Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Sakrili da su funkcioneru DPS-a doplatili 700.000 * Za ubistvo djevojčice maksimalno tri godine * Plaća 400.000 eura, a firme mu blokirane * Građani plaćaju milionske greške, a tužioci napreduju * Sedmočasovni razgovor Zaeva i Mickoskog na mrtvoj tački * Talibani posvađali Trampa i Boltona * Tuđi novac prebacuju s računa na račun
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 12-09-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Marko Milačić, Čelnik Prave Crne Gore:
Ruski ambasador u Crnoj Gori treba da se osjeća kao kod svoje kuće.

Vic Dana :)

Policajac kaže kolegi:
– Čitav vikend sam proveo uz kanal Dunav-Tisa-Dunav.
– Ja taj kanal nemam na kablovskoj - odgovori ovaj!

Ušao policajac u restoran. Pita on konobara:
– Izvinite, služite li papke?
A ovaj će:
– Nama su svi gosti isti. Ne pravimo razliku!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo NA KONFERENCIJI MANS-A UKAZANO DA CRNA GORA NE OSTVARUJE NAPREDAK U BORBI PROTIV ORGANIZOVANOG KRIMINALA
Sa skupa o borbi protiv korupcije Građani plaćaju milionske greške, a tužioci napreduju Sve institucije trebalo bi da pokažu proaktivnije stavove, a finansijske istrage i Zakon o konfiskaciji moraju biti unaprijeđeni, poručio je Aivo Orav
Dan - novi portal
U Crnoj Gori ne postoji nijedan sudija ili tužilac koji je odgovarao, pa čak ni minimalno kažnjen zbog drastičnih propusta koje su napravili prilikom procesuiranja krivičnih djela koja se tiču organizovanog kriminala, saopšteno je juče na konferenciji MANS-a na temu „Imovina stečena kriminalom – oduzimanje i upravljanje”. Izvršni direktorica MANS-a Vanja Ćalović Marković istakla je da je u slučaju Kalića, tužilaštvo dokazalo da ne postoji legalno porijeklo 3,5 miliona eura, ali nije umjelo da dokaže da novac potiče iz kriminalnog djela. Ukazala je da zbog propusta tužilaca danas građani moraju da isplate Kaliću oko tri miliona, dok sudije i tužioci napreduju. Ona je predložila da Crna Gora po ugledu na Italiju treba da propiše načine upravljanja imovinom koja je stečena kriminalom, kako bi se nakon oduzimanja iskoristila u dobrotvorne i humanitarne svrhe.

– Kada i dobijemu neku presudu, iz njih se ne brišu samo imena osoba kojima se sudilo, nego i neke osnovne informacije preko kojih bi moglo da se zaključi kuda idu tokovi novca i narkotika, iako su u pitanju stvari koje su iznesene javno na javnim suđenjima, a sve se to radi kako se ne bi moglo analizirati kako su postupali tužioci i sudije – kazala je Ćalović Markovićeva.

Ona je rekla da od propusta sudstva i tužilaštva u slučajevima organizovanog kriminala koji se okončavaju oslobađajućim presudama društvo ima trostruku štetu.

– Prvo: kriminalci ne idu u zatvor, nego nastavljaju da čine krivična djela, drugo: ne oduzima im se imovina, već je oni koriste kako bi finasirali dalje vršenje krivičnih djela i treće: dok je država upravljala oduzetom imovinom, desio se nemar. Tužioci koji su pravili očigledne propuste nijesu odgovarali za početničke greške, a mi ovdje govorim o specijanim tužiocima i njihovim zamjenicima koji su postupali u slučajevima pranja novca – istakla je Ćalović Markovićeva.

Podsjetila je da je Ivica Stanković kada je izabran za Vrhovnog državnog tužioca i predsjednika tužilačkog Savjeta rekao je da će odgovornosti biti i da će on obezbijediti da se zna koji tužioci ne rade svoj posao kako treba. Ipak, kako je dodala, umjesto odgovornosti, glavni odgovor tužilaštva jeste da je organizovani kriminal teško dokazati i da je rješenje problema sklapanje sporazuma o priznanju krivice.

– Međutim, tužilaštvo je sklapalo te sporazume i slučajevima u kojima je nesporno imalo dokaze koji bi bili da dovolji da osoba bude osuđena za organizovani kriminal – rekla je direktorica MANS-a.

Specijalni državni tužilac Milivoje Katnić je, odgovarajući na kritike na rad tužilaca, kazao da „svako treba da radi svoj posao”, te pozvao civilni sektor da pomaže. On je naveo da propusta u radu nije bilo, te da ne možemo očekivati da se za svaku optužnicu donese osuđujuća presuda, jer onda to ne bi bila demokratija. Govoreći o Kalićevih 3,5 miliona naveo je da je to novac stečen kriminalnim aktivnostima u Njemačkoj za šta je on osuđen u toj državi.

– Govori se o korumpiranosti sudija. Ja sam bio 20 godina sudija i ne znam nijednog sudiju koji je korumpiran – tvrdi Katnić.

Da ipak u pravosudnom sistemu nije sve kako treba primjećuje i ambasador Evropske unije (EU) u Crnoj Gori Aivo Orav, koji je naveo da je oduzimanje imovine stečene kriminalom važna tema i ključni instrument u borbi protiv kriminala i korupcije, te da naša država još ima poteškoće u toj oblasti što je i konstatovala Evropska komisija.

– Crna Gora je postigla neki nivo napretka, ali to pitanje je još za zabrinutost. Sve institucije trebalo bi da pokažu proaktivnije stavove, a finansijske istrage i zakon o konfiskaciji moraju biti unaprijeđeni – poručio je Orav.

On je naveo da je u poslednjem izvještaju Evropske komisije ukazano da Crna Gora treba da pojača napore i sprovodi finansijske istrage u isto vrijeme s krivičnim istragama.

– Jake i nezavisne institucije ostaju ključna stvar u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije – zaključio je Orav.

Koordinator Transparensi internešenela Džesika Ebrard istakla je da je transparentnost vrlo važna za borbu protiv korupcije, posebno u Crnoj Gori i regionu.

M.S.




Iz Vlade opet ponavljaju da se trude
Generalna direktorica direktorata za pravosuđe u Ministarstvu pravde Marijana Laković tvrdi da Crna Gora u kontinuitetu pokazuje opredjeljenje za odlučnu i beskompromisnu borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije. Ona je navela da je sigurnost svakog građanina na prvom mjestu i zbog toga je Vlada opredijeljena da stvara uslove koji će omogućiti nesmetano funkcionisanje svih organa za sprovođenje zakona.

– Nulti stepen tolerancije prema kriminalu i korupciji motiv je kojim se Vlada vodi kako bi se suprostavila takvim pojavama. Međutim, treba da budemo svjesni da borba protiv organizovanog kriminala nigdje nije otpočeta ni završena preko noći. Zaista se trudimo da ponudimo najbolja zakonska rješenja koja su usaglašena s evropskom pravnom tekovinom i međunarodnim standradima – tvrdi Lakovićeva.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"