Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
U ratu klanova 13 žrtava * DPS-u uslovi uzmi ili ostavi * Rasvjetljavanje ubistva suština postojanja „Dana” * Osumnjičeni za „Telekom” založio imovinu od 17 miliona eura * Carstvo najljepših pjesama na sceni * Festival rok užitka * U ratu klanova 13 žrtava
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 28-05-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Ivica Stanković, vrhovni državni tužilac :
– Ne možemo da nađemo zaštićenog svjedoka Z.V., koji je ranije dao iskaz Komisiji za praćenje istraga napada na novinare povodom ubistva Duška Jovanovića.

Vic Dana :)

Zakasni Perica na čas pa ga pita učiteljica:
- Perice, zašto si zakasnio na čas?
Perica:
- Kasno sam krenuo od kuće!
Uciteljica:
- Zašto nisi krenuo ranije?
Perica:
- Bilo je kasno da krenem ranije!

Legla mi je plata ali imam osjećaj kao da je već neko spavao sa njom.

- U ovoj vazi je pepeo moga muža!
- Oh, nisam znala da je umro!
- Ma nije umro, samo je lijen da uzme pepeljaru!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo ZAKON O LEGALIZACIJI NELEGALNIH OBJEKATA JOŠ SE NE PRIMJENJUJE UPRKOS PORAZNOJ STATISTICI
Park šuma Zagorič Svaki šesti gradio na divlje Oblast upravljanja prostorom treba da bude na vrhu ljestvice zanimanja Vrhovnog državnog tužilaštva. Ako to izostane, biće jasno da se radi o sistemskoj podršci krovnih donosilaca odluka – kazao je Aleksandar Perović
Dan - novi portal
Iako je Za­kon o re­gu­la­ri­za­ci­ji ne­for­mal­nih obje­ka­ta stu­pio na sna­gu pri­je de­vet mje­se­ci, on još ni­je po­čeo da se pri­mje­nju­je, pa će po­stu­pak le­ga­li­za­ci­je bes­prav­nih obje­ka­ta tre­ti­ra­ti akt o pla­ni­ra­nju i iz­grad­nji, ko­ji je tre­nut­no na jav­noj ras­pra­vi, sa­op­šte­no je „Da­nu“ iz Mi­ni­star­stva odr­ži­vog raz­vo­ja i tu­ri­zma, u okvi­ru od­go­vo­ra na pi­ta­nje ko­li­ko je ne­le­gal­no sa­gra­đe­nih obje­ka­ta le­ga­li­zo­va­no u po­sled­njih 10 go­di­na.
To zna­či da se u Cr­noj Go­ri tre­nut­no ni­je­dan za­kon ne ba­vi pi­ta­njem le­ga­li­zo­va­nja ne­le­gal­no sa­gra­đe­nih obje­ka­ta, ko­jih ima oko 100.000.
– Pro­ces le­ga­li­za­ci­je kao ter­min po­ja­vlju­je se pr­vi put u Za­ko­nu o re­gu­la­ri­za­ci­ji ne­for­mal­nih obje­ka­ta, ko­ji je stu­pio na sna­gu 31. av­gu­sta pro­šle go­di­ne, a či­ja pri­mje­na je od­lo­že­na za 31. jul na­red­ne go­di­ne, i u ma­te­ri­ji Na­cr­ta za­ko­na o pla­ni­ra­nju i iz­grad­nji ko­ji je sa­da na jav­noj ras­pra­vi – sa­op­šti­li su „Da­nu“ iz Mi­ni­star­stva odr­ži­vog raz­vo­ja i tu­ri­zma, ko­jim ru­ko­vo­di Pa­vle Ra­du­lo­vić.
Za sta­nje u pro­sto­ru i či­nje­ni­cu da na sva­kog še­stog sta­nov­ni­ka do­la­zi po je­dan ne­le­gal­ni obje­kat struč­na jav­nost već go­di­na­ma op­tu­žu­je biv­šeg mi­ni­stra odr­ži­vog raz­vo­ja Bra­ni­mi­ra Gvo­zde­no­vi­ća, za vri­je­me či­jeg man­da­ta je do­šlo do eks­pan­zi­je di­vlje grad­nje. Upr­kos de­se­ti­na­ma kri­vič­nih pri­ja­va, za sta­nje u pro­sto­ru do da­nas ni­ko ni­je od­go­va­rao. Zva­nič­ni dr­žav­ni do­ku­men­ti po­ka­zu­ju da je naj­vi­še ne­le­gal­nih obje­ka­ta sa­gra­đe­no u eko­nom­ski raz­vi­je­ni­jim obla­sti­ma Cr­ne Go­re – cen­tral­nom i ju­žnom.
Upra­vo je Gvo­zde­no­vić svo­je­vre­me­no pri­znao da je u Cr­noj Go­ri sa­gra­đe­no oko 100.000 ne­le­gal­nih obje­ka­ta, dok Upra­va za ne­kret­ni­ne tre­nut­no ras­po­la­že po­dat­kom o 43.931 „di­vljem objek­tu”. U tu ka­te­go­ri­ju spa­da­ju objek­ti bez gra­đe­vin­ske i upo­treb­ne do­zvo­le i sa pre­ko­ra­če­njem do­zvo­le. Naj­vi­še ih je u Pod­go­ri­ci – 15.410 i u Ba­ru – 5.537. La­ni je do­ni­je­to rje­še­nje o ru­še­nju 121 objek­ta i ukla­nja­nju 212, pri­je ne­go što je u apri­lu pro­šle go­di­ne do­ni­jet mo­ra­to­ri­jum na ru­še­nje obje­ka­ta bes­prav­no iz­gra­đe­nih pri­je 30. av­gu­sta 2008. go­di­ne.
Iz mi­ni­star­stva su na­ve­li da je pred­lo­gom za­ko­na o pla­ni­ra­nju i iz­grad­nji, iz­me­đu osta­log, tre­ti­ra­no i pi­ta­nje bes­prav­ne grad­nje, ko­je je pred­met Za­ko­na o re­gu­la­ri­za­ci­ji ne­for­mal­nih obje­ka­ta.
– Po­me­nu­ti za­kon je stu­pio na sna­gu, ali još ni­je po­čeo da se pri­mje­nju­je jer je po­če­tak pri­mje­ne od­lo­žen za 31. jul, te je na­mje­ra da se Za­ko­nom o pla­ni­ra­nju i iz­grad­nji, kao si­stem­skim u ovoj obla­sti, ri­je­ši sta­tus i de­fi­ni­še po­stu­pak le­ga­li­za­ci­je bes­prav­nih obje­ka­ta – ka­za­li su iz mi­ni­star­stva.
Po­ja­šnja­va­ju da no­vo rje­še­nje do­zvo­lja­va le­ga­li­za­ci­ju je­di­no i sa­mo ako je bes­prav­ni obje­kat pred­vi­đen plan­skim do­ku­men­tom.
–Ono što je va­žno je­ste da je rok za pod­no­še­nje za­htje­va za le­ga­li­za­ci­ju bes­prav­nih obje­ka­ta skra­ćen u od­no­su na rje­še­nje iz va­že­ćeg za­ko­na (de­vet mje­se­ci) i iz­no­si šest mje­se­ci od da­na stu­pa­nja na sna­gu za­ko­na. Vla­sni­ci svih bes­prav­nih obje­ka­ta du­žni su da pod­ne­su za­htje­ve u pred­vi­đe­nom ro­ku, bez ob­zi­ra da li su objek­ti pred­vi­đe­ni plan­skim do­ku­men­tom. U slu­ča­ju ne­pod­no­še­nja za­htje­va za le­ga­li­za­ci­ju, utvr­đe­na je oba­ve­za pla­ća­nja na­kna­de za ko­ri­šće­nje pro­sto­ra, či­ju vi­si­nu i kri­te­ri­ju­me pro­pi­su­ju je­di­ni­ce lo­kal­ne sa­mo­u­pra­ve, uz sa­gla­snost Mi­ni­star­stva odr­ži­vog raz­vo­ja i tu­ri­zma. Osim to­ga, pred­vi­đe­ne su pre­kr­šaj­ne sank­ci­je i, na­rav­no, mo­guć­nost utvr­đi­va­nja uve­ća­nih po­re­skih sto­pa za bes­prav­ne objek­te shod­no Za­ko­nu o po­re­zu na ne­po­kret­no­sti, či­je je utvr­đi­va­nje u nad­le­žno­sti je­di­ni­ca lo­kal­ne sa­mo­u­pra­ve – ob­ja­šnja­va­ju iz mi­ni­star­stva.
Alek­san­dar Pe­ro­vić iz Eko­lo­škog po­kre­ta „Ozon“ sma­tra da je ja­sno da dr­ža­va že­li da le­ga­li­zu­je ne­le­gal­no sa­gra­đe­ne objek­te ka­ko bi pri­ho­do­va­la sred­stva ko­ja su pri­je­ko po­treb­na da bi se ku­pio so­ci­jal­ni mir. On upo­zo­ra­va da se na taj na­čin za­pra­vo pod­sti­če de­va­sta­ci­ja naj­ljep­šeg pro­sto­ra i eko-kri­mi­nal jer svi pre­kr­ši­o­ci za­ko­na zna­ju da ima­ju op­ci­ju da svo­je ne­le­gal­ne ak­tiv­no­sti uve­du u za­kon­ski okvir.
–Sa aspek­ta ne­kog ko se ba­vi za­šti­tom ži­vot­ne sre­di­ne, sma­tram da oblast upra­vlja­nja pro­sto­rom tre­ba da bu­de na vr­hu lje­stvi­ce za­ni­ma­nja Vr­hov­nog dr­žav­nog tu­ži­la­štva. Ako to iz­o­sta­ne, bi­će ja­sno da se ra­di o si­stem­skoj po­dr­šci krov­nih do­no­si­la­ca od­lu­ka. Pro­stor je na­še naj­ve­će bo­gat­stvo i mo­ra­mo bi­ti svje­sni da ću­ti­mo pred sa­mo­de­struk­ci­jom ko­ja nas mno­go ko­šta i kroz eko­lo­ške i kroz eko­nom­ske po­sle­di­ce – je Pe­ro­vić za „Dan“.
Di­rek­tor Eko­lo­škog dru­štva „Bre­zni­ca“ Mi­lo­rad Mi­tro­vić ka­zao je da se po­sled­njih de­ce­ni­ja u Cr­noj Go­ri bje­so­muč­no uni­šta­va pro­stor i da ni­je pro­blem sa­mo di­vlja, već i plan­ska grad­nja.
– Ne vo­di se ra­ču­na ka­kvi su pro­jek­ti i ka­kve su do­zvo­le za grad­nju, po­go­to­vo na atrak­tiv­nim lo­ka­ci­ja­ma. Plan­ska grad­nja je ra­đe­na na ču­dan na­čin i objek­ti ve­li­kih ga­ba­ri­ta su gra­đe­ni u eko­nom­ski raz­vi­je­nim sre­di­na­ma. Ni ma­nje sre­di­ne ni­je­su po­šte­đe­ne te grad­nje. Či­ni mi se da dr­ža­va že­li da iz­jed­na­či i sta­vi na isti ni­vo gra­di­te­lje ko­ji su se­bi pra­vi­li krov nad gla­vom i one ba­ha­te ko­ji su gra­di­li bez po­treb­nih do­zvo­la, a sa ne­kim dru­gim ci­ljem. Tu tre­ba raz­dvo­ji­ti stva­ri – sma­tra Mi­tro­vić.
On uka­zu­je da ni za­šti­će­na pod­ruč­ja, po­put na­ci­o­nal­nih par­ko­va i ka­njo­na Ta­re, ni­je­su po­šte­đe­na bes­prav­ne grad­nje.
– Pre­ma ne­zva­nič­nim pro­cje­na­ma, u NP Dur­mi­tor ima­mo pre­ko 3.500 ile­gal­no sa­gra­đe­nih obje­ka­ta. Pi­ta­nje je ka­ko su ti ne­le­gal­ni gra­di­te­lji bez ika­kvih pro­ble­ma pret­hod­nih go­di­na pri­klju­či­va­ni na elek­tro i ka­na­li­za­ci­o­nu mre­žu. Ni­ko ni­je od­go­va­rao zbog to­ga. Oni sa­da ba­ra­ta­ju broj­ka­ma ko­je se pri­lič­no raz­li­ku­ju, što, u stva­ri, po­ka­zu­je da mi ne zna­mo ko­li­ko ima ne­le­gal­no sa­gra­đe­nih obje­ka­ta u dr­ža­vi – za­klju­čio je Mi­tro­vić.A.O.


Do­ka­zi za le­ga­li­za­ci­ju

Iz Mi­ni­star­stva odr­ži­vog raz­vo­ja i tu­ri­zma is­ti­ču da ključ­ni uslov za le­ga­li­za­ci­ju bes­prav­nih obje­ka­ta pod­ra­zu­mi­je­va ri­je­še­ne imo­vin­sko­ prav­ne od­no­se na ze­mlji­štu na ko­jem je iz­gra­đen.
– Uko­li­ko je obje­kat iz­gra­đen na dr­žav­nom ze­mlji­štu, osta­vlje­na je mo­guć­nost ot­ku­pa ze­mlji­šta, uz sa­gla­snost ti­tu­la­ra – dr­ža­ve ili op­šti­ne, i mo­guć­nost pla­ća­nja ze­mlji­šta na 240 jed­na­kih mje­seč­nih ra­ta za objek­te osnov­nog sta­no­va­nja, od­no­sno 120 mje­seč­nih ra­ta za osta­le objek­te – pre­ci­zi­ra­li su iz mi­ni­star­stva.
Do­da­ju da je je­dan od do­ka­za i ela­bo­rat pre­mje­ra iz­ve­de­nog sta­nja iz­gra­đe­nog objek­ta, ovje­re­nog od stra­ne li­cen­ci­ra­ne ge­o­det­ske or­ga­ni­za­ci­je, ko­ji se iz­ra­đu­je i za po­tre­be upi­sa u ka­ta­star ne­po­kret­no­sti.
–Vla­snik bes­prav­nog objek­ta ula­zi u rje­ša­va­nje od­no­sa po­vo­dom pla­ća­nja na­kna­de za ko­mu­nal­no opre­ma­nje gra­đe­vin­skog ze­mlji­šta, ko­ju je, shod­no po­nu­đe­nom rje­še­nju, mo­gu­će pla­ća­ti na 120 jed­na­kih mje­seč­nih ra­ta. Je­dan od oba­ve­znih do­ka­za u po­stup­ku le­ga­li­za­ci­je je i do­sta­vlja­nje iz­ja­ve pri­vred­nog dru­štva ko­je je is­pi­ti­va­lo sta­tič­ku i se­i­zmič­ku sta­bil­nost bes­prav­nog objek­ta da je obje­kat sta­bi­lan i si­gu­ran za upo­tre­bu, u skla­du sa ovim za­ko­nom. For­mu­li­san je iz­u­ze­tak ko­ji se od­no­si na či­nje­ni­cu da se za bes­prav­ne objek­te ne­to po­vr­ši­ne do 200m2, u ko­jim se ne oba­vlja dje­lat­nost, mo­že do­sta­vi­ti iz­ja­va vla­sni­ka objek­ta sta­no­va­nja, ovje­re­na od stra­ne ovla­šće­nog li­ca, da je od­go­vo­ran za sta­bil­nost i si­gu­r­nost objek­ta, kao i za šte­tu pri­či­nje­nu tre­ćim li­ci­ma na­sta­lu upo­tre­bom objek­ta – na­ve­li su iz mi­ni­star­stva.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"