Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Lopičić dobila 75.000, Stanković, Rastoder i Kovačević po 40.000 * Homofobna saopštenja pisao lider Fronta * Za izbore je najvažnije da zaustavimo DPS u krađi * Tužilaštvo i policija se udružili da sakriju prebijanje * Primitivni obračun režima * Pali u finišu * Radnike tjeraju da rade vikendom, bez opreme i na 40 stepeni
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 16-08-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Dragoje Vlahović, direktor NVO „Prijatelji život:
– Vrane su nam popile mozak kada ubijamo rode.

Vic Dana :)

Plavuša se jada prijateljici:
- Ah, treblo bi da se nađem s dečkom, ali sam potpuno zaboravila je li u 8:30 ili u 3:80!

Haso kaže Muju:
- Joj, jarane, kakav mi je vic ispričala tvoja Fata juče.
- Čekaj, ba, otkud moja žena sa tobom, nije mi rekla.
- Ma u autobusu bolan, slučajno se sreli, ali kad mi je ispričala vic umal’ nisam pao sa kreveta od smijeha.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2019-08-11 OČIMA RUSKIH ISTRAŽIVAČA – JUGOSLAVIJA I NJENI NARODI U POLITICI VELIKIH SILA 5
Sergej Dmitrovič Sazonov, ministar
spoljnih poslova carske Rusije
Objava rata Srbiji uticala i na Rusiju Pod kakvim pritiskom i koji su razlozi pretvorili Balkan u jednu od „najužarenijih tačaka“ na planeti? Kakvu je ulogu imala Jugoslavija i njeni narodi u politici velikih sila? Zašto je baš ovdje, na ovim prostorima, buknuo Prvi svjetski rat? Odgovor na ova pitanja dali su ruski vojni istoričari u djelu „Sad ili nikad - Smrviti Srbiju u prah!“
Dan - novi portal
On je obavijestio austrougarskog ambasadora u Beogradu i na taj način saopštio zvaničan stav Njemačke: „Iskreno rečeno, mi smo spremni da pružimo uvjeravanja našem savezniku da akciju koju preduzima protiv Srbije smatramo neophodnom i sa odobravanjem prihvatamo. Uz to, nama je jasno da u budućnosti vojna dejstva Austrougarske protiv Srbije mogu da uvuku i Rusiju u rat, a uzimajući u obzir naše obaveze prema dogovoru, neizbježno je i naše uključivanje. Polazeći od životnih interesa Austrougarske, mi ne možemo a da ne uputimo savjet našem savezniku da ne popušta više jer bi bila dovedena u pitanje čast Monarhije, a mi ćemo ispuniti obećanje i pružiti pomoć u ovim teškim okolnostima. U vezi izrečenog, mi Vam dajemo odriješene ruke po pitanju Srbije.“

Malo je vjerovatno da će Rusija dozvoliti sebi da pasivno posmatra svaku vojnu akciju Austrougarske protiv Srbije jer dovodi u pitanje svoj ogromni autoritet. (Iz pisma njemačkog rajshkancelara Betmana-Golvega od 10. februara 1913.)

Dobro je poznato da je još 1913. godine načelnik Velikog generalštaba njemačke general Moljtke završio pripremu planova za napad na Francusku i Rusiju. Te iste godine u Rajhstagu je izglasan milijarderski budžet za njemačku armiju. U avgustu te godine, Vilhelm II je potpisao tajnu direktivu Ministarstva inostranih poslova o preorijentaciji njemačke spoljne politike na ratnu.

Austrougarski ultimatum je zatekao Rusiju u najnepovoljnijem trenutku. Baš zato je Peterburg savjetovao Srbiji da pokaže spremnost na kompromis. 24. jula 1914, u glavnom gradu Rusije je bila donesena deklaracija kojom je Savjet ministara preporučio Srbiji da obavijesti javnost u Evropi o nezakonitim radnjama Austrougarske i predložio da se hitno sazove međunarodna konferencija koja bi razmotrila uzroke međunarodnog konflikta. Pridržavajući se ovih preporuka, srpska vlada je od 10 zahtjeva austrijskog ultimatuma prihvatila 9, a odbila je samo jedan: nije dozvolila predstavnicima Austrougarske da na teritoriji Srbije sprovode istragu o atentatu i okolnostima pod kojim se desio. Srbija je takođe predložila da se spor prenese na međunarodni sud u Hagu.

– Austrougarska će nestati kao monarhija i kao velika država ukoliko ne iskoristi ukazanu povoljnu mogućnost – govorio je Viktor Nauman, uticajni njemački publicista u julu 1914.godine. Ali, ovo nije zaustavilo Austrougarsku, koja je već bila odlučila o svemu i nije dozvoljavala bilo kakve pregovore. Ostalo se zna. Austrougarska je 28. jula objavila rat Srbiji. Kao odgovor na to, u Rusiji je počela opšta mobilizacija, poslije čega je Njemačka 1. avgusta objavila rat Rusiji. Tog istog dana je car potpisao Manifest o ratu sa Njemačkom.

Već više desetina godina, u naučnim krugovima vlada mišljenje da su upravo čvrst stav Rusije i mobilizacija koju je sprovela carska vlada podstakla Njemačku na rat. Vjerovatno je Rusija mogla da se odrekne podrške Srbiji i da zauzme „neutralnu“ poziciju. Međutim, još u to vrijeme, krugovi na vlasti vodećih svjetskih sila dobro su shvatili da se sukob, koji se razbuktava, ne može ograničiti samo na rat između Srbije i Austrougarske i da će se proširiti na čitavu Evropu. Ministar inostranih poslova Rusije S. D. Sazonov, na primjer, odmah poslije austrijskog ultimatuma Srbiji, izjavio je: „Ovo je opšteevropski rat!“ Ratne operacije Austrougarske, u suštini, nijesu bile usmjerene toliko protiv Srbije koliko protiv Rusije. Još tada je bila vidljiva glavna suština međunarodnih procesa, tj. globalizacija vojno-političkih odnosa i sukobljavanje interesa vojno-političkih blokova u najkonfliktnijim zonama, u ovom slučaju u Srbiji i na Balkanu.

Sporan je jednosmislen odgovor na pitanje o „imperijalističkom karakteru rata“, u kojem je učestvovala Rusija. Teško je održiva tvrdnja da Rusija u tom ratu nije imala potrebu da brani svoje „nacionalne interese“. Ranije je kod istoričara vladalo lenjinističko određenje prema ovom pitanju, pa je u ovom slučaju jedino Srbija imala opravdanja za ratovanje i da je „nacionalni interes“ u borbi Srbije i Crne Gore protiv Austrougarske imao sasvim sporedno značenje, i time nije mijenjao imperijalistički karakter rata. Sovjetski istoričari su imali ideološki zadatak da razobliče politiku carizma.

PRIREDIO: VOJIN PERUNIČIĆ

(NASTAVIĆE SE)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"