Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Naknade za majke smanjene neustavno * Front ponovo traži mjesto gradonačelnika * Provjeravaju je li mislio na Pavićevića * Uhapšeno osam dilera * Novogodišnje čarolije * Snijeg u Sahari * Naknade za majke smanjene neustavno
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 22-12-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Janko Vučinić, poslanik DF-a i predsjednik Radnič:
– Jedini način da se suprotstavimo ovakvim nametima i bezobrazluku nelegitimne vlade jeste da izađemo na ulice.

Vic Dana :)

N/A







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ekonomija PREDLOG BUDŽETA I SANACIONI PLAN UPUĆENI PARLAMENTU
Sa sjednice Vlade Za garancije 48 miliona Garancije će biti izdate za kredit Željezničke infrastrukture kod Evropske investicione banke, koji je planiran na 20 miliona, od čega će u narednoj godini sedam miliona biti efektivno. Garantovaće i za kredit Crnogorskog elektroprenosnog sistema od 20 miliona za projekat izgradnje elektroenergetske infrastrukture na Luštici, kao i za kredit Regionalnog vodovoda od osam miliona
Dan - novi portal
Vla­da je ju­če do­sta­vi­la u skup­štin­sku pro­ce­du­ru Pred­log za­ko­na o bu­dže­tu za na­red­nu go­di­nu, ko­ji iz­no­si 2,005 mi­li­jar­di eura, uz pred­log da ga usvo­ji po skra­će­nom po­stup­ku, ka­ko bi se stvo­ri­li uslo­vi za ne­sme­ta­no funk­ci­o­ni­sa­nje bu­džet­skih je­di­ni­ca, kao i uslo­va za is­pla­tu za­ko­nom utvr­đe­nih pra­va. Uz pred­log bu­dže­ta do­sta­vljen je i Pred­log mje­ra sa­na­ci­je bu­džet­skog de­fi­ci­ta i jav­nog du­ga ko­jim je pred­vi­đe­na fi­skal­na kon­so­li­da­ci­ja od 127,5 mi­li­o­na, od­no­sno 3,24 od­sto BDP-a ko­ji je za na­red­nu go­di­nu pro­ci­je­njen na 3,928 mi­li­jar­di. Par­la­men­tu su do­sta­vlje­ni i pred­lo­zi fi­nan­sij­skih pla­no­va sa pla­no­vi­ma ra­da za na­red­nu go­di­nu re­gu­la­tor­nih ti­je­la.
Pred­log bu­dže­ta za na­red­nu go­di­nu ma­nji je za 25 mi­li­o­na u odo­su na re­ba­lans, od­no­sno za 119 mi­li­o­na ma­nje u od­no­su na Za­kon o bu­dže­tu za ovu go­di­nu.
Za na­red­nu go­di­nu Vla­da je pla­ni­ra­la iz­vor­ne pri­ho­de od 1,55 mi­li­jar­di, od če­ga od na­pla­te po­re­za i do­pri­no­sa 1,43 mi­li­jar­de, a 115 mi­li­o­na pla­ni­ra­no je iz osta­lih pri­ho­da. Iz­da­ci su pla­ni­ra­ni na 1,78 mi­li­jar­di, od če­ga se na te­ku­ću bu­džet­sku po­tro­šnju od­no­si 1,5 mi­li­jar­di, a na ka­pi­tal­ni bu­džet 283 mi­li­o­na eura, što je 52 mi­li­o­na ma­nje u od­no­su na ovo­go­di­šnji. Te­ku­ći bu­džet pla­ni­ran je na 863 mi­li­o­na, za 91 mi­li­on vi­še u od­no­su na ovu go­di­nu, bu­džet dr­žav­nih fon­do­va na 639 mi­li­o­na, 13 mi­li­o­na vi­še, a tran­sak­ci­je fi­nan­si­ra­nja iz­da­ta­ka na 220 mi­li­o­na, za 170 mi­li­o­na ma­nje u od­no­su na ovu go­di­nu. De­fi­cit je pla­ni­ran na iz­nos od 233,9 mi­li­o­na. Vla­da se u na­red­noj go­di­ni mo­že za­du­ži­ti za iz­nos od 455 mi­li­o­na, od če­ga za ot­pla­tu du­ga i oba­ve­za iz pret­hod­nog pe­ri­o­da 221 mi­li­on, za po­tre­be fi­nan­si­ra­nja ka­pi­tal­nog bu­dže­ta i iz­grad­nje auto­pu­ta do 200 mi­li­o­na, a za stva­ra­nje fi­skal­ne re­zer­ve do 34 mi­li­o­na. Neo­do­sta­ju­ća sred­stva bi­će obez­bi­je­đe­na kroz kre­dit­ne aran­žma­ne za ki­ne­skom Eks­im ban­kom, sa me­đu­na­rod­nim fi­nan­sij­skim in­sti­tu­ci­ja­ma, emi­si­jom ob­ve­zni­ca na ino­stra­nom tr­ži­štu, iz­da­va­njem do­ma­ćih ob­ve­zni­ca, i/ili dr­žav­nih za­pi­sa, te i po­di­za­njem kre­di­ta kod do­ma­ćih i ino­stra­nih fi­nan­sij­skih in­sti­tu­ci­ja, od­no­sno 100 mi­li­o­na na do­ma­ćem tr­ži­štu, a osta­tak od 354,3 mi­li­o­na na ino­stra­nom. Na­gla­še­no je i da ni­je do­zvo­lje­no pre­u­smje­ra­va­nje sred­sta­va sa pro­jek­ta auto­pu­ta. Ot­pla­ta du­ga pla­ni­ra­na je na 220,4 mi­li­o­na eura, od če­ga se na ot­pla­tu glav­ni­ce re­zi­den­ti­ma od­no­si 51,9 mi­li­o­na, 134,7 mi­li­o­na ne­re­zi­den­ti­ma, a 33,7 mi­li­o­na za ot­pla­tu oba­ve­za iz pret­hod­nog pe­ri­o­da.
Vla­da će u na­red­noj go­di­ni pot­pi­sa­ti kre­dit­ne aran­žma­ne, ili će zaj­mo­vi po­sta­ti efek­tiv­ni, u iz­no­su do 206,3 mi­li­o­na, a iz­da­va­nje ga­ran­ci­ja pla­ni­ra­no je na 48 mi­li­o­na, što je za 22 mi­li­o­na vi­še ne­go za ovu go­di­nu ka­da su ga­ran­ci­je pla­ni­ra­ne na 26 mi­li­o­na. Ga­ran­ci­je će bi­ti iz­da­te za kre­di­te Že­lje­znič­ke in­fra­struk­tu­re kod Evrop­ske in­ve­sti­ci­o­ne ban­ke, ko­ji je pla­ni­ran na 20 mi­li­o­na, od če­ga će u na­red­noj go­di­ni se­dam mi­li­o­na bi­ti efek­tiv­no. Ga­ran­to­va­će i za kre­dit Cr­no­gor­skog elek­tro­pre­no­snog si­ste­ma kod Nje­mač­ke ban­ke za raz­voj za pro­je­kat iz­grad­nje elek­tro­e­ner­get­ske in­fra­struk­tu­re na po­lu­o­str­vu Lu­šti­ca u iz­no­su od 20 mi­li­o­na, kao i za kre­dit od osam mi­li­o­na Re­gi­o­nal­nom vo­do­vo­du kod Er­ste ban­ke. Ra­di se o, ka­ko je na­ve­de­no u pred­lo­gu bu­dže­ta, za­mje­ni po­sto­je­će ga­ran­ci­je iz­da­te Re­gi­o­nal­nom vo­do­vo­du Abu Da­bi fon­du za raz­voj. U pred­lo­gu je na­ve­de­no da se po­re­ska po­tra­ži­va­nja, iz­u­zet­no, mo­gu na­pla­ti­ti i imo­vi­nom po­re­skih ob­ve­zni­ka, kao i kon­ver­zi­jom du­ga u ka­pi­tal u pri­vred­nim dru­štvi­ma.
Sa­na­ci­o­nim pla­nom su pred­vi­đe­ne ušte­de od ukup­no 127,5 mi­li­o­na. Od na­pla­te za­o­sta­log po­re­skog du­ga pla­ni­ra­no je 12 mi­li­o­na, od po­ve­ća­nja PDV-a na ra­ču­nar­sku opre­mu sa se­dam na 19 od­sto, 1,5 mi­li­o­na, od po­ve­ća­nja ak­ci­za na mi­ne­ral­na ulja 32 mi­li­o­na, od sma­nje­nja na­kna­da za maj­ke sa tro­je i vi­še dje­ce 14,9 mi­li­o­na, a od ušte­de na is­pla­ti dječ­jeg do­dat­ka 1,65 mi­li­o­na. Od sma­nje­nja za­ra­da funk­ci­o­ne­ri­ma od osam od­sto pla­ni­ra­na je ušte­da od 2,8 mi­li­o­na, a na isti iz­nos je pla­ni­ra­na i ušte­da ko­ja se ti­če ne­us­kla­đi­va­nja za­ra­da po osno­vu mi­nu­log ra­da.
Jav­ni dug u na­red­noj go­di­ni pro­jek­to­van je na 74,75 od­sto BDP-a, a oče­ku­je se da će na mak­si­mu­mu bi­ti 2019. go­di­ne – 79,5 od­sto BDP-a.
Pla­ni­ra­no je da se u na­red­noj go­di­ni po­vu­če 283,93 mi­li­o­na eura od kre­di­ta kod ki­ne­ske Eks­im ban­ke.
J.V.


USSCG na­ja­vlju­je pro­test

Pred­stav­ni­ci Uni­je slo­bod­nih sin­di­ka­ta na­ja­vi­li su or­ga­ni­za­ci­ju pro­te­sta zbog Vla­di­nih mje­ra, ko­je su, ka­ko tvr­de pro­tiv­ne in­te­re­si­ma gra­đa­na i za­po­sle­nih. Ta­čan da­tum pro­te­sta bi­će na­ja­vljen u na­red­na dva da­na. Ge­ne­ral­ni se­kre­tar USSCG Sr­đa Ke­ko­vić ka­zao je da su ju­če ima­li ne­u­spje­li sa­sta­nak sa pre­mi­je­rom Du­škom Mar­ko­vi­ćem.
– Pre­mi­jer nam je re­kao da Vla­da ne mo­že da od­u­sta­ne od tih mje­ra, ali da je spre­man da raz­go­va­ra oko ne­kih de­ta­lja. Po­nu­dio nam je raz­go­vor sa nje­go­vim sa­rad­ni­ci­ma, od­no­sno mi­ni­stri­ma ovih da­na. Vje­ro­vat­no će do tog sa­stan­ka do­ći u po­ne­dje­ljak, ali iskre­no sma­tra­mo da te­ško i na­kon tog raz­go­vo­ra mo­že do­ći do kon­kret­nih po­ma­ka – ka­zao je Ke­ko­vić na ju­če­ra­šnjoj kon­fe­ren­ci­ji za me­di­je.
On je sa­op­štio da će Vla­da, ako gra­đa­ni iza­đu na pro­te­ste, pro­mi­je­ni­ti mje­re ili će USSCG, ako ih Skup­šti­na usvo­ji, tra­ži­ti ostav­ke.


Do­bit za pre­bi­ja­nje du­go­va

Pred­vi­đe­no je i da se pri­ho­di po osno­vu vla­sni­štva i ostva­re­ne do­bi­ti pred­u­ze­ća u dr­žav­nom vla­sni­štvu iz obla­sti ener­ge­ti­ke u na­red­noj go­di­ni mo­gu ko­ri­sti­ti za re­gu­li­sa­nje me­đu­sob­nih du­žnič­ko-po­vje­ri­lač­kih od­no­sa tih su­bje­ka­ta, ko­ji su pro­is­te­kli iz za­kon­skih oba­ve­za snab­di­je­va­nja i ba­lan­si­ra­nja si­ste­ma i re­a­li­za­ci­ju ka­pi­tal­nih in­ve­sti­ci­ja u ener­get­skom sek­to­ru.
Od ak­ci­za pla­ni­ra­na je na­pla­ta 201,4 mi­li­o­na, što je po­ve­ća­nje od 37 mi­li­o­na u od­no­su na ovo­go­di­šnji bu­džet. Za bru­to za­ra­de i do­pri­no­se na te­ret po­slo­dav­ca pla­ni­ra­no je 437,54 mi­li­o­na, 15 mi­li­o­na vi­še u od­no­su na ovu go­di­nu, a uve­ća­na je i stav­ka – osta­la lič­na pri­ma­nja, ko­ja se od­no­si na na­kna­de za zim­ni­cu, sta­no­va­nje i odvo­jen ži­vot, ot­prem­ni­ne, na­kna­de po­sla­ni­ci­ma na 10,27 mi­li­o­na, dok je u ovoj go­di­ni za te ras­ho­de pla­ni­ra­no 9,54 mi­li­o­na. Ras­ho­di za uslu­ge su u od­no­su na ovu go­di­nu uve­ća­ni za 10,5 mi­li­o­na eura i pla­ni­ra­ni na 71,7 mi­li­o­na. Pod tom stav­kom pod­ra­zu­mi­je­va­ju se slu­žbe­na pu­to­va­nja za ko­ja je pla­ni­ra­no 5,4 mi­li­o­na, što je po­ve­ća­nje od 700 hi­lja­da u od­no­su na ovu go­di­nu. Uve­ća­ni su i ras­ho­di za advo­kat­ske, no­tar­ske i prav­ne uslu­ge na 4,47 mi­li­o­na sa ovo­go­di­šnjih 2,1, kao i kon­sul­tant­ske uslu­ge na 40 mi­li­o­na, dok je u ovoj go­di­ni za te na­mje­ne pla­ni­ra­no 34,2 mi­li­o­na. Ka­ma­te će u na­red­noj go­di­ni iz­no­si­ti 95,36 mi­li­o­na, dok je za ot­prem­ni­ne pla­ni­ra­no 10,5 mi­li­o­na. Sub­ven­ci­je će iz­no­si­ti 24,9 mi­li­o­na, dok je u ovoj go­di­ni za tu svr­hu opre­di­je­lje­no 18,4 mi­li­o­na. Uma­njen je iz­nos sred­sta­va za teh­no­lo­ške vi­ško­ve sa 23,8, pla­ni­ra­nih u ovoj go­di­ni na 20,6 mi­li­o­na. Za pra­va iz obla­sti pen­zij­skog i in­va­lid­skog osi­gu­ra­nja pred­vi­đe­no je 411,2 mi­li­o­na.


SDP: Atak na stan­dard

Iz So­ci­jal­de­mo­krat­ske par­ti­je oci­je­nje­no je da su Vla­di­ne mje­re di­rek­tan atak na stan­dard svih dru­štve­nih slo­je­va, pa i me­di­ci­na­ra i pro­svje­ta­ra, ko­ji su, pre­ma tvrd­nja­ma vla­sti, ovog pu­ta po­šte­đe­ni.
– U tu ka­te­go­ri­ju ne uklju­ču­je­mo re­žim­ske „bi­je­le me­dvje­de” ko­ji se ne­sme­ta­no ba­ve iz­grad­njom elek­tra­na, gra­đe­vi­nom i dru­gim uno­snim bi­zni­si­ma za ko­je mno­gi i ne pla­ća­ju po­rez – na­veo je u sa­op­šte­nju član SDP-a, Fi­lip Mi­loš.
Pre­ma nje­go­vim ri­je­či­ma, po­da­ci iz sa­na­ci­o­nog pla­na uka­zu­ju da ne­to efe­kat re­za­nja pla­ta funk­ci­o­ne­ri­ma u ap­so­lut­nim broj­ka­ma iz­no­si sve­ga 1,6 mi­li­o­na. Pi­ta u ko­jem di­je­lu je ne­u­te­me­lje­na či­nje­ni­ca da po­ve­ća­nje ci­je­ne go­ri­va od mi­ni­mum de­vet cen­ti ne­će bi­ti udar na stan­dard gra­đa­na.
– Op­šti rast ci­je­na je usled po­ve­ća­nja ci­je­ne tog ener­gen­ta ne­mi­nov­nost. Slu­že­ći se is­klju­či­vo či­nje­ni­ca­ma do­la­zi­mo i do to­ga da će na­kon sma­nje­nja na­kna­da za maj­ke, ko­ri­sni­ce ovog pro­gra­ma bi­ti na ne­što vi­še od 50 od­sto pro­sječ­ne za­ra­de i to u dr­ža­vi gdje dvi­je pro­sječ­ne pla­te je­dva pre­la­ze ri­gid­nu po­tro­šač­ku kor­pu Mon­sta­ta – sa­op­štio je Mi­loš, is­ti­ču­ći da sa­mo te dvi­je kom­po­nen­te či­ne sko­ro 50 mi­li­o­na di­rekt­nog uda­ra na stan­dard.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"