Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Bošković žmurio na divlje vile funkcionera DPS-a * Brković se zadužio kod sina da sačuva imovinu * U hramu kršten trans muškarac * Provjeravaju 30 sudskih vještaka zbog neplaćanja PDV-a * Sakrili gdje su otišle pare za javne nabavke * Koncesije ne plaćaju, korupcija cvjeta * Neustavna taksa Glavnog grada za korišćenje putnog pojasa
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 04-11-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije:
– Tražiti u Crnoj Gori nekakvu „autokefalnu crnogorsku crkvu“ mogu samo ljudi koji ne znaju šta je i ko je Crkva.

Vic Dana :)

Otišao Zemunac u crkvu i sretne popa koji mu kaže:
- Hristos Voskrese, dečko!
A Zemunac će:
- Čuo sam, brate, strašno!
********
Prošle sam godine bio sa ženom na moru, bilo nam je strašno lijepo, zakopavali smo se u pijesak, prvo ona mene, onda ja nju. Ove godine idem tamo ponovo - da je otkopam.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2019-10-30 LICE I NALIČJE JUGOSLOVENSKE DIPLOMATIJE 5
Ljubomir Davidović Pismeni ispit polagan na francuskom Feljton smo priredili prema knjizi dr Srđana Mićića 'Od birokratije do diplomatije', koju je izdao Institut za noviju istoriju Srbije iz Beograda, 2018. godine
Dan - novi portal
-PRIREDIO: MILADIN VELjKOVIĆ

Kandidati za prijem u diplomatsko-konzularnu službu su pismeni ispit polagali na francuskom jeziku uz odobrenu upotrebu rječnika. Komisija je ocjenjivala znanje iz odabrane naučne oblasti i fancuskog jezika. U okviru usmenog dijela polagani su ispiti iz četiri predmeta: Međunarodno javno pravo i Međunarodno privatno pravo; Diplomatska istorija od početka 19. vijeka do danas; Narodna istorija; Politička geografija svijeta, a specijalno Balkanskog poluostrva. Na kraju se sastavljao spisak kandidata koji su položili prijemni ispit, čiji redosled je određivan prema postignutom uspjehu.

Pored odabira među kandidatima, za diplomatsko-konzularnu službu je bilo važno da činovnici steknu neka opšta i specifična znanja prije nego što budu upućeni u inostranstvo na rad. Prema organizaciji poslova MID Kraljevine SHS, uvedene ukazom iz 1919. godine, novopostavljeni činovnici su morali da provedu na radu u centrali dvije godine da bi se upoznali s različitim vrstama poslova za koje je bila zadužena jugoslovenska spoljna služba. Međutim, članom 32. Uredbe o organizaciji MID-a, ostavljena je mogućnost ministru inostranih djela da prema potrebi službe, uz saglasnost Ministarskog savjeta, šalje novopostavljene činovnike u inostranstvo na rad i prije isteka određenog roka. Stoga je predsjednik vlade i zastupnik ministra inostranih djela Ljubomir Davidović, februara 1920, ovu zakonsku odredbu tumačio tako da je dovoljno da se na radu u MID-u provede svega nekoliko mjeseci. Za obuku novih činovnika, kao i za nesmetani rad centrale, bilo je neophodno da u njoj radi veći broj iskusnih činovnika, čiji nedostatak je bio uočljiv tokom marta 1920. godine. Tumačenje Ljubomira Davidovića su očigledno nastavili i njegovi naslednici, kao zastupnici ministra ili ministri inostranih djela. Momčilo Ninčić je počeo principijelnu primjenu člana 32 pošto je postavljen za ministra inostranih djela 5. januara 1922. godine. On je 31. januara donio rješenje kojim su iz poslanstva naizmjenično vraćani u Beograd svi pisari i sekretari koji nijesu proveli dvije godine na radu u centrali. [...]

U pogledu formalnih znanja koja su tražena od zaposlenih, poseban položaj su imali novinari, službenici Odjeljenja za štampu MID, na osnovu Zakona o činovnicima i ostalim državnim službenicima građanskog reda. Stručni savjet MID-a zauzeo je stanovište da se od njih nije moglo očekivati da posjeduju teorijska znanja, jer je njihov rad zavisio ili od urođenog talenta zapažanja i dara za pisanje, ili od iskustva koja su sticali dugogodišnjom praksom na novinarskim zadacima. Na osnovu toga je odlučeno da se njihov službenički položaj određuje isključivo prema godinama staža. Ovaj predlog Stručnog savjeta MID-a, Momčilo Ninčić je podnio Ministarskom savjetu, koji ga je usvojio na sjednici od 15. aprila 1924. godine. Ipak, predsjednik vlade Ljubomir Davidović i ministar inostranih djela Vojislav Marinković tražili su od poslanika u Parizu Miroslava Spalajkovića da se raspita kod francuskog MID-a o njihovoj praksi. Posebno ih je interesovalo da li su Francuzi koristili diplomatske činovnike ili profesionalne novinare kao dopisnike u inostranstvu.

Znatno širi obim poslova koje je jugoslovenski MID imao u odnosu na srpski MID, zbog većeg broja evropskih država, značajnih promjena u međunarodnim odnosima i razvoja međunarodnog prava poslije Prvog svjetskog rata, stvorili su potrebu daljeg usavršavanja već formiranih činovnika, iako za to nije bilo nikakvih zakonskih obaveza. Pomoćnik ministra Panta Gavrilović je uveo praksu, 1923. godine, držanja internih predavanja informativnog karaktera. Cilj je bio da se činovnici upoznaju sa specijalizacijom poslova po odjeljenjima i odsijecima MID-a.


(NASTAVIĆE SE)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"