Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Tendere od 28 miliona dobio preko švercovane dokumentacije * Vlada se zadužuje još 620 miliona * Pregovori mogu biti zaustavljeni * Brajović još ne predlaže zakon * SAD stavile na sto razgraničenje * Brković ponizio Skupštinu * Tužba protiv Skupštine zbog nezakonite smjene
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 21-12-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Nik Gašaj, politikolog:
U državama u kojima iz bilo kojeg razloga zanemaruju svoje sudstvo ili ga namjerno čine transmisijom političke volje, građanin kao ljudsko biće je stalno izložen nepravdama.

Vic Dana :)

Riješili Amerikanci da ispitaju štetnost alkohola, pa dali mišu da popije čašu viskija. Miš odmah crkne. Probaju oni sa tekilom, ali - miš opet crkne.
Na kraju, ponude oni mišu šljivovicu. Miš popije jednu, pa drugu, a posle treće izađe iz kafane i vikne:
- Mac, mac, dođi ovamo ako smiješ!

Mujo i Haso zasjeli u kafanu i lagano rakijaju, gledaju raju kako prolazi kroz prozor i komentarišu, kad će Haso odjednom:
- Mujo, bolan, jel‘ ti vjeruješ u ljubav na prvi pogled?
Mujo ispali ni ne trepnuvši:
- Jašta!
Haso nastavi:
- Kako to?
Mujo slegne ramenima:
- Jarane, da sam ja Fato vid‘o više od jednom, ne b‘ je ženio garant‘!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2018-12-17 JUGOSLOVENSKA IDEJA I UJEDINJENJE 1918. GODINE (7)
Potpisnici Krfske deklaracije Crnogorski gospodar otvoreno protiv narodnog jedinstva U balkanskoj istoriografiji nepristrasnost nije vrlina (Erik Hosbaum, jedan od najznačajnijih savremenih socijalnih istoričara)
Dan - novi portal
- Piše: Borivoje Ćetković

Jugoslovenski odbor se saglasio sa srpskom vladom da se ne razmatraju položaj Makedonije i Crne Gore i da je njihov status unutrašnje pitanje Srbije. Pašić je, piše Petranović, „održavao veze mimo Jugoslovenskog odbora s crnogorskim pristalicama ujedinjenja sa Srbijom, i to preko pojedinaca. U februaru 1917. formiran je Središni crnogorski odbor za narodno ujedinjenje, na čijem se čelu nalazio Andrija Radović, bivši predsjednik vlade Kraljevine Crne Gore. Crnogorski odbor je pozdravio Krfsku deklaraciju i tražio ujedinjenje Crne Gore sa Srbijom i ostalim jugoslovenskim narodima u jedinstvenu nezavisnu državu, smatrajući da je Crna Gora završila svoju ulogu kao nezavisna država”. (Petranović, Istorija Jugoslavije... str. 18)
Dr Petranović se nije bavio Središnim crnogorskim odborom niti je razmatrao razloge njegovog formiranja.
U brošuri „Crna Gora i Srbija (kako je izvršeno njihovo ujedinjenje), Paris 1919. godine” Janko Spasojević dao je svoje viđenje zašto i kako je došlo do formiranja Crnogorskog odbora za ujedinjenje krajem marta u Parizu 1917. godine. Glavni krivac, prema Spasojeviću, zašto se nije stupilo u bliže odnose sa srpskom vladom bio je kralj Nikola – odbijao je bilo kakav sporazumni rad na ujedinjenju sa Srbijom. U razgovoru koji je Spasojević imao sa kraljem Nikolom 25. novembra, kada je i podnio ostavku na mjesto ministra, tvrdi da se crnogorski gospodar „otvoreno deklarisao protiv narodnog jedinstva”.
Kabinet Andrije Radovića obrazovan je krajem aprila 1916. godine i trebalo je da „sporazumno i zajednički poradi s Vladom Kraljevine Srbije na našem nacionalnom oslobođenju i ujedinjenju”, zapisao je Spasojević. On je ušao u kabinet A. Radovića, optužujući kralja Nikolu „da nije htio ni da čuje za našu narodnu stvar”. I Radovićevom kabinetu zamjerio je „da nije odgovorio svom pozivu” – u toku svog devetomjesečnog postojanja bio je pasivan – nije bilo kontakata sa srpskom vladom. Spasojević je podnio ostavku na mjesto ministra u vladi A. Radovića, da bi i sama vlada 11. januara 1917. dala ostavku.
Krajem marta 1917. obrazovan je u Parizu Crnogorski odbor koji je radio na ujedinjenju Crne Gore sa Srbijom, odnosno Jugoslavijom, a za predsjednika odbora izabran je Andrija Radović.
Za jugoslovensko ujedinjenje od presudnog značaja bilo je pristajanje sila Antante na rušenje Austrougarske i to polovinom 1918. godine. Probijanjem Solunskog fronta koje su zajedničkim snagama izvršile srpske i francuske divizije (septembra 1918) i za sedam nedjelja prešle 700 kilometara i za Njemačku više nije bilo nade.
Na političkoj pozornici jugoslovenskog ujedinjenja pojavio se oktobra 1918. godine i treći činilac – Narodno vijeće, pored vlade Kraljevine Srbije i Jugoslovenskog odbora, čime je osjetno oslabio uticaj ovog drugog. (Petranović, Istorija Jugoslavije... str.21)
Uloga predstavnika naroda Vojvodine i Crne Gore u završnoj fazi jugoslovenskog ujedinjenja bila je od posebnog značaja za položaj srpske buržoazije prema buržoaziji ostalih jugoslovenskih naroda. Svoju ocjenu dr Petranović potkrepljuje tvrdnjom da je „Velika narodna skupština Srba, Bunjevaca i ostalih Slovena u Vojvodini donijela je 25. novembra 1918. u Novom Sadu Rezoluciju o priključenju Vojvodine Srbiji. Srpski narodni odbor u Novom Sadu, pod predsjedništvom Jaše Tomića, zaobišao je Narodno vijeće u Zagrebu i svu snagu usmjerio na ujedinjenje sa Srbijom”...
I podgorička Velika narodna skupština dan kasnije, 26. novembra, odlučila je: „da se kralj Nikola I Petrović Njegoš i njegova dinastija zbace sa crnogorskog prestola, da se Crna Gora ujedini sa Srbijom u jednu državu, pod dinastijom Karađorđevića i stupi u zajedničku državu troplemenog naroda Srba, Hrvata i Slovenaca”.
Dr Petranovića nije detaljnije analizirao Odluku Podgoričke skupštine – naglasio je samo neke njene najbitnije odrednice.
U odluci se, citira Petranović, pod 1. polazilo od toga da „Srpski narod u Crnoj Gori jedne je krvi, jednog jezika i jednih težnji, jedne vjere i običaja s narodom koji živi u Srbiji i drugim srpskim krajevima; zajednička im je slavna prošlost, kojom se oduševljavaju, zajednički ideali, zajednički narodni junaci, zajednička patnja, zajedničko sve što jedan narod čini narodom”.
Pored političkih interesa koji iziskuju ujedinjenje naglašavani su ekonomski razlozi, smatrajući da i jedan i drugi imperativno nameću i traže ujedinjenje. Pored velike ujedinjene Jugoslavije kakav bi značaj – pitali su se poslanici unionističke skupštine – imala „malena, slaba, sirota Crna Gora”. Pristalicama ujedinjenja (bjelašima), na čijoj se strani nalazio veći dio stanovništva Crne Gore, suprotstavljali su se pristalice starog, konzervativnog poretka i dinastije Petrovića (zelenaši) istupajući protiv ujedinjenja. Predstavljajući manjinu u Crnoj Gori, oni su se oslonili na Italijane koji su jedva čekali priliku da se umiješaju na strani protivnika stvaranja jugoslovenske države. U tzv. Božićnoj pobuni januara 1919. separatističke snage su, iako pomognute od Italijana, bile poražene. (Pret. cit. djelo. str. 23, 24)
Dr Petranović, jugoslovenski istoričar porijeklom iz Crne Gore, nije bio u nedoumici, niti je imao dileme: zelenaši su bili protiv ujedinjenja, oslanjali su se na Italijane, velike protivnike jugoslovenske države, a Božićnu pobunu januara 1919. naziva takozvanom.
(Nastaviće se)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"