Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Kina protiv ulaska Crne Gore u NATO * Datum izbora nakon novog sastanka lidera * Miloš Marović prebačen u Spuž * Duško smanjuje plate i najavljuje otkaze * Kina protiv ulaska Crne Gore u NATO * SAD neće dopustiti da budu terorizovane * Ankara na ledu kod SAD
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 06-12-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
MIRKO ĐAČIĆ, predsjednik opštine Pljevlja:
Pozivam sugrađane da svaki slobodni trenutak iskoriste za uživanje u suncu, van grada.

Vic Dana :)

N/A







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo DOK STRUČNJACI U REGIONU UPOZORAVAJU NA ŠTETNOST POJEDINIH MESNIH PROIZVODA, NAŠA INSPEKCIJA NEMA ZAMJERKI
Za otrove u hrani niko ne odgovara I dok su nadležne inspekcije i naučne institucije u zemljama regiona više puta upozoravale na štetnost takvih proizvoda i njihovo pogubno dejstvo po zdravlje, Veterinarska inspekcija u Crnoj Gori tvrdi da su svi takvi proizvodi, koji su kontrolisani u 2015. godini, bili ispravni U crnogorskim marketima mogu se kupiti paštete čija je cijena dvadesetak centi
Dan - novi portal
Me­ha­nič­ki ot­ko­šta­no me­so (MOM) od kri­la­ca, kar­li­ca, vra­to­va, ve­ziv­nih tki­va i ko­ži­ca, te se­pa­ri­sa­no me­so naj­do­mi­nant­ni­ji su sa­stoj­ci sa­la­ma, pa­ri­ze­ra, pa­šte­ta i vir­šli ko­ji se ne­ri­jet­ko na­đu i na ta­nji­ri­ma na­še dje­ce. I dok su nad­le­žne in­spek­ci­je i na­uč­ne in­sti­tu­ci­je u ze­mlja­ma re­gi­o­na vi­še pu­ta upo­zo­ra­va­le na štet­nost ta­kvih pro­iz­vo­da po zdra­vlje, Ve­te­ri­nar­ska in­spek­ci­ja u Cr­noj Go­ri tvr­di da su svi ta­kvi pro­iz­vo­di ko­ji su kon­tro­li­sa­ni u 2015. go­di­ni bi­li is­prav­ni.
Me­đu­tim, či­ni se da je pro­da­ja hra­ne sum­nji­vog kva­li­te­ta u Cr­noj Go­ri za­ko­nom do­zvo­lje­na, te da upr­kos ape­li­ma Svjet­ske zdrav­stve­ne or­ga­ni­za­ci­je i dru­gih re­le­vant­nih in­si­tu­ci­ja o štet­no­sti me­snih pro­iz­vo­da i nji­ho­vom ne­ga­tiv­nom uti­ca­ju na zdra­vlje, kod nas ne­ma slu­ča­je­va da je ma­kar je­dan ta­kav pro­iz­vod po­vu­čen sa tr­ži­šta.
Struč­nja­ci iz ze­ma­lja re­gi­o­na, iz ko­jih se uvo­zi pre­ko 90 od­sto me­snih pre­ra­đe­vi­na u Cr­nu Go­ru, vi­še pu­ta su upo­zo­ra­va­li da ne­ki pro­iz­vo­đa­či u sa­la­me i osta­lu de­li­ka­te­snu ro­bu uba­cu­ju vr­lo štet­ne do­dat­ke, u vi­du adi­ti­va i emul­ga­to­ra, ko­ji su u ze­mlja­ma Evrop­ske uni­je (EU) za­bra­nje­ni i za is­hra­nu ži­vo­ti­nja.
Za­rad ob­li­ko­va­nja ma­se, u me­so lo­šeg kva­li­te­ta uba­cu­ju se ra­zni do­da­ci, adi­ti­vi, led i emul­ga­to­ri, ko­ji su ve­o­ma ri­zič­ni za zdra­vlje lju­di.
Pre­ma upo­zo­re­nji­ma struč­nja­ka iz okol­nih dr­ža­va, dr­o­blje­na ši­ja, le­đa, tr­ti­ca, ko­sti i ko­ža od pi­li­ća osnov­ni su sa­sto­jak vir­šli, a o tom naj­bo­lje svje­do­če i ni­ske ci­je­ne ovih pro­iz­vo­da, u ko­ji­ma je sve­ga vi­še osim me­sa.
U cr­no­gor­skim mar­ke­ti­ma mo­gu se ku­pi­ti pa­šte­te či­ja je ci­je­na dva­de­se­tak cen­ti. Da li tre­ba raz­mi­šlja­ti o nje­nom sa­sta­vu?
Član gru­pe gra­đa­na „Al­ter­na­ti­va“ Ve­sko Pe­jak sma­tra da u slu­ča­ju me­sa i me­snih pre­ra­đe­vi­na ni­je pro­blem sa­mo u to­me što ne­ma pri­mje­ne za­ko­na, već i u pro­pi­si­ma ko­ji su pre­vi­še bla­gi za tu vr­stu pre­kr­ša­ja. On sma­tra da bi si­tu­a­ci­ja po pi­ta­nju bez­bjed­no­sti ta­kvih pro­iz­vo­da bi­la na za­vi­di­ni­jem ni­vou da je ika­da do­šlo do to­ga da ne­ko od­go­va­ra zbog ugro­ža­va­nja zdra­vlja i si­stem­skog tro­va­nja lju­di.
– Do jav­nog po­kre­ta­nja afe­re „Vi­no­bran“, me­sa­ri su sta­vlja­li taj kon­zer­vans u sve me­sne pre­ra­đe­vi­ne, ne bri­nu­ći mno­go o zdra­vlju svo­jih ko­ri­sni­ka. Oni su bi­li pri­mo­ra­ni da to ra­de za­to što je upra­va tr­go­vin­skih obje­ka­ta od njih za­htje­va­la da ne ba­ca­ju ne­pro­da­to me­so ko­jem je is­te­kao rok. To ni­je bi­la pi­sa­na na­red­ba, već usme­na. Me­sar je mo­rao da pi­ta di­rek­to­ra objek­ta za sva­ki ko­mad me­sa ko­ji se ba­ci. Ti­me je na nje­ga vr­šen psi­ho­lo­ški pri­ti­sak da ne ba­ca me­so. Di­rek­to­ri tr­go­vin­skih obje­ka­ta su do­bi­ja­li na­re­đe­nja sa „vr­ha“ da sma­nje tr­o­ško­ve zbog ne­lo­jal­ne kon­ku­ren­ci­je. Ko­ji ve­li­ki tr­go­vin­ski la­nac pla­ća re­dov­no po­re­ze i do­pri­no­se? Upra­ve tr­go­vin­skih rad­nji su na ne­ki na­čin „imu­ne“ od ka­žnja­va­nja jer je za bez­bjed­nost me­sa za­du­žen sa­mo vla­snik objek­ta i me­sar ko­ji za­du­žu­je me­so – iz­ja­vio je za „Dan” Pe­jak.
Is­ti­če da je ti­me na­pra­vlje­na pa­kle­na kom­bi­na­ci­ja, pa upra­va ni­je od­go­vor­na a ka­zne po­ga­đa­ju sa­mo one ko­ji su u tom pro­ce­su naj­ma­nje kri­vi.
– Go­di­nu od afe­re „Vi­no­bran“ ni­jed­no li­ce ni­je kri­vič­no go­nje­no zbog si­ste­mat­skog tro­va­nja lju­di. Da je ma­kar jed­no li­ce osu­đe­no za ugro­ža­va­nje jav­ne bez­bjed­no­sti i zdra­vlja lju­di, ne bi se ni­ka­da vi­še de­si­lo da ne­ko ko­ri­sti ne­do­zvo­lje­ne agen­se. Pre­ma in­for­ma­ci­ja­ma ko­je mi ima­mo, ne­ki lju­di su po­teg­nu­li ve­ze da se to ka­žnja­va­nje ob­u­sta­vi – re­kao je za „Dan” Pe­jak.
Pre­ma Pe­ja­ko­vom mi­šlje­nju, pro­blem o ko­jem tre­ba da bri­nu gra­đa­ni Cr­ne Go­re je­ste kva­li­tet me­sa ko­ji se do­pre­ma do pro­dav­ni­ca.
– Na tr­ži­štu me­sa u svi­je­tu ima do­sta opa­snih stva­ri. Mno­go me­sa se vra­ti sa gra­nič­nih pre­la­za pre­ma Evro­pi jer ne za­do­vo­lja­va ni mi­ni­mum uslo­va za pro­da­ju. Tu se ja­vlja šan­sa za mno­ge pre­pro­dav­ce me­sa, da to me­so upo­tri­je­be u ze­mlji ko­ja ne­ma ni mi­ni­mum ka­pa­ci­te­ta (ni­ti po­li­tič­ke vo­lje) da šti­ti svo­je gra­đa­ne. Na­ža­lost, ne­ma­mo do­ma­ću pro­iz­vod­nju me­sa ko­ja bi za­do­vo­lji­la te po­tre­be jer na­ša dr­ža­va ne sti­mu­li­še tu pro­iz­vod­nju. Ako u me­ga­mar­ke­tu vi­di­te da ki­lo­gram me­sa ko­šta od dva do tri eura, mo­ra­te od te ci­je­ne da od­bi­je­te za­ra­du vla­sni­ka objek­ta ko­ji to me­so pro­da­je (re­ci­mo 0,50 eura), tran­sport­ne tro­ško­ve da se ono do­pre­mi do Cr­ne Go­re (re­ci­mo 0,50 eura), tak­se i po­re­ze (0,30 eura) i na kra­ju do­bi­ja­te na­bav­nu tog me­sa (ne vi­še od 0,50–0,70 eura). Pi­ta­nje za sve gra­đa­ne je sle­de­će – ka­kav kva­li­tet se do­bi­ja za taj no­vac? Da li je po­ve­ća­ni broj obo­lje­lih od ra­ka di­rekt­no po­ve­zan sa kva­li­te­tom me­sa – pi­tao je Pe­jak.
On sma­tra da je rje­še­nje da se za­bra­ni uvoz me­sa ko­ji do­la­zi iz­van Evrop­ske uni­je.
– Oni ima­ju apa­rat ko­ji mo­že da spri­je­či zlo­u­po­tre­bu me­sa i me­snih pre­ra­đe­vi­na. Dru­go, po­treb­no je da sta­nov­ni­štvo sti­mu­li­šu da ku­pu­je do­ma­će me­so, ko­je je mno­go bo­ljeg kva­li­te­ta. Tre­će, dr­ža­va tre­ba da poč­ne da sti­mu­li­še pro­iz­vo­đa­če me­sa i da ih stro­go kon­tro­li­še. Da po­sto­ji po­li­tič­ka vo­lja, sve su to jed­no­stav­ne mje­re ko­je bi od­mah da­le efek­ta – za­klju­ču­je Pe­jak.
Dok­tor i po­sla­nik u Skup­šti­ni Lji­lja­na Đu­ra­ško­vić ka­že da tre­ba po­što­va­ti sve za­kon­ske re­gu­la­ti­ve ko­je sa­da po­sto­je, a uve­sti još stro­že sank­ci­je za ne­po­što­va­nje stan­dar­da za me­sne pro­iz­vo­de, i to bi­o­he­mij­ske, bak­te­ri­o­lo­ške i tok­sič­ne. Is­ti­če da tre­ba za­bra­ni­ti uvoz su­ho­me­sna­tih pro­iz­vo­da sa iz­u­zet­no opa­snim emul­ga­to­ri­ma i kon­zer­van­si­ma ko­ji su već pre­po­zna­ti u svi­je­tu kao opa­sni.
– Gra­đa­ni­ma tre­ba skre­nu­ti pa­žnju da stro­go vo­de ra­ču­na o po­ri­je­klu na­mir­ni­ca ko­je ku­pu­ju i o da­tu­mu na pro­iz­vo­di­ma. Uko­li­ko se štet­ni pro­iz­vo­di na­đu u rad­nja­ma, tre­ba stro­go sank­ci­o­ni­sa­ti tr­go­vi­ne i ovla­šće­na li­ca ko­ja su od­go­vor­na za uvoz ta­kvih na­mir­ni­ca. Ima­mo za­ko­ne ko­ji ka­da bi se po­što­va­li do kra­ja, zdra­vlje gra­đa­na ne bi bi­lo do­vo­đe­no u pi­ta­nje. Ali ih mo­ra­mo još vi­še po­o­štri­ti ra­di oču­va­nja zdra­vlja gra­đa­na jer je is­ku­stvo po­ka­za­lo da se u prak­si ne pri­mje­nju­ju do kra­ja – re­kla je za „Dan” Đu­ra­ško­vi­će­va, pod­sje­ća­ju­ći na iz­re­ku da „zdra­vlje na usta ula­zi“.
Iz Upra­ve za in­spek­cij­ske po­slo­ve tvr­de da Ve­te­ri­nar­ska in­spek­ci­ja re­dov­no vr­ši kon­tro­le uve­ze­nih po­šilj­ki sa pa­ri­ze­ri­ma, sa­la­ma­ma, pa­šte­ta­ma i vir­šla­ma, te da oba­vlja i la­bo­ra­to­rij­ske ana­li­ze. Uka­zu­ju da se ta­kvi pro­iz­vo­di re­dov­no uzor­ku­ju i na kva­li­tet, od­no­sno na sa­stav pro­iz­vo­da.
A.T.

O pro­iz­vo­đa­či­ma ću­te

Iz Ve­te­ri­nar­ske in­spek­ci­je ni­je­su kon­kret­no od­go­vo­ri­li na pi­ta­nje ko­je pro­iz­vo­de i ko­jih pro­iz­vo­đa­ča su kon­tro­li­sa­li, ni­ti ka­kvi su re­zul­ta­ti tih ana­li­za, na­vo­de­ći da se kod uvo­za po­vre­me­no kon­tro­li­šu sve vr­ste ovih pro­iz­vo­da pre­ma pla­nu uzor­ko­va­nja i do­dat­nim rad­nim na­lo­zi­ma ili in­struk­ci­ja­ma.
– U skla­du sa na­ve­de­nim, ka­da se na­đe ne­be­zbje­dan pro­iz­vod ili pro­iz­vod ko­ji ne od­go­va­ra kva­li­te­tu ili upo­tre­blje­nim adi­ti­vi­ma, isti se uni­šta­va ili vra­ća iz­vo­zni­ku. Ka­da se na uve­ze­noj po­šilj­ci utvr­di ne­pra­vil­nost, Ve­te­ri­nar­ska in­spek­ci­ja, pre­ma pla­nu uzor­ko­va­nja po­šilj­ki iz uvo­za, uzi­ma uzor­ke od sle­de­ćih 10 uve­ze­nih po­šilj­ki uza­stop­no. Ako se če­šće po­na­vlja­ju ne­is­prav­no­sti, Ve­te­ri­nar­ska in­spek­ci­ja mo­že za­tra­ži­ti od or­ga­na nad­le­žnog za iz­da­va­nja rje­še­nja za uvoz da ob­u­sta­vi ta­kvo rje­še­nje na od­re­đe­ni pe­ri­od, dok se kod ze­mlje iz­vo­zni­ce ne iz­vr­še pro­vje­re – na­vo­de u in­spek­ci­ji.

Povećavaju rizik za nastanak oboljenja

Specijalista higijene, dijetolog dr Snežana Labović Barjaktarović objašnjava za „Dan” da se prekomjernom konzumacijom mesnih prerađevina povećava rizik za nastanak poremećaja zdravlja, prije svih hroničnih nezaraznih bolesti (kardiovaskularne bolesti, arteroskleroza, povišen krvni pritisak, gojaznost, maligne bolesti). Ona navodi da su kvalitet i nutritivna vrijednost sirovog mesa uslovljeni vrstom, uzrastom, načinom uzgoja, kao i anatomskim porijeklom komada mesa.
-Meso je namirnica velike biološke vrijednosti jer sadrži sve esencijalne amino kiseline. Proteine mesa čine proteini mišića i proteini vezivnog tkiva. Što je veći mišićni dio mesa u odnosu na vezivo, veća je i biološka vrijednost mesa, a takvo meso se lakše i vari. Meso je dobra proteinska hrana, a najveći sadržaj dobro svarljivih proteina, najmanje masti i vezivnog tkiva ima muskulatura oko kičmenog stuba i but sisara, a kada je riječ o živini, njihova muskulatura grudi. Mišići vrata, rebara, i trbušnog zida sadrže znatno više masti, a manje proteina. Meso je, dakle, i izvor masti. Sadržaj masti u mesu može se kretati od dva do 50 odsto, pa i 70 procenata. Meso se, međutim, smatra proteinskom hranom. Razlog za to je struktura njegovih bjelančevina. Iako je sadržaj minerala u mesu mali, naš organizam u potpunosti usvoji svu količinu gvožđa, cinka i bakra iz njega. Meso sadrži i kalijum, fosfor, i magnezijum, kao i sve vitamine B kompleksa. Sve su to razlozi zbog kojih ne možemo izbaciti meso iz ishrane – objašnjava ona.
Labović Barjaktarović ukazuje da je meso namirnica koja poslije određenog vremena ili pod uticajem spoljašnje sredine mijenja svoju biološku vrijednost, miris, ukus, boju, konzistenciju i postaje zdravstveno nebezbjedna.
-U cilju očuvanja zdravstvene bezbjednosti primjenjuju se fizički, hemijski i biološki postupci koji djelimično ili potpuno mogu eliminisati štetno djelovanje različitih agenasa. Primjenom tih postupaka dobijamo mesne prerađevine. Prerađevine od mesa predstavljaju grupu raznorodnih proizvoda različitog sastava i nutritivne vrijednosti. Proizvodi od mesa su energetski veoma bogati, sadrže mnogo masti, kuhinjske soli i aditiva i to su razlozi zbog kojih se ne preporučuju u svakodnevnoj ishrani – ističe ona.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"