Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Osnivač OVK dobio dozvolu da gradi elektranu * Crna Gora nemoćna da zločince izvede pred sud * Ministar proglasio tajnom izbor direktora * Krapović ne da Acu da gradi hotel * Ostaju dio Francuske * Velike sile i ujedinjenje iz 1918 * Crnogorski kačamak
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 05-11-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
MILOŠ KONATAR, FUNKCIONER GRAĐANSKOG POKRETA URA:
Svjedoci smo u poslednjih 30 godina da sve čega se dohvati DPS, pa bila to i najbolja ideja, mutira na pogrešan i loš način.

Vic Dana :)

Podstanar se obraća gazdarici:
- Žao mi je, ovog mjeseca neću moći da platim stanarinu.
- To ste rekli i prošli put.
- Jesam? Eto vidite da držim riječ.
Pričaju dva Zemunca:
– Kako da je osvojim, brate?
– Pa budi joj sve!
– Pa budio sam joj i majku i oca i brata i sve u kući, pa opet ništa.


Žali se Mujo doktoru:
- Doktore, teško dišem...
- Sestro, donesite mi instrument.
- Ja se tu gušim, a tebi je do muzike!
Razgovaraju dvije sekretarice plavuše:
- Kakvu ćeš smicalicu napraviti za 1. maj?
- Razglasiću po firmi da sam trudna, svi će šefovi biti u panici.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura - datum: 2018-11-04 IZLOŽBA ČUVENOG SRPSKOG UMJETNIKA U ŠVAJCARSKOJ
Vladimir Veličković Veličkovićevi crteži u Cirihu
Dan - novi portal
Izložbom „Radovi na papiru” Vladimira Veličkovića, jednog od najistaknutijih savremenih srpskih likovnih stvaralaca, poznata ciriška galerija „Thalberg” nastavlja izlagačku sezonu izložbom. Postavku prati i promovisanje kataloga o Veličkovićevom crtačkom stvaralaštvu u izdanju kompanije „Arte Media” iz Beograda. Ovaj katalog monografske sadržine donosi veliki broj reprodukcija, kao i intervju koji je sa umjetnikom vodio francuski novinar Henri Fransois Debalo.
Ova izložba je dio je zajedničkog projekta ugledne švajcarske galerije „Thalberg” i beogradske galerije „Arte”. kako se čulo na otvaranju, trebalo bi je sagledati u svjetlu volje da se umjetnost umjentika značajnih za srpsku i jugoslovensku istoriju umjetnosti promoviše na svjetskom nivou i da joj se osigura pozicija koju zaslužuje.Otvaranju izložbe, koja će trajati do 14. januara, prisustvovao je umjetnik.
​Postavkom je predstavljena serija Veličkovićevih radova relativno malog formata sa motivima karakterističnim za njegovo stvaralaštvo, crne vrane, zgarišta, noć, požar, stradanje...
Iako puno dramatičnih motiva i uznemirujućih prizora telesnog propadanja, Veličkovićevo slikarstvo doživljavamo kao poziv da se intenzivno zamislimo nad problematikom čovjekovog duhovnog posrnuća. Primjenom različitih materijala, uz ograničenu skalu boja, prepoznatljivim rukopisom iskusnog crtača ispisane su uzbudljive apokaliptične vizije uskovitlanih formi – čulo se na otvaranju izložbe.
Vladimir Veličković rođen je 1935. u Beogradu, gde je prvi put 1951. izlagao svoje radove. U istom gradu diplomirao je na Arhitektonskom fakultetu 1960. Nagradu pariskog Bijenala dobio je 1965. godine. Naredne godine naselio se u Parizu gdje i danas živi i radi. Veličković je u Parizu prvi put izlagao 1967. godine u „Galerie du Dragon”. Godine 1983. Veličković je imenovan za profesora na Nacionalnoj akademiji likovnih umjetnosti u Parizu, gdje je predavao 18 godina. Fond Vladimira Veličkovića, koji nagrađuje mlade srpske umjetnike, oformio je 2009. godine. Član je Srpske akademije nauka i umetnosti, Francuske akademije lijepih umjetnosti (Academie des Beaux-Arts, Institut de France), kao i Makedonske akademije nauka i umjetnosti. Nosilac je počasnog francuskog ordena za umjetnosti i književnosti, kao i ordena Legije časti.
U portfoliu „Thalberg” galerije nalaze se, između ostalog, projekti posvećeni umjetničkim pokretima „DADA” i „Gorgona”, izložbe pop-art printova, kao i izložbe posvećene djelu slavnih umjetnika Le Korbizjea, Mark Šagala i Hoana Miroa. Ova ugledna ciriška galerija od 2014. godine promoviše stvaralaštvo nekih od najpoznatijih umjetnika sa područja bivše Jugoslavije, kao što su Dušan Džamonja, Jože Ciuha, Bora Iljovski, Dragoš Kalajić i Dušan Otašević. Kroz izložbe za švajcarsku likovnu publiku promovisani su i savremeni srpski autor poput Nikole Žigona, Mrđana Bajića i Petra Mirkovića.
S.Ć.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"