Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Evropska komisija striktno protiv partijskog zapošljavanja * Evropska komisija striktno protiv partijskog zapošljavanja * Vladina komisija poništila Carevićeve odluke * Za godinu podijelili 115 počasnih državljanstava * Poginula planinarka * Sukob kotorskih klanova prijetnja za turiste * Zakašnjela pravda je gora od nepravde
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 17-01-2021

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Vladimir Joković, predsjednik SNP-a:
Moguće da su neki navikli da iz „političke samoposluge“ uzimaju šta hoće i koliko hoće, ali ih uvjeravamo da u SNP-u partnera za takvu igru neće imati.

Vic Dana :)

Advokat pita plavušu sekretaricu: - Zašto ne podižete slušalicu kad telefon zvoni?
- Zato što svi traže vas, a ne mene.


Učiteljica kaže:
-Djeco, danas ćemo učiti promjenu glagola. Perice, ako ti pjevaš, kako ćeš reći? -Ja pjevam. Pravilno. A ako tvoja sestra pjeva, kako se onda kaže? -Ne krekeći!:)


Sedmogodišnjak kaže svom učitelju:
- Znate, ja ne bih htio da vas plašim, ali moj tata kaže - ako ne donesem kući bolje ocjene, neko će dobiti batine.
Trgovački putnik stiže kući kasno uveče. Da ne bi probudio ženu, svlači se ne paleći svjetlo. Kad je htio da legne, ona se probudi pa ga zamoli:
- Hoćeš li, molim te, skoknuti do apoteke u blizini za neke pilule protiv glavobolje? Ne mogu zbog nje nikako da zaspim. Samo, nemoj sad da pališ svjetlo, jer će mi biti još gore.
Muž u mraku oblači pantalone i kaput i odlazi do dežurne apoteke u blizini. Vidjevši ga, apotekar se čudi:
- Je l‘ te, komšija, od kad ste to postali vatrogasac?







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton KOMUNISTIČKO OSVAJANJE VLASTI NA BALKANU 1944–1947 4
DR OLIVERA DRAGIŠIĆ Čerčilov sin u Titovom štabu Feljton smo priredili prema doktorskoj disertaciji dr Olivere Dragišić, naučnog saradnika Instituta za noviju istoriju Srbije iz Beograda
Dan - novi portal
-PRIREDIO:MILADIN VELjKOVIĆ

Ko su bili glavni saveznici u Drugom svjetskom ratu, odnosno, ko su bili donosioci novih sistema na Balkan? Na to pitanje je samo naizgled jednostavno odgovoriti – glavni saveznici su bili Sovjetski Savez, Britanija i Sjedinjene Američke Države. Međutim, za razliku od Prvog svjetskog rata, oni nikada nijesu objedinili svoje visoke komande, pa su do kraja rata, u vojnom aspektu, ostali podijeljeni na Zapadne saveznike i Sovjetski Savez. Ta činjenica je bila važna za tok pregovora među njima o sudbini istočnoevropskih zemalja poslije rata, posebno onih koje su bile sateliti nacističkog Rajha: Italije, Bugarske, Rumunije i Mađarske. Problem se svodio na strah zapadnih Saveznika, sa jedne strane, i Sovjetskog Saveza, sa druge strane, da bi „ona druga strana“ sa zemljama koje su bile nacistički saveznici u završnici rata mogla potpisati separatni mirovni ugovor. Na taj način bi Rumunija, Bugarska i Mađarska, umjesto pred svim saveznicima, mogle položiti oružje pred samo jednom savezničkom stranom koja bi time značajno ojačala i odnijela prevagu nad drugom.

Dogovor Zapadnih saveznika i Sovjetskog Saveza oko pridobijanja Bugarske, Rumunije i Mađarske na savezničku stranu je prevashodno bio posledica straha da bi se te zemlje ipak mogle opredijeliti da, uprkos gotovo izvjesnom porazu u ratu, ostanu vjerni saradnici Trećeg Rajha. Otuda je Ruzvelt morao popustiti pred zahtjevima, kako Sovjetskog Saveza, tako i svojih vojnih savjetnika, da se pred Rumuniju, Bugarsku i Mađarsku ne smije postavljati pitanje njihove bezuslovne predaje, kakva je bila planirana samo za glavne protivnike – Njemačku, Italiju i Japan.

Početkom 1944. godine, Saveznici su sa potencijalnim političkim i vojnim saveznicima unutar zemalja „nacističkih satelita“ počeli pregovarati o uslovima predaje, što je uticalo na proces izgradnje vlasti u njima. Na primjer, rumunskom vođi Narodne seljačke stranke Juliju Maniuu, Zapadni saveznici i Sovjetski Savez su ponudili niz pogodnosti (suverenitet države, Besarabiju...) kako bi državnim udarom zemlju izveo iz Osovine i priključio je savezničkom bloku. Zapadni saveznici i SSSR su na kraju i sa Rumunijom i sa Bugarskom potpisali primirje po uzoru na ono koje je prethodno bilo potpisano sa Italijom, za koju su smatrali da se bezuslovno predala i pred zapadnim Saveznicima i pred Sovjetskim Savezom.

Takav vid savezništva između Zapadnih saveznika i Sovjetskog Saveza, koji na nivou svojih visokih komandi nijesu bili objedinjeni, ali u ideološkom smislu – kao antifašisti – jesu, stvorio je niz problema poslije rata. Uz dozu međusobnog nepovjerenja, rivalstvo je bilo prikrivano na susretima njihovih zvaničnika najprije u Teheranu, a potom i na Jalti i u Potsdamu, te na nizu konferencija ministara spoljnih poslova na kojima su bila razmatrana pitanja potpisivanja mira sa ratnim protivnicima po okončanju rata. Na tim susretima, Zapadni saveznici i Sovjetski Savez postigli su dogovor oko najvišeg ratnog cilja – kako najefikasnije pobijediti Hitlera, ugrađujući u taj najvažniji cilj istovremeno i svoje državne interese. Već poslije Teheranske konferencije saveznici (sa malim s) u javnosti su počeli izgledati kao Saveznici (sa velikim S). Primjera radi, odmah poslije Teheranske konferencije Čerčilov sin je, stigavši u Jugoslaviju, na putu ka Titovom štabu, mještanima dijelio postere sa Teheranske konferencije. Na tim posterima se nalazila čuvena fotografija „velike trojice“, na čemu mu je Tito posebno zahvalio. „Duh Teherana“ je u Evropi zaživio odmah po okončanju Konferencije.

Takav vid prezentacije trebalo je da ima mobilizacionu i kohezionu funkciju među evropskim antifašističkim borcima, stvarajući istovremeno iluziju o odsustvu bilo kakvih nesuglasica. Isti taj poster sa Teheranske konferencije, kao simbol savezništva između „trojice velikih“, prikrivao je nepovjerenje između dva saveznička bloka, koje je već u prvim godinama poslije rata na Balkanu, u „miru“, odnijelo mnoge žrtve. Otuda je riječ „saveznik“ u jezicima balkanskih naroda počela da dobija najrazličitija značenja.


(NASTAVIĆE SE)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"