Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Funkcioner DPS-a prodao tuđu imovinu za 600.000 * Opozicija sprema parlament u sjenci * Pretučene građane ostavljali na ulici * Tajkuni vlasti ne plaćaju pred izbore * Funkcioner DPS-a prodao tuđu imovinu za 600.000 * „Uspori” da svi čuju * Novi album Rolingstonsa
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 03-12-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Suljo Mustafić, funkcioner Bošnjačke stranke:
BS se ne osjeća kao satelit Mila Đukanovića, kako nas je nazvao lider SDP-a Ranko Krivokapić. Zar upravo SDP nije bio vjerni satelit gotovo pune dvije decenije.

Vic Dana :)

Kakva je plavuša sa pola mozga?
Nadarena!


Zeka sakrije flašu votke ispod jele i napiše: „Ovo nije votka.”
Sledećeg dana vrati se pod jelu i vidi da nema flaše, a na papiru piše:
„Jež je nije uzeo.”







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2016-11-30 AKADEMIK MIHAILO VOJVODIĆ: STOJAN NOVAKOVIĆ NA SVOM PUTU (2) Na čelu srpske vlade Uz odobrenje akademika Vojvodića, feljton smo uradili po njegovoj knjizi „Samo svojim putem”, koju je izdao beogradski „Filip Višnjić”, 2015. godine
Dan - novi portal
PRI­RE­DIO: MI­LA­DIN VELj­KO­VIĆ


U Ca­ri­gra­du je naj­vi­še No­va­ko­vi­će­vom za­slu­gom ute­me­lje­na srp­ska na­rod­no­sna po­li­ti­ka. Do kra­ja man­da­ta 1891. go­di­ne on je za­bi­lje­žio vi­še uspje­šnih re­zul­ta­ta u svom ra­du me­đu ko­je se mo­gu ubro­ja­ti po­sta­vlja­nje srp­skih kon­zu­la u evrop­skoj Tur­skoj, otva­ra­nje srp­skih ško­la, us­po­sta­vlja­nje vla­di­čan­skih mje­sta, sla­nje srp­skih knji­ga i udž­be­ni­ka – a sve to kao naj­ja­čeg oruž­ja za odr­ža­va­nje ta­mo­šnje srp­ske na­rod­no­sti. U Ca­ri­gra­du je do­bro upo­znao po­na­ša­nje ve­li­kih si­la. Ste­kav­ši uvje­re­nje da je ta­mo pre­o­vla­đu­ju­ći uti­caj ru­ske po­li­ti­ke, to je u zna­čaj­noj mje­ri uti­ca­lo na nje­ga da se okre­ne Ru­si­ji što će ka­sni­je bi­ti od va­žno­sti za ukup­nu po­li­ti­ku ze­mlje i nje­ne na­ci­o­nal­ne pla­no­ve.
U vri­je­me No­va­ko­vi­će­vog bo­rav­ka u Ca­ri­gra­du do­go­di­le su se zna­čaj­ne pro­mje­ne u Sr­bi­ji ko­je su na­go­vi­je­sti­le po­če­tak no­vog raz­do­blja. Po­sli­je iz­bo­ra odr­ža­nih 1888. go­di­ne u ko­ji­ma su ra­di­ka­li do­bi­li naj­ve­ći broj po­sla­ni­ka u Skup­šti­ni, i do­no­še­nja no­vog usta­va, de­mo­krat­skog po svo­joj su­šti­ni, i za­tim ab­di­ka­ci­je kra­lja Mi­la­na u mar­tu 1889. go­di­ne u ko­rist ma­lo­ljet­nog si­na Alek­san­dra (na­mje­sni­štvo je u nje­go­vo ime upra­vlja­lo ze­mljom), vla­sti su naj­ve­ći broj svo­jih dr­žav­nih po­slo­va oba­vlja­le u Na­rod­noj skup­šti­ni, naj­pri­je van­red­noj a za­tim re­dov­noj. Ni­zom za­ko­na ko­je su do­ni­je­li sma­nji­va­li su ulo­gu cen­tral­nih vla­sti za ra­čun okru­žne i sre­ske sa­mo­u­pra­ve. Sta­bil­na par­la­men­tar­na ve­ći­na omo­gu­ća­va­la im je da spro­ve­du sve što su htje­li. Ma­li broj li­be­ra­la i iz­o­sta­nak na­pred­nja­ka u pra­vom smi­slu im ni­je­su mo­gli bi­ti opo­zi­ci­ja. I u spolj­noj po­li­ti­ci a isto ta­ko i u spro­vo­đe­nju na­ci­o­nal­nog pro­gra­ma do­šlo je do pro­mje­na. Ubr­za­no su se pri­bli­ža­va­li Ru­si­ji, dok su ak­tiv­nost usmje­re­nu ka Sta­roj Sr­bi­ji na­sto­ja­li u znat­noj mje­ri da ra­ši­re i oja­ča­ju. Upra­vo to je, po nji­ho­vim ob­ja­šnje­nji­ma, bio raz­log da je Sto­jan No­va­ko­vić bio 1891. go­di­ne opo­zvan iz Ca­ri­gra­da i na nje­go­vo mje­sto po­sta­vljen ge­ne­ral Sa­va Gru­jić ko­ji je uži­vao zna­čaj­nu po­dr­šku u Ru­si­ji.
No­va­ko­vić je vra­tiv­ši se u Be­o­grad bio iz­vje­sno vri­je­me iz­van dr­žav­ne slu­žbe ali je za­to pa­žlji­vo pra­tio zbi­va­nja na po­li­tič­koj sce­ni po­seb­no u par­tij­skom ži­vo­tu ze­mlje. Ni­je bio iz­ne­na­đen sve ja­čim pri­ti­skom mla­dog kra­lja na ra­di­ka­le i u tom ci­lju fa­vo­ri­zo­va­nja li­be­ra­la. Na mar­tov­skim iz­bo­ri­ma 1893. go­di­ne iako su i li­be­ra­li i na­pred­nja­ci do­bi­li ma­lo po­sla­ni­ka (na­pred­nja­ci sa­mo dva) zbog po­vje­ra­va­nja vla­de li­be­ra­li­ma, na­pred­nja­ci i ra­di­ka­li na­pu­sti­li su skup­šti­nu ko­ja je ta­ko osta­la bez opo­zi­ci­je. Bi­la je to pra­va pri­li­ka za kra­lja Alek­san­dra da dr­žav­nim uda­rom raz­ju­ri na­mje­sni­ke i mi­ni­stre i da uzme vlast u svo­je ru­ke. Na no­vim iz­bo­ri­ma ko­ji su od­mah usli­je­di­li, i na ko­ji­ma su po­bjed­ni­ci bi­li ra­di­ka­li, No­va­ko­vi­će­vi na­pred­nja­ci do­bi­li su ne­što vi­še po­sla­ni­ka (je­da­na­est) a on sam bio je me­đu nji­ma. Na pr­voj jun­skoj sjed­ni­ci skup­šti­ne No­va­ko­vić je po­sve­tio svo­je iz­la­ga­nje eko­nom­skom po­lo­ža­ju Sr­bi­je u svi­je­tlu nje­nih ne­po­volj­nih tro­vin­skih ugo­vo­ra za­klju­če­nih 1881. i 1892. go­di­ne sa Austro-Ugar­skom. Za pr­vi ugo­vor ka­zao je da su srp­ski pre­go­vo­ra­či ima­li „sa­blju za vra­tom”, ali da su ga mo­ra­li za­klju­či­ti po sva­ku ci­je­nu u in­te­re­su po­bolj­ša­nja srp­skog iz­vo­za. Ve­li­ku na­du po­la­ga­li su ta­da u gra­đe­nje že­lje­zni­ca, a vje­ro­va­lo se da će po­sli­je de­set go­di­na na ko­li­ko je ugo­vor va­žio, pri­li­ke za Sr­bi­ju bi­ti po­volj­ni­je. No­va­ko­vić, me­đu­tim, ni­je mo­gao sa­kri­ti svo­je raz­o­ča­ra­nje zbog to­ga što ni no­vi ugo­vor iz 1892. ni­je bio kva­li­tet­no bo­lji od pr­vog bez ob­zi­ra na pro­mi­je­nje­no sta­nje. To je pri­pi­si­vao i gre­ška­ma ko­je je uči­ni­la srp­ska stra­na u to­ku pro­te­klih de­set go­di­na. Tra­žio je za­to da se ra­di na to­me da sle­de­ći ugo­vor bu­de bo­lji ali je znao da će sve za­vi­si­ti od to­ga da li će Sr­bi­ja vo­di­ti ‘’bo­lju po­li­ti­ku’’. Bi­la je to svo­je­vr­sna kri­ti­ka do­ta­da­šnje zva­nič­ne po­li­ti­ke.
No­va­ko­vić je bio, isto ta­ko, sve do bur­nih zbi­va­nja u Sr­bi­ji to­kom 1894. go­di­ne, pri­je sve­ga no­vog dr­žav­nog uda­ra kra­lja Mi­la­na i kra­lja Alek­san­dra, pro­mje­ne usta­va i vla­de, i nji­ho­vog sve ve­ćeg ras­po­lo­že­nja da se oslo­bo­de ra­di­ka­la i pri­bli­že na­pred­nja­ci­ma, kao i te­ške eko­nom­ske si­tu­a­ci­je u ze­mlji ko­ju je tre­ba­lo pod hit­no sre­di­ti. On je ta­da bio pred­sjed­nik Dr­žav­nog sa­vje­ta i za­stup­nik še­fa Na­pred­ne stran­ke Mi­lu­ti­na Ga­ra­ša­ni­na ko­ji je bio po­sla­nik u Pa­ri­zu. Pri­hva­tio je, me­đu­tim, po­nu­du kra­lja Alek­san­dra da sa­sta­vi svo­ju vla­du od ko­je se mo­glo oče­ki­va­ti da će do­pri­ni­je­ti sta­bi­li­zo­va­nju sta­nja u ze­mlji. Imao je plan da svoj man­dat is­ko­ri­sti da pre­u­re­di upra­vlja­nje ze­mljom uma­nji­va­njem auto­ri­te­ta vla­da­ra, ogra­ni­če­njem sa­mo­u­prav­nih ten­den­ci­ja ka­rak­te­ri­stič­nih za pret­hod­nu ra­di­kal­sku upra­vu, uve­de cen­tra­li­za­ci­ju u ze­mlji i oja­ča ulo­gu Skup­šti­ne ko­ja bi se sa­sto­ja­la od dva do­ma i još niz mje­ra. Sve to uči­nio bi na osno­vu no­vog dr­žav­nog usta­va ko­ji bi za­tim do­nio. Cio taj pro­gram za­dat pod na­slo­vom Je­dan srp­ski mi­ni­star­ski pro­gram pri­hva­tio je kralj u ju­lu 1895. go­di­ne po­što je to bio uslov da Sto­jan No­va­ko­vić sa­sta­vi svo­ju vla­du.
(NA­STA­VI­ĆE SE)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"