Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Milo nije prijavio satove od 1,5 miliona  * Vakcina nije uslov za upis * Koljenšića oslobodio pa osudio isti sudija * Iz Skadra švercovali 151 kilogram droge * Tražiću od Unije produžetak pregovora * Iz Evrope stiže podrška za formiranje tehničke vlade * Kadija te tuži, kadija ti sudi
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 03-04-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Branka Bošnjak, poslanik Demokratskog fronta:
– Radne grupe za izborno zakonodavstvo bez opozicije ne postoje.

Vic Dana :)

Mama, čime se bavi roda nakon što je donijela dijete u porodicu?
Leži na krevetu, gleda televizor, jede, pije pivo, igra igrice na internetu, ponekad izađe i ode na fudbal ili kartanje...
Na suđenju pita sudija optuženog Zemunca:
• Imate li nešto za svoju odbranu?
• Imam u garaži dva Magnuma i tri Kalašnjikova!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2019-04-02 FILMSKO PREISPITIVANJE: KANADSKI FILM 2
Kadar iz filma „Dudi visoko leti“ Odlučili da novac daju producentima Sa dvadeset četiri filma na programu Kanskog festivala 1980. godine, Kanada je najavila svoju želju da bude jedna od „svjetskih sila“ u kinematografiji, ali taj cilj je, u najboljem slučaju, samo djelimično postignut
Dan - novi portal
Već 1972. broj proizvedenih igranih filmova je porastao na dvanaest. Kanadska korporacija za razvoj filma postigla je 1974. nezapamćen međunarodni uspjeh s filmom Teda Kočefa „Dudi visoko leti“ (The Apprenticeship of Duddy Kravitz). Međutim, uprkos svemu tome 1977. godine samo šest miliona dolara slilo se iz privatnih fondova u finansiranje kanadskih dugometražnih filmova.

A, 1978. zbile su se dvije stvari koje su iz korijena izmijenile kanadsku filmsku industriju. Najprije je došlo do promjene politike Kanadske korporacije za razvoj filma koja je odlučila da sredstva za započinjanje filmskog projekta više ne dodjeljuje rediteljima već producentima, što je u poslovnim krugovima dovelo do porasta interesovanja za ulaganje u film.

Drugi potez je bio mnogo značajniji – kanadska vlada je donijela širok spektar poreskih olakšica za sve koji ulažu u film, a samim tim činom, kao posledica došlo je do toga da veoma brzo ulaganje u kinematografiju postane druga po popularnosti metoda umanjenja poreskih obaveza, poslije priznavanja troškova za smanjenje potrošnje nafte. Rezultat ovih mjera bila je prava eksplozija produkcije komercijalnih filmova, kakva je u naše vrijeme rijetko gdje viđena. U proizvodnju dugometražnih filmova u Kanadi je 1977. uloženo šest miliona dolara, ta se suma popela na preko sto pedeset miliona u 1979, a u 1980. godini na tri stotine miliona dolara. Istovremeno, koprodukcije s Francuskom, Sjedinjenim Državama, Italijom, Japanom, kao i domaće produkcije sa do tada neviđenim budžetima stvorile su komercijalno najzahvalnije okruženje u današnjem svijetu. Jedan od prvih velikih dobitnika bio je film Ivana Rajtmana „Ludosti u kampu“ (Meatballs), koji je zaradio četrdeset miliona dolara u 1979. godini, i neobični film Boba Klarka „Porki“ (Porky's, 1981), koji je istina sniman na Floridi, ali je ujedno bio i film s najvećom zaradom u kratkoj istoriji kanadske kinematografije.

Neki kritičari su zamjerili što u filmu nema ni kanadskih pejzaža niti kanadskih svojstava, ali ipak nema sumnje da kinematografska aktivnost koja se danas finansira u Kanadi predstavlja solidan ekonomski poduhvat. Sa dvadeset četiri filma na programu Kanskog festivala 1980. godine, Kanada je najavila svoju želju da bude jedna od „svjetskih sila“ u kinematografiji, ali taj cilj je, u najboljem slučaju, samo djelimično postignut. Mada je u Kanadi nastavljena produkcija niza zanimljivih filmova sa isključivo kanadskim sadržajem, najveći broj njih je ili snimljen u inostranstvu s finansijskom podrškom Kanadskog fonda za razvoj kinematografije ili je sniman na lokacijama u Kanadi, koje su korišćene da predstave neka sasvim druga mjesta. U tom pogledu Kanađani su bili posebno osjetljivi na stotine takozvanih filmova „zvezda i pruga“ u kojima su kanadski gradovi predstavljali neimenovane gradove u Sjedinjenim Državama i u kojima su većinom igrali američki glumci.

S velikim produkcionim postrojenjima u Torontu, Montrealu i Vankuveru, filmska industrija Kanade naveliko pruža usluge američkim producentima i distributerima, zbog čega je nazvana „sjeverni Holivud“.

PIŠE: DR RADOSLAV T. STANIŠIĆ

(NASTAVIĆE SE)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"