Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Dolaze zbog podataka o Markoviću i Veljoviću * Otpisaćemo dugove za struju, vodu... * u sudaru poginula dva Bosanca * Inspekcija pronašla devet radnika na crno * Iz požara spasio ženu, djecu i rebarca * Dolaze zbog podataka o Markoviću i Veljoviću * Kameron opet konsultuje Brisel
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 03-09-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

Konj se razbolio.
Došao veterinar i pripisao seljaku lijek za konja.
Tri dana da mu daje lijek, ako konju ne bude bolje
morat će ga ubiti.
To čula svinja.
Prvi dan, konju nije bolje, drugi dan također. Priđe
mu svinja i kaže:
"Molim te ustani, moraš ozdraviti" ali konj ne ustaje.
Treći dan - konj ne ustaje.
Svinja ga opet moli, kaže mu da će ga ubiti ako ne
ustane.
Odjednom konj ustaje i polako izlazi iz stale.
Svi se raduju i seljak kaže veterinaru:
"Ovo moramo proslaviti, večeras ću zaklati svinju".

Poanta priče: Ne miješaj se u tuđa posla!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton BEOGRAD: BEDEM HRIŠĆANSTVA (10)
Čukur česma
Dan - novi portal
Pi­še: Ve­se­lin La­za­re­vić


Oru­ža­ni su­kob ve­ćih raz­mje­ra je spri­je­čen in­ter­ven­co­jom ve­li­kih si­la, ko­je su u ju­lu 1862. go­di­ne sa­zva­le Kon­fe­ren­ci­ju ra­di rje­šava­nja srp­sko-tur­skog spo­ra. Po­sli­je du­gih pre­go­vo­ra do­ni­je­ta je od­lu­ka da se Tur­ci ise­le iz Sr­bi­je, sem iz Be­o­gra­da, Šap­ca, Sme­de­re­va i Kla­do­va, da se po­ru­še utvr­đe­ni gra­do­vi So­ko i Uži­ce, i da srp­ska vla­da pla­ti Tur­skoj od­šte­tu za na­pu­šte­na ima­nja u Sr­bi­ji.
Na osno­vu ove od­lu­ke, Tur­ci su se do kra­ja 1863. go­di­ne ise­li­li iz ci­je­le Sr­bi­je, sem iz Ma­log Zvor­ni­ka i Sa­ha­ra na Dri­ni i po­me­nu­tih utvr­đe­nih gra­do­va. Ne­ko­li­ko go­di­na ka­sni­je, Tur­ci su na­pu­sti­li i ove gra­do­ve.
Sul­ta­nov fer­man pro­či­tan je 19. apri­la 1867. go­di­ne, i ta­da je Ali Ri­za-pa­ša pre­dao klju­če­ve ka­le­meg­dan­ske tvr­đa­ve kne­zu Mi­ha­i­lu.
Da­na 6. ma­ja 1867. go­di­ne po­sled­nje tur­ske tru­pe su na­pu­sti­le Be­o­grad. U ovo vri­je­me je Tur­skom ca­re­vi­nom vla­dao sul­tan Ab­dul Aziz, ko­jeg isto­ri­ja pam­ti kao čo­vje­ka ko­jeg je uve­se­lja­va­lo 400 mu­zi­ča­ra, ču­va­lo oko dvje­sta tje­lo­hra­ni­te­lja, tri­sta ku­va­ra je bri­nu­lo o nje­go­voj is­hra­ni, a o ko­nji­ma je bri­nu­lo oko 200 štal­skih mo­ma­ka.
Upam­ćen je i po to­me što je ku­po­vao oklop­ne bro­do­ve za ko­je ni­je imao po­sa­du, a i in­ve­sti­rao je u lo­ko­mo­ti­ve za ko­je ni­je imao ši­ne. Sul­tan Ab­dul Aziz je u ča­so­vi­ma do­ko­li­ce lo­vio ko­ko­ši po pro­sto­ri­ja­ma svo­je pa­la­te. Za nje­go­ve tro­ško­ve ca­re­vi­na je mo­ra­la da obez­bi­je­di vi­še mi­lio­na fun­ti go­di­šnje, pa je dr­ža­va ko­nač­no ban­kro­ti­ra­la. Mo­žda baš zbog ove sreć­ne okol­no­sti po Sr­be Tur­ci pre­da­ju i gra­do­ve kne­zu Mi­ha­i­lu 1867. go­di­ne.
Ab­dul Aziz, ko­ji je ina­če, nje­go­vao pa­nič­ni strah od va­tre i tro­va­ča, smi­je­njen je 1876. , a iste go­di­ne je pro­na­đen mr­tav. Strah od tro­va­nja je ipak bio oprav­dan.
I u Sr­bi­ji se spre­ma smak­nu­će kne­za Mi­ha­i­la. Pro­tiv nje­ga je sklo­plje­na za­vje­ra. Glav­ni or­ga­ni­za­to­ri i iz­vr­ši­te­lji aten­ta­ta na kne­za bi­li su bra­ća Ra­do­va­no­vić – Ko­sta, Pa­vle i Đor­đe, ko­ji su se sve­ti­li zbog če­tvr­tog bra­ta, Lju­bo­mi­ra, ko­ji je bio utam­ni­čen zbog ne­ka­kvog fal­si­fi­ka­ta.
Glav­ni iz­vr­ši­lac, Ko­sta Ra­do­va­no­vić, bio je pri­lič­no imu­ćan i ugle­dan tr­go­vac. Neo­bič­no je da su ne­po­sred­ni po­ma­ga­či u ubi­stvu bi­li La­zar Ma­rić, biv­ši pred­sjed­nik Be­o­grad­skog okru­žnog su­da i tr­go­vac Sta­no­je Ro­dić.
Isto­ri­ča­ri­ma ni­je pot­pu­no ja­sna ulo­ga kne­gi­nje Per­si­de Ka­ra­đor­đe­vić, či­ja su bra­ća osu­đe­na zbog umi­je­ša­no­sti u zlo­čin. Aten­tat je iz­ve­den u ne­dje­lju, 10. ju­na 1868. go­di­ne. Knez je tog da­na, u ko­či­ja­ma, ušao u Ko­šut­njak, naj­ljep­ši park Be­o­gra­da. UZ nje­ga je bio i ađu­tant Sve­to­zar Ga­ra­ša­nin, sin Ili­je Ga­ra­ša­ni­na, a u ko­či­ja­ma su, do kne­za, sje­de­le An­ka Kon­stan­ti­no­vić, nje­go­va se­stra od stri­ca, i nje­na kćer­ka Ka­ta­ri­na, sa ko­jom je knez imao na­mje­ru da se ože­ni. Ova ska­rad­na ve­za bi­la je omr­znu­ta od cr­kve i na­rod­nih pred­stav­ni­ka, ali se či­ni da je za­lju­blje­ni knez ipak do­nio od­lu­ku u ko­rist lju­ba­vi. U Ko­šut­nja­ku ih če­ka­ju za­vje­re­ni­ci, Pa­vle i Ko­sta Ra­do­va­no­vić, u sve­ča­nim odi­je­li­ma i ci­lin­dri­ma na gla­va­ma. Knez Mi­ha­i­lo je ubi­jen sa tri hi­ca, a stra­da­la je i An­ka Ko­stan­ti­no­vić, ko­ja je svo­jim ti­je­lom po­ku­ša­la da za­šti­ti kne­za, dok je ađu­tant Ga­ra­ša­nin ra­njen pao sa ko­nja i one­svi­je­stio se. Ka­ta­ri­na je lak­še ra­nje­na, pri­dr­ža­va­ju­ći mr­tvog kne­za.
Za­vje­re­ni­ci su bje­ža­li niz Ko­šut­njak pre­ma Top­či­de­ru, ali ih je spa­zi­la i po­hap­si­la voj­na pa­tro­la. Iz­ve­de­ni su na sa­slu­ša­nje istog da­na, a glav­nu ri­ječ je vo­dio Ni­ko­la Hri­stić.
Pre­su­da je gla­si­la – smrt. To­kom is­tra­ge je utvr­đe­no da su u za­vje­ri uče­stvo­va­la dva ofi­ci­ra i 14 ci­vi­la. Osim če­tvo­ri­ce bra­će Ra­do­va­no­vi­ća, na smrt su osu­đe­na i bra­ća kne­gi­nje Per­si­de, Ne­nad, Si­mo i Sve­to­zar.
Pre­su­de ofi­ci­ri­ma Đor­đu Mr­saj­lo­vi­ću i Ne­na­du Ne­na­do­vi­ću iz­vr­še­ne su u ka­le­meg­dan­skom do­njem gra­du, is­pred ka­pi­je Kar­la VI, a stri­je­lja­nje osta­lih iz­vr­še­no je na Ka­ra­bur­mi. Mi­ni­star voj­ni Mi­li­vo­je Pe­tro­vić Bla­zna­vac, ko­ji je, po­sle aten­ta­ta, prak­tič­no pre­u­zeo svu vlast u ze­mlji, ni­je po­mi­lo­vao ni­ko­ga. Čak ni one či­ja je ulo­ga u pri­pre­mi anen­ta­ta bi­la sko­ro pe­ri­fer­na. Vla­da je pri­kri­la do­ku­men­ta sa sa­slu­ša­nja o uzro­ci­ma aten­ta­ta. Jav­no­sti je sa­mo re­če­no da su stra­ni pla­će­ni­ci ubi­li kne­za Mi­ha­i­la, i da su ka­žnje­ni smr­ću.
Di­na­sti­ja Obre­no­vić je ipak uspje­la da pre­ži­vi, sve do 11. ju­na 1903. go­di­ne, ka­da su ubi­je­ni kralj Alek­san­dar i kra­lji­ca Dra­ga Obre­no­vić. Na ovaj na­čin je i uga­še­na lo­za Obre­no­vi­ća... Sle­de­ći do­ga­đa­ji su vi­še-ma­nje po­zna­ti, pa ih ne­će­mo ni na­vo­di­ti.
Ka­da pri­ča­mo o Be­o­gra­du kao ba­sti­o­nu hri­šćan­stva ne pčo­sto­je pre­tje­ri­va­nja, im­pul­siv­nost be­o­grad­ske pri­če je pot­pu­no pri­rod­na i dra­ma­tič­na, iako nam tvr­đa­va Ka­le­meg­dan, da­nas, ne mo­že baš po­svje­do­či­ti o ta­lo­že­nju ra­zno­ra­znih kul­tu­ra, zbog svog ru­še­nja i do­gra­đi­va­nja, ali će­mo, ipak, uz ma­lo na­po­ra pre­po­zna­ti neo­bič­no du­bok trag vje­ko­va...(Kraj)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"