Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Opštinsku zemlju preprodali Delićima * Glavni ideolog „Velike Albanije” stiže u Tuzi * HGI ide sama na izbore * Bez posla ostaje 500 rudara * U čast Njegošu i besmrtnoj vojsci * Sjećanje na „dinastiju zmija” * Opštinsku zemlju preprodali Delićima
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 17-08-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
LjILjANA KRIVOKAPIĆ, predsjednica Sindikata zdravstva:
Veći je problem što ljekova nema u apotekama, nego što su doktori prepisali više recepata.

Vic Dana :)

- Mama, danas sam bio general u školi.
- Kako to, Perice?
- Posmatrao sam sve svoje jedinice!


Kad noć se spusti i hladnoća ti obuzme tijelo, ti sjeti se mene... jer ja prodajem deke iz Turske u pola cijene.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ekonomija ZBOG DRUGOG BLOKA, PLJEVALJSKI RUDNIK RADI NA SNIŽAVANJU CIJENA UGLJA, ŠTO VODI SMANJENJU BROJA ZAPOSLENIH
Rudnik uglja Bez posla ostaje 500 rudara Prvenstveno moramo ići na smanjenje cijene uglja. S druge strane, niko sada ne može reći do kog će se broja smanjivati broj zaposlenih, jer ne postoji tačno fiksiran broj – kazao je „Danu“ izvršni direktor Rudnika uglja Slavoljub Popadić Poslovodstvo Rudnika namjerava da u penziju pošalje rudare koji za to imaju uslov, a kasnije će krenuti u otpuštanje radnika koji će biti proglašeni tehnološkim viškom, potvrđeno je „Danu” iz više izvora
Dan - novi portal
U tr­ci da se do­đe do jef­ti­ni­jeg uglja, ka­ko bi iz­grad­nja dru­gog blo­ka Ter­mo­e­lek­tra­ne Plje­vlja bi­la is­pla­ti­va, naj­ve­ći ceh pla­ti­će za­po­sle­ni u plje­valj­skom Rud­ni­ku uglja. Ka­ko je po­tvr­đe­no „Da­nu” iz vi­še iz­vo­ra, broj za­po­sle­nih će se sma­nji­ti sa sa­da­šnjih 960 na oko 500 ru­da­ra.
Pre­ma sa­zna­nji­ma „Da­na” pred­vi­đe­no je sla­nje u pen­zi­ju ili ot­pu­šta­nje iz­me­đu 100 i 400 za­po­sle­nih, ka­ko bi se do­šlo do jef­ti­ni­jeg uglja. Sma­nje­nje pro­iz­vod­ne ci­je­ne uglja, za­šta je ve­za­no ot­pu­šta­nje ve­li­kog bro­ja rad­ni­ka, jed­na je od ta­ča­ka dnev­nog re­da skup­šti­ne ak­ci­o­na­ra ko­ja je po tre­ći put od­lo­že­na i ko­ja bi tre­ba­lo da se odr­ži 23. sep­tem­bra. Iz­vor „Da­na” tvr­di da skup­šti­na ak­ci­o­na­ra ne­će bi­ti odr­ža­na ni u sep­tem­bru, već tek po­sli­je iz­bo­ra, ka­ko bi se iz­bje­glo ne­za­do­volj­stvo za­po­sle­nih, ali i gra­đa­na Plje­va­lja. Pre­ma ne­zva­nič­nim sa­zna­nji­ma, po­slo­vod­stvo Rud­ni­ka na­mje­ra­va da u pen­zi­ju po­ša­lje ru­da­re, ko­ji za to ima­ju uslov, a ka­sni­je će kre­nu­ti u ot­pu­šta­nje rad­ni­ka, ko­ji će bi­ti pro­gla­še­ni teh­no­lo­škim vi­škom.
Da će naj­ma­nje 450 za­po­sle­nih u Rud­ni­ku uglja i Ter­mo­e­lek­tra­ni Plje­vlja osta­ti bez po­sla, na­kon iz­grad­nje dru­gog blo­ka ter­mo­e­lek­tra­ne, pro­iz­i­la­zi i iz Stu­di­je o iz­vo­dlji­vo­sti na osno­vu ko­je je Vla­da pred­lo­ži­la re­a­li­za­ci­ju tog pro­jek­ta, a u ko­ju je imao uvid is­tra­ži­vač­ki cen­tar MANS-a. Stu­di­ju je ra­dio kon­sul­tant Del­lo­i­te iz Be­o­gra­da za po­tre­be Elek­tro­pri­vre­de, u ve­zi oprav­da­no­sti iz­grad­nje dru­gog blo­ka. U okvi­ru te ana­li­ze iz­no­se se i po­da­ci dru­ge kon­sul­tant­ske ku­će, Fic­htner, ko­ji je ura­dio ana­li­zu re­sur­sa uglja i iz­vje­štaj o sma­nje­nju tro­ško­va pro­iz­vod­nje u Rud­ni­ku uglja Plje­vlja.
Da bi pro­je­kat iz­grad­nje dru­gog blo­ka bio iz­vo­dljiv, mo­ra­ju se sma­nji­ti tro­ško­vi pro­iz­vod­nje, od­no­sno pro­daj­na ci­je­na uglja, na­vo­di se u Stu­di­ji, ko­ja kao glav­nu mje­ru pred­vi­đa sma­nje­nje bro­ja za­po­sle­nih. Stu­di­ja na­vo­di da se mo­ra sma­nji­ti pro­daj­na ci­je­na uglja sa oko 25 eura po to­ni na oko 17 eura do 2027, da bi pro­je­kat dru­gog blo­ka bio is­pla­tiv, a da mje­re sma­nje­nja tro­ško­va stu­pe na sna­gu do 2020. Pre­ma pro­jek­ci­ja­ma pri­ka­za­nim u Stu­di­ji, op­ti­ma­lan broj za­po­sle­nih u Rud­ni­ku uglja tre­ba da bu­de 544 rad­ni­ka, uko­li­ko bi se kao osnov­na me­ha­ni­za­ci­ja za eks­plo­a­ta­ci­ju ko­ri­sti­li ka­mi­o­ni, od­no­sno 520 za­po­sle­nih ako bi ro­tor­ni ba­ge­ri bi­li osnov­ne ma­ši­ne za pro­ces pro­iz­vod­nje. U na­red­nim go­di­na­ma bez po­sla će osta­ti 391 rad­nik, ako se kom­pa­ni­ja opre­di­je­li za ko­ri­šće­nje ka­mi­o­na pri eks­plo­a­ta­ci­ji, od­no­sno 415 rad­ni­ka uko­li­ko opre­ma za rad bu­du ro­tor­ni ba­ge­ri.
Iz po­slo­vod­stva Rud­ni­ka uglja, me­đu­tim, po­ru­ču­ju da za­po­sle­ne ne tre­ba pla­ši­ti, od­no­sno da se ide na sma­nji­va­nje bro­ja za­po­sle­nih, ali da se pr­ven­stve­no ide na do­bro­volj­ni od­la­zak rad­ni­ka u pen­zi­ju, uz is­pla­tu ot­prem­ni­na.
– Pr­ven­stve­no mo­ra­mo ići na sma­nje­nje ci­je­ne uglja. S dru­ge stra­ne, ni­ko sa­da ne mo­že re­ći do kog će se bro­ja sma­nji­va­ti broj za­po­sle­nih, jer ne po­sto­ji tač­no fik­si­ran broj – ka­zao je u iz­ja­vi za „Dan“ iz­vr­šni di­rek­tor Rud­ni­ka uglja Sla­vo­ljub Po­pa­dić.
On je ne­gi­rao mo­guć­nost da tre­nut­no po­sto­ji plan o ot­pu­šta­nju za­po­sle­nih, od­no­sno da po­sto­ji tač­no utvr­đen broj rad­ni­ka ko­ji osta­ju na po­slu.
Ka­da je u pi­ta­nju sma­nje­nje bro­ja za­po­sle­nih, je­dan od naj­ve­ćih re­zo­va po­vu­kao je bord di­rek­to­ra Rud­ni­ka uglja na če­lu sa Pre­dra­gom Bo­ško­vi­ćem, u či­je je vri­je­me sa oko 1.700 za­po­sle­nih broj rad­ni­ka sma­njen na oko hi­lja­du. Bo­ško­vić je na če­lo bor­da di­rek­to­ra do­šao 2008, a ra­ni­je je tvr­dio da broj za­po­sle­nih tre­ba sve­sti na oko 500, ka­ko bi Rud­nik po­slo­vao uspje­šno.
Po­pa­dić, me­đu­tim, ka­že da će po­slo­vod­stvo ura­di­ti sve, ka­ko bi što ma­nje ru­da­ra po­sla­li ku­ća­ma, te da se pred­u­zi­ma niz mje­ra ka­ko bi ci­je­na pro­iz­vod­nje uglja bi­la što ma­nja, od­no­sno ka­ko bi se obez­bje­dio jef­ti­ni­ji ugalj od 25, 2 eura po to­ni, za Ter­mo­e­lek­tra­nu.
– Po­ku­ša­va­mo da po­ve­ća­mo i pro­da­ju uglja za ši­ro­ku po­tro­šnju i da na taj na­čin iz­bjeg­ne­mo ot­pu­šta­nje rad­ni­ka – ka­zao je Po­pa­dić uz tvrd­nju da za­po­sle­ni ne tre­ba­ju da stra­hu­ju od ot­pu­šta­nja.
Na­i­me, ta­ko­zva­na ra­ci­o­na­li­za­ci­ja tro­ško­va u pro­iz­vod­nji po­če­la je još pri­je de­set go­di­na ka­da je broj za­po­sle­nih po­čeo po­la­ko da se sma­nju­je sa dvi­je hi­lja­de, na sa­da­šnjih oko 960 rad­ni­ka. U Rud­ni­ku uglja, ita­li­jan­ska kom­pa­ni­ja A2A po­sje­du­je 39 odsto akcija, 49 od­sto ak­ci­ja posjeduje država, dok je 11, 15 od­sto ak­ci­ja u vla­sni­štvu pre­mi­je­ro­vog bra­ta Aca Đu­ka­no­vi­ća.B.Je.


EPCG tre­ba da osta­ne dr­žav­na

Pred­sjed­nik par­la­men­ta Dar­ko Pa­jo­vić, to­kom ju­če­ra­šnje po­sje­te Plje­vlji­ma po­ru­čio je da Elek­tro­pri­vre­da tre­ba da osta­ne u vla­sni­štvu dr­ža­ve. On je ju­če­ra­šnju po­sje­tu Plje­vlji­ma i raz­go­vo­re sa pred­sjed­ni­kom Opš­tine i lo­kal­nog Par­la­men­ta, Mir­kom Đa­či­ćem i Ta­ri­kom Ga­džo­vi­ćem, oci­je­nio kao po­treb­nu. U slu­ča­ju Plje­va­lja vje­ru­je da je va­žno da je Skup­šti­na po­tvr­di­la Za­kon o sa­rad­nji i pro­to­ko­lu iz­me­đu vla­da Če­ške i Cr­ne Go­re, ko­ji stva­ra­ju okvir za bu­du­ću grad­nju blo­ka dva Ter­mo­e­lek­tra­ne.
– Još sam utvr­đe­ni­ji u sta­vu da dr­ža­va tre­ba da osta­ne vla­snik Elek­tro­pri­vre­de, ta­ko­đe, dra­go mi je što će dr­ža­va gra­di­ti dru­gi blok TE. Vje­ru­jem da ener­get­ski re­sur­si ko­ji či­ne kič­mu sva­ke dr­ža­ve, u prin­ci­pu tre­ba da bu­du dr­žav­no vla­sni­štvo – ka­zao je Pa­jo­vić, ko­ji je sa­gla­san sa pred­stav­ni­ci­ma lo­kal­ne upra­ve da je neo­p­hod­no iz­vr­ši­ti to­pli­fi­ka­ci­ju Plje­va­lja za­jed­no sa iz­grad­njom dru­gog blo­ka.


Pla­te sve ma­nje

S dru­ge stra­ne, ru­da­ri­ma su pla­te iz mje­se­ca u mje­sec sve ma­nje, iako je pro­iz­vod­nja ve­ća ne­go pri­je par go­di­na.
– Sin­di­kat ne­ma oprav­da­nje za po­stup­ke me­nadž­men­ta, jer ni­je pri­hva­tlji­vo da se za­ra­de iz mje­se­ca u mje­sec sma­nju­ju – ka­zao je pred­sjed­nik sin­di­ka­ta Mi­loš Obre­nić.
On je na­gla­sio da po­slo­vod­stvo tre­ba da od­go­vo­ri da li se pla­te sma­nju­ju i di­rek­to­ri­ma. Ta­ko­đe, sma­tra da Rud­nik uglja ne mo­že da ra­di sa ma­njim bro­jem rad­ni­ka od 800.
Za­ra­de kod čla­no­va bor­da di­rek­to­ra ni­je­su sma­nji­va­ne od 31. ju­la 2014. ka­da je bord u sa­da­šnjem sa­sta­vu i iza­bran. Pred­sjed­nik bor­da Vla­dan Du­blje­vić mje­seč­no za­ra­đu­je 2,4 hi­lja­de eura. Du­blje­vić je, pre­ma po­da­ci­ma sa saj­ta Agen­ci­je za an­ti­ko­rup­ci­ju, pro­šle go­di­ne za­ra­dio 28,8 hi­lja­da eura. Mu­nir Re­džo­vić, ko­ji je za­po­slen u Rud­ni­ku i član je bor­da di­rek­to­ra, pro­šle go­di­ne za­ra­dio je 31 hi­lja­du eura, Zo­ran Go­spić za­ra­dio je oko 28,5 hi­lja­da, a nje­go­va pla­ta u Ru­dni­ku je 994 eura, dok član od­bo­ra za­ra­đu­je još 1.388 eura.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"