Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Lažirali deaktiviranje bombe, ugroženi radnici i mještani * Nema saradnje s DPS-om dok ponižava Srbe * Liderima DF-a nijedan tajni podatak * Četvorica diplomata organizovala bjekstvo preko Crne Gore * Lažirali deaktiviranje bombe, ugroženi radnici i mještani * Priština bi podatke odavala teroristima * Moje emocije stvaraju moje kreacije
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 16-11-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Dragan Šoć, advokat:
– Pitanje je zašto je problematičan grb a egzistira unazad više od 100 godina

Vic Dana :)

N/A







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2018-11-14 FIZIČKA AKTIVNOST U PREVENCIJI I REHABILITACIJI KARDIOVASKULARNOG RIZIKA (5) Termički šokovi naporni za srce Rad je pripremljen na osnovu poglavlja o kardiovaskularnim bolestima, iz knjige „Korektivna gimnastika sa kineziterapijom” autora prof. dr Veselina Jovovića i objavljen je u „Glasniku” Antropološkog društva Srbije 2015. godine
Dan - novi portal
-PIŠE: PROF. DR VESELIN JOVOVIĆ

Treba izbjegavati dizanje tegova, sprintersko trčanje, skokove i slično. Oni se ne preporučuju jer traže kratak ali snažan napor i izazivaju nagle udarne impulse opasne za kardiovaskularni sistem, a znatno povećavaju i krvni pritisak. Treba izbjegavati sportove na velikim visinama ili pod vodom, jer termički šokovi, visina ili veliki pritisak predstavljaju veliki napor za kardiovaskularni sistem. Takođe, ne preporučuju se ni izometrijske (statičke) vježbe jer se njihovom primjenom više povećava arterijski krvni pritisak, a manje srčana frekvencija. Mišići se stežu, ali se ne pokreću slobodno jer su aktuelni tjelesni segmenti u statičkom položaju, što nepovoljno utiče na kardiovaskularni sistem.
Intervalni trening je, takođe, pogodan za srčane bolesnike, kao i za neutrenirane osobe. On omogućuje direktan trening kardiovaskularnog sistema, jer se sastoji od intervala opterećenja i odmora. Intervalni trening predstavlja aerobni trening u kome se posebna pažnja posvećuje visokointenzivnim intervalima. Naime, tokom treninga izmenjuju se kratka razdoblja intenzivne aktivnosti poslije kojih slijedi razdoblje manje intenzivne aktivnosti ili adekvatan odmor.
Različite aerobne vježbe
Dakle, radi se o kombinaciji aerobnog vježbanja i visokointenzivnih fizičkih aktivnosti. Slikovito rečeno radi se o aerobnom treningu gdje se izmjenjuju periodi manjeg i većeg intenziteta vježbanja. Smjenjujući kratke periode izvođenja različitih aerobnih vježbi u intervalima koji se kreću od 30 sekundi do pet minuta, tijelo sagorijeva više masnoća. Postoje brojne varijacije intervalnog treninga koje se mogu podrediti svakom pojedincu i sportskoj aktivnosti. Tako npr. kada se kod bolesnika poslije akutnog infarkta miokarda postigne željeni funkcionalni kapacitet organizma, može se uspješno primijeniti i kontinuirani tip opterećenja intervalnog režima rada.
Program fizičke
aktivnosti (treninga)
Fizička aktivnost mora biti strogo individualna. Prije uključenja u program treninga nužno je razmotriti čitav niz faktora, kao što su starosno doba, pol, stanje lokomotornog aparata, motivisanost i drugo. Kod kardiovaskularnih bolesnika treba procijeniti i ventrikularnu funkciju i težinu koronarne bolesti srca. Prije početka treninga treba uraditi test opterećenja srca. Pri sprovođenju fizičke aktivnosti neki autori preporučuju tzv. FIT formulu: F – frekvencija (učestalost) vježbanja; I – intenzitet fizičkog opterećenja; T – trajanje (vrijeme trajanja aktivnosti/dan); T – tip (vrsta fizičke aktivnosti – izotonička, aerobna, intervalna).
Frekvencija vježbanja treba da bude najmanje četiri puta nedjeljno umjerenog intenziteta. Najbolje je svakodnevno sprovoditi aktivnosti kao što su: šetnja, brzo hodanje, penjanje uz stepenice, zatim 3–5 puta nedjeljno lagano trčanje, plivanje, vožnja bicikla, aerobik vježbe, ali i aktivnosti poput igre košarke, odbojke, plesa, rada u bašti i sl. Funkcionalno poboljšanje se postiže postepeno tokom više nedjelja, pri čemu rastu vrijednosti srčane frekvencije i fizičkog kapaciteta (forme), tj. srce postaje jače. Ako se trening prekine efekti se gube nakon 2–3 nedjelje, pa ponovni početak treninga mora da bude na nižem nivou opterećenja od onog kada je prekinut.
(NASTAVIĆE SE)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"