Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Tendere od 28 miliona dobio preko švercovane dokumentacije * Vlada se zadužuje još 620 miliona * Pregovori mogu biti zaustavljeni * Brajović još ne predlaže zakon * SAD stavile na sto razgraničenje * Brković ponizio Skupštinu * Tužba protiv Skupštine zbog nezakonite smjene
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 21-12-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Nik Gašaj, politikolog:
U državama u kojima iz bilo kojeg razloga zanemaruju svoje sudstvo ili ga namjerno čine transmisijom političke volje, građanin kao ljudsko biće je stalno izložen nepravdama.

Vic Dana :)

Riješili Amerikanci da ispitaju štetnost alkohola, pa dali mišu da popije čašu viskija. Miš odmah crkne. Probaju oni sa tekilom, ali - miš opet crkne.
Na kraju, ponude oni mišu šljivovicu. Miš popije jednu, pa drugu, a posle treće izađe iz kafane i vikne:
- Mac, mac, dođi ovamo ako smiješ!

Mujo i Haso zasjeli u kafanu i lagano rakijaju, gledaju raju kako prolazi kroz prozor i komentarišu, kad će Haso odjednom:
- Mujo, bolan, jel‘ ti vjeruješ u ljubav na prvi pogled?
Mujo ispali ni ne trepnuvši:
- Jašta!
Haso nastavi:
- Kako to?
Mujo slegne ramenima:
- Jarane, da sam ja Fato vid‘o više od jednom, ne b‘ je ženio garant‘!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2018-12-20 VOJISLAV BUDO GLEDIĆ: ŽAN ŽAK RUSO – ZNAMENITI MISLILAC I KNJIŽEVNIK (12) PRIREDIO: MILADIN VELJKOVIĆ
Maksimilijan Robespjer Opšteljudska vrijednost Rusoovog učenja Feljton smo priredili prema Gledićevoj knjizi „Žan Žak Ruso – znameniti mislilac i književnik”, koju je izdao IP „Rad” iz Beograda
Dan - novi portal
Kada je osjetio nesnosnu želju da napusti mnogoljudni Pariz, sa njegovom velikom bukom i stalnom žurbom, prima poziv od markiza De Žiradnena da se preseli na njegovo imanje i na miru nastavi svoj književni i publicistički rad. On rado prihvata poziv i 20. maja 1778. godine napušta prestonicu i odlazi na markizovo imanje u Ermenovilu (koje je za njega predstavljalo mnogo mirnije, prijatnije i ugodnije mjesto za život i rad nego Pariz). Međutim, na tom mirnom i pogodnom mjestu Ruso se nije dugo odmarao, svega 42 dana, jer se 2. jula tu završio život ovog velikana. U tom mjestu su i njegovi posmrtni ostaci sahranjeni, i to na obližnjem malom Ostrvu topola, koje se nalazi na sredini jednog jezera okruženog drvećem prekrasnog parka.
Rusoovo učenje i njegove ideje, iznesene u mnogim njegovim djelima, imale su ogroman uticaj na mnoge mislioce i političare još za vrijeme njegovog života. Njegove ideje su bile od velikog značaja i prilikom pripremanja i izvođenja Velike francuske revolucije iz 1789. godine. Mnogi revolucionari, a posebno predvodnici tog prevrata, bili su veliki poklonici Rusoa i njegovog učenja. Ovdje možemo izdvojiti samo dvojicu takvih sledbenika. Žan Pol Mara (1743–1793) je još 1788. godine strasno i odlučno kao jakobinac istupao kao rusoista i propagirao njegovo učenje kao neposredne političke ciljeve i zadatke budućeg društvenog i državnog prevrata. Inače, Mara je bio ljekar po struci, ali se istakao kao vođa jakobinaca za vrijeme Francuske revolucije i istupao kao nepomirljivi protivnik žirondinaca. Bio je na čelu jakobinskog ustanka kojim su 1793. godine žirondinci uklonjeni s vlasti. Nažalost, ovaj revolucionar je pao kao žrtva zavjere kada je na njega izvršen atentat u kupatilu od strane Šarlote Koldej, pripadnice stranke žirondinaca.
Veliki pristalica i sledbenik Rusoovog učenja i njegovih ideja bio je i slavni političar i jedan od vođa Francuske buržoaske revolucije Maksimilijan Robespjer (1758–1794). Odlučno je istupao protiv kraljevog apsolutizma i za vrijeme revolucije bio vođa jakobinaca. Odigrao je odlučujuću ulogu u ukidanju monarhije i proglašenju republike. Imao je ogroman uticaj poslije revolucije, uspio je da ukloni kralja Luja XVI, koji je giljotiran 1793. godine. Nažalost, i sam Robespjer je doživio sličnu sudbinu kada je izbila kontrarevolucija koja ga je odnijela sa njegovim saradnicima 28. jula 1794. godine. Roberspjer je nazivao svoga političkog ideologa „besmrtni Žan Žak”, a sebe je smatrao Rusoovim učenikom i sledbenikom. „Ti si me naučio da spoznam sebe – pisao je Robespjer o Rusou.– Stara zgrada je srušena, na njenim ruševinama podignut je trem nove zgrade, za čiju sam izgradnju, zahvaljujući tebi, i ja položio svoj kamen.”
Na osnovu Rusoovog „Društvenog ugovora” nastali su temeljni zakoni koji su umnogome izmijenili dotadašnji pravni sistem i modifikovali novi duh društvene i državne stvarnosti. I Deklaracija o pravima čovjeka i građanina, koja je izglasana i usvojena u francuskoj Narodnoj skupštini, u svojoj osnovi nosi duh i poruku Rusoovih ideja i učenja o jednakosti, bratstvu i slobodi kao temeljnim postavkama koje su neotuđive. Tako se u Deklaraciji eksplicitno naglašava da su neotuđiva prava čovjeka i građanina njegova „sloboda, svojina, bezbjednost i otpor ugnjetavanju”, zatim da se može činiti „sve što ne škodi drugome”, kao i mnoge druge formulacije koje su danas postale opšteljudsko dobro i sastavni dio svih demokratskih ustava i povelja Ujedinjenih nacija i drugih međunarodnih organizacija. Odlukom Narodnog konventa iz 1794. godine, Rusoovo tijelo je preneseno sa Ostrva topola u Pariz i svečano sahranjeno u Panteonu, gdje su već ranije bili smješteni posmrtni ostaci Miraboa i Voltera.
Veliki je uticaj koji je Ruso izvršio ne samo u Francuskoj, nego i u čitavoj Evropi, odnosno svijetu. Poseban pravac, koji je proizišao iz njegovog učenja jeste romantizam, koji je tokom 19. vijeka dominirao u književnosti, kao i u drugim umjetničkim oblastima. U Francuskoj je nastao i čitav pokret poznat pod imenom rusoizam, koji je imao veliki značaj i uticaj i kome su pripadala mnoga istaknuta umjetnička imena. Ovdje navodimo ukratko samo nekoliko najznačajnijih imena stvaralaca koji su nastavili putem koji je trasirao njihov veliki prethodnik i uzor. To su Gabrijel Mabli (1709–1785), Žan Pjer Briso (1754–1793), madam Rolan (1754–1793) i mnogi drugi. Na polju filozofije i političke teorije Ruso je imao veliki uticaj na učenja Kanta, Fihtea, Hegela, Getea, Šilera, Kontea, Karla Marksa, Engelsa, Derida, Benedea Kročea, Kloda Levi-Štrausa, Emila Dirkejma, Mihaila Bakunjina, Lava Tolstoja i mnogih drugih.
I u današnje vrijeme njegove ideje i učenja su aktuelni ništa manje nego u vrijeme kada su nastali. Mnogi njegovi ideali, postavke i učenja, kako u političkoj teoriji i praksi, tako i u pedagoškim razmatranjima, još uvijek predstavljaju izazov za realizaciju za neka buduća pokoljenja. To samo svjedoči o veličini i značaju djela koje je taj znameniti mislilac, književnik i stvaralac ostvario u 18. vijeku.
(KRAJ)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"