Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Pranje para iščezlo kad se stiglo do Miga * Sletio s puta * Zaposlio rođake uprkos odluci Vlade * Medojević nije lažno prijavljivao za „Glosarij” * Desničari traže uslovljavanje Beograda * Haradinaj ne odustaje, Vučić apeluje na EU * Velika Britanija u istorijskom nokdaunu
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 19-01-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Duško Knežević, predsjednik Atlas grupe:
–Svi veliki biznismeni morali su da pomažu DPS, a Milo Đukanović je lično određivao koliko treba da daju.

Vic Dana :)

Nakon 12 godina teške robije pobjegne čovek iz zatvora i nekako uspije da se došunja do kuće neopažen. Na pragu ga dočeka žena:
- Na vijestima u 5 su objavili da si pobjegao a sad je 10 naveče! Gdje si ti do sad?
Sam je nazvao policiju da ga pokupe.


Jada se Mujo Hasi:
- Ne znam zašto je Fata stalno ljuta na mene. Ja se trudim oko nje i čak joj svako jutro donosim kavu u krevet. Ona je treba samo skuvati.


Pita Fata Muju: Šta bi volio da sam ja ?
Mujo odgovara: Kalendar.
Fata: Da me gledaš svaki dan.
Mujo: Ne nego da te mijenjam svake godine!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

 
Regioni BIVŠI RADNICI CIGLANE TRAŽE DA DRŽAVA KONAČNO ISPRAVI GREŠKE IZ PROŠLOSTI I PRISTUPI IZGRADNJI NOVE FABRIKE
Upravna zgrada nekadašnje Ciglane Pokretanje proizvodnje čekaju deset godina Nekadašnji vlasnik fabrike, nakon rušenja stare ciglane, obećavao da će na Rudešu izgraditi nova postrojenja za proizvodnju opekarskih proizvioda vrijednu najmanje 10 miliona eura u kojoj će biti zaposleno 35 ljudi. Međutim, to je bilo samo bacanje prašine u oči i radnicima i cjelokupnoj javnosti, kaže Veselin Radičević
Dan - novi portal
Bivši radnici Ciglane pozvali su nadležne institucije da konačno iznađu mogućnost za ponovno pokretanje proizvodnje opekarskih elemenata u Beranama. Kazali su da su potpuno sigurni da takav vid proizvodnje, uz ozbiljan pristup investitora, može da bude rentabilan.
-Ciglana u Beranama može uspješno da posluje, pod uslovom da se pronađe ozbiljan investitor. Tim prije kad se zna da Crna Gora u toku jedne godine uveze opekarske proizvode u vrijednosti od oko 20 miliona eura. Proizvodnju treba da inicira Vlada, a ne da okreće glavu od porušene fabrike i radnika koji više od deset godina uzaludno čekaju da se krene sa izgradnjom nove ciglane – kazao je bivši predsjednik sindikalne organizacije Veselin Radičević.
Ciglanu je 2005. godine privatizovalo preduzeće Katel iz Podgorice, čiji je vlasnik Petar Đurišić. Vlasnik je marta 2008. godine odlučio da prekine proizvodnju i hale poruši do temelja, pod izgovorom da će na istom mjestu napraviti modernu fabriku i da će kroz ulaganje određenih sredstava, osavremeniti proizvodnju, obezbijediti rentabilnost poslovanja i zaposliti dodatnu radnu snagu. No, sva njegova obećanja ostala su samo mrtvo slovo na papiru, jer i pored posredovanja predstavnika Vlade Crne Gore i Opštine Berane cijela priča se, poslije brojnih protesta i sastanaka, završila uvođenjem stečaja, kada su radnici upućeni na biro rada. U međuvremenu fabrička imovina se sedamnaest puta našla na prodaji, da bi na poslednjoj licitaciji bila nuđena za jedanaest puta manju cijenu od one koja je utvrđena prilikom prvog nadmetanja. Poslije svega Ciglanu je, prije četiri godine, za 145.000 eura, kupio Beranac Nikola Obradović, koji na mjestu bivše fabrike nije organizovao nikakvu proizvodnju.
Bivši radnici tvrde da se čitavo vrijeme namjerno vršila opstrukcija kako bi se što više umanjila cijena fabričke imovine koju su činili objekti sa pripadajućom opremom i infrastrukturom na zemljišu površine 49.767 metara kvadratnih, zatim bager marke „Kamatus”, 7.524 kubika pijeska i 14.000 kubila gline.
– Umjesto da danas u Beranama imamo rentabilnu proizvodnju opekarskih proizvoda, suočeni smo sa ruševinama koje samo podsjećaju da je tu nekad postojala fabrika. Vlasnik je srušio fabriku, radnike poslao na zavod, a imovinu prepustio konstantnom propadanju, prodajući kasnije u staro gvožđe sve što se moglo prodati. Zato se dobija utisak da je svaka licitacija namještana kako bi se vrijednost imovine svela na najmanju moguću cijenu - ističu bivši radnici.
Radičević tvrdi da su za rušenje ciglane odgovorne nadležne državne institucije i da je krajnje vrijeme da svoje greške isprave.
Zna se da je nekadašnji vlasnik fabrike, nakon rušenja stare ciglane, obećavao da će na Rudešu izgraditi nova postrojenja za proizvodnju opekarskih proizvioda vrijednu najmanje 10 miliona eura u kojoj će biti zaposleno 35 ljudi. Međutim, to je bilo samo bacanje prašine u oči i radnicima i cjelokupnoj javnosti. Da stvar bude još pogubnija Vlada je, na zahtjev bivših radnika, formirala komisiju koja je trebalo da utvrdi da li su u cijeloj priči ispoštovane odredbe iz kupoprodajnoig ugovora. No, ta komisija je umjesto da odgovori postavljenom zadatku, povjerovala na riječ Petru Đurišiću da će na mjestu stare praviti novu ciglanu i da će radnici biti socijalno zbrinuti. Vrijeme je pokazalo da od nove fabrike nije bilo ništa i da vladina komisija nije na pravi način sagledala činjenično stanje. Zato je krajnje vrijeme da država po ovom pitanju ispravi svoje greške iz prošlosti – navodi Radičević.
On tvrdi da je fabrika opeke smetala uvozničkom lobiju, jer je sa svojim proizvodima pokrivala značajan dio tržišta u Crnoj Gori.
-Imamo pravo da sumnjamo da su moćnici kumovali likvidaciji fabrike. Ubijeđen sam da je naša fabrika smetala nekome od crnogorskih tajkuna koji se bave uvozom građevinskog materijala. To je glavni uzročnik što je bivši vlasnik u potpunosti „pogazio” odredbe iz kupoprodajnog ugovora kojeg je potpisao prilikom privatizacije preduzeća- smatra Radičević. D.J.




Tužilaštvo ćuti
Bivši radnici Ciglane podsjećaju da su se u više navrata bezuspješno obraćali pravosudnim organima u nadu da će kazniti rušitelje fabrike i da će tako dati doprinos da se izgradi nova fabrika.
- Obraćali smo se i tužilaštvu u nadi da će se utvrditi odgovornost pojedninaca za uništavanje Ciglane. Međutim, koliko je nama poznato niko nije pozvan na odgovornost za rušenje fabrike, iako se pouzdano zna da je bivši vlasnik cijelo vrijeme pribjegavao nezakonitim radnjama. Ipak, najtužnije je to što je narod prinuđeni da sluša priču onih koji su uništili privredu i ekonomiju kako u ovoj zemlji na svakom koraku cvjetaju ruže i da se Crna Gora nalazi u rangu jednog Monaka po stepenu razvijenosti. Pitamo se samo otkud toliko smjelosti pravosudnim organima da štite one koji su uništili sve raspoložive vrijednosti i ponizili radničku klasu – ističu bivši radnici Ciglane.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"