Kristijan Šmit / Facebook
17/07/2023 u 21:49 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Tužilaštvo u Banjaluci formiralo predmet protiv Šmita

Protiv Šmita krivičnu prijavu sam podnio Okružnom javnom tužilaštvu u Banjaluci jer se već duže vrijeme neovlašćeno bavi poslovima visokog predstavnika za šta nema odluku Savjeta bezbjednosti UN-a, naveo je Dodik na svom Tviter nalogu

Okružno javno tužilaštvo Banja Luka formiralo je predmet protiv visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini (BiH) Kristijana Šmita, nakon što je krivičnu prijavu protiv njega podnio predsjednik entiteta Republika Srpska (RS) Milorad Dodik, objavila je Radio-televizija RS.

Tužilaštvo je za RTRS potvrdilo da je 7. jula primilo prijavu protiv Šmita, formiralo predmet i dodijelilo ga u rad postupajućem tužiocu, piše Radio Slobodna Evropa.

Dodik je početkom jula podnio krivične prijave protiv Šmita i direktora Službenog lista BiH Dragana Prusine.

"Protiv Šmita krivičnu prijavu sam podnio Okružnom javnom tužilaštvu u Banjaluci jer se već duže vrijeme neovlašćeno bavi poslovima visokog predstavnika za šta nema odluku Savjeta bezbjednosti UN-a", naveo je Dodik na svom Tviter nalogu.

Istakao je da se "u namjeri da se Republici Srpskoj nanese šteta, Šmit lažno predstavlja kao službeno lice znajući da nije imenovan u skladu s Aneksom deset Dejtonskog mirovnog sporazuma".

Dodik i pojedini čelnici u entitetu RS kažu da ne priznaju Šmita, njemačkog diplomatu koji je 2021. imenovan za visokog predstavnika, jer Savjet bezbjednosti UN-a nije podržalo njegovu nominaciju.

Kina i Rusija osporile su njegovo imenovanje jer ga nije potvrdio Savjet, iako su druge nacije rekle da to nije ni bilo potrebno.

Direktora Službenog lista krivi za zloupotrebu položaja i nesavjestan rad u službi, zbog objavljivanja odluka visokog predstavnika, što je inače pravna obaveza.

Dodik je dan ranije potpisao sporni zakon kojima se odluke kancelarije visokog predstavnika u BiH (OHR) više ne objavljuju u tom bh. entitetu.

Dodik je to uradio uprkos tome što je Šmit, svojim odlukama od 1. jula u potpunosti obustavio kompletan zakonodavni postupak.

Ovaj zakon je usvojila Narodna skupština Republike Srpske u drugoj polovini juna. Pored ovog zakona entitetski parlament je usvojio i zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.

Uobičajeno je da zakoni postanu važeći osam dana nakon objavljivanja u glasniku, ali je u entitetskom parlamentu izglasano da stupe na snagu već dan nakon objave.

Dejtonskim mirovnim sporazumom, službeno potpisanim 14. decembra 1995. godine, završen je rat u BiH.

Aneksom deset na taj sporazum visokom predstavniku, odnosno OHR-u, je dat zadatak da prati sprovođenje sporazuma.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
10. jun 2024 01:41