Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Samo za jednu Milovu vožnju taksijem 760 eura * Kad oslobodimo institucije, čeka ih zatvor u Spužu * Biznis vlasnika sakrivenog iza ofšor firme pomogli sa 25.000 * Milanu Martinoviću dvije plate i varijabile * Albanija se miješala u izbore * Mjesec u ribama * Palačinke tople i žute najviše suncu liče
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 10-03-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Aivo Orav, šef Delegacije EU u Crnoj Gori:
– Građani treba da imaju nezavisan i pouzdan Javni servis, i nadam se da će Zakon o nacionalnom javnom emiteru to obezbijediti.

Vic Dana :)

Mujo i Haso zasjeli u kafanu na Dan žena, pa nakon treće rakije pita Haso Muju:
- Mujo, jarane, šta si uz’o Fati za Dan žena?
Mujo slegne ramenima:
- A šta b’ joj uz’o... 100 eura da imam za piće!


Policajac zaustavlja čovjeka:
Čovječe, četvrti put te zaustavljam i govorim kako ti nešto curi iz auta.
A ja tebi četvrti put ponavljam da je ovo cisterna za pranje ulica.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav SVIJET 2019
Mišić Treći talas autokratizacije
Dan - novi portal
-Piše: Milan Mišić

Proteklo je dosta vode svim rijekama svijeta od kako je američki politikolog Frensis Fukujama, inspirisan padom Berlinskog zida i raspadom Sovjetskog Saveza, proglasio „kraj istorije” i konačnu pobjedu liberalne demokratije.

Njegova knjiga o tome objavljena je 1992, a autor se u međuvremenu predomislio jer je razvoj događaja uveliko demantovao njegov optimizam. Najnoviji dokazi o tome koliko je bio u zabludi stigli su ovih dana iz Švedske, gdje su dvoje njegovih kolega, Ana Lurman i Stafan Lindberg, profesori sa univerziteta Geteborg, objavili studiju u kojoj je izmjeren planetarni puls demokratije.

Njihov glavni zaključak je da je u toku „treći talas autokratizacije”. Ako niste znali šta je „autokratizacija”, evo najjednostavnije definicije: to je „demokratija u rikvercu”.

Stanje, kažu, još nije alarmantno, ali bi moglo da bude. Utješno je što su više od polovine svih zemalja i dalje demokratije, dok je zabrinjavajuće da se karakter sistema više ne mijenja iznenadnim događajima kao što su državni udari ili strane invazije, nego postepenim promjenama iza demokratske fasade.

Za nas je svakako zanimljivo što se u samom uvodu studije navodi da je inspirisana demokratskim nazadovanjem u Brazilu, Burundiju, Mađarskoj, Rusiji, Turskoj – i Srbiji. Naš primjer se međutim, za razliku od pomenutih, ne elaborira.

Nove autokratije se rađaju polako, uz formalno zadržavanje demokratskih institucija, ali postepeno degradiranje njihovih funkcija. Autokratske elite pritom uče jedne od drugih.

Autokratija danas ne mora da bude ona drastična, kakva je, na primjer, u Sjevernoj Koreji i drugdje gdje su autokrate oktroisane. Novi čvrstorukaši za svoje uspinjanje i održanje koriste izborne procese, ali u okolnostima potčinjenih institucija, kontrolisanih medija i ućutkane opozicije.

Uvenuće nježne biljke demokratije i bujanje korova autokratije simultani su procesi. Najčešće navođeni primjeri za to su Mađarska i Turska. Viktor Orban je za premijera prvi put izabran 1998. (i ostao do 2002.), ali ono što je danas postaje tek posle izbora 2010, kada je obezbijedio dvotrećinsku većinu i s njom počeo da „disciplinuje” civilni sektor, opoziciju, pravosuđe i medije.

Sličnom metodom „puzajućeg autoritarizma” svoju vlast je tokom nekoliko izbornih ciklusa učvrstio i turski predsjednik Redžep Taip Erdogan, da bi na kraju, promjenama zakona, sve institucije podredio sebi.

Profesori Lurman i Lindberg zapažaju da su današnje autokrate „usavršile umjetnost podrivanja izbornih standarda i institucija, a da pritom nisu kompletno srušili demokratsku fasadu”. Orban ide čak toliko daleko da se hvali time što je Mađarska postala „neliberalna demokratija”.

Konstatuju doduše da „još nema razloga za paniku”, ali i upozoravaju da se, kad jednom počne, simultani proces erozije demokratije i ekspanzije autokratije, rijetko zaustavlja.

Po njima, tekući talas autokratizacije počeo je još 1994. Tada ga nismo primjećivali, a kad smo ga konstatovali, demokratsku recesiju je već zamijenila autokratska konsolidacija.

Inače, u studiji se navodi da broj zemalja koje su načinile značajne korake ka autoritarizmu nije jednocifren – nema ih četiri ili pet – već 75!



(Autor je bivši glavni i odgovorni urednik,, Politike')






Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"