni, dvosmisleni ili potpuno u sukobu jedni sa drugima, što smanjuje sigurnost i stvara konfuziju. Započinjanje biznisa je relativno lako. Međutim, dobijanje građevinske dozvole ili dobijanje električne energije je mnogo komplikovanije, sa dugim procedurama i veoma visokim troškovima, zbog neefikasnosti u opštinama i visokih naknada. Poreski postupci su prekomjerno komplikovani, mada sa relativno malim brojem godišnjih plaćanja - navodi se u analizi.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"