Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Ministar otvorio hotel bez upotrebne dozvole * Vrijeme je da se izađe iz ćorsokaka * Premijerov kabinet za gorivo potrošio 97.000 eura * Robijaši prijavili dva slučaja seksualnog zlostavljanja * Nigdje ljepše nego na Bedemu * UN: Moguć novi talas terorističkih napada * Ne zanimaju nas Markovićeve ponude
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 04-08-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Kenan Hrapović, ministar zdravlja:
–Duvan ubija polovinu svojih korisnika.

Vic Dana :)

Pitao unuk dedu:
– Deda, deda, šta je to seks?
– E sinko, to ti je jedna vrlo komplikovana stvar. Prvo izađeš na njivu da oreš, onda muzeš krave i hraniš kokoške, posle cijepaš drva, pa skuvaš kafu da sve počastiš, posle zapališ vatru da nekom ne bude hladno, paziš da nek om nešto ne fali i na kraju legneš mrtav umoran.
A unuk će na to:
– Ali deda, to nije seks!
– Jeste, jeste, sinko, tako mene seksaju cijelog života!

Koja je uloga propelera na avionu?
Hladi pilota. Ako ne vjerujete, zaustavite propeler u vazduhu i vidjećete pilota kako se znoji.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav SVIJET 2019
Mišić Klimatski udari
Dan - novi portal
-Piše: Milan Mišić

Obavezni dio meteoroloških izvještaja ovih dana je veliki šumski požar u Sibiru – toliko veliki da se „vidi iz svemira”.

Vatrena stihija je zahvatila oko 30.000 kvadratnih kilometara (skoro polovina teritorije Srbije) i s njom se upravo bori ruska vojska. Moskva, zasad, ne prihvata inostranu pomoć (ponudio ju je i američki predsjednik). Mada je prva pomisao kad se pomene Sibir tamošnji snijeg i led, ljetnji šumski požari tamo nisu rijetkost. Najnoviji je, međutim, nadmašio sve pređašnje, a prve procjene govore o tome da već proizvodi globalnu ekološku štetu.

Ne zna se kako je buknuo, ali se zna da su planetarne vreline ovog ljeta stigle i tamo. U julu su, naime, nadmašeni svi dosadašnji rekordi otkako se (od 1880.) vode meteorološke evidencije. Primjera radi, tokom prošle nedjelje rekordno visoke dnevne temperatura zabilježene su u Londonu, Parizu, u skandinavskim prestonicama, pa čak i na Aljasci.

Upravo minuli jul uspio je da nadmaši i dosadašnji rekord jula 2016. Sve u svemu, poslednjih pet godina su, po temperaturnim ekstremima, apsolutni rekordne.

Sa svim posledicama koje to donosi. Na Islandu će sredinom ovog mjeseca, otkrivanjem prigodne ploče, i zvanično konstatovati da se istopio tamošnji najpoznatiji lednik. U Indiji, metropola Čenaj (nekada Madras) od 11 miliona stanovnika, suočila se sa činjenicom da je ostala bez svih svojih vodoizvorišta (voda im se sada doprema željezničkim cisternama). Na Arktiku, najsjevernijem prostoru naše planete, nivoi snijega i leda se dramatično tanje, što podiže nivoe takođe sve toplijih voda mora i okeana koji ga zapljuskuju…

Klimatski udari rezultat su globalnog zagrijevanja – o tome je već postignut naučni, a na Pariskoj klimatskoj konferenciji 2016. i politički konsenzus - a globalno zagrijevanje je proizvod svih dosadašnjih industrijskih revolucija. Najkraće rečeno, trošimo previše fosilnih goriva koji u atmosferu ispuštaju ugljendioksid i još neke gasove, koji, nagomilani u atmosferi, Zemlju pretvaraju u sve topliji staklenik.

Dosad smo uspjeli da prosečnu globalnu temperaturu podignemo za 1,2 celzijusa u odnosu na onu s kraja 19. vijeka. Naučnici tvrde da ovo moramo da zadržimo na granici od 1,5 stepeni, inače će klimatski udari postati sve pustošniji.

Hoće li se u tome uspjeti? Teško, uprkos mobilizaciji koja je pokrenuta na pomenutoj konferenciji u Parizu. U međuvremenu je, naime, situacija pogoršana: iz klimatskog sporazuma se, odlukom svog novoizabranog predsjednika, povukla zemlja koja je najveći zagađivač, Amerika.

O neophodnosti obuzdavanja globalnog zagrijevanja, prije svega promjenom energetske paradigme, više se govori nego što se praktično radi. Do kraja ove godine održaće se, doduše, dvije velike klimatske konferencije, a dogodine i globalni samit, ali sve je manje nade da će se učiniti ono što se mora.

Suština je u tome što nema tog političkog lidera koji će da povlači nepopularne poteze danas (da povećava cijenu goriva, zatvara elektrane na ugalj i naftu, oporezuje zagađivače), da bi od toga bilo koristi tek kad on godinama ne bude više na vlasti. Rezultat je da će (loše) posledice onoga što činimo sada u pravoj mjeri osjećati naši potomci i potomci njihovih potomaka. Ali neće moći da nam ispostave račun – jer ćemo biti „opravdano odsutni”.

(Autor je bivši glavni i odgovorni urednik,, Politike')


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"