Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Dijalog uz prisustvo EU, do okončanja opštinu vode Demokrate * Dijalogom riješiti otvorena pitanja * Maske obavezne, inficirane još četiri osobe * Zaliv čistili brodom koji nije registrovan i ispravan * Srpska za očuvanje Dejtona, BiH nikad neće u NATO * Srbija neće priznati samoproglašeno Kosovo da bi ušla u EU * Nema ni minimum uslova za slobodne izbore
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 19-06-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Dragoslav Šćekić, gradonačelnik Berana:
– Crnogorska vlast plaši se izbora i zato hoće da prave incidente, i to, nažalost, preko zvaničnih državnih organa, odnosno policije.

Vic Dana :)

Zaustavlja policajac bahatog mladića za volanom.
- Dobar dan, vozačku i saobraćajnu molim?
– Znaš li ti ko je meni otac?
– To pitaj majku, a meni daj dokumenta.


Komandir pozove dežurnog policajca.
- Ti si danas šef smene?
– Komandire, ne kaže se „s mene” nego „sa mnom”.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2020-06-15 ŠTA SMO ZNALI O ITALIJI?
Potpisivanje Osimiskih sporazuma Rješenje graničnog spora Feljton smo priredili prema knjizi dr Petra Dragišića „Šta smo znali o Italiji – pogledi iz Beograda na Italiju 1955–1978”, koju je izdao beogradski Institut za noviju istoriju Srbije, 2019
Dan - novi portal
Jedna od kriza, koja je za uzrok imala još uvijek neriješeno granično pitanje između Jugoslavije i Italije, dogodila se uoči posjete Josipa Broza Tita Italiji, koja je prvobitno bila planirana za 10. decembar 1970. godine. Za razliku od jugoslovenske strane, Italijani su odbijali da tokom posjete na stolu budu i najspornija bilateralna pitanja, poput problema konačnog razgraničenja i statusa manjina. Tenzije su eskalirale poslije izjave Alda Mora, koji je početkom decembra 1970. godine podvukao riješenost italijanskih vlasti da se pitanje razgraničenja ne stavi na dnevni red, podvukavši da se Rim neće odreći „legitimnih nacionalnih interesa“, što je bilo interpretirano kao najava italijanskog neodustajanja od zone B. Jugoslovenski odgovor na izjavu italijanskog šefa diplomatije bio je odlaganje Brozove posjete Italiji. Posjeta je realizovana krajem marta 1971. godine, tek poslije italijanskih garancija da Rim neće postavljati zahtjeve za promjenama granice. S druge strane, Italijani su tražili odlaganje konačnog sporazuma o formalnom rešenju jugoslovensko-italijanskog teritorijalnog pitanja, argumentujući takav zahtjev unutrašnjopolitičkim razlozima. Na sastanku sa jugoslovenskim sekretarom za inostrane poslove Mirkom Tepavcem, februara 1971. godine u Veneciji, Moro je istakao spremnost italijanske strane da pripremi sopstvenu javnost na formalizaciju graničnog pitanja s Jugoslavijom. Unutrašnjopolitički motivi različito su djelovali na dvije strane u razgovorima o konačnom rješenju bilateralnog teritorijalnog spora. Dok je Moro strahovao od odgovora italijanske desnice, odnosno tršćanskog dijela njegove Demohrišćanske stranke na konačno italijansko odustajanje od zone B, dotle je, ističe Masimo Bukareli, i jugoslovenska strana vodila računa o reakcijama javnosti u Hrvatskoj i Sloveniji na tok i ishod spora Rima i Beograda.
Novo zaoštavanje bilateralnih odnosa uslijedilo je pošto su januara 1974. godine jugoslovenske vlasti na granicu dvije zone nekadašnje Slobodne teritorije Trsta postavile table s natpisima Jugoslavija – Slovenija. U protestima italijanske strane isticano je da Mirovnim ugovorom i londonskim sporazumom Jugoslaviji nije dodijeljen suverenitet nad zonom B, što je, zatim, proizvelo kontraproteste jugoslovenskog režima. Beograd je početkom proljeća 1974. godine u novu fazu konflikata s Rimom uključio i najširu jugoslovensku javnost, iniciranjem protestnih skupova i oštrom medijskom kampanjom. Nju je pratilo i svojevrsno „zveckanje oružjem“, odnosno manevrisanje jedinica JNA u pograničnoj zoni.
Ipak, postepeno popuštanje tenzija izemđu Rima i Beograda omogućilo je otpočinjanje tajnih pregovora Šnuderl–Karbone. Pregovarački proces je obuhvatao pitanja definisanja granične linije, zaštitu manjina, kao i formiranje slobodne industrijske zone u pograničnom regionu. Dugi i komplikovani pregovori formalno su okončani 10. novembra 1975. godine, kada su šefovi diplomatija dvije države u Osimu kod Ankone potpisali više dokumenata, koji su regulisali niz spornih pitanja o kojima se u prethodnom periodu pregovaralo. Potpisani sporazumi su definisali, prije svega, granična pitanja, status manjina, unapređenje privredne saradnje, te formiranje slobodne zone. Stupanje na snagu sporazuma iz Osima uslijedilo je aprila 1977. godine poslije ratifikacije u parlamentima Jugoslavije i Italije. U zaključenju Osimskih sporazuma ondašnji italijanski ambasador u Beogradu, Valter Makota, vidio je ne samo konačno rešenje bilateralnog graničnog spora, već i izraz snažnog interesa Italije da se Jugoslavija, koja je predstavljala branu prema istočnom bloku, ne oslabi daljim opstankom tršćanskog pitanja.
Nova klima u odnosima dvije države, i to prije svega njihovih pograničnih regiona, manifestovala se novembra 1978. godine formiranjem zajednice Alpe-Adrija. […]
PRIREDIO:
MILADIN VELjKOVIĆ
(NASTAVIĆE SE)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"