Istorijska pobjeda / -FOTO: BOKA SOL
15/02/2024 u 22:35 h
Todor BrajkovićTodor Brajković

SC Derbi osvojio Kup Crne Gore

Igrači trenera Dejana Jakare u dramatičnom finalu završnog turnira u Tivtu savladali nakon produžetka Budućnost Voli 81:80 (12:15, 24:19, 15:17, 19:19, 11:10)

Košarkaši SC Derbija osvojili su Kup Crne Gore.,,Studenti" su sjajnom finalu savladali nakon produžetka Budućnost Voli 81:80 (12:15, 24:19, 15:17, 19:19, 11:10), koja je u 18. finalu od obnove nezavisnosti drugi put ostala bez trofeja, a baš kao 2013. godine Tivat nije bio taličan za,,plave", koji su tada poraženi od Sutjeske.

Početak je donio egal, malo poena, neizvjesnost, a prvi put Budućnost je uspjela da se koliko toliko odvoji u osmom minutu, kada je Kamenjaš poentirao za 15:9, dok je u 11.minutu bilo 20:14, kada je Grbović lakim poenima kaznio odbranu rivala. Ali, to nije bio početak serije i najava ritma,,plavih", već je baš tada SC Derbi odreagovao i sredinom drugog kvartala stigao do preokreta, kada je Drobnjak pogodio težak šut za 24:22. U finišu prvog poluvremena viđena je rezultatska klackalica, česte promjene u vođstvo, ali su,,studenti" poenima Drobnjaka na veliki odmor otišli sa vođstvom 36:34.

SC Derbi je imao odlično otvaranje drugog poluvremena i u 27.minutu vođstvo 49:41, ali je Budućnost uspjela da se vrati i pred odlučujućih 10 minuta dođe do egala (51:51). I početak posljednjeg perioda donio je nevjerovatnu energiju,,studenata" – sjajna odbrana, kojom su kroz tranziciju dolazili do lakih poena, čime su serijom 13:1 stigli do +12 u 33.minutu (64:52). SC Derbi je održao prednost, a na 37 sekundi prije kraja pri rezultatu 70:65 Rajt napravio faul u napadu. Činilo se da je sve odlučeno. Ali, Budućnost je meč uvela u penal završnicu, da bi pet sekundi prije kraja (70:67), SC Derbi prockao napad, kada je Drobnjak gazio aut liniju. Zatim je na tri sekunde do kraja faul Kapuste nad Rajtom bio okarakterisan za tri bacanja – 70:70, pa se otišlo u produžetak…

U dodatnih pet minuta viđena je prava drama, Budućnost je imala prednost nakon dvije vezane trojke Mihailovića, ali je SC Derbi poenima Kapuste sa bacanja na 1.7 prije kraja stigao do pobjede i istorije.

Dvocifreni učinak u pobjedničkoj ekipi imali su Mateo Drežnjak sa 19, Igor Drobnjak sa 11 i Emir Hadžibegović sa 10 poena.

U ekipi trenera Andreja Žakelja 19 poena ubacio je Mekinli Rajt, 16 Kenan Kamenjaš a 10 Nikola Tanasković.

07. maj 2024 16:33