Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Izbori uprkos mišljenju Venecijanske komisije * Pljušte međusobne optužbe * EPCG koncesija za Komarnicu * Osumnjičeni za prodaju kćerke brani se sa slobode * Hormoni zdravlja i ljepote * Avanturističko jedrenje u muzičko ljeto * Dali podršku za prebijanje građana Budve
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 11-07-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Omer Šarkić, g​rađanski aktivista i bloger:
– Zbog ironičnog posta na Fejsbuku, pozvan sam na razgovor u prostorije policije. U početku sam mislio da se policija šali.

Vic Dana :)

Pitali Muju:
- Smetaju li muškarcima strije?
Mujo odgovara:
- S tri je meni super.


Učiteljica:
– Perice, zašto si doveo djeda na roditeljski sastanak? Zar su ti se mama i tata razboljeli?
Perica:
– Ma nisu, nego đed jedini slabo čuje.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ekonomija VLADA USVOJILA PLAN DAVANJA VODOTOKA ZA 2020. GODINU
Rijeka Komarnica, ulaz u kanjon Nevidio - Foto: DRASKO MILACIC EPCG koncesija za Komarnicu Planom je predviđena dodjela samo jedne koncesije u ovoj godini za hidroelektranu na Komarnici. Vlada je donijela odluku da koncesiju direktno dodijeli EPCG na 30 godina
Dan - novi portal
Vlada je donijela odluku da se koncesija za korišćenje vodotoka Komarnica, radi izgradnje, održavanja i korišćenja energetskih objekata u cilju proizvodnje električne energije na vodotoku Komarnica, direktno dodijeli Elektroprivredi (EPCG), kao akcionarskom društvu u kojem država Crna Gora ima 88,66 odsto udjela i samostalno imenuje sve članove upravljanja. Koncesiju će dodijeliti na 30 godina.

– Članom 20 stav 2 tačka 6 Zakona o koncesijama, propisano je da nije neophodno sprovoditi postupak javnog nadmetanja na osnovu javnog oglasa u slučaju realizacije od strane privrednog društva ili pravnog lica u kome država ima više od polovine akcija ili udjela ili više od polovine prava glasa ili ima pravo na izbor većine članova organa upravljanja ili lica koja su ovlašćena za zastupanje u skladu sa zakonom ili uticaj na upravljanje i vođenje poslova tog lica – piše u planu davanja koncesija za korišćenje vodotoka za izgradnju hidroelektrana u Crnoj Gori za 2020. godinu, koji je Vlada usvojila na sjednici u četvrtak.

Planom je, kako su naveli, predviđena dodjela samo jedne koncesije za hidroelektranu na Komarnici. Osim tog vodotoka, Vlada ne predviđa dodjelu koncesija za potrebe gradnje drugih mikro, malih i velikih hidroelektrana.

– Prvi razlog je opredjeljenje Vlade da ne podstiče dalju gradnju malih hidroelektrana u Crnoj Gori, a drugi činjenica da je izgradnja velikih hidroenergetskih objekata kompleksan proces, sa brojnim promjenljivim eksternim faktorima, zbog čega nije poželjno voditi više takvih procesa paralelno – piše u dokumentu Vlade.

Imajući u vidu nesporan javni interes predmeta koncesije, činjenicu da se radi o vrsti objekta čija izgradnja po pravilu podrazumijeva višedecenijski povrat investicije i ostvarivanje primjerene dobiti po osnovu koncesione djelatnosti, rok na koji se daje koncesija za potrebe izgradnje hidroelektrane Komarnica određuje se kao najduži mogući, u skladu sa članom 8 zakona, i iznosi 30 godina.

– Po prestanku koncesionog odnosa, koncesionar je dužan da koncedentu preda objekte, uređaje i postrojenja koji su izgrađeni i služe za obavljanje koncesione djelatnosti, nakon izvršene revitalizacije, u dobrom funkcionalnom stanju i neopterećene, u skladu sa ugovorom o koncesiji. Ugovorom o koncesiji detaljno će se utvrditi način određivanja naknade za predaju objekta, koju će koncedent isplatiti koncesionaru. Koncesionar je dužan da imovinu koja je bila u funkciji koncesione djelatnosti, nakon prestanka ugovora o koncesiji, a koju namjerava da proda, prethodno ponudi koncedentu. Ukoliko koncedent ne odgovori na ponudu u roku od 30 dana od dana prijema ponude, koncesionar tu imovinu može prodati drugom licu pod uslovima koji nijesu povoljniji od uslova pod kojima je ponuđena koncedentu – piše u dokumentu.

Prema detaljnom prostornom planu za prostor višenamjenske akumulacije na rijeci Komarnici, hidroelektrana će imati 170 megavata snage, biće visoka 170 metara i kapaciteta 209 gigavat-sati, dok je predračunska vrijednost investicije 246,53 miliona eura.

– Hidroelektrana Komarnica je objekat koji redom veličine instalisane snage pripada klasi postojećih velikih proizvodnih objekata u Crnoj Gori, kod kojih se broj zaposlenih kreće između 100 i 150 po objektu (HE Piva, HE Perućica, TE Pljevlja). Osim direktnog uticaja na zaposlenost u fazi eksploatacije, hidroelektrana Komarnica imaće i indirektne uticaje, vezane za eksterne uslužne djelatnosti, kao i dodatne sadržaje predviđene višenamjenskim planom – piše u dokumentu.

Osim plana dodjele koncesija, Vlada je usvojila Smjernice makroekonomske i fiskalne politike.

– Prosječna stopa rasta crnogorske ekonomije u prethodne tri godine iznosila je 4,4 odsto, dok će, prema sadašnjoj projekciji, u periodu od ove do 2023. godine iznositi 1,4 odsto, kao posledica procijenjenog pada bruto domaćeg proizvoda (BDP) od 6,8 odsto u ovoj godini, a potom snažnijeg oporavka i privrednog rasta po prosječnoj stopi od 4,2 odsto u naredne tri godine – piše u saopštenju Vlade.

Takođe je usvojena proljećna analiza makroekonomskih kretanja i strukturnih reformi za ovu godinu.

– Prema preliminarnim kvartalnim podacima Uprave za statistiku, bruto domaći proizvod (BDP) u prošloj godini iznosio je 4,91 milijardu eura, uz realni rast od 3,6 odsto, pod uticajem snažnog rasta u turizmu, građevinarstvu, saobraćaju, maloprodaji i poljoprivredi – naveli su iz Vlade.

U analizi je ocijenjeno da će pozitivni trendovi, uspostavljeni u domenu javnih finansija u prethodne tri godine, biti privremeno prekinuti usled očekivanih nepovoljnih efekata zdravstvene krize na ekonomska kretanja. Crnogorska ekonomija, kao mali i otvoren sistem, osjetljiva je na spoljnje uticaje, što je i potvrđeno aktuelnom pandemijom virusa korona.

D.M.


Naknada manja 30 odsto
​Usvojena je informacija o zaključku Upravnog odbora Morskog dobra. Vlada je zadužila Morsko dobro da pripremi izmjenu plana korišćenja sredstava tog preduzeća za ovu godinu, u skladu sa zaključkom upravnog odbora o umanjenju ugovorene naknade za korišćenje morskog dobra za ovu godinu, u cilju ublažavanja posledica prouzrokovanih virusom korona.

– Ugovorena godišnja naknada za korišćenje morskog dobra korisnicima/zakupcima koji obavljaju sezonsku djelatnost na kupalištima, privremenim lokacijama, pristaništima u zoni morskog dobra za maj i jun umanjuje se u visini od 30 odsto – saopštili su iz Vlade.

Korisnici morskog dobra čiji su hotelski objekti određeni za potrebe karantina oslobađaju se u cjelini obaveze plaćanja ugovorene godišnje naknade za ovu godinu. Korisnicima privremenih ugostiteljskih objekata-restorana u zoni morskog dobra koji obavljaju djelatnost tokom čitave godine umanjuje se godišnja naknada za period od 90 dana, odnosno za period kada su ugostiteljski objekti bili zatvoreni u visini od 20 odsto.


U Kraljičinu plažu uloženo 7,98 miliona
​Vlada je usvojila informaciju o prvom izvještaju o nalazima činjeničnog stanja koje je pripremilo društvo za reviziju, Crowe MNE, u vezi sa realizacijom gradnje hotela Kraljičina plaža u Miločeru, po mješovitom modelu poslovanja.
– Radi se o planiranoj investiciji u izgradnju hotelskog kompleksa kategorije pet zvjezdica u Miločeru sa 126 smještajnih jedinica, predračunske vrijednosti 73 miliona eura, a namjera investitora je da u okviru hotela sa mješovitim modelom poslovanja otvori novih 229 radnih mjesta – piše u saopštenju.
Kontrolor je u izvještaju konstatovao da je Adrijatik propertiz u svrhu realizacije projekta, u izvještajnom periodu utrošio 3,97 miliona eura. U izvještaju je konstatovano i da je investitor prije izvještajnog perioda u projekat uložio oko 4,01 milion eura, što u ukupnom predstavlja ulaganje u projekat od 7,98 miliona eura.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"