Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Zapošljavaju 16 prosvjetara, a škole ne rade * Milo koristi epidemiju za predizbornu kampanju * Virus odnio i ćetvrti život * Služba moguća, a da se ne prekrše pravila * Gvozdenović obećavao, a ništa nije ispunjavao * Ozbiljnu krizu zajedno ćemo prevazići * Bemaks ponovo oborio tender od 37 miliona
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 14-04-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Joanikije, episkop budimljansko-nikšićki:
– Znamo da će svakoga ko ponižava Crkvu i njene svete služitelje poniziti Bog koji sve vidi i pravedno sudi.

Vic Dana :)

Pita Haso Muju:
-Odakle ti ta modrica na oku?
Mujo: Od kašlja.
Haso: Kako od kašlja?
Mujo: Kašljao sam u jednom ormaru.

Pita mali dinosaurs mamu:
- Mama, mama, gdje ćemo ići kad umremo?
Mama mu kaže:
- U muzej, sine, u muzej.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ekonomija EKONOMISTA ZARIJA PEJOVIĆ SMATRA DA DRŽAVA NE TREBA DA OGRANIČI SVOJE MJERE NA APRIL I MAJ, VEĆ DA IH ZNAČAJNO PRODUŽI
Pejović Privredi potrebno više od 50 miliona pomoći Bruto efekat drugog paketa mjera, čija je glavna karakteristika subvencije zarada najugroženijih preduzeća, iznosi oko 50 miliona eura. Pejović smatra da ta pomoć mora da bude veća i da iznosi više stotina miliona eura
Dan - novi portal
Vlada mjerama nastoji preduprijediti krizu obezbjeđenjem paketa podrške najugroženijim djelatnosti, no njihovo trajanje nije dovoljno ograničiti za april i maj, već će trebati da traju i duže, ocijenio je za „Dan” ekonomista Zarija Pejović.

– Ako pođemo od pretpostavke da će biti potrebna godina do pronalaženja vakcine, što bi trebalo biti i kraj rizika obolijevanja od Kovid-19, onda su mjere pomoći potrebne u dužem roku, do kraja tekuće godine – izjavio je Pejović.

Bruto efekat drugog paketa mjera, čija je glavna karakteristika subvencije zarada najugroženijih preduzeća, iznosi oko 50 miliona eura. Pejović smatra da ta pomoć mora da bude veća i da iznosi više stotina miliona eura.

– Pomoć treba biti usmjerena na održavanje postojećih radnih mjesta, otvaranje novih radnih mjesta i pomoć socijalno ugroženim. Mjere kao što su podrška sa 50 eura registrovanim nezaposlenim licima su ograničenog efekta, budući da imamo visok procenat neaktivnog stanovništva. Takođe i neaktivno stanovništvo treba uključiti u mjere za podsticaj zapošljavanja. Osnovni postulat u mjerama pomoći mora biti obezbjeđivanje socijalnog minimuma svim građanima u potrebi. Stoga građane treba ohrabriti da se u slučaju potrebe, nemaštine te odsustva prihoda jave centrima za socijalni rad, koje u uslovima krize treba dodatno kadrovski ojačati. Kako se ovdje radi o pomoći za čije će finansiranje biti potrebno više stotina miliona eura, u situaciji kada je za očekivati pad javnih prihoda, Crnoj Gori će svakako trebati i podrška EU, koja mora biti veća od opredijeljenih 50 miliona eura – istakao je Pejović.

Kako će globalna ekonomska kriza najviše pogoditi zemlje u razvoju i nerazvijene zemlje, smatra da je na globalnom nivou potrebno izvršiti otpis dijela duga zemljama u razvoju kao što je Crna Gora.

– Za ovu krizu ekonomisti kažu da će u najboljem slučaju biti na nivou krize iz 2008. godine. Podsjećanja radi Crna Gora je 2009. godine ostvarila najdublju recesiju u regionu od 5,7 odsto. Nažalost, iste boljke koje su prethodile ovoj krizi prisutne su i danas i ogledaju se u nedovoljno diverzifikovanoj privredi i velikoj zavisnosti od uslužnih djelatnosti, prije svega turizma. Time što je prethodnu krizu Crna Gora dočekala sa javnim dugom od 894 miliona eura i stopom siromaštva od 4,9 odsto, dok Crna Gora u sadašnju ekonomsku krizu uzrokovanu pandemijom ulazi sa javnim dugom od 3,8 milijardi eura i sa 23,8 odsto populacije koja se, po Monstatu, u 2018. godini nalazila u riziku od siromaštva. U privatnoj komunikaciji sa menadžerima hotela saznao sam da je optimistični scenario popunjenosti kapaciteta za predstojeću sezonu planiraju na 60 odsto noćenja ostvarenih prethodne godine. Ovakav pad turističke posjete odraziće se svakako i na druge djelatnosti, saobraćaj, trgovinu, poljoprivredu. Stoga je za očekivati da bi pad u BDP-u mogao biti i veći od predviđenog od strane Svjetske banke u iznosu od 1,3 odsto. No, svakako sve zavisi od dužine trajanja opasnosti usled epidemije – naveo je Pejović.

Prema njegovim riječima, pomoć države svakako neće biti dovoljna.

– Potrebno je da i oligopolske, odnosno monopolske kompanije pokažu društvenu odgovornost i odreknu se profita u tekućoj godini, ovdje u prvom redu mislim na bankarski sektor, koji bi trebalo da se odrekne dijela prihoda od kamata u korist građana i male privrede, potom provajdere mobilne telefonije, Elektroprivredu... – zaključio je Pejović.

D.M.




Sastanak sa ekonomistima i profesorima
Predsjednik Vlade Duško Marković razgovorao je juče sa ekonomistima i profesorima Veselinom Vukotićem, Božom Mihailovićem, Igorom Lukšićem, Gordanom Đurović, Anđelkom Lojpurom, Nikolom Milovićem i Vasilijem Kostićem o predlogu mjera Vlade u cilju pružanja podrške privredi, zaposlenim i socijalno ugroženim građanima, sa posebnim akcentom na buduće aktivnosti u cilju oporavka i daljeg razvoja ekonomije.

– Učesnici sastanka u potpunosti su podržali vladine ekonomske mjere, ocijenivši ih pravovremenim, odmjerenim i odgovornim. Pozitivnim smatraju i to što su mjere oročene i precizno usmjerene na one kojima je podrška sada najpotrebnija, vodeći računa o održivosti javnih finansija – saopšteno je iz Vlade nakon sastanka.

Na višečasovnom sastanku razgovarano je o srednjoročnim i dugoročnim mjerama za podsticanje razvoja i očuvanje standarda građana.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"