Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Traže ostavke direktora i Savjeta RTCG * Sakrili kome su odobrili kredite u prošloj godini * Kalićima dosuđeno 434.877 eura, traže još sedam miliona * Blago narodu koji slijedi Svetog Simeona i Svetog Savu * Moraju se sprovesti bolne reforme * Kum Brano me reketirao za 2,5 miliona eura * Vojska upotrijebila suzavac na granici
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 24-02-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Ranko Krivokapić, predsjednik SDP-a:
– Za SDP neće biti nikakvih razgovora o izbornim uslovima dok se ne formira tehnička vlada.

Vic Dana :)

Jednom su Čak Noris i Supermen obarali ruke za opkladu. Gubitnik je morao da nosi gaće preko pantalona do kraja života.

Mujo pao u pljački banke i doveli ga panduri pred sudije, a ovaj će mu nakon što je pročitao optužnicu:
- Mujo, ako vratiš pare, smanj’ć’mo t’ kaznu.
Mujo uzdahne:
- Slusaj sudija, bolan, da sam mislio vraćat’ pare, dig’o b’ kredit!

- Kada znaš da si zadovoljan u braku?
- Kada svaki dan jedeš isto, ljubiš isto i ne smeta ti.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2019-02-23 GENEZA I RAZVOJ FIZIČKE KULTURE U CRNOJ GORI 7
Vuko Đurov, glasoviti crnogorski strijelac Streljaštvo u Crnoj Gori omiljena disciplina Rad je pripremljen na osnovu publikacije „Fizička kultura kroz istoriju” autora prof. dr Veselina Jovovića Streljaštvo, mačevanje i konjička takmičenja su bili omiljeni tradicionalni oblici narodnog nadmetanja, jer su se zasnivala na osposobljenosti u ovim vještinama, neophodnim za ratnički način života u vječitoj borbi protiv neprijatelja
Dan - novi portal
-PIŠE: PROF. DR VESELIN JOVOVIĆ

Moderni sport u današnjem obliku pojavio se u Engleskoj. Kao osnova za njegovu pojavu poslužile su seoske narodne igre, sačuvane i prenošene kao narodna tradicija. Ove igre su se upražnjavale i prelaskom stanovništva u gradove.

Pored postojećih oblika narodnih nadmetanja, krajem XVII i početkom XVIII vijeka, javljaju se nove savremene forme takmičenja, iz kojih vrlo brzo nastaju moderne sportske discipline.

Razvoj modernog sporta u Engleskoj uslovio je da ona postane prva sportska nacija. Ideja o primjeni sporta u vaspitanju učenika i načinu zabave svojih građana, brzo je prihvaćena i u ostalim zemljama svijeta.

Narodni sport u Crnoj Gori imao je takav kult i tradiciju kao malo gdje drugo, tako da je modernom sportu bilo veoma teško da nađe svoje pravo mjesto i da stekne pravo građanstva. Međutim, zahvaljujući, prije svega studentima koji su se školovali na strani i brojnom diplomatskom koru na Cetinju, stanovništvo upoznava i nove sportove koje djelimično i prihvata. Djelimično iz razloga što su, na jednoj strani, građani bliski crnogorskom dvoru, imućniji mlađi ljudi, oficiri i drugi brzo prihvatali nove forme tjelesnih aktivnosti, koje su postale njihov svakodnevni oblik zanimanja, bar na Cetinju. S druge strane, široki narodni slojevi, posebno omladina i dalje je uglavnom upražnjavala narodna nadmetanja u trčanju, bacanju kamena s ramena, skakanju, rvanju, streljaštvu, konjičkim trkama itd.

Iako sporo, moderni sport stiže u Crnu Goru i uvodi se prvo u škole i građanska gimnastička društva, a kasnije i u posebne sportske klubove, koji počinju da se osnivaju krajem XIX i početkom XX vijeka. Studenti i bogati građani iz inostranstva donose prve fudbalske lopte, bicikla i druge sportske rekvizite, koji su u početku bili prava senzacija za ovu sredinu. Vremenom, a posebno poneseni olimpijskim pokretom, sve više građana prihvata ove nove sportove. Razvoju modernog sporta u velikoj mjeri doprinosi i otvaranje diplomatskih predstavništava na Cetinju, čime se unose i nove navike i ponašanja građana prestonice Crne Gore.

Streljaštvo, mačevanje i konjička takmičenja su bili omiljeni tradicionalni oblici narodnog nadmetanja, jer su se zasnivali na osposobljenosti u ovim vještinama, neophodnim za ratnički način života u vječitoj borbi protiv neprijatelja. Zato su ove vještine, koje su iz Evrope stizale kao moderni sportovi, jednostavnije i lakše prihvatane od strane najširih društvenih slojeva.

Streljaštvo je u Crnoj Gori bila omiljena disciplina, sa dugom tradicijom, pa nije ni čudo što su Crnogorci bili poznati kao izvanredni strijelci. Ta vještina čudila je svakog stranca koji je posjećivao „sinove crnih brda”, pa su o tome sa divljenjem pisali u svojim putopisima. Gađanje u biljeg, ili gađanje u nišan, oduvijek je bio narodni sport „vječitih ratnika”. Oni su svakodnevno vježbali pogađanje meta nekog omanjeg predmeta ili, pak, grančice, udaljenih na 100 do 200 koraka.

Interesantno, u to vrijeme u Crnoj Gori nijesu osnivana streljačka društva, prije svega zbog toga što je svaki odrastao čovjek posjedovao oružje koje je kao „svetinju” nosio sa sobom, što se vidi i na mnogobrojnim slikama iz tog vremena. Zato je skoro svakodnevno vježbao gađajući određene ciljeve. Ovu svoju vještinu vrlo je često mogao oprobati na seoskim skupovima i prigodnim narodnim takmičenjima.


(NASTAVIĆE SE)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"