Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Depozit kod Aca od 23 miliona ide na reviziju * „Patriote“ ispred Skupštine 23.oktobra * Zakon može povući samo predlagač * Za pola godine bez posla ostalo preko 15.000 građana * Od stare garde ostaje samo Marković * U Sjevernoj Makedoniji umrlo šestoro, u Srpskoj troje * Pašinijan: Ne povlačimo se dok su tu plaćenici iz Sirije
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 03-10-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Igor Lukšić, bivši premijer:
– Biti u vlasti 30 godina sa sobom nosi mnogo manjkavosti.

Vic Dana :)

Bio jednom jedan princ koga je zla vila pretvorila u žabu. I rekla mu je da će ostati žaba dok ga ne poljubi jedna prelijepa djevojka. Dosadilo žabi čekanje, pa ode kod Kleopatre.
- Reci mi kakva je moja sudbina, pita žaba.
- Upoznaćeš jednu predivnu djevojku koja će htjeti da zna sve o tebi, kaže Kleopatra.
- Jupiiiii, uzviknu žaba, a kada će to biti?
- Na času biologije.


Idu dvije čačkalice ulicom, kad ugledaju ježa, pa jedna pita drugu: - Hoćemo li autobusom?







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton RUSKI PISCI NOBELOVCI 3
I. A. Bunjin (1870 - 1953) Bunjin, prognanik iz matuške Rusije Feljton je priređen po knjizi prof. dr Dragana Koprivice „Ruski pisci nobelovci“, ITP „Unireks“, Podgorica, 2005. godina
Dan - novi portal
-PIŠE: PROF. DR DRAGAN KOPRIVICA

Dvadeset peti januar 1920. godine... Iz Odese, pomorske luke uz sjeverozapadnu obalu Crnog mora, poraženi bjelogardejci, među kojima i veliki broj ruskih intelektualaca, bježe pred nadiranjem crvenih, ukrcavaju se na već prepuni grčki brod „Sparta“. U opštoj zbrci i zebnji hoće li se isploviti na vrijeme prema spasonosnom Zapadu, rame uz rame sa ostalim poraženim bjeguncima, među običnim svijetom, odlazi neslavno i jedan budući slavni, prvi ruski pisac nobelovac, Ivan Aleksejevič Bunjin.

Neposredno prije bijega iz Rusije, ovaj tada već poznati majstor pera radio je u Odesi u novinama „Južna riječ“, koje je tada štampala Dobrovoljačka armija. A na brodu „Sparta“ napušta Rusiju, u koju se nikad više neće vratiti, ali će je proslaviti kao prvi ruski nobelovac.

Brod nade za bjegunce stajao je u luci cio dan i noć, pa, ispunjen zebnjom i nadom, isplovio na otvoreno more, što dalje od Rusije, prema spasonosnom Zapadu, novom domu Bunjina, dok su se uz sve jaču paljbu slivali u Odesu odredi crvenog komandanta Kotovskog.

Tako je otadžbinu, bez imalo pompe, a sa puno indignacije prema crvenoj furiji i novim kreatorima ruskog puta u budućnost, napuštao neobični bjegunac Bunjin, dotad već počasni akademik Ruske akademije nauka (od 1909), afirmisani pisac i dobitnik Akademijine nagrade za prevodilaštvo s engleskog, za djela Bajrona, Longfeloua, Tenisona... Uz to, i trostruki laureat Puškinove nagrade za poeziju, počasni član uglednog „Društva ljubitelja ruske književnosti“, lirski pjesnik u tradiciji poetike sredine 19. vijeka... Isti stvaralac kojeg je, povodom njegove pjesničke zbirke „Listopad“, Gorki u pismu Valeriju Brjusovu, začetniku ruskog simbolizma, ushićeno ocijenio kao „prvog pjesnika naših dana“.

U širokoj gami svojih književnih interesovanja, Bunjin se iskazao i kao izuzetan prozni pisac, okrenut temama o rasulu ruskog plemstva u znaku turgenjevske vizije starih, „plemićkih gnijezda“, a slovi i kao moćan nastavljač tema iz opusa Tolstoja, uz čehovski obojen pripovjedački manir.

Ivan Bunjin (1870-1953), pjesnik, novelist, romansijer i politički prognanik, teško da je, putujući što dalje od crvene Rusije, mogao pretpostaviti da će kasnije postati prvi ruski nobelovac. A godine 1933. je nagrađen, kako stoji u obrazloženju, „za strogu umjetničku disciplinu, kojom je nastavio klasičnu rusku tradiciju u pisanju ruske proze“.

Januar 1920. godine, kad je napuštao svoju rodinu, ostao je u gorkoj uspomeni Bunjina, a skoro deceniju i po nakon toga, jer se Nobelova nagrada dodjeljuje desetog decembra, na dan smrti Alfreda Nobela, godine 1933. vijest o najvećem priznanju dočekao je u Francuskoj, gdje je boravio u emigraciji. I to uz psihička stanja i evociranja mučnih uspomena, kao odbačeni sin Rusije, koje je i opisao u knjizi „Prokleti dani“, svojevrsnom dnevniku Oktobarske revolucije, autobiografskim zapisima o patnjama u Moskvi tokom 1918. i Odesi, 1919. godine, o danima prije Crvenog oktobra i tokom prve revolucije 1905. godine. U tom djelu Bunjin angažovanim, oštrim tonom, nauštrb lijepe književnosti, iskazuje svoju jasnu i nepodijeljenu mržnju prema boljševičkoj Rusiji i crvenom teroru.

Kao uglednom ruskom piscu, u statusu odbačenog ruskog građanina bez prava na otadžbinu, Nobelova nagrada mu je dodijeljena za roman „Život Arsenjeva“, napisan u emigraciji, u Parizu, 1930. godine. Ovo djelo je nastavio i u „Liki“ (1939), a autobiografskog je karaktera, u vidu lirskog dnevnika, u evropskoj tradiciji, uz eho Džojsove poetike („Portret umjetnika kao mladog čovjeka“), i uz recepciju Prustovog ciklusa od osam romana („U traganju za izgubljenim vremenom“), mada je ovakve uticaje Bunjin kategorički poricao.

...Bunjin je rođen u Voronježu na Donu 1870. godine, u familiji koja je odživljavala dane propasti plemićkog gnijezda, te je, pored intelektualne distance, možda i to uticalo na njegov ravnodušan stav prema staleškom nasleđu. Tim prije što je bivao prisiljen da službuje kao novinar u provinciji i sarađuje u izdavačkim kućama. Nije ni slutio da će jednom emigrirati u Francusku, da će iz Pariza putovati u Stokholm da primi Nobelovu nagradu, i da će, na kraju, 1953. godine, preminuti u Parizu, daleko od svoje Rusije.


Nastaviće se


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"