Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Mandić, Paja i Sinđa opasnost po bezbjednost BiH * Lekić podržao Draginju * Tužio Opštinu zbog odmora * Nikšićanina traže spasioci i 200 mještana * Vladimir Putin oduvao konkurenciju * Otkud sad to da neko izjavljuje da hoće da bude čovjek, a ne lider, šef, ekspert i slično? Jesu li se naše uši zasitile tog rječnika, jesu li se naše oči nagledale te utakmice, gdje je sve važnije bilo neg * Spomenici
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 19-03-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Filip Vujanović, predsjednik Crne Gore:
– Očekujem da će građani Plužina imati razumijevanja što je dan izbora u okviru praznika Dana nezavisnosti.

Vic Dana :)

Radio neki frizer u nekom gradu u nekoj državi u SAD.
Jednog dana mu uđe cvjećar u radnju i kad ga je ovaj ošišao, cvjećar pita
koliko treba platiti. Frizer odgovori da on to radi iz hobija i da
ne može primiti novac. Cvjećar ode sav srećan. Sjutra kad je frizer došao na
posao, našao je pred vratima prekrasan buket od 20 cvjetova.
Drugog dana mu uđe pekar u radnju i kad ga je ovaj ošišao, pekar pita
koliko treba platiti. Frizer odgovori da on to radi iz hobija i da
ne može primiti novac. Pekar ode sav srećan. Sjutra kad je frizer došao na
posao, našao je pred vratima kutiju s 20 krofni.
Trećeg dana mu uđe Mujo u radnju. Kad ga je ovaj ošišao, Mujo upita
koliko treba platiti. Frizer odgovori da on to radi iz hobija i da
ne može primiti novac. Mujo ode sav srećan. Sjutra kad je frizer došao na
posao, našao je pred vratima 20 Bosanaca koji čekaju na šišanje.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2018-03-15 DR SOFIJA BOŽIĆ: JEDAN PO JEDAN ŽIVOT (2) Resavski knez Petar i Vukova bilješka Feljton smo uradili po knjizi dr Sofije Božić „Jedan po jedan život (zapisi o ličnostima iz srpske istorije)”, koju je izdala beogradska „Prosvjeta”, 2017.
Dan - novi portal
-Piše: Miladin Veljković

Pokazalo se da je u borbi protiv Turaka moguća saradnja svih Srba, podijeljenih između dvije velike imperije koje su njima vladale – kako onih iz Beogradskog pašaluka, tako i Srba izvan njega, južno i istočno od Niša, zatim Srba iz Bosne i Krajišnika iz Habzburške monarhije; osmišljen je nacionalni program koji je predviđao autonomnu Srbiju u okviru Osmanskog carstva i privilegijalno-graničarski status za Srbe u južnoj Ugarskoj; najzad, jedan broj istaknutih pojedinaca koji su se pojavili na čelu srpskog naroda nagovještavao je formiranje političke elite koja će u narednom periodu preuzeti organizovanje i rukovođenje srpskim pokretom.
Među značajnim ljudima Srbije tog vremena bio je (pored Alekse Nenadovića, Radiča Petrovića, Stevana Jovanovića i mnogih drugih) i resavski knez Petar. Iako se pominjao u monografijama posvećenim događajima koji su prethodili Prvom srpskom ustanku, o knezu Petru do sada nije napisan nijedan poseban naučni rad. Na prve pomene o njemu nailazi se u sjećanjima savremenika: prote Mateja Nenadovića, Janićija Đurića, Petra Jokića, Lazara Arsenijevića Batalake.
Malo podrobniju bilješku ostavio je Vuk Karadžić i, kasnije, Milan Đ. Milićević.
Ni savremenici, a ni potonji istraživači ništa ne govore o godini rođenja kneza Petra. Nešto više informacija sačuvano je o njegovom porijeklu, ali su i one djelimično protivrječne. Prema saznanjima Vuka Karadžića, rođen je u selu Crikvencu u Resavi, dok je Milan Đ. Milićević bio nešto opširniji, navodeći da je knez Petar „starinom” bio iz užičke nahije. Njegov djeda Jovan, bježeći od turskih zuluma, napustio je užičku nahiju i preselio se u Pomoravlje, a otac Đurko naselio se u selu Gložanima, u Resavi. Đurko se dobro snašao u novom kraju, stekavši solidno imanje. Tu je i formirao porodicu, dobivši četvoricu sinova: Petra, Vučka, Andreja i Milovana. U novije vrijeme, jedan od potomaka šire porodice kneza Petra, Božidar G. Popović, ustanovio je da je njegov predak sin jednog od četvorice braće Popović koji su se iz okoline Mostara u Hercegovini u prvoj polovini 18. vijeka doselili u užički kraj. Jedan brat, kaže dalje B. G. Popović, doselio se u Karan, drugi u Subjel, treći je postao kaluđer po imenu Sava u manastiru Ovčar kod Čačka, dok se otac kneza Petra nastanio u selu Kremna, zapadno od Užica. Sin se, zatim, u drugoj polovini 18. vijeka doselio u selo Gložane južno od Svilajnca.
Na istorijsku pozornicu Đurkov sin je stupio u vrijeme Kočine krajine, odnosno novog austro-turskog rata koji je počeo 1788. i trajao do 1791. i tokom koga je Austrija prenijela poprište borbe na tle Srbije. Među Srbima, koji su se odmah uključili u borbu, posebno se isticao Koča Anđelković sa svojom četom. On je osvojio Požarevac i Palanku, odnio pobjedu kod Batočine i u Bagrdanskom tjesnacu, prodro sve do Kragujevca i Turcima na izvjesno vrijeme presjekao vezu između Beograda i Niša. Međutim, prešavši u ofanzivu, Turci su natjerali Koču na povlačenje i čak prenijeli ratne operacije u Banat. Ne mogavši više da se nosi sa jakim neprijateljskim snagama, Koča Anđelković je poginuo u pokušaju da odbrani rudarsko mjesto Brzasku, 7. septembra 1788. Kao veoma blizak Anđelkovićev saradnik, budući resavski knez bio je uz njega sve do poslednjeg dana. Uoči odlučne bitke, po Kočinom naređenju odvojio se od jedinice povevši i njegovog konja, da bi na njemu, kada su Turci odnijeli pobjedu, uspio da pobjegne i tako izbjegne sudbinu svog komandanta. Međutim, istraživači razdoblja koje je prethodilo Prvom srpskom ustanku uopšte nijesu razmatrali pitanje učešća i uloge budućeg kneza u Kočinoj krajini; rekonstruišući Anđelkovićevu smrt, oni uopšte nijesu uzeli u obzir Vukov opis Petrovog bjekstva niti tvrdnju da je Koča poginuo u borbi, tvrdeći da se Anđelkovićev konj vratio bez gospodara, a da se za Koču nije pouzdano znalo da li je poginuo ili je zarobljen.
Austro-turski rat završen je mirom u Svištovu 4. avgusta 1791, koji je za Srbiju i Srbe značio povratak pod tursku vlast i amnestiju. U to vrijeme, u Osmanskom carstvu, na čije su teritorije pretendovale druge sile, u cilju jačanja njegove odbrambene moći i zaustavljanja procesa zaostajanja za evropskim državama, pod sultanom Abudlhamidom I (1774 –1789), a zatim i pod njegovim naslednikom Selimom III (1789–1807) počeo je period reformi i osavremenjivanja vojske, uprave i finansija. U sklopu tih reformi, poslije potpisivanja mirovnog ugovora sa Austrijom na čelo Beogradskog pašaluka postavljen je Abu Bećir-paša. Izvršavajući odluku sultana on je iz pašaluka protjerao janjičare, najveće ugnjetače hrišćana, kako bi se „raja” umirila i odustala od iseljavanja na austrijsku teritoriju.
(NASTAVIĆE SE)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"