Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Dolaze zbog podataka o Markoviću i Veljoviću * Otpisaćemo dugove za struju, vodu... * u sudaru poginula dva Bosanca * Inspekcija pronašla devet radnika na crno * Iz požara spasio ženu, djecu i rebarca * Dolaze zbog podataka o Markoviću i Veljoviću * Kameron opet konsultuje Brisel
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 03-09-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

Konj se razbolio.
Došao veterinar i pripisao seljaku lijek za konja.
Tri dana da mu daje lijek, ako konju ne bude bolje
morat će ga ubiti.
To čula svinja.
Prvi dan, konju nije bolje, drugi dan također. Priđe
mu svinja i kaže:
"Molim te ustani, moraš ozdraviti" ali konj ne ustaje.
Treći dan - konj ne ustaje.
Svinja ga opet moli, kaže mu da će ga ubiti ako ne
ustane.
Odjednom konj ustaje i polako izlazi iz stale.
Svi se raduju i seljak kaže veterinaru:
"Ovo moramo proslaviti, večeras ću zaklati svinju".

Poanta priče: Ne miješaj se u tuđa posla!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton PROF. DR RADOŠ LJUŠIĆ: „NAČERTANIJE” – HVALJENI I OSPORAVANI PROGRAM KNEŽEVINE SRBIJE
Ilija Garašanin Nepoznata sudbina originala Uz odobrenje profesora Ljušića, feljton smo uradili po njegovom djelu „Knjiga o Načertaniju”, koju je izdala „Jefimija” iz Kragujevca
Dan - novi portal
PRI­RE­DIO: MI­LA­DIN VELj­KO­VIĆ


Ka­da se pr­vi put po­ja­vi­la u jav­nost, za „Knji­gu o Na­čer­ta­ni­ju”, njen autor, prof. dr Ra­doš Lju­šić do­bio je 1994. Ok­to­bar­sku na­gra­du gra­da Be­o­gra­da, go­di­nu da­na na­kon Na­gra­de za na­u­ku Vu­ko­ve za­du­žbi­ne, ko­ja mu je do­di­je­lje­na za pr­vi tom knji­ge „Vožd Ka­ra­đor­đe”. Ina­če, prof. dr Ra­doš Lju­šić, ko­ji je re­dov­ni pro­fe­sor Fi­lo­zof­skog fa­kul­te­ta u Be­o­gra­du, na ko­me je i uprav­nik Ka­te­dre za Srp­sku isto­ri­ju u no­vom vi­je­ku, spa­da u red naj­ve­ćih ime­na srp­ske i ju­go­slo­ven­ske isto­ri­o­gra­fi­je. Nje­go­va bi­bli­o­gra­fi­ja bro­ji vi­še od 500 bi­bli­o­graf­skih je­di­ni­ca, od to­ga vi­še od 30 po­seb­nih iz­da­nja. Ro­đen je 22. no­vem­bra 1949. u Is­to­ku (Me­to­hi­ja), gdje je za­vr­šio osnov­nu ško­lu i gim­na­zi­ju. Stu­di­je isto­ri­je za­vr­šio je na Fi­lo­zof­skom fa­kul­te­tu u Be­o­gra­du, na ko­me je od 1996. re­dov­ni pro­fe­sor. Bio je di­rek­tor Za­vo­da za udž­be­ni­ke i na­stav­na sred­stva i „Slu­žbe­nog gla­sni­ka”.
Nje­go­va „Knji­ga o Na­čer­ta­ni­ju”, u ko­joj je dat na­ci­o­nal­ni i dr­žav­ni pro­gram Kne­že­vi­ne Sr­bi­je, ko­ga je 1844. sa­sta­vio Ili­ja Ga­ra­ša­nin, ta­da mi­ni­star unu­tra­šnjih po­slo­va Kne­že­vi­ne Sr­bi­je, do­sad je ima­la tri iz­da­nja. Da tre­će iz­da­nje stig­ne u ru­ke či­ta­la­ca po­bri­nu­lo se Iz­da­vač­ko pred­u­ze­će „Je­fi­mi­ja” iz Kra­gu­jev­ca, 2003. go­di­ne. Po tom iz­da­nju, sa odo­bre­njem auto­ra, pri­re­di­li smo i ovaj felj­ton, uvje­re­ni da će nji­me bi­ti ot­klo­nje­ne mno­ge ne­ja­sno­će i pred­ra­su­de ka­da je ri­ječ o Na­čer­ta­ni­ju, nje­go­vom shva­ta­nju, ulo­zi i zna­ča­ju.
Ni­je­dan do­ku­me­nat iz no­vi­je srp­ske isto­ri­je ni­je po­bu­dio to­li­ku pa­žnju i zna­ti­že­lju isto­ri­ča­ra, po­li­ti­ča­ra i či­ta­la­ca kao Na­čer­ta­ni­je Ili­je Ga­ra­ša­ni­na. Ako je tač­na na­rod­na iz­re­ka da se za do­brim do­ra­tom pra­ši­na di­že, on­da je sa­svim pri­rod­no što su se oko ovog zna­čaj­nog do­ku­men­ta vo­di­le i vo­de ve­li­ke ras­pra­ve.
I na ovom mje­stu, sa ža­lje­njem mo­ra­mo da ka­že­mo što, uz sva na­sto­ja­nja, ni­je­smo uspje­li da do­đe­mo do ori­gi­na­la Ga­ra­ša­ni­no­vog Na­čer­ta­ni­ja. Na­ši na­po­ri da po­sred­stvom pred­sjed­ni­ka SRJ Do­bri­ce Ćo­si­ća i Vo­ji­sla­va Ko­štu­ni­ce po­tra­ži­mo ovaj do­ku­me­nat u Bro­zo­vom ar­hi­vu bi­li su ne­u­spje­šni. Bro­zov ar­hiv ne­za­ko­ni­to je iz­u­zet iz svih va­že­ćih kod nas i u svi­je­tu ar­hi­vi­stič­kih pro­pi­sa i za­ko­na i ne­do­stu­pan je is­tra­ži­va­či­ma. Za­što?
Ga­ra­ša­ni­no­vo Na­čer­ta­ni­je po­sled­nji je vi­dio Dra­go­slav Stra­nja­ko­vić u Dvor­skoj ar­hi­vi na De­di­nju uoči Dru­gog svjet­skog ra­ta. Od ta­da, gu­bi mu se sva­ki trag. O nje­mu ne­ma po­me­na ni u jed­nom od na­ših ar­hi­va. Je­di­ni ar­hiv ko­ji ni­je­smo pre­gle­da­li je­ste Bro­zov. Ako ni­je uni­šten ili od­ni­jet iz ze­mlje, mo­ra­lo bi da se ta­mo na­la­zi.
Sa ža­lje­njem is­ti­če­mo da smo svo­jom ne­mar­no­šću i zlom sud­bi­nom osta­li bez sko­ro svih bit­nih ori­gi­nal­nih do­ku­me­na­ta o na­stan­ku no­vo­vje­kov­ne srp­ske dr­ža­ve. Ras­tu­ra­nje dr­žav­nog ar­hi­va Sr­bi­je za­po­če­li smo sa­mi od­mah po­sli­je ubi­stva kra­lja Alek­san­dra Obre­no­vi­ća i kra­lji­ce Dra­ge 1903. go­di­ne. Ta­da su mno­gi srp­ski po­li­ti­ča­ri „iz­vla­či­li” iz dr­žav­ne ar­hi­ve do­ku­men­ta ko­ja su ih kom­pro­mi­to­va­la i ni­ka­da ih vi­še ni­je­su vra­ti­li. Naj­ve­će stra­da­nje ar­hiv­skog ma­te­ri­ja­la de­si­lo se to­kom dva svjet­ska ra­ta. Iako je iz­vr­še­na re­sti­tu­ci­ja ar­hiv­ske gra­đe, srp­skim ar­hi­vi­ma ni­je­su vra­će­na sva do­ku­men­ta ko­ja su od­ni­je­le oku­pa­ci­o­ne vla­sti.
Da­nas Sr­bi­ja ne­ma u svo­jim ar­hi­vi­ma ori­gi­na­le: Por­ti­nih fer­ma­na iz 1815/16. go­di­ne, kao ni mno­ge po­to­nje; ha­ti­še­ri­fe iz 1829, 1830, 1833, 1838, 1853, kao ni­je­dan be­rat iz­dat srp­skim vla­da­ri­ma od 1830. do 1868. go­di­ne. Oni su ču­va­ni u ka­si Mi­ni­star­stva fi­nan­si­ja Kra­lje­vi­ne Sr­bi­je. Na osno­vu po­me­nu­tih do­ku­me­na­ta na­sta­la je i no­vo­vje­kov­na srp­ska dr­ža­va. Ne­mar­nost je od­u­vi­jek bi­la i osta­la na­ša na­ci­o­nal­na sla­bost. Ovom spi­sku do­ku­me­na­ta mo­že­mo do­da­ti i Ga­ra­ša­ni­no­vo Na­čer­ta­ni­je, bez ob­zi­ra da li je iz­gu­blje­no ili je ne­gdje skri­ve­no u Bro­zo­voj ar­hi­vi. Iako smo ovo pi­ta­nje po­kre­nu­li pri­je vi­še od dvi­je de­ce­ni­je („Gdje je ori­gi­nal Ga­ra­ša­ni­no­vog `Načertanija`, `Politika`’’, 19. jun 1993), do­ku­me­nat je, na sra­mo­tu srp­ske isto­ri­o­gra­fi­je, ne­pri­stu­pa­čan i da­nas.
Ka­ko spis ni­je sa­ču­van u ori­gi­na­lu, to je osta­vi­lo niz ne­ga­tiv­nih po­sle­di­ca u po­gle­du nje­go­vog pro­u­ča­va­nja. Osta­la su dva pre­pi­sa i oba se ču­va­ju u Na­rod­noj bi­bli­o­te­ci Sr­bi­je. Zna se da je po­sto­jao i tre­ći, sa­či­njen ru­kom Mi­len­ka Vu­ki­će­vi­ća, 22. apri­la 1916. go­di­ne, u Pe­tro­gra­du. On se na­la­zio u po­sje­du Đur­đa Je­le­ni­ća, ko­ji je vje­ro­vao da ga je Vu­ki­će­vić pre­pi­sao u ru­skom Dr­žav­nom ar­hi­vu. Stra­nja­ko­vić je do­ka­zao da je pre­pis sa­či­njen sa tek­sta ob­ja­vlje­nog u „De­lu”.
Mi­lić Mi­li­će­vić, sin Mi­la­na Đ. Mi­li­će­vi­ća, za­pi­sao je na kra­ju pre­pi­sa Na­čer­ta­ni­ja, da je po­sao oba­vio 6. no­vem­bra 1896. go­di­ne. Na osno­vu za­bi­lje­ške uči­nje­ne na pr­voj stra­ni, is­pod na­slo­va („Uvod po kom su djej­stvi­ja slje­do­va­la”), i pot­pi­sa „Ili­ja Ga­ra­ša­nin”, na kra­ju, pret­po­sta­vlja­mo da je pre­pis iz­vr­šen sa ori­gi­na­la, ili, što je vje­ro­vat­ni­je, sa pre­pi­sa ko­ji je ura­dio nje­gov otac 1877. go­di­ne. Tekst je pi­san čit­ko, na ci­je­loj stra­ni, cr­nim ma­sti­lom.
Dru­gi pre­pis, pre­ma pi­smu knji­žev­ni­ka Mi­lo­sa­va Je­li­ća, ko­ji ga je pro­dao Na­rod­noj bi­bli­o­te­ci, imao je za­ni­mlji­vu isto­ri­ju. On, kao i pre­pis Mi­li­ća Mi­li­će­vi­ća, ima ma­lo ne­u­o­bi­ča­jen na­slov: „Ga­ra­ša­ni­nov po­li­tič­ki pro­gram na kon­cu 1844. go­di­ne”. Ov­dje je ne­u­o­bi­ča­je­no is­ti­ca­nje Ga­ra­ša­ni­no­vog ime­na, što je do­bar svje­dok o od­no­su pre­pi­si­va­ča pre­ma spi­su. Ga­ra­ša­nin ni­je sta­vio, u na­slo­vu spi­sa, svo­je ime, pa je ova­kvo na­slo­vlja­va­nje plod pre­pi­si­va­ča. I ovaj pre­pis za­vr­ša­va se Ga­ra­ša­ni­no­vim pot­pi­som. Pi­san je na stup­ci­ma lju­bi­ča­stim ma­sti­lom.
(NA­STA­VI­ĆE SE)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"