Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Policija tukla narod, pukla ljubav između DPS-a i SDP-a, Marović uhapšen * Učešće opozicije na ovakvim izborima je legalizovanje korupcije * Vlada pljačkala građane preko takse za gorivo * Milioni za vozila, a sirotinji ukidali socijalu * Policija tukla narod, pukla ljubav između DPS-a i SDP-a, Marović uhapšen * Novi svjetski poredak sa Putinom * Mješavina jezika zapalila zemlju
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 31-12-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Filip Vujanović, predsjednik Crne Gore:
Tomislav Nikolić da prestane da se miješa.

Vic Dana :)

Zaposli se Fata, dobije svoj kompjuter, radi svakodnevno na njemu, sve ide super. Međutim, jednog dana se razboli i ne dođe na posao, a njenim kolegama treba nešto s njenog kompjutera, ali ne znaju lozinku. Zovu oni Fatu:
- Fato, koja ti je lozinka na kompjuteru?
- Velkom - odgovori Fata.
Probaju oni ‘WELLCOME’ - neće. Probaju ‘VELKOM’ - neće. ‘VELLCOME’, ‘WELKOM’ - ništa neće. Zovu oni Fatu ponovo:
- Fato, kaži nam koliko slova ima ova tvoja lozinka?
- Pa jedno - kaže Fata.
- Pa kako jedno, bona, koje je to slovo?
- Pa, vel’ko M!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Reportaza NAVRŠILO SE 126 GODINA OD OTVARANJA PLJEVALJSKE PIVARE
Nazdravljali daleke 1889. godine Prema dostupnim izvještajima, pivara je godišnje proizvodila oko 2.000 hektolitara piva, kaže direktor Zavičajnog muzeja u Pljevljima Branko Banović
Dan - novi portal
Iako se u Plje­vlji­ma pro­iz­vo­di­lo pr­vo pi­vo u Cr­noj Go­ri, a plje­valj­ska pi­va­ra po­če­la sa ra­dom još da­le­ke 1889. go­di­ne, da­nas sla­bo ko zna za po­sta­ja­nje ovog in­du­strij­skog po­go­na. Rijetki Plje­vlja­ci znaju ka­da je pi­va­ra po­če­la sa ra­dom, ko­li­ko je go­di­šnje pi­va pro­iz­vo­di­la, gdje se pi­vo pro­da­va­lo, ko su vla­sni­ci pi­va­re i na kra­ju ka­da je pi­va­ra pre­sta­la sa ra­dom i ko je po­ru­šio nje­ne objek­te. Me­đu­tim, pi­va­ra je u Plje­vlji­ma otvo­re­na u vri­je­me dvoj­ne vla­sti Austro­u­ga­ra i Tu­ra­ka, u pe­ri­o­du od Ber­lin­skog kon­gre­sa 1878-1908. go­di­ne. Is­ka­za­na po­tre­ba da se austrij­ski voj­ni­ci, ko­ji su u ve­ći­ni slu­ča­je­va bi­li Če­si, obez­bi­je­de pi­vom, podstaklo je po­zna­tog plje­valj­skog tr­gov­ca La­za­ra Še­će­ro­vi­ća da sa­gra­di i po­tom otvo­ri plje­valj­sku pi­va­ru. Še­će­ro­vić je u lo­kal­noj plje­valj­skoj isto­ri­ji po­znat kao je­dan od glav­nih snab­dje­va­ča austrij­ske voj­ske i čo­vjek ko­ji se tr­go­vi­nom sa Šva­ba­ma, ka­ko su u tom vre­me­nu Plje­vlja­ci na­zi­va­li Austro­u­ga­re, do­bro obo­ga­tio. Ta­ko se Še­će­ro­vić uz snab­di­je­va­nje austrij­skih voj­ni­ka hra­nom do­sje­tio da obez­bi­je­di i pi­vo.
– Sva­ko­dnev­no snab­di­je­va­nje autro­u­gar­skog i osman­skog gar­ni­zo­na uči­ni­lo je pe­ri­od 1878-1908. go­di­ne po­seb­no di­na­mič­nim. U ovom pe­ri­o­du plje­valj­ski tr­gov­ci pra­ve pr­ve ko­ra­ke u raz­vo­ju in­du­stri­je u gra­du. Ta­ko, 1889. go­di­ne po­či­nje sa ra­dom pi­va­ra ko­ja je, pre­ma do­stup­nim iz­vje­šta­ji­ma, go­di­šnje pro­iz­vo­di­la oko 2.000 hek­to­li­ta­ra pi­va. Pi­va­ra je bi­la pr­vi po­gon u Plje­vlji­ma ko­ji se za­sni­vao na ma­šin­skoj ob­ra­di si­ro­vi­na, a bi­la je ka­pa­ci­te­ta 3.000 hek­to­li­ta­ra pi­va go­di­šnje. Po­di­gli su je plje­valj­ski tr­gov­ci Še­će­ro­vi­ći, sa svo­jim ko­le­ga­ma iz Pri­je­po­lja, Pri­bo­ja i No­ve Va­ro­ši, a zna­tan dio sred­sta­va obez­bi­je­dio je Čeh Jo­han Vaj­diš – is­pri­čao nam je di­rek­tor plje­valj­skog Za­vi­čaj­nog mu­ze­ja Bran­ko Ba­no­vić i po­ja­snio da isto­rij­ski za­pi­si go­vo­re da je za pi­va­ru obez­bi­je­dio ma­ši­ne i po­treb­ne teh­no­lo­ške uslo­ve upra­vo po­me­nu­ti Čeh.
Ba­no­vić na­vo­di da je pi­va­ra ima­la ba­zen za vo­du, to­ranj za je­čam, pro­sto­ri­je u ko­ji­ma se od­vi­jao pro­ces zre­nja pi­va, kan­ce­la­ri­je i piv­ni­cu, a je­čam po­zna­te sor­te „če­ška ha­na” uz­ga­jao se u plje­valj­skom po­lju. Po­me­nu­tu sor­tu ječ­ma naj­vje­ro­vat­ni­je je u plje­valj­ski kraj do­nio Jo­han Vaj­diš.
– Naj­ve­ći po­tro­šač pi­va bio je austro­u­gar­ski gar­ni­zon u Plje­vlji­ma, a pi­vo se da­lje di­stri­bu­i­ra­lo u Pri­je­po­lje, Pri­boj, Bi­je­lo Po­lje, Čaj­ni­če, Fo­ču i okol­na mje­sta. Pi­va­ra je ra­di­la do od­la­ska austro­u­gar­skog gar­ni­zo­na iz Plje­va­lja 1908. go­di­ne. Njen rad je ob­no­vljen 1912. go­di­ne, ali na­kon ne­ko­li­ko go­di­na ra­da sma­nje­nim ka­pa­ci­te­tom, pi­va­ra de­fi­ni­tiv­no pre­sta­je sa proizvodnjom 1919. go­di­ne – ka­že Ba­no­vić i pod­sje­ća da je La­zo Še­će­ro­vić ka­sni­je cje­lo­kup­nu imo­vi­nu pi­va­re pro­dao Re­lji Dra­ga­še­vi­ću.
O da­ljoj sud­bi­ni pi­va­re sa­zna­li smo od Re­lji­nog si­na Di­ka, ko­ji još uvi­jek sa osta­lim čla­no­vi­ma po­ro­di­ce Dra­ga­še­vić ču­va uspo­me­ne na ne­ka­da­šnju pro­iz­vod­nju pi­va. Di­ko nam je dao ne­ko­li­ko dir­lji­vih po­da­ta­ka u ve­zi sa pi­va­rom, a po­seb­no o svom ocu Re­lji, po­zna­tom plje­valj­skom tr­gov­cu, iz­me­đu dva svjet­ska ra­ta. Na­ža­lost, pi­va­ra od 1919. go­di­ne ni­ka­da vi­še ni­je ob­no­vi­la pro­iz­vod­nju. U pe­ri­o­du od 1926. go­di­ne, pa do nje­nog ru­še­nja to­kom Dru­gog svjet­skog ra­ta, Re­lja Dra­ga­še­vić je ko­ri­stio pro­stor ovog in­du­strij­skog po­stro­je­nja, pr­ven­stve­no led­ni­cu, za hla­đe­nje „sa­ra­jev­skog pi­va” ko­je se na­kon za­tva­ra­nja plje­valj­ske pi­va­re pro­da­va­lo u Plje­vlji­ma.
– Moj otac Re­lja je 1926. go­di­ne ku­pio pi­va­ru od po­zna­tog plje­valj­skog tr­gov­ca La­za Še­će­ro­vi­ća, i to na kre­dit. Po­sled­nju ra­tu ot­pla­tio je 1946. go­di­ne – ka­že Di­ko i ob­ja­šnja­va da su po­sle­rat­ne ko­mu­ni­stič­ke vla­sti od­u­ze­le pro­stor na ko­me se pi­va­ra na­la­zi­la. Na istom tom mjestu ka­sni­je je sa­gra­đen obje­kat ne­ka­da­šnjeg Po­ljo­pri­vred­nog tr­go­vač­kog kom­bi­na­ta „Plje­vlja” ko­ji i da­nas sto­ji, ali ko­ji ima, na­kon pri­va­ti­za­ci­je, no­ve vla­sni­ke.
– Na­ziv „Pi­va­ra Plje­vlja” pi­sao je na ži­gu uti­snu­tom na fla­ša­ma. Od­mah po­sli­je otva­ra­nja pi­va­re u Plje­vlji­ma, u oko­li­ni je po­če­la da cvje­ta pro­iz­vod­nja ječ­ma, sa­da ču­ve­nog če­škog „dvo­red­ca” ko­ji je za­mi­je­nio onaj do ta­da ga­je­ni, sla­bog kva­li­te­ta i lo­šeg ro­da. Se­lja­ci su ima­li pre­ma pi­va­ri sa­mo oba­ve­zu da za sje­me ko­je su do­bi­li bes­plat­no pre­da­ju vi­šak ječ­ma. Hmelj je sti­zao iz Slo­ve­ni­je – is­pri­čao nam je Di­ko, sje­ća­ju­ći se pri­če svo­ga oca Re­lje, ko­ji je pr­vo ra­dio u pi­va­ri, a po­tom po­stao njen vla­snik.
Dra­ga­še­vić ža­li što nje­gov otac ni­je uspio da po­kre­ne pro­iz­vod­nju pi­va, od­no­sno što je pi­va­ra i po­red stva­ra­nja ve­li­ke i slo­bod­ne dr­ža­ve ni­je ima­la mo­guć­no­sti da ra­di.
– Ni moj otac, ko­ji je osim pi­va­re ku­pio i ve­ći dio imo­vi­ne Še­će­ro­vi­ća u Plje­vlji­ma, ni­je uspio da je po­kre­ne. Ta­ko je uga­še­na pr­va pi­va­ra u Cr­noj Go­ri, po­sli­je če­ga se u nje­ne pro­sto­ri­je use­li­la „sa­ra­jev­ska pi­va­ra”, ali sa­mo da bi u tim pro­sto­ri­ma skla­di­šti­la me­tal­nu bu­rad sa pi­vom – is­pri­čao nam je Di­ko Dra­ga­še­vić. B. Je.

Ve­li­ko umije­će Re­lje Dra­ga­še­vi­ća
Di­ko Dra­ga­še­vić nam je is­pri­čao da je u ra­noj mla­do­sti nje­gov otac Re­lja bio še­grt u Plje­vlji­ma. Ra­de­ći kod po­zna­tih maj­sto­ra i tr­go­va­ca, Re­lja se za­po­slio i kod La­za Še­će­ro­vi­ća, vla­sni­ka pi­va­re. Ipak, 1915. go­di­ne od­la­zi u Va­lje­vo, gdje ra­di kao po­moć­ni rad­nik kod ne­kog me­ha­ni­ča­ra. Pr­ve zlat­ni­ke za­ra­dio no­se­ći ko­fe­re go­spo­di, od že­lje­znič­ke sta­ni­ce do ho­te­la. U Va­lje­vu je ostao pu­ne dvi­je go­di­ne, sve do 1917. go­di­ne ka­da se vra­tio sa pri­lič­no do­brom za­ra­dom. U Plje­vlji­ma se že­ni sa dje­voj­kom Lje­po­sa­vom, a na­kon ne­ko­li­ko mje­se­ci od­la­zi po voj­nom po­zi­vu u re­zer­vu u Her­ceg No­vi. Tru­dio se i kao re­zer­vi­sta da u Her­ceg No­vom za­ra­di ne­što. Ta­ko je od Pe­ra Mat­ko­vi­ća ku­pio ma­sli­no­vo ulje, do­pre­mio ga u Sa­ra­je­vo i pro­dao. Tim pa­ra­ma otvo­rio je tr­go­vin­sku rad­nju u Plje­vlji­ma i u is­toj je ra­dio do 1946. go­di­ne ka­da mu je pro­dav­ni­ca kon­fi­sko­va­na od ta­da­šnjih vla­sti, is­pri­čao nam je Dra­ga­še­vić.

U lad­ni­ku pi­va­re oku­plja­la se eli­ta
To­kom ve­li­kog plje­valj­skog pri­vred­nog po­le­ta, kra­jem de­vet­na­e­stog i po­čet­kom dva­de­se­tog vi­je­ka, u lad­ni­ku plje­valj­ske piv­ni­ce oku­plja­li su se naj­ot­me­ni­ji plje­valj­ski tr­gov­ci i do­ma­ći­ni. Oni su ujed­no bi­li i fi­nan­si­je­ri srp­skih udru­že­nja u pr­vom re­du Srp­skog pje­vač­kog dru­štva „Brat­stvo”, ali i Srp­ske cr­kve­ne i škol­ske op­šti­ne. U lad­ni­ku piv­ni­ce, ko­ja je bi­la sa­stav­ni dio pi­va­re, pra­vlje­ni su i broj­ni do­go­vo­ri, ta­da­šnje srp­ske eli­te plje­valj­skog kra­ja.

Pi­va­ra uni­šte­na u bom­bar­do­va­nju
Obje­kat pi­va­re uni­šten je 24. ju­la 1944. go­di­ne u sa­ve­znič­kom bom­bar­do­va­nju Plje­va­lja. Bom­be su uni­šti­le ve­li­ki dio gra­da, a po­seb­no je stra­da­lo na­se­lje Va­roš. U bom­bar­do­va­nju je po­gi­nu­lo 15 li­ca.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"