Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Golootočani traže četiri miliona od države * Najveći dužnici preduzeća Brkovića i Šarića * Sin se branio ćutanjem, otac nije hapšen * Milovom kumu plijene firmu * Migranti ljuljaju njemačku vladu * Policijska država * SLOVA ŠARA
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 18-06-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
DUŠKO MARKOVIĆ, PREDSJEDNIK VLADE CRNE GORE :
Crna Gora zasad ne planira da postavlja ogradu od bodljikave žice na granici sa Republikom Albanijom.

Vic Dana :)

Čovjek sa sjevera zove kuma iz Podgorice.
– Alo, kume, đe si, šta radiš... Da te pitam, možeš li da zaposliš negdje ovog mog malog, sad je završio srednju školu, pa baš i nema želju da uči dalje...?
– Naravno, kume, pošalji ga kod mene u Podgoricu, odmah ga ubacujem u skupštinu, imaće 2.000 eura platu, ništa ne radi, čita novine, pritisne dugme koje mu kažu da pritisne i to je to.
– Joj, kume, mnogo je to para za mladog čovjeka, iskvariće mi se... Daj nešto za malo manje para, a da malo više mora da radi.
– Dobro, može onda da bude predsjednik Upravnog odbora u mojoj firmi, tu mu je plata 1.500 eura, dođe jednom-dvaput nedjeljno na posao, ima sekretaricu, službeni auto, vozača, telefon...
– Ma, kume, mnogo je i to. Ima li neki posao da se radi 8 sati dnevno, 5 dana nedeljno, a da zarađuje 500 eura mjesečno?
– E jbg, kume, za to mu treba fakultet.
Zaustavi saobraćajna policija Crnogorca, i pitaju ga, između ostalog, đe su mu lanci. Crnogorac se uhvati za kragnu, razvuče je i upita:
– Što, je l‘ se ne vide?







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura ALISA STOJANOVIĆ, REDITELJKA, GOVORI ZA „DAN”
Rediteljka Alisa Stojanović Treba da se borimo za pravo na slobodan izbor I dalje su mnogi jezici pežorativni prema ženama. Recimo sponzoruša je riječ u ženskom rodu. A za muškarca koji radi iste stvari nema određenog naziva
Dan - novi portal
Ulazeći u tamu pozorišne sale, prvi korak ka prosvjetljenju, ali i osvjetljenju priče koju ćete gledati, koju će vam glumci ispričati, čini najčešće banalni snop svjetlosti reflektora. Ni ne pomišljate, često, da se upravo iza tog snopa banalnosti (električne svjetlosti) kriju i zahvaljujući njemu, izlaze na scenu sve one teške ili komične životne istine. Slično je i sa tekstom, rečenicom – jednostavnom, uobičajenom, a iza koje počinju da se valjaju mora potisnutih dilema, sukoba, predrasuda, istinskih životnih ljudskih drama. I iako sve na početku djeluje lagano, bezazleno, svakodnevno, rutinski, odjednom shvatate da to rutinski, svakodnevno, jeste povod da se napokon podvuče crta i da se neke stvari kažu jasno i glasno, da se imenuju pravim imenom. A, ako je to još učinjeno na način kako su to za Gradsko pozorište uobličile rediteljka Alisa Stojanović i dramaturškinja Milica Piletić na osnovu kolumni hrvatsko-britanske dramaturškinje i kolumnistkinje Tene Štivičić, onda dobijete predstavu „Pepeljugino maslo”. Još jedna predstava Alise Stojanović, u produkciji podgoričkog Gradskog pozorišta, a koja na vrlo human – pristupačan način progovara o onome što tišti žene, i za što se i dalje moraju boriti, što i dalje moraju osvajati kao svoje pravo (izraza) i 100 godina nakon što su, ne dobile, već izborile svoje pravo glasa.
I kao i dosad, Alisa Stojanović, ne poseže za istorijom, već savremenim trenutkom, ovim koji živimo sada i ovdje.
●Kako smo došli u situaciju da sada, u 21. vijeku, ponovo govorimo o tome da moramo osvajati ženska prava, govorimo o njihovom nedostatku kao i prije 100 godina?
– Zavisi u kakvom svijetu žena živi. Bilo je vremena kad žena nije mogla ni da izađe iz kuće, kad nije mogla da se školuje. Rozalin Frenklin naučnica koja je otkrila dvostruki heliks koji je doprinio otkriću strukture DNK, na Kings koledžu u Londonu nije smjela da jede s muškarcima u kantini koledža, a kasnije joj je uskraćena i Nobelova nagrada. Marksova kćerka Eleonora nije imala pravo da ide u školu, pa ju je Engels podučavao kod kuće. Uspjela je da nauči jezike pa je prva prevela Strindberga i Ibzena na engleski. Kad Englezi nisu htjeli da čuju za Strindberga i Ibzena ona je išla po barovima i čitala im prevode njihovih djela. Prije stotinu godina su žene dobile pravo glasa, a sada, živimo četvrti talas feminizma, koji se tiče i položaja žena, ali i tehnološke, internet revolucije. Recimo, Holivud je digao glas tek sada protiv Vajnstina. Me too pokret se raširio upravo preko interneta. Mnoga prava su žene osvojile, ali se svijet mijenja, uslovi u kojima ljudi žive, mijenjaju se problemi. I dalje u razvijenim zemljama žene manje zarađuju na istim poslovima od muškaraca. I dalje nas odjeća seksualizuje, žuti mediji drugačije tretiraju na primjer pijanu ženu od pijanog muškarca. I dalje su mnogi jezici pežorativni prema ženama. Recimo sponzoruša ili kurva su riječi u ženskom rodu. A za muškarca koji radi iste stvari nema određenog naziva. Vrlo je teško mjeriti položaj žene sada s onim u, na primjer, početku ili `50-ih ili `60-ih godina 20. vijeka. Ali jedno je sigurno: većina žena na svijetu i dalje radi sve kućne poslove. Kako kaže Virdžinija Vulf: „Sve spremljene večere, svo oprano suđe, sva djeca odškolovana i otišla u svijet. Ništa od toga ne ostaje. Sve nestaje. Nijedna biografija ni istorija im ne posvećuju niti jednu jedinu riječ”.
● Na što konkretno mislite kada to kažete?
– Mislim samo da savremena žena treba da ima svijest o tome koja su sve prava žene prije nje sve osvojile, ili što su pretprjele. Ja dugo vozim auto, ali žena u Saudijskoj Arabiji će tek uskoro smjeti da vozi. Svijet je pun kontradikcija, ali i sofisticiranih represija prema ženama. Neko će reći, pa nije važno, zar je to bitno što žene ne mogu da voze auto, nek se voze taksijem, ali bitno je, jer ako se razlikujete po pitanju prava kretanja u odnosu na suprotni pol, vaša samostalnost je ograničena, a samim tim i vaš izbor i sloboda.
● Da li je to možda u pitanju potreba da žene osvoje (svoje) pravo na slobodan izbor? Možemo li to recimo povezati s pitanjem rezultata referenduma u Irskoj po pitanju abortusa?
– Tena ima kolumnu koja se zove „Savita”, u kojoj se bavi slučajem iz 2012. godine u Irskoj gdje je jedna Indijka umrla u bolnici zato što su ljekari iz vjerske perspektive procjenjivali njen slučaj spontanog pobačaja. Zato što nisu izvršili abortus Savita je umrla od sepse i ešerihije koli. I taj slučaj je pokrenuo lavinu koja je dovela do rezultata današnjeg referenduma koji je omogućio ženama u Irskoj da imaju pravo na abortus. Mi smo u Jugoslaviji imali pravo na razvod, a žene u Velikoj Britaniji su to pravo dobile tek 1969. godine, pa recimo u Švajcarskoj su tek 1971. dobile pravo glasa. Vidite da su i pitanja abortusa različito tretirana u Evropi. Svijet je prepun kontradiktornosti, i mislim da svaka osoba, a pogotovo žena, treba da se bori za pravo na izbor.
● Da li i dalje stojite pri tome da volite savremene teme, da vas ne interesuje klasično pozorište, u smislu rada?
– Volim da gledam i čitam tekstove klasika, ali volim da otkrivam i radim savremene pisce. Režirala sam i drame i Biljane Srbljanović i Milene Marković, Milice Piletić i Mile Mašović… U regionu postoje odlični savremeni autori ali im se drame rijetko rade.
● Ovo je već drugi komad koji radite za Gradsko po tekstu Tene Štivičić. Zašto?
– Mislim da je ona najvažniji pisac u regionu u oblasti dramske književnosti, a s druge strane, mislim da je stvarno na poziciji da jasnije vidi svijet, kao neko ko živi u Londonu, koji je uprkos svojim manama i dalje veličanstven, i koji je kulturna prestonica Evrope. Tena živi u košnici najrazličitijih sadržaja u oblasti kulture u ovom trenutku u Evropi, ali i u jednom multietničkom društvu. Takođe, prirodno je i normalno, i da i ja i Tena, i naše glumice, imamo pogled iz perspektive u kojoj živimo, i bez obzira što je ona u Londonu, ona je odrasla na ovim prostorima i to je obilježilo njen pogled na svijet.
●Gdje je, po Vama, najživlja scena, ili najproduktivnija u smislu pozorišnih istraživanja i nekih pomaka?
– Pratim što se dešava u regionu. Novo najčešće donose pojedinci, rediteljske ličnosti, koji onda povuku glumce ili cijele ansamble za sobom. A da li je to Oliver Frljić, Andraš Urban, Kokan Mladenović, koji intrigiraju i medije i političare, ili je to nešto visoko umjetnički kako posljednjih par sezona radi Igor Vuk Torbica... Ili Miloš Lolić. Ima i puno novih interesantnih rediteljki: Selma Spahić, Jovana Tomić, Maja Maletković, Tara Manić. Pozorište u regionu životari ali se tu i tamo pojavljuju zanimljive predstave. Mislim da Slovenci i dalje drže visoki, apsolutni standard u smislu pristupa produkciji, ali strašan napredak je napravila Hrvatska, i to prije Frljića. Mislim da u Crnoj Gori nije dovoljno medijski plasirano koliko je bogato crnogorsko pozorište u smislu dolazaka svih važnih reditelja iz regiona i šire (poput Arpada Šilinga, na primjer). Ovog ljeta Torbica radi u Budvi. Tivat je koproducent najbolje predstave Sterijinog pozorja. Liješevićevi „Čuvari tvog poštenja” iz Gradskog pozorišta osvajaju nagrade po regionu. Možda u Crnoj Gori taj život pozorišta preko godine nije toliko zgusnut, ali, je sve progresivniji i raznovrsniji. U tom smislu smatram da je crnogorska produkcija, iako manja, uzbudljivija nego u Srbiji u ovom trentku.
●Kako objasniti da publiku uvijek intrigira, i reaguje burno na političke i socijalne teme?
– Pa, takav smo - buran region.
Ž.JANjUŠEVIĆ


Osnovno iz biografije

Rediteljka Alisa Stojanović, univerzitetska profesorka, iza sebe ima preko 40 režija, a među njima i četiri za Gradsko pozorište Podgorica. Tako na sceni Gradskog gledamo „Više od terapije”, „Sedam dana”, „Hormoni” i najnoviju „Pepeljugino maslo”.
Predstave su joj gostovale u oko 20 zemalja i na više domaćih i stranih festivala. Autorka je i dva dokumentarna filma u produkciji B92 i više radio-drama. Dobitnica je Nagrade za režiju Jugoslovenskog dramskog pozorišta za režiju predstave „Supermarket”; Nagrade za najbolju režiju na Festivalu Teatri i Balkanit 2010 u Prištini za „Više od terapije”; Nagrade za režiju „Muci Draškić” za predstavu „Trst”.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"