Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Traže ostavke direktora i Savjeta RTCG * Sakrili kome su odobrili kredite u prošloj godini * Kalićima dosuđeno 434.877 eura, traže još sedam miliona * Blago narodu koji slijedi Svetog Simeona i Svetog Savu * Moraju se sprovesti bolne reforme * Kum Brano me reketirao za 2,5 miliona eura * Vojska upotrijebila suzavac na granici
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 24-02-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Ranko Krivokapić, predsjednik SDP-a:
– Za SDP neće biti nikakvih razgovora o izbornim uslovima dok se ne formira tehnička vlada.

Vic Dana :)

Jednom su Čak Noris i Supermen obarali ruke za opkladu. Gubitnik je morao da nosi gaće preko pantalona do kraja života.

Mujo pao u pljački banke i doveli ga panduri pred sudije, a ovaj će mu nakon što je pročitao optužnicu:
- Mujo, ako vratiš pare, smanj’ć’mo t’ kaznu.
Mujo uzdahne:
- Slusaj sudija, bolan, da sam mislio vraćat’ pare, dig’o b’ kredit!

- Kada znaš da si zadovoljan u braku?
- Kada svaki dan jedeš isto, ljubiš isto i ne smeta ti.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2019-02-19 GENEZA I RAZVOJ FIZIČKE KULTURE U CRNOJ GORI 3
DR VESELIN JOVOVIĆ Lov značajan vid tjelesnog vježbanja Rad je pripremljen na osnovu publikacije „Fizička kultura kroz istoriju“ autora prof. dr Veselina Jovovića. Sinjska alka – kao narodna forma takmičenja, dosta se pominje i u stručnoj literaturi, zbog značaja u proučavanju naših običaja u srednjem vijeku, kao i tjelesnog vježbanja sa vojnom usmjerenošću
Dan - novi portal
„Al se Dora boju naučio,/kleče Dora do zelene trave, /visoko ga koplje preturilo“. (Iz pjesme: Bolani Dojčin).

Mačevanje je vještina sprovođena kako u boju tako i na megdanima. Ova vještina je vrlo često opisivana u narodnim pjesmama, pri čemu se posebno isticala spretnost, hrabrost i vještina mačevanja.

„A kad oni koplja izlomiše,/onda oštre sablje povadiše, /pa udari junak na junaka“. (Iz pjesme Vuk Jerinić i Vukan Barjaktar).

„Da je kome pogledati bilo, /kako sječe vojvoda Momčilo, /kako krči druma niz planinu.../Više tlači konjić Jabučilo,/neg′ što Momčil´ britkom sabljom s′ ječe“. (Iz pjesme: Ženidba kralja Vukašina).

„Koji ono dobar junak bješe,/što jedanput britkom sabljom mane, /britkom sabljom i desnicom rukom, /pak dvadeset odsiječe glava“.

(Iz pjesme: Tri dobra junaka).

Gađanje strijelom iz luka najčešće se sprovodilo na narodnim nadmetanjima u okviru narodnog višeboja. Ponekad je ono predstavljalo svojevrstan ispit, preko koga su pojedinci branili svoju čast ili čast svojih rođaka i prijatelja. U pjesmama se najčešće pominje gađanje jabuke kroz prsten.

„Ode Miloš pod bijelu kulu, /zape strijelu za zlatnu tetivu, /ustrijeli kroz prsten jabuku“.(Iz pjesme: Ženidba Dušanova).

„Miloš skoči na noge lagane, /uze strijelu za zlatnu tetivu, /ustrijeli na kulu jabuku“. (Iz pjesme: Ženidba Đurađa Smederevca).

Lov je zauzimao značajno mjesto u okviru tjelesnog vježbanja. On je bio omiljena zabava velikaša koji se najčešće organizovao nedjeljom. Lov je dosta opjevan u narodnim pjesmama, a prikazan je i na nekim slikama iz srednjeg vijeka. Lovilo se uz pomoć pasa, a u lovu na ptice koristili su se sokolovi. Od oružja najčešće su koristili luk, koplje i mač. Dugi niz godina najomiljeniji lov bio je uz pomoć sokolova. Lov je bio, takođe, važna grana pa su o njemu donošeni i posebni zakoni (Dušanov zakonik). Sokolovi i jastrebovi su posebnom dresurom pripremani za lov. Kraljevi i vlastela su imali čitave odrede sokolara, pravih majstora za gajenje i dresiranje ptica.

„On otide u lov u planinu, /i sa njime lale i veziri,/lov lovili po gori hodili,/sve planine obredili redom.../Lov lovio Vršačkom planinom,/lov lovio ljetnji dan do podne“.(Iz pjesme: Smrt vojvode Kaice).

„Podiže se srpski car Stepane,/iz Prizrena, mjesta ubavoga,/podiže se itar lov loviti, /od Veleža i vode Vardara“.(Iz pjesme: Nahod Momir).

„U Momčila čudan nahod ima../Svako jutro u svetu nedelju, /Rano rani u lov na Jezera“.(Iz pjesme: Ženidba kralja Vukašina).

Sinjska alka – kao narodna forma takmičenja, dosta se pominje i u stručnoj literaturi, zbog značaja u proučavanju naših običaja u srednjem vijeku, kao i tjelesnog vježbanja sa vojnom usmjerenošću, kako kod naših tako i kod drugih naroda. Takmičenje je propraćeno i svečanom povorkom, kako prije tako i poslije njega, kao i još čitavim nizom običaja koji po nazivima i po sadržaju predstavljaju ostatak jedne teške ali slavne prošlosti, u kojoj su naši narodi davali otpor zavojevaču.

Piše: Prof. dr Veselin Jovović

(Nastaviće se)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadr¹kom.

Zabranjen je govor mr¾nje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadr¾aj neæe biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar na¹em MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom èlanku kr¹i Kodeks novinara, prijavite na¹em Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji æe biti odr¾ani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"