Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
„Prvu sestru” ni da pomenu * Stijepović umjesto Miloševića   * Svjedok saradnik otkucao saučesnike * Na službena putovanja potrošili 110 hiljada * „Prvu sestru” ni da pomenu * Nacionalni identitet * Dotakli smo dno dna
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 20-06-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
BranKo Ljumović, žrtva golootočke torture:
Treba donijeti zakon po kome bi živi Golootočani i članovi njihovih porodica mogli da dobiju nadoknade za strahote pretrpljene na Golom otoku.

Vic Dana :)

Nagradno pitanje u emisiji na radiju: „Kako se zove Isusova majka?“
Javlja se neki lik.
Halo!
Dobar dan u programu ste znate li odgovor na pitanje?
Znam, Bogorodica!
Dobro, ali nama treba ime...
Ime...? Rajko.
Ma ne vaše, nego majke.
Aaa Draginja!
Došla dva Crnogorca da gledaju trku na 800 m, i jedan čovjek je mnogo zaostajao, pa kaže prvi Crnogorac:
A viđi onoga jada jadnog, ne može mrdnut.
A ćuti jadan, to je naš Crnogorac.
Au viđi sokola, kako poćera onoliku gomilu.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

 
Regioni - datum: 2020-07-07 MJEŠTANI DUŽI ŽIVE OKRUŽENI DURMITOROM, VOJNIKOM I KANJONOM KOMARNICE ALI SVOJU SUDBINU VEZALI SU ZA MORE
Selo Duži Planinsko selo sa najviše pomoraca Od oko 70 žitelja sela, trenutno je 18 sadašnjih i budućih moreplovaca, a Dužani kažu da je daleke 1973. godine iz ovog sela prvi morima počeo ploviti njihov komšija Vladimir Pavićević
Dan - novi portal
ŠAVNIK – Selo Duži smješteno je u sjeverozapadnom dijelu Drobnjaka, okruženo je Durmitorom, Vojnikom, kanjonom Komarnice, a od Šavnika je udaljeno devet kilometara. Iako im je Crnogorsko primorje na oko 200 kilometara, od oko 70 žitelja sela trenutno je 18 sadašnjih i budućih moreplovaca. Dužani kažu da je daleke 1973. godine iz ovog sela prvi morima počeo ploviti njihov komšija Vladimir Pavićević.
– Proporcionalno po broju stanovnika mi smo jedno od najjačih pomorskih mjesta. Jači smo i od Kotora i Tivta, ističe u razgovoru za „Dan” Dužanin Milorad Lako Vilotijević koji je prije nego što je počeo ploviti, sedam godina živio u Kotoru. Te godine Vilotijević broji kao jedine kada nije živio u Dužima. Na brodovima je proveo pune 24 godine, četiri godine je bio u Nigeriji i godinu u Rusiji.
– Sve je to lijepo, posebno kad si mlad. Odeš upoznaš svijet, razne narode, običaje, kulturu, ali vremenom se zasitiš i onda tražiš mir. Ja sam ga našao, i ne bih mijenjao moje Duži za bilo koji grad na svijetu – naglašava Vilotijević.
Otišao je u ranoj mladosti, onda se oženio a dok je on plovio supruga je bila sa njegovim roditeljima u Dužima, održavala domaćinstvo i podizala djecu.
– Dosta sam bio odvojen od kuće. Tada se plovilo po godinu dana, nije bilo ni mobilnih telefona, društvenih mreža. Zvali smo preko radio-stanice pa te sluša cijela Jugoslavija kad razgovaraš sa ženom. Kažem ženi da dođe do Nikšića tada i tada i da ću se javiti. Onda se desi da brod promijeni luku, ili kurs i ne uspijem. Dešavalo se da se po godinu dana ne čujemo – priča Vilotijević.
Njegov komšija i kolega Željko Malović prije 12 godina u rodnom selu sagradio je novu kuću gdje sada uglavnom boravi. Brodove i plovidbu nikada nije volio, već ga je na to natjerala nevolja. Radio je u Luci Bar koju napušta 1989. godine i počinje tražiti novi posao. Supruga ga je, kaže on, zamolila da preda dokumenta u barsku Prekookeansku plovidbu gdje ga primaju na posao aprila 1990. godine i od tada punih 28 godina je plovio.
– Nijesam ja zaljubljen u brodove, već u Duži. Na brodove sam išao iz ekonomskih razloga. Ovdje se nije moglo živjeti kako Bog zapovijeda, nego smo morali ploviti – kaže Malović.
Za razliku od njih starijih, mlađi će lakše „prebroditi“ posao za koji se školuju. Biti pomorac danas i ranije, kaže Malović, nije ni približno isto.
– Moj sin plovi, na kruzeru je i smatram da nije pomorac. Mi smo plovili na starim brodovima, dešavalo se da po 75 dana ne dotaknem kopno. Nestane nam hrane pa jedemo meso sa ploče, a za piće smo sakupljali kišnicu. To su bili pravi pomorci, ovi danas to nisu, mnogo su razmaženi – istakao je Malović.
Milorad Vilotijević ističe da je zahvaljujući plovidbi uspio sebi i porodici da stvori kako-tako skroman život. Naravno da je u tome dosta pomogla i supruga. Sve troje njihove djece su fakultetski obrazovani, jedan od sinova već plovi, drugi završava Pomorski fakultet, a kćerka treba da doktorira mašinstvo. Vilotijevići drže stoku, obrađuju imanje, siju heljdu. I on i Malović naglašavaju da su Duži po svemu posebne, pomorci su učinili da to selo bude i selo poliglota, a među mladima danas ima osam inženjera raznih struka.
– More nam je samo donosilo novac za skroman život, ništa više. Možeš zaraditi milijarde, a da ne budeš domaćin. Domaćin je onaj koji drži stoku, koji može u momentu da dočeka bez problema 100 gostiju – naglašava Malović koji više ne plovi, ali ima firmu koja radi za američku kompaniju „Rojal Karibien“, što ga i dalje veže za brodove.B.Brašnjo

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"