Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Sakrili prijavu za naplatu 3,4 miliona * Đukanović: Izbori nikad teži za DPS * Bojkot ako ne bude fer glasanja * I nekažnjavanje torture je tortura * Birajmo mir, a ne NATO * Turnir u stonom tenisu * Sakrili prijavu za naplatu 3,4 miliona
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 26-06-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

- Čak Noris je samo jedan put pogriješio i to kad je mislio da je pogriješio.


- Čak Norisa je rodila tetka, jer niko nije smio da mu j... mater.


Kad Hrvat Srbinu kaže brate, kad Slovenci piće plate, kad se Crnogorci posla late, Makedonci dobiju veće plate, i kad sve to Bosanci shvate biće opet SFRJ brate.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Hronika IMOVINSKI KARTONI TUŽILACA NEZANIMLJIVI TUŽILAŠTVU
Katnić Katnić ne provjerava imovinu kolega Na sudu smo dokazali da je tužilac Vesna Jovićević netačno prijavila imovinu, ali niko nije pokrenuo postupak protiv nje, kaže advokat MANS-a Veselin Radulović Prema podacima koje je saopštila Komisija za sprečavanje sukoba interesa u decembru 2015. godine, četvoro sudija nije prijavilo imovinu, a 20 sudija i šest državnih tužilaca netačno je prijavilo imovinu, podsjećaju iz Akcije za ljudska prava
Dan - novi portal
Specijalno tužilaštvo ne provjerava imovinske kartone tužilaca, niti su protiv svojih kolega vodili izviđajni postupak zbog toga. Sve to je u nadležnosti Agencije za sprečavanje korupcije, ali nije poznato da je ta institucija ikada pokrenula postupak protiv nekog od tužilaca. Takođe, javnosti je poznato da je šest državnih tužilaca netačno prijavilo svoju imovinu, ali protiv njih zbog toga nikada nije pokrenut ni disciplinski postupak.
– Protiv tužilaca u Specijalnom državnom tužilaštvu ne vodi se nijedan izviđaj niti proces zbog postupanja u njihovom radu. Takođe, Specijalno državno tužilaštvo ne provjerava imovinske kartone tužilaca – saopšteno nam je iz kabineta Milivoja Katnića.
Nadležnost Agencije za sprečavanje korupcije je da utvrđuje postojanje sukoba interesa u vršenju javne funkcije i preduzima mjere za njegovo sprečavanje. Takođe, Agencija kontroliše ograničenja u vršenju javnih funkcija, a vrši i kontrolu primanja poklona, sponzorstava i donacija i provjeru podataka iz izvještaja o prihodima i imovini javnih funkcionera.
Advokat MANS-a Veselin Radulović smatra da treba ispitati imovinu tužilaca.
– Imali smo sudski postupak koji je tužilac Vesna Jovićević pokrenula protiv MANS-a jer smo otkrili da je netačno prijavila imovinu. Dobili smo taj spor na sudu, ali nadležni nakon toga nijesu preduzeli ništa po tom pitanju, što je veoma čudno. Naime, u postupku je dokazano da je Jovićevićeva netačno prijavila imovinu i sud je to konstatovao, ali niko ništa nije preduzeo po tom pitanju. Ono što je dodatni problem jeste to što se ta praksa i sada nastavlja. Nimalo me ne iznenađuje što su Specijalno tužilaštvo i Vrhovno državno tužilaštvo bili prilično pasivni kada smo predlagali kriminalizaciju nezakonitog bogaćenja koje može izvršiti javni funkcioner. Da su državni tužioci profesionalni i da zakonito prijavljuju imovinu, bilo bi im u interesu da se zalažu za kriminalizaciju nezakonitog bogaćenja. Tako bi dobili jedno moćno oružje i efikasnije bi se obračunavali sa korupcijom na visokom nivou. Međutim, bili su prilično pasivni u odnosu na ovaj predlog, a kada vidimo da je značajan broj tužilaca netačno prijavio svoju imovinu, onda je logičan zaključak da su se oni pasivno ponašali jer bi u suprotnom veliki broj njih završio u zatvoru – ističe Radulović.
Koordinator programa vladavine prava u Građanskoj alijansi Zoran Vujičić kazao je da je Specijalno tužilaštvo obavezno da pokrene postupak protiv tužilaca ako ima saznanja ili dokaza o nezakonito stečenoj imovini.
– Kontrola imovine javnih funkcionera, pa i tužilaca, u nadležnosti je Agencije za sprečavanje korupcije. Svi tužioci su u obavezi da Agenciji za sprečavanje korupcije dostavljaju imovinske kartone na osnovu zakona o sprečavanju korupcije. Javni funkcioner je dužan da Agenciji podnese izvještaj o svojoj imovini i prihodima u roku od 30 dana od dana stupanja na funkciju, kao i o imovini i prihodima bračnog i vanbračnog supružnika i djece ukoliko žive u zajedničkom domaćinstvu. Takođe, u toku vršenja javne funkcije u obavezi je da podnosi izvještaj jednom godišnje, do kraja marta tekuće godine za prethodnu godinu, a u slučaju promjena iz izvještaja koje se odnose na uvećanje imovine preko 5.000 eura u roku od 30 dana od dana nastanka promjene – podsjetio je Vujičić.
Agencija za sprečavanje korupcije vrši provjeru podataka iz izvještaja upoređivanjem tih podataka sa prikupljenim podacima o imovini i prihodima javnog funkcionera od organa vlasti i pravnih lica koji raspolažu tim podacima.
– U slučaju postojanja osnova sumnje da je učinjeno krivično djelo za koje se goni po službenoj dužnosti, Agencija je u obavezi da zahtjev sa dokazima prikupljenim u vršenju svoje nadležnosti bez odlaganja dostavi nadležnom državnom tužilaštvu. Međutim, Specijalno tužilaštvo, kao i bilo koje drugo tužilaštvo, ukoliko ima informacije ili dokaze o nezakonito stečenoj imovini tužilaca nezavisno od rada Agencije, u obavezi je da pokrene postupak protiv tog lica, a sve u skladu sa svojim ovlašćenjima – istakao je Vujičić.
Iz Akcije za ljudska prava navode da je prošle godine Komisija za sprečavanje sukoba interesa ustanovila da jedan broj sudija i tužilaca nije prijavio imovinu, odnosno da nijesu dali tačne podatke o imovini.
– Prema podacima koje je saopštila Komisija za sprečavanje sukoba interesa, u decembru 2015. godine, četvoro sudija nije prijavilo imovinu, a 20 sudija i šest državnih tužilaca netačno je prijavilo imovinu. Međutim, nijedan disciplinski postupak zbog toga nije pokrenut protiv sudije ili tužioca iako je propust da se dostave podaci o imovini i prihodima u skladu sa propisima kojima se uređuje sprečavanje sukoba interesa disciplinski prekršaj i za sudije i tužioce – saopšteno je iz Akcije za ljudska prava.D.Ž.


Plate tužilaca

Osnovna neto zarada VDT-a Ivice Stankovića isplaćena za novembar prošle godine iznosila je 1.582 eura, odnosno, 2.450 eura sa naknadama. Plata njegovih zamjenika kretala se u prosjeku oko 1.420 eura. Glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić primio je u novembru 1.949 eura, dok su se plate specijalnih tužilaca kretale od 1.674 eura do 2.276 eura. Najveću platu sa naknadom za novembar primila je specijalni tužilac Stojanka Radović 3.063 eura. Prema zvaničnim podacima objavljenim na sajtu tužilaštva, plate u podgoričkom Višem državnom tužilaštvu kreću se od 1.083 eura do 1.416 eura, koliko je primio rukovodilac Višeg državnog tužilaštva. Plate u bjelopoljskom Višem državnom tužilaštvu nešto su veće i iznose od 1.320 do 1.445 eura. Mjesečne zarade u podgoričkom Osnovnom tužilaštvu kreću su u rasponu od 484 do 1355 eura, s tim da većina podgoričkih tužilaca prima mjesečnu neto zaradu od oko 1.100 eura.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"