Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Žrtvama ratnih zločina Vlada plaća milion i po * SDP da ide samostalno * Četvrtina švercovanih cigara stiže iz Crne Gore * Ko ne ode sam dobiće otkaz * Kruzerima do polarnih medvjeda * Bdenje za Elvisa * Odlazak pregaoca
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 17-08-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
BORIS MARIĆ, PRAVNIK:
Crnogorsko državljanstvo je u slučaju Vladimira Jokića nesporno i on nema drugo državljanstvo, o čemu ima dokaz. Ne može se nijedan crnogorski građanin uvesti u status apatrida zbog političkog obračuna.

Vic Dana :)

Pitaju Muju:
- Šta ti Mujo imaš od škole?
A Mujo će na to:
- A šta imam, 200 metara!


Sjedi Mujo na ulici usred ljeta, na 40 stepeni, u vunenom prsluku i preznojava se. Prolazi Haso pored njega i pita ga:
- Je’l, Mujo, što sjediš na ovoj vrućini u prsluku? Zar ne vidiš da si se sav preznojio?
A Mujo će njemu:
- Ta nije meni toplo od prsluka, nego od sunca!


- Halo, dobar dan, jesam li dobio savjetovalište za alkoholičare?
- Jeste, izvolite!
- Zanima me ide li led u vinjak?







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo DEMOKRATE POKRENULE INICIJATIVU PRED USTAVNIM SUDOM ZBOG UKIDANJA NAKNADA
Pres konferencija Demokrata Vlast diskriminisala 22 hiljade majki Upravnom sudu dosad je podneseno blizu 5.000 tužbi protiv konačnih rješenja Ministarstva rada i socijalnog staranja. U odnosu na ta rješenja, Upravni sud, i pored toga što je proteklo više mjeseci, još nije odlučivao niti u jednom predmetu, upozorio je Neven Gošović
Dan - novi portal
Po­sla­ni­ci De­mo­krat­ske Cr­ne Go­re Zden­ka Po­po­vić, Mo­mo Ko­pri­vi­ca, Da­ni­lo Ša­ra­no­vić, Va­len­ti­na Mi­nić i Dže­nan Ko­lić pod­ni­je­li su Ustav­nom su­du ini­ci­ja­ti­vu za ocje­nu ustav­no­sti od­re­da­ba no­vog za­ko­na ko­jim je ure­đen prav­ni sta­tus ko­ri­sni­ca na­kna­de po osno­vu ro­đe­nja tro­je ili vi­še dje­ce, na­kon što je taj sud oci­je­nio da za­kon na osno­vu ko­jeg su maj­ke ostva­ri­le pra­vo na do­ži­vot­nu na­kna­du ni­je sa­gla­san sa Usta­vom. De­mo­kra­te su is­ta­kle da su uki­da­njem na­kna­da maj­ka­ma, osim Usta­va, pre­kr­še­ne i Evrop­ska kon­ven­ci­ja o za­šti­ti ljud­skih pra­va i osnov­nih slo­bo­da, kao i Me­đu­na­rod­ni pakt Uje­di­nje­nih na­ci­ja o gra­đan­skim i po­li­tič­kim pra­vi­ma.
– Ova­kav na­čin iz­vr­še­nja Od­lu­ke Ustav­nog su­da do­sad ni­je za­bi­lje­žen u ra­du tog su­da, ni­ti u ra­du cr­no­gor­skog par­la­men­ta. Ospo­re­ni za­kon pred­sta­vlja za­vr­šni čin sce­na­ri­ja kre­i­ra­nog u du­žem vre­me­nu iz­me­đu Vla­de i Ustav­nog su­da, a na ogrom­nu šte­tu ko­ri­sni­ca pra­va na do­ži­vot­nu na­kna­du po osno­vu ro­đe­nja tro­je ili vi­še dje­ce. Sce­na­ri­ja ko­ji ne­ma ni­šta za­jed­nič­ko sa po­što­va­njem prin­ci­pa vla­da­vi­ne pra­va, po­dje­lom vla­sti, de­mo­kra­ti­jom i za­šti­tom slo­bo­de i pra­va gra­đa­na – is­ta­kao je Go­šo­vić.
Pod­sje­tio je da je za­ko­nom iz av­gu­sta 2015. go­di­ne dr­ža­va ga­ran­to­va­la maj­ka­ma da pra­vo na na­kna­du po osno­vu ro­đe­nja tro­je ili vi­še dje­ce pred­sta­vlja nji­ho­vo do­ži­vot­no pra­vo, a da je pra­vo na do­ži­vot­nu na­kna­du, pri­mje­nom od­re­da­ba na­ve­de­nog za­ko­na, ostva­ri­la 22.051 maj­ka u Cr­noj Go­ri.
– Sa­gla­sno po­zna­tim prav­nim sta­vo­vi­ma Ustav­nog su­da, u po­stup­ku do­no­še­nja ospo­re­nog za­ko­na, Vla­da je bi­la du­žna da uva­ži le­gi­tim­na oče­ki­va­nja svih ko­ri­sni­ca pra­va na na­kna­du da im jed­nom pri­zna­to pra­vo na do­ži­vot­nu na­kna­du po osno­vu ro­đe­nja tro­je ili vi­še dje­ce ne­će bi­ti uki­nu­to na na­čin ko­ji bi ih sta­vio u ne­po­volj­ni­ju prav­nu i fak­tič­ku si­tu­a­ci­ju od one u ko­joj su bi­le ka­da su zbog pri­hva­ta­nja do­ži­vot­ne na­kna­de pre­ki­nu­le svoj do­ta­da­šnji rad­ni od­nos, ili su pre­ki­nu­le sa ko­ri­šće­njem pra­va na pen­zi­ju, ili se od­ja­vi­le sa evi­den­ci­je Za­vo­da za za­po­šlja­va­nje. Pod­sje­ti­ću da je ri­ječ o prav­nim sta­vo­vi­ma ko­je je evi­dent­no is­pi­sa­la Vla­da, pred­sjed­nik Ustav­nog su­da ugra­dio u obra­zlo­že­nje Od­lu­ke, a za ko­je prav­ne sta­vo­ve su­di­je Ustav­nog su­da ni­je­su ni gla­sa­le. Me­đu­tim, su­prot­no čak i ta­kvim sta­vo­vi­ma Ustav­nog su­da, ve­li­ki broj ko­ri­sni­ca ovog pra­va ospo­re­nim za­ko­nom do­ve­den je u ne­po­volj­ni­ju prav­nu i fak­tič­ku si­tu­a­ci­ju od one u ko­joj su bi­le ka­da su zbog pri­hva­ta­nja do­ži­vot­ne na­kna­de pre­ki­nu­le svoj do­ta­da­šnji rad­ni od­nos – ob­ja­snio je Go­šo­vić.
On je is­ta­kao da je za­kon ko­jim su uki­nu­te na­kna­de su­prot­ne čla­no­vi­ma Usta­va ko­ji­ma je za­bra­nje­na sva­ka ne­po­sred­na ili po­sred­na dis­kri­mi­na­ci­ja po bi­lo kom osno­vu, te član 17 ko­ji ga­ran­tu­je da su svi pred za­ko­nom jed­na­ki, bez ob­zi­ra na bi­lo ka­kvu po­seb­nost ili lič­no svoj­stvo.
– Ospo­re­ni za­kon pra­ti­lo je ne­vi­đe­no prav­no na­si­lje u nje­go­voj pri­mje­ni. Rje­še­nja o ob­u­sta­vi is­pla­te na­kna­de maj­ka­ma ko­ja su stu­pi­la na sna­gu 30. ju­na ove go­di­ne do­ne­se­na su ta­ko da im ni­je omo­gu­će­no da uče­stvu­ju u po­stup­ku i šti­te svo­ja pra­va. Stu­den­ti pr­ve go­di­ne Prav­nog fa­kul­te­ta zna­ju da je u pi­ta­nju bit­na po­vre­da uprav­nog po­stup­ka, ko­ja u po­stup­ku po žal­bi ima za po­sle­di­cu po­ni­šte­nje do­ne­se­nog rje­še­nja. Ta­ko­đe, sa­gla­sno od­red­ba­ma čla­na 12 ovog za­ko­na, da­nom nje­go­vog stu­pa­nja na sna­gu mo­glo je bi­ti ob­u­sta­vlje­no iz­vr­še­nje sa­mo ko­nač­nih, od­no­sno pra­vo­sna­žnih rje­še­nja do­ne­se­nih pri­mje­nom ra­ni­je va­že­ćeg za­ko­na. Kod Uprav­nog su­da do­sad je pod­ne­se­no bli­zu 5.000 tu­žbi pro­tiv ko­nač­nih rje­še­nja Mi­ni­star­stva ra­da i so­ci­jal­nog sta­ra­nja. U od­no­su na ta rje­še­nja, Uprav­ni sud, i po­red pro­te­ka vi­še mje­se­ci, još ni­je od­lu­či­vao ni­ti u jed­nom pred­me­tu. Za­to ni­jed­no rje­še­nje pro­tiv ko­jeg je po­kre­nut uprav­ni spor još uvi­jek ni­je pra­vo­sna­žno – po­ja­snio je Go­šo­vić.
Pot­pred­sjed­nik De­mo­kra­ta Mo­mo Ko­pri­vi­ca se osvr­nuo na me­đu­na­rod­no prav­ni aspekt.
– Za­kon o iz­vr­še­nju od­lu­ke Ustav­nog su­da ko­ja se ti­če na­kna­da za maj­ke ne mo­že iz­dr­ža­ti ni­ti je­dan test dis­kri­mi­na­ci­je ko­ji po­sta­vlja me­đu­na­rod­no pra­vo o za­šti­ti ljud­skih pra­va. Pr­vo, za­to što pra­vi raz­li­ku u tret­ma­nu maj­ki ko­je se na­la­ze u slič­noj i upo­re­di­voj si­tu­a­ci­ji. Dru­go, za­to što ne po­sto­ji objek­tiv­no i ra­zum­no oprav­da­nje za ovo raz­li­či­to tre­ti­ra­nje maj­ki. Tre­će, za­to što ni­je ni de­fi­ni­san va­ljan le­gi­ti­man cilj ko­ji se po­sti­že raz­li­či­tim tre­ti­ra­njem maj­ki, a ka­mo­li da je oda­bra­no sred­stvo pri­mje­re­no i sra­zmjer­no za ostva­re­nje le­gi­tim­nog ci­lja. Dru­gim ri­je­či­ma, dis­kri­mi­ni­sa­ne maj­ke su do­ve­de­ne u pre­tje­ra­no i pre­ko­mjer­no ne­po­vo­ljan po­lo­žaj u od­no­su na one ko­je su ostva­ri­le pra­vo – is­ta­kao je Ko­pri­vi­ca.
On je na­veo da se ana­li­zom spor­nog za­ko­na sa aspek­ta me­đu­na­rod­nih ugo­vo­ra o za­šti­ti ljud­skih pra­va ne­dvo­smi­sle­no iz­vo­di za­klju­čak da je pro­pi­si­va­njem da se pra­vo na na­kna­du ne pri­zna maj­ka­ma ko­je su pre­ki­nu­le rad­ni od­nos na od­re­đe­no vri­je­me stvo­ren no­vi osnov dis­kri­mi­na­ci­je u od­no­su na za­ko­nom pred­vi­đe­no pra­vo na ma­te­ri­jal­no da­va­nje dr­ža­ve.
– Vr­sta rad­nog od­no­sa u ko­jem je maj­ka bi­la pri­je ostva­ri­va­nja pra­va na do­ži­vot­nu na­kna­du po osno­vu ro­đe­nja tro­je ili vi­še dje­ce pre­tva­ra se ti­me u lič­no svoj­stvo že­ne uz ko­je se ve­zu­je pra­vo na na­kna­du – za­klju­čio je Ko­pri­vi­ca.M.S.


Ne­hu­man čin

Ne­ven Go­šo­vić je is­ta­kao da je ospo­re­ni za­kon i du­bo­ko ne­hu­man i ni­je svoj­stven dru­štvu so­ci­jal­ne prav­de i vla­da­vi­ne pra­va.
– Ve­li­kom bro­ju maj­ki uki­nu­ta na­kna­da pred­sta­vlja­la je je­di­ni iz­vor pri­ho­da, si­gur­nost da mo­gu ku­pi­ti lje­ko­ve i osnov­na sred­stva za ži­vot. U po­ro­di­ca­ma ne ma­log bro­ja njih, ni­ko i ne ra­di. Sa­da su osta­le i bez tih iz­vo­ra pri­ho­da, ne mo­gu ostva­ri­ti pra­vo na na­kna­du po osno­vu ne­za­po­sle­no­sti, ni­ti so­ci­jal­nih da­va­nja, ne is­pu­nja­va­ju uslov za ostva­ri­va­nje pra­va na pen­zi­ju. Na evi­den­ci­ji Za­vo­da za za­po­šlja­va­nje sa­op­šta­va­ju im da, s ob­zi­rom na nji­ho­ve go­di­ne ži­vo­ta, kod njih ne­ma­ju što vi­še da tra­že. Po­sta­ju ve­o­ma ra­nji­va ka­te­go­ri­ja dru­štva o ko­joj se ne bri­ne ni­ti jed­na in­sti­tu­ci­ja si­ste­ma. Po­sla­ni­ci De­mo­krat­ske Cr­ne Go­re pod­ni­je­će za­htjev Ustav­nom su­du da do­ne­se od­lu­ku da se ovaj pred­met raz­ma­tra kao pri­o­ri­te­tan – za­klju­čio je Go­šo­vić.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadr¹kom.

Zabranjen je govor mr¾nje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadr¾aj neæe biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar na¹em MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom èlanku kr¹i Kodeks novinara, prijavite na¹em Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovla¹æeno kori¹æenje sadr¾aja ¹tampanog i on-line izdanja Dana ka¾njivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na za¹titu od istog, kao i na naknadu ¹tete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, ¹tampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi naèin javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz na¹ih izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji æe biti odr¾ani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"