Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Sa Zvicerom pregovaraju o predaji * Opoziciju pozvali na zajedničke proteste * Za likvidacije spremili 50 kila eksploziva * Za kredite funkcionera 450.000 eura * Humanost se uči od malena * Tražio smjenu direktora, pa optužen za zloupotrebe * Presuda 15. januara
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 18-12-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

Bosanac uhvati zlatnu ribicu i ona mu kaže:
- Pusti me, ispuniću ti želju.
Bosanac se nasmija i kaže:
- Kakva želja, bona, nosim te zlataru. Zlato je zlato.
Samo 20 odsto Crnogoraca živi u stresu i bijesu. Ostalih 80 odsto živi u Italiji, Americi, Kanadi, Njemačkoj, Švedskoj, Velikoj Britaniji...
Dođe Mujo kući i pita Fatu gdje su djeca.
Fata: Na engleskom.
Mujo: OK, where are the children?
Prije mnogo godina, jedan mladić je pitao djevojku da se uda za njega.
– Rekla je NE!
– Tako je on dugo živio srećno!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo ISTRAŽIVANJE DEFAKTA I NVO NOMEN POKAZALO
Sa predstavljanja istraživanja Građani se plaše ISIL-a i migranata
Dan - novi portal
Čak 67,4 odsto građana smatra da postoji određena mogućnost terorističkog napada u našoj državi, pokazalo je istraživanje koje su sproveli organizacija Defakto i NVO NOMEN o uticaju medija na suzbijanje nasilnog ekstremizma u Crnoj Gori. Predstavnica Defakto Kristina Ulama kazala je da radikalizacija predstavlja globalnu prijetnju koja nije zaobišla ni prostor Zapadnog Balkana odakle je na strana ratišta pod kontrolom ISIL-a otišlo oko 1.000 osoba, oko 400 se i dalje nalazi na stranoj teritoriji, oko 200 osoba je poginulo, a 300 se vratilo. Ulama je precizirala da su 23 osobe iz Crne Gore otišle za Siriju i Irak, od čega je 18 muškaraca i pet žena. Pored toga, kako je dodala, pet osoba je otišlo na ratišta u Ukrajini.
Istraživanje je pokazalo da je ISIL, u kojem se nalazi jedan broj naših državljana, upravo najveća teroristička prijetnja Crnoj Gori, a slijede Al Kaida i migranti, koje kao prijetnju po bezbjednost percipira svaki drugi građanin. Prema migrantima postoji i najveća etnička i socijalna distanca među građanima, pa tako 14,9 odsto ispitanika smatra da im treba i zabraniti boravak u državi. Tolerancija prema migrantima, pokazuje istraživanje, postoji u značajnijoj mjeri ako su oni pravoslavne vjeroispovijesti, a mnogo je manja za katolike i muslimane.
Etnička distanca postoji i prema građanima koji su inače nastanjeni u Crnoj Gori, a najizraženija je prema Romima i Albancima. Tako 5,5 odsto građana smatra da Albancima treba zabraniti boravak u državi, Hrvatima 4,8, Romima 3,6, Bošnjacima 2,2, Crnogorcima 1,9 i Srbima 1,6.
Predstavnik Defakto Stevan Kandić kazao je da najveći broj ispitanika opravdava nasilje kao sredstvo lične odbrane ili odbrane porodice. On je istakao da je kod stanovnika na jugu Crne Gore primijećen najniži novo permisivnosti prema terorizmu, što znači da oni imaju najveći otpor prema njemu.
– Svaki peti stanovnik smatra da ne postoji mogućnost terorističkog napada, dok svaki osmi ispitanik nema stav po tom pitanju – rekao je Kandić.
Prema njegovim riječima, 85 odsto stanovnika južne regije smatra da postoji mogućnost od terorističkog napada u Crnoj Gori. Kako je dodao, u poređenju sa 2016. godinom percepcija građana o mogućnosti terorističkog napada je povećana.
– Najveći broj ispitanika smatra da najveću prijetnju predstavlja Islamska država, zatim Al Kaida, ilegalni migranti, strani borci i radikalizovane osobe koje žive na Zapadnom Balkanu. Ispitanici su ocijenili da je najbolji način da se Crna Gora zaštiti od tih aktivnosti razvoj sopstvenih vojnih snaga, evropska integracija i saradnja sa Kinom. Kinesko prisustvo je najevidentnije kroz ekonomiju, zbog gradnje autoputa. Građani Crne Gore Kinu posmatraju kao validnog partnera i kao nekog preko koga mogu ostvariti i zaštititi svoje interese – navodi Kandić.
Dodao je da su ispitanici ocijenili da veću prijetnju po bezbjednost Crne Gore predstavljaju organizovani kriminal, droga, saobraćajne nesreće i politička nestabilnost nego terorizam.
On je rekao da 59 odsto ispitanika smatra da mediji u dovoljnoj mjeri izvještavaju o terorizmu.
– Imamo relativnu većinu u pogledu toga da mediji objektivno izvještavaju o terorizmu, oko trećine ispitanika u potpunosti ili se donekle slaže sa stavom da mediji prikazuju terorizam kao privlačan i promovišu međureligigijske netrpeljivosti – naveo je Kandić.
Svaki peti ispitanik, kako je dodao, ne umije da odredi da li mediji izvještavaju objektivno.
Prema njegovim riječima, 58 odsto građana osjeća se bezbjedno u Crnoj Gori, što je pad u odnosu na 66 odsto iz 2016. godine.
M.S.




Nezadovoljavajuća saradnja sa institucijama
Direktorica nevladine organizacije (NVO) NOMEN, Aida Ramusović kazala je da je medijsko izvještavanje o radikalizaciji i terorizmu često propraćeno senzacionalizmom, govorom mržnje u onlajn sferi, pogrešnim navođenjem izvora i nepoštovanjem pravila citiranja. Ona je navela da novinari i eksperti smatraju da saradnja sa institucijama nije zadovoljavajuća i da postoji selektivnost prilikom davanja informacija određenim medijima.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"