Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Skriveni akcionari častili Aca i A2A 17 miliona * Na Dan žalosti protjeruju ruske diplomate * Koljenšića čuvaju na tajnoj lokaciji * Komisiji ponovo ne daju podatke * Skriveni akcionari častili Aca i A2A 17 miliona * Sjaj i bijeda polusvijeta * Očuh može biti tata
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 29-03-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Vida Ognjenović, književnica:
- Živimo u vrijeme zagađenja društvenih mreža koje smo uspješno pretvorili u široko nebranjeno polje za svakojaki krivolov.

Vic Dana :)

Jednog dana čuo Perica od školskog prijatelja da svi odrasli imaju tajne, i da je najbolji način da se od njih izvuče novac reći im: „Znam pravu istinu”, čak i kad to nije tako. Perica k‘o Perica, odluči da isproba taj trik kod kuće, i kaže mami:
– Znam pravu istinu!
Mama mu odmah da 500 dinara i kaže:
– Ni riječi tvom ocu o ovome!
Iznenađen time da je ovo uspjelo, Perica dočeka oca ispred kuće i
ponovi:
– Znam pravu istinu!
Otac brzo izvadi 1.000 din i procijedi:
– Ni riječi o ovome mami!
Ohrabren, Perica pokuša isti plan is vrtlarom:
– Znam pravu istinu!
Tad vrtlar padne na koljena, širom raširi ruke i uzvikne:
– Sine! Pa zagrli tatu.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton KULT SOVJETSKOG SAVEZA I STALJINA U CRNOJ GORI U DJELU JADRANKE SELHANOVIĆ (3) Potpuna kontrola KPJ Knjiga Jadranke Selhanović značajna je po tome što je u pitanju prva knjiga pisana o ovom periodu i događaju uz oslanjanje prvenstveno na arhivsku građu koja je do sada ili bila pod prećutnim embargom, ili se mnogi nijesu upuštali da o tome pišu zbog poznate vremenske distance, a i partijske kombinatorike
Dan - novi portal
-Piše: dr Vukić Ilinčić

Vladika Petar I Petrović Njegoš (1784–1830) je tokom svoje duge vladavine održavao intenzivne veze sa Rusijom, a takođe i njegov sinovac i naslednik na vladičanskom prestolu Petar II Petrović Njegoš (1830–1851), koji se revnosno držao stričevog amaneta, „postajući vremenom sve više svjestan da je ruska podrška životno važna za Crnu Goru. Stvarnost crnogorskog društvenog i političkog života, s kojim se svakog dana susretao, uvjeravala ga je u to“. I on je, kao i njegovi prethodnici, posjetio Petrograd, a u Rusiji je i hirotonisan za vladiku.
Takođe, i za vrijeme knjaza Danila (1851–1860) Rusija je „imala ogromnu ulogu u društvenom i političkom životu Crne Gore.“ Za njega je bilo od ogromnog značaja, kao i za Crnu Goru, rusko priznavanje Danila za knjaza, odnosno prelazak iz teokratske u svjetovnu vlast vladara iz kuće Petrovića.
Danilov naslednik, sinovac Nikola, knjaz i kasnije kralj „tokom najvećeg dijela svoje duge vladavine, imaće u Rusiji najvažniji spoljnopolitički oslonac“. Knjaz /kralj Nikola je bezbroj puta upućivao „riječi odanosti i zahvalnosti“ ruskom caru koje su „imale potpunog smisla“ jer je ruska pomoć Crnoj Gori „zaista bila dragocjena i značajna“.
Kult Rusije i ruskog cara u Crnoj Gori, odnosno taj društveni i istorijski fenomen, bio je izvrsna osnova za utemeljenje kulta Sovjetskog Saveza i Staljina poslije Drugog svjetskog rata.
Poslije Drugog svjetskog rata uspostavljeni su komunistički sistemi u istočnoj i dijelu jugoistočne Evrope, odnosno globalno stvorena je „nova društveno-politička mapa svijeta“. U Evropi režimi u državama u kojima je zavladao komunizam bili su direktno oslonjeni na Sovjetski Savez, a najvećim dijelom ti režimi su i uspostavljeni vojnom silom SSSR.
Komunistički režim u Jugoslaviji učvrstio se zahvaljujući najviše SSSR i konstelaciji međunarodnih odnosa. Komunističkoj Jugoslaviji SSSR je bio najvažniji spoljnopolitički saveznik. Savezništvo je potvrđeno i Ugovorom SSSR i Jugoslavije o prijateljstvu, uzajamnoj pomoći i poslijeratnoj saradnji, potpisan 11. aprila 1945. godine u Moskvi.
U novoj državi potpunu kontrolu vlasti imala je Komunistička partija Jugoslavije. „Direktiva je predstavljala uputstvo Partije, po kome je Komisija za agitaciju i propagandu (Agit-prop) trebalo da oblikuje svijest novog socijalističkog čovjeka. Zadaci ove komisije umnogome su podsjećali „na zadatke sadržane u Odluci partije Boljševika o preuzimanju rukovođenja cjelokupnom kulturom Sovjetskog Saveza, koju je dekretom objavila Glavna uprava za literaturu i umjetnost 1922. godine“.
Proces uspostavljanja novog socijalističkog sistema jugoslovenski komunisti su bazirali na sovjetskom iskustvu iz različitih sfera društvenog života sa većim ili manjim modifikacijama. Komunistička Jugoslavija je ustavno koncipirana kao federativna država od šest konstituenata, među kojima i Crna Gora.
Godinu dana poslije donošenja saveznog ustava doneseni su i ustavi federalnih jedinica. Poslije sprovedenih izbora 3. novembra 1946. godine, otpočelo je zasijedanje Ustavotvorne skupštine Narodne Republike Crne Gore. Ustavotvorna skupština je zasijedala od 20. do 31. novembra 1946. godine. Do donošenja Ustava održano je osam sjednica Ustavotvornog odbora. Iz diskusija o predlogu Ustava uočava se da su ustavna rješenja prvog crnogorskog poslijeratnog ustava objašnjavana i prihvatana upravo zbog toga što su bila bliska Ustavu prve komunističke zemlje, SSSR, čiji ustav je smatran neprevaziđenim u pravnoj nauci.
Na početku rasprave o nacrtu ustava, jedan od poslanika iz Andrijevačkog sreza ukazao je na obavezu poslanika da nacrt ustava usaglase, ne samo sa Ustavom FNRJ, već i sa sovjetskim. Prema mišljenju tadašnjeg ministra pravosuđa Radonje Golubovića, predložena ustavna rješenja pružaju mogućnosti za izgradnju najbolje organizacije državne vlasti „od koje je samo bolja sovjetska organizacija“. Poslanik Radivoje Vukićević je takođe utvrdio, da je od jugoslovenskog Ustava „jedino demokratičniji sovjetski“. Prema riječima Lidije Jovanović, pitanje ravnopravnosti žena u budućem ustavu treba da bude tretirano shodno sovjetskom Ustavu.
Predlog ustavne norme o nacionalnom pitanju u Crnoj Gori, prema tvrdnjama poslanika Vukomana Džakovića, treba da bude shodno principima Staljinove teorije o nacionalnom pitanju, koja je potvrđena kao ispravna na osnovu njene primjene u Sovjetskom Savezu.
Ustav Narodne Republike Crne Gore usvojen je poslednjeg dana decembra 1946. godine. Crna Gora je definisana kao „narodna država republikanskog oblika“ u kojoj vlast pripada narodu i proizilazi iz naroda, i koja svojom slobodnom voljom odlučuje, da se na osnovu načela ravnopravnosti ujedinjuje sa ostalim narodnim republikama u zajedničku državu Federativnu Narodnu Republiku Jugoslaviju.(NASTAVIĆE SE)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"